Γείωση

Συντονιστής: Vasoula

ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: Ο Εαυτός μας είναι αδύνατον να αυτοπραγματωθεί μέσα από μια συνείδηση που φοβάται να αγαπήσει...
Οκ,ποτέ δεν είναι αργά...αλλά μακάρι να το είχα καταλάβει αυτό μερικά χρόνια πριν :x :x >:d<
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

ELLI έγραψε:
Vaso έγραψε: Ο Εαυτός μας είναι αδύνατον να αυτοπραγματωθεί μέσα από μια συνείδηση που φοβάται να αγαπήσει...
Οκ,ποτέ δεν είναι αργά...αλλά μακάρι να το είχα καταλάβει αυτό μερικά χρόνια πριν :x :x >:d<
Δεν πειράζει ποτέ δεν είναι αργά ;) ;) >:d< >:d<

Έτσι δεν φοβάσαι ούτε να αγαπηθείς..... :x :x >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Ναταλί δεν καταλαβαίνεις στην ουσία τι είναι η γείωση, αλλιώς θα κατανοούσες ευκολότερα τον τρόπο να την επιτύχεις...


Γείώση λοιπόν είναι να αποδέχεσαι την ζωή στην Γη!
Για όσους πιστεύουν στην μετενσάρκωση, γείωση σημαίνει ότι αποδέχονται την αιτία και το αποτέλεσμα της ζωής τους.

Για όσους δεν πιστεύουν στην μετενσάρκωση, η γείωση είναι να θεραπεύουν την ζωή τους, αναλαμβάνοντας την ευθύνη της.

Συνήθως οι άνθρωποι δεν είναι γειωμένοι, γιατί η ζωή είναι σκληρή και γι' αυτό φταίει πάντα κάποιος άλλος!

Αν δεν σέβεσαι την ζωή σου, δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να σέβεσαι την Γη. Αν δεν βρίσκεις όμορφη την ζωή σου, δεν μπορείς να βρίσκεις ομορφιά στην Γη...

Η αντίληψη αυτή που λειτουργεί από το υποσυνειδητο, δεν σου επιτρέπει και να γειωθείς, δηλαδή να βιωνεις την ενέργεια της Γης με χαρά, αγάπη και σοφία...

Ο Εαυτός μας είναι αδύνατον να αυτοπραγματωθεί μέσα από μια συνείδηση που φοβάται να αγαπήσει...
Αγχος έχω Βάσω μου!!! Φόβερο άγχος και φόβο πως ότι κι αν κάνω στο τέλος δεν θα βγεί καλό!!! Γι αυτό δεν χαίρομαι την ζωή μου κι όχι γιατί δεν αγαπώ!! Αγαπώ όπως αγαπάτε όλοι σας αλλά το άγχος και η αβεβαιότητά ΄μου με κρατάνε πάντα μετέωρη. Ηπικρία μου και οι μέχρι τώρα θλίψεις μου μου κόβουνε τα φτερά. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αγαπώ ή δεν νοιάζομαι, σημαίνει όμως όπως μο υ είχες γράψει κι εσύ η ίδια στο Αύρα σώμα ότι αυτά τα μικρά πράγματα που αγαπώ δεν ξέρω κι εγώ η ίδια πως να τα χαρώ. Εχω μια συνεχή αβεβαιότητα που δεν με αφήνει να χαλαρώνω ποτέ!! Ναι χαίρομαι την φύση τη θάλασσα και όλα όμως να.....δεν νιώθω άξια για να απολαύσω όλα αυτά!! Δεν ξέρω πως να το διατυπώσω αλλά κάπως έτσι είναι..... Ναι τα μικρά πράγματα θα πρέπει να πάρω τις αποστάσεις μου από το σπίτι μου για να αρχίσω να τα απολαμβάνω όπως ξέρω εγώ κι όπως το έχω ήδη κάνει στο παρελθόν......
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16528
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

:thumbsup: ;) ;) ;)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν νιώθω άξια για να απολαύσω όλα αυτά
όχι Ναταλί, δεν αγαπάς, γιατί δεν έχεις ξεκινήσει καν από τον εαυτό σου...Πως μπορείς λοιπόν να αγαπήσεις τους άλλους?

