Γείωση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

.δλδ ουσιαστικά διαλεγουμε την δράση στο προδιαγεγραμμενο που αποφάσισε ο ανωτερος εαυτος μας...
δεν μπορώ να συνδιάσω τη λέξη "προδιαγεγραμμένο" με τον Εαυτό!!θεωρώ ότι η σταδιακή εναρμόνιση της προσωπικότητας με τον Εαυτό υπερβαίνει το προδιαγεγραμμένο, όποιο κι άν ήταν αυτό πριν την ενσάρκωση που προαποφασίστηκε για να δουλευτεί εδώ!!τώρα τελευταία κατανοώ, ότι τελικά πέρα απο ένα βασικό πλάνο που έχει προαποφασιστεί απο κάθε ψυχή, η δύναμη της υπέρβασης κατα τη διάρκεια της ενσαρκωμένησ ζωής είναι μεγαλειώδης!!
.αλλα οσο το παρατηρώ δεν μπορω να μην παραδεχθω οτι αυτο απεχει πολυ απο το ''ελευθερος''....
Αυτό το έχω νιώσει και εγώ!!ίσως όμως τελικά είναι η παρεξηγημένη, εξειδανικευμένη έννοια που έχουμε προσδόση στην λέξη "ελευθερία"!!περιττώ να ομολογήσω ότι άν κάποιος με ρωτούσε πριν λίγα χρόνια τι ακριβώς σημαίνει για μένα ελευθερία, και μέσα απο την και καλά "εσωτεριστική" της σκοπιά, θα έλεγα παίρνω τα βουνά και δραπετεύω απο την ζωή, τους ανθρώπους, την καθημερινότητα!!είναι τελικά η ίδια η αντίληψη που έχει ο καθένας στο τι τον δεσμεύει και απο εκεί αντλεί το έναυσμα να προσδόσει νόημα στην ελευθερία!!για κάποιον η ελευθερία μπορεί να σημαίνει να μην κάνει παιδιά, για κάποιον άλλο να μην δουλεύει, καθώς κάποιος θεωρεί δεσμευτική την ακριβώς αντίθετη κατάσταση!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

[quote]Το ζητούμενο ειναι να ερθουν αυτά τα δύο σε ενωση ... και ετσι να εχουμε ενα ολοκληρο ον που ειναι τελικά ελέυθερο μεσα απο την αποδοχή της διαφορετικότητας και της πολλαπλότητας των εκφράσεων. [quote]

Συμφωνώ ότι αυτό είναι το ζητούμενο!! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Δεν ξέρω αν πιάνω τι λέτε ακριβώς αλλά θα πω ότι εδώ «κάτω» (3 διάσταση) δεν είναι τπτ προκαθορισμένο. Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα σχέδιο πάρα μόνο η εξέλιξη αυτής της ενέργειας της οποίας είμαστε όλοι κομμάτια. Που είναι και αυτή ελεύθερη χωρείς σχέδιο...

Δεν αποφασίζει ο ανώτερος εαυτός τι θα γίνει αλλά όλα εμείς μαζί, μέχρι και το τελευταίο κύτταρο.
Δεν υπάρχει βέβαιο μέλλον πάρα μόνο πιθανών μέλλον...

Το ότι κάνουμε το χ αντί το ψ δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε και το φ. Με λίγα λόγια μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε. Απλά κάνουμε ότι θεωρούμε κατάλληλο και φαίνετε ότι αυτό πρέπει να κάνουμε αλλιώς δεν θα υπάρχει εξέλιξη, αυτό είναι ψευδαίσθηση...

Ακόμα και όταν δεν είμαστε εδω πάλι ελεύθερη είμαστε, πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

δεν μπορώ να συνδιάσω τη λέξη "προδιαγεγραμμένο" με τον Εαυτό!!θεωρώ ότι η σταδιακή εναρμόνιση της προσωπικότητας με τον Εαυτό υπερβαίνει το προδιαγεγραμμένο, όποιο κι άν ήταν αυτό πριν την ενσάρκωση που προαποφασίστηκε για να δουλευτεί εδώ!!τώρα τελευταία κατανοώ, ότι τελικά πέρα απο ένα βασικό πλάνο που έχει προαποφασιστεί απο κάθε ψυχή, η δύναμη της υπέρβασης κατα τη διάρκεια της ενσαρκωμένησ ζωής είναι μεγαλειώδης!!
Χμ ! Μήπως η εναρμονιση στο βαθμό που γινεται , ειναι ακριβως η αποδοχή του καρμα δλδ του προδιαγεγραμμενου?
Πιστεύω οτι εξελισσόμενοι εργαζόμαστε επάνω σε ορισμένες πτυχές της σκιάς μας [ με αυτη την λεξη εννοω τις καταγραφες των προηγούμενων ζωών μας συν τις τασεις της προσωπικότητας μας] και ετσι ''ξεχρεωνουμε '' τρόπον τινα ....Ετσι καταφερνουμε αν αντιληφθούμε το ''μαθημα'' να σταματήσουμε την επανάληψη αλλα αυτο δεν ειναι υπερβαση αλλα αποτέλεσμα.
Επίσης το προδιαγεγραμμενο το εχει αποφασίσει ο Εαυτός ..οποτε δεν εχουμε ρημα και ουσιαστικό , αφου ειναι ο δραστης και το δρω ειναι το ιδιο πράγμα.
Δλδ ποιος υπερβαίνει τινος , αφου ο ιδιος αποφασιζει και δρα....