Κάνεις το ίδιο λάθος για την αγάπη, που κάνουν όλοι οι άνθρωποι που έχουν μέσα τους την θρησκευτική αγάπη...Αυτήν που αγαπά τον πλησίον, αλλά τον εαυτό τον απαξιώνει...

Αυτός ο τρόπος να αγαπάς σε εξαντλεί όμως!!!


Γι' αυτό αγάπησε τον Εαυτό σου και νιώσε την ουσία σου βαθιά...τότε θα γειωθείς χωρίς να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου, Ναταλάκι! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ωχ! :-? :-? Βρε λες; Λες να τα καταφέρω; Πάντως το αύρα σώμα το ευχαριστιέμαι πολύ!! Είναι το πιο όμορφο δώρο για την Ναταλή!! Σε ευχαριστώ πολύ γι αυτό.....ξέρω πως για τα πολύ ορατά αποτελέσματα πρέπει να περιμένω πολύ αλλά το κατευχαριστιέμαι!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα τα καταφέρεις Ναταλάκι! @};-

όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί το θέλεις εσύ! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

:x @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :*
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

δεν νιώθω άξια για να απολαύσω όλα αυτά!!
Μόλις διάβασα αυτό, θέλησα να σου απαντήσω Ναταλί και βλέπω αμέσως πιο κάτω πως η Βάσω με κάλυψε τελείως!

Ναταλί, το λιγότερο που μπορώ να πω για σένα, μια και δε σε γνωρίζω προσωπικά, είναι ότι έχεις καλή καρδιά!

Αυτό, και μόνο αυτό, δεν φτάνει για να σε αγαπάς λιγουλάκι? @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ARTYADIS έγραψε:
δεν νιώθω άξια για να απολαύσω όλα αυτά!!
Μόλις διάβασα αυτό, θέλησα να σου απαντήσω Ναταλί και βλέπω αμέσως πιο κάτω πως η Βάσω με κάλυψε τελείως!

Ναταλί, το λιγότερο που μπορώ να πω για σένα, μια και δε σε γνωρίζω προσωπικά, είναι ότι έχεις καλή καρδιά!