Αυτό το έχω νιώσει και εγώ!!ίσως όμως τελικά είναι η παρεξηγημένη, εξειδανικευμένη έννοια που έχουμε προσδόση στην λέξη "ελευθερία"!!περιττώ να ομολογήσω ότι άν κάποιος με ρωτούσε πριν λίγα χρόνια τι ακριβώς σημαίνει για μένα ελευθερία, και μέσα απο την και καλά "εσωτεριστική" της σκοπιά, θα έλεγα παίρνω τα βουνά και δραπετεύω απο την ζωή, τους ανθρώπους, την καθημερινότητα!!είναι τελικά η ίδια η αντίληψη που έχει ο καθένας στο τι τον δεσμεύει και απο εκεί αντλεί το έναυσμα να προσδόσει νόημα στην ελευθερία!!για κάποιον η ελευθερία μπορεί να σημαίνει να μην κάνει παιδιά, για κάποιον άλλο να μην δουλεύει, καθώς κάποιος θεωρεί δεσμευτική την ακριβώς αντίθετη κατάσταση!!
Αρχικά και επιφανειακα προσεγγιζοντας ...υπαρχει αυτη η ψευδαισθηση . Αργοτερα κατανοούμε οτι αυτο [ το περιγραφεν] ειναι δραπέτευση , δειλία και ασυδοσία ....Η ελευθερια ειναι εσωτερική κατασταση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υποκειται και αυτη σε περιορισμούς που αιρονται οσο ανελισσόμεθα..προς το φως...

Δεν ξέρω αν πιάνω τι λέτε ακριβώς
Ευδαιμονια ..εδω ειναι ολο το ζητημα...χι χι χι ;)
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ευδαιμονια ..εδω ειναι ολο το ζητημα...χι χι χι
Ok αετέ μπορείς να μου εξηγήσεις λήγω περί τίνος πρόκειται αφού είναι άσχετο αυτό που είπα?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μα δεν ξερω , τι πιανεις και τι οχι εσυ ..οποτε ρωτα και βλέπουμε.....
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Δεν ξέρω αν πιάνω τι λέτε ακριβώς

Ευδαιμονια ..εδω ειναι ολο το ζητημα...χι χι χι
Εσύ είπες στην ουσία την απάντησή μου άσχετη με το θέμα. Γι αυτό λέω να μου εξηγήσεις τι λέτε για να μπω στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

aetos έγραψε:
Δηλαδή, κατά την άποψή σου, η συνείδητότητα που δρα, μέσα από την προσωπικότητα, δεν είναι ελεύθερη?

Πως ακριβώς το εννοείς? Ο Ανώτερος Εαυτός μας θέτει την δράση, μέσα από εμάς, γιατί χωρίς εμάς, ούτε αυτός είναι ελεύθερος στην ύλη...
Ναι, νομιζω οτι υπαρχει μια σχετική ελευθερία που μας δινει την αντίληψη της αυτονομίας οσον αφορα τις επιλογές μας ...αλλα οσο το παρατηρώ δεν μπορω να μην παραδεχθω οτι αυτο απεχει πολυ απο το ''ελευθερος''....
Γιατί επιλεγουμε να κάνουμε επι παραδείγματι το χ αντι το ψ ? Τι ειναι αυτο που μας κανει και αποφασίζουμε ?
Ειναι οι επιθυμία...ειναι η ανάγκη....ειναι η αγάπη ....ειναι ο φόβος η ο θυμός ? Οτι και ναναι ειναι υπερανω μας ..οποτε η δεχόμαστε οτι ολα αυτα ειμαστε εμεις [ πραγμα που για μενα ειναι το πιο υγιες] και τοτε νιωθουμε Ατομα ...η τα βλέπουμε σαν κατι εξω απο εμας και τοτε μαχόμαστε με την σκιά μας.

Ο Ανωτερος εαυτός μας [ οσο τον κατανοω] ειναι η υψηλότερη δόνηση του ενσαρκωμενου πνευματος. Εφ οσον εκφράζεται στο υλικό επιπεδο ,μεσω μιας προσωπικότητας.... πρέπει να υπαρχει αλληλεξάρτηση. Δλδ η προσωπικότητα χτιζεται απο πρίν βασει των προδιαγραφων της ψυχής ..οποτε ειναι αρχικά κατευθυνόμενη..Αργότερα ''ξεχνωντας'', αυτονομείται οσο μπορεί και ξεφευγει απο τα ιδεώδη... σκεπάζοντας την εσωτερική φωνή.
Το ζητούμενο ειναι να ερθουν αυτά τα δύο σε ενωση ... και ετσι να εχουμε ενα ολοκληρο ον που ειναι τελικά ελέυθερο μεσα απο την αποδοχή της διαφορετικότητας και της πολλαπλότητας των εκφράσεων. Αυτη ομως η ελευθερία περιλαμβανει τα πάντα ..αρα δεν απαλλασεται απο τιποτα.
Η δράση τιθεται απο εμας σαν σύνολο , οταν ειμαστε ''συνολο'' αλλιως αποφασίζεται απο επι μερους τμηματα μας......

Ελένη, αν αποφασίζουμε να κάνουμε το ψ αντί για το χ, αυτό οφειλεται στην δυνατότητα επιλογής μας, που κι αυτή οφείλεται στην ελεύθερη βούληση.
Αν δεν έχεις αυτογνωσία, σαφώς η επιλογή του ψ φαίνεται να ορίζεται από την μοίρα. Αν όμως γνωρίζεις ή αποφασίσεις να αναζητήσεις τις αιτίες των επιλογών σου, μέσα σ' αυτόν τον μακρύ δρόμο του Εαυτού, αντιλαμβάνεσαι ότι όσα θεωρούσες "επιλογές" ήταν απλά μέρος του δρόμου σου.

΄Οταν γνωρισεις επαρκώς τον Εαυτό σου, τότε βλέπεις ότι "περιορίζονται" μεν οι επιλογές σου, αλλά είσαι ελεύθερος, κυρίως από αυτές.

Πολλές φορές επιλέγουμε μια διαδρομή, χωρίς την βεβαιότητα ότι είναι για το καλό μας. Πολλές φορές επιλέγουμε μια διαδρομή, ακόμα κι αν γνωρίζουμε ότι δεν είναι για το καλό μας. Αυτό δεν υπόκειται σε κανέναν νόμο, γιατί η αγνοια προστατεύεται από το σύμπαν, ώστε οι άνθρωποι που δεν αναζητούν τίποτα, να βιώνουν την ζωή τους χωρίς να γνωρίζουν από πριν το "τέλος" της διαδρομής, έτσι ώστε να μην μπορούν να την αποφύγουν.

Η αποδοχή του συνόλου, είναι ένας δρόμος χωρίς επιλογές. Η ύλη δεν βιώνεται παρά μόνο μέσα από την αποκάλυψή της. Αν γνωρίζεις την δική σου πολυπλοκότητα, τότε δεν διαφοροποιείσαι σαν ουσία από το σύνολο, αλλά εντάσσεσαι σ' αυτό μέσα από την φυσικη αντίσταση που θέτει την ζωή σε λειτουργία.
Το φως εναλλάσσεται με το σκοτάδι, το αρνητικό με το θετικό και αν γνωρίζεις την ενέργεια, τότε δεν αντιστέκεσαι σε καμία φάση εκδήλωσής της.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:cheers:
Το φως εναλλάσσεται με το σκοτάδι, το αρνητικό με το θετικό και αν γνωρίζεις την ενέργεια, τότε δεν αντιστέκεσαι σε καμία φάση εκδήλωσής της.
:cheers: :drunk: :cheers:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εντάξει παιδιά , καταλαβα :-D


ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ: Αναντίρρητος είναι ο λόγος σου ω Τρισμέγιστε, αλλά τον τόπο στον οποίο κινείται το παν πως να τον ονομάσουμε;
ΕΡΜΗΣ: Ασώματον ω Ασκληπιέ.
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ: Το ασώματο τι είναι;
ΕΡΜΗΣ: Νους, που περιέχεται εξ ολοκλήρου στον εαυτό του. Και είναι ελεύθερος από σώμα, απλανής, απαθής, αναφής, βρίσκεται στον εαυτό του, είναι ο σώστης των όντων, το αγαθόν το οποίο ακτινοβολεί σαν ακτίνες, η αλήθεια, το αρχέτυπο του πνεύματος και της ψυχής.
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ: Ο θεός τι είναι;
ΕΡΜΗΣ: Είναι ο μη υπάρχων από κανένα, εν τούτοις είναι ο αίτιος της ύπαρξης όλων των όντων. Στο σύμπαν δεν υπάρχει θέση για το μη ον, τα πάντα έρχονται στην ύπαρξη από τα υπάρχοντα όντα γιατί πράγματα που δεν υπάρχουν δεν είναι δυνατό να έλθουν στην ύπαρξη και αντίθετα τα όντα που υπάρχουν στη φύση δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν.
Ο θεός δεν είναι νους, αλλά, είναι όμως ο αίτιος της ύπαρξης του Νου. Δεν είναι και πνεύμα αλλά ο αίτιος της ύπαρξης του πνεύματος. Ούτε φως είναι, αλλά είναι ο αίτιος της ύπαρξης του φωτός. Τον θεό πρέπει να τον σεβόμεθα με δύο προσηγορίες που του αρμόζουν και με καμία άλλη, ούτε των άλλων λεγομένων θεών ανθρώπων ή δαιμόνων έστω και αν είναι λίγο αγαθοί, είναι στον Νουν, γιατί αγαθός είναι μόνον ο θεός και μόνον. Γιατί και το σώμα και η ψυχή δεν έχουν θέση στο αγαθό, ει μη μόνον ο θεός. Τόσο μεγάλο είναι το μέγεθος