Αυτό, και μόνο αυτό, δεν φτάνει για να σε αγαπάς λιγουλάκι? @};-
:-? :-? :-? :-? :oops: Μάλλον! ;) :P
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φόβερο άγχος και φόβο πως ότι κι αν κάνω στο τέλος δεν θα βγεί καλό!!
Εμπιστοσύνη στον Εαυτό σου Ναταλία μου! Και εγώ τώρα αρχίζω και αποκτώ λιγάκι από αυτό το μαγικό προσόν, που μπορεί να σου αλλάξει την ζωή σε μία στιγμή..
Αγαπώ όπως αγαπάτε όλοι σας αλλά το άγχος και η αβεβαιότητά ΄μου με κρατάνε πάντα μετέωρη.
Ειλικρινά σε καταλαβαίνω.. αυτή η αβεβαιότητα και το άγχος μην κάνω τα πράγματα χειρότερα, ή πληγώσω κάποιον, είναι ίσως το χειρότερο πράγμα που με εμποδίζει και εμένα! Ξεκίνα βρίσκοντας τα πάγια χαρακτηριστικά σου , αυτά που είναι αδιάσειστα..
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αγαπώ ή δεν νοιάζομαι
Αυτό μου δίνει λαβή να πω ότι μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα, κατάλαβα τι σημαίνει εγωιστική αγάπη.. καλώς ή κακώς οι συγγενείς και η οικογένεια έτσι ξέρουν να αγαπούν..
Θα σε αγαπήσουν αν γίνεις που θέλουν να γίνεις και όχι γι αυτό που ΕΙΣΑΙ, στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να σε μισήσουν κιόλας..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33523
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτό μου δίνει λαβή να πω ότι μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα, κατάλαβα τι σημαίνει εγωιστική αγάπη.. καλώς ή κακώς οι συγγενείς και η οικογένεια έτσι ξέρουν να αγαπούν..
Θα σε αγαπήσουν αν γίνεις που θέλουν να γίνεις και όχι γι αυτό που ΕΙΣΑΙ, στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να σε μισήσουν κιόλας..
Η οικογένειά μας όντως δίνει ένα αρχικό στίγμα του τι σημαίνει εγωϊστική αγάπη.Μέσα απο αυτή τη διαδικασία προσαρμώσαμε και υιοθετήσαμε και εμείς συμπεριφορές για να γίνουμε αποδεκτοί απο τους γονείς μας. Στη συνέχεια και εμείς οι ίδιοι αγαπήσαμε εγωϊστικά και με όρους τους ανθρώπους που ήρθαν στη ζωή μας και ζητήσαμε ανταλλάγματα προκειμένου να συνεχίσουν να μας συναναστρέφονται!!είναι μια διαδικασία γνωστή,έχουμε μπει όλοι σε αυτήν και ο μόνος τρόπος να αντιστρέψουμε αυτούς τους προγραμματισμούς είναι να αναλάβουμε την ευθύνη του εαυτού μας, και να τον ψάξουμε κόκο κόκο!!εκεί τα κομμάτια του παζλ θα αρχίσουν να ενώνονται και οι διεκδικήσεις θα σταματήσουν να υπάρχουν!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16528
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Είναι μια διαδικασία γνωστή,έχουμε μπει όλοι σε αυτήν και ο μόνος τρόπος να αντιστρέψουμε αυτούς τους προγραμματισμούς είναι να αναλάβουμε την ευθύνη του εαυτού μας, και να τον ψάξουμε κόκο κόκο!!εκεί τα κομμάτια του παζλ θα αρχίσουν να ενώνονται και οι διεκδικήσεις θα σταματήσουν να υπάρχουν!! :x :x

:-( >:d< ^:)^ :x

Ειλικρινά σε καταλαβαίνω.. αυτή η αβεβαιότητα και το άγχος μην κάνω τα πράγματα χειρότερα, ή πληγώσω κάποιον, είναι ίσως το χειρότερο πράγμα που με εμποδίζει και εμένα!
Ξερεις ομως με βεβαιοτητα και αγχος οτι τα πραγματα ειναι τα χειροτερα για σενα ...... οτι πληγωνεις τον ευατο σου , καταπατας τις αναγκες σου ,ισοπεδωνεις τις αρχες που πρεσβευες παγωνεις ,αρρωσταινεις για να εισαι <το καλο παιδι>προς ολους τους αλλους

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(

ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ? :-( :-( :-( :-(
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν έγινα το "καλό παιδί" υποσυνείδητα όμως προσπαθούσα γι αυτό. Αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει, έχω "πληγώσει" και "απογοητεύσει" κόσμο από τότε που αποφάσισα να ΕΙΜΑΙ. Και αυτό έγινε όταν άρχισα να πέφτω από τοίχο σε τοίχο.. ε και κάπου είπα φτάνει. Όμως πλέον έχω αρχίσει να νιώθω.. γενικότερα.. πριν ήμουν εντελώς κενός, ένας περιφερόμενος νεκρός.. και ναι το ρεικι είναι αυτό που βοήθησε, να ξεκινήσω. Και ιδιαίτερα.. Μόνο για σήμερα μην ανησυχείς! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16528
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Βασιλη δες ποσο εχεις πληγωσει και απογοητεψει απ την αντιδραση εσενα ........!
Το ρεικι απαλυνει τον πονο ...και φωτιζει την διαδρομη μας οποια κι αν ειναι αυτη με συνεπεια προς τον Εαυτο μας!........ >:d< :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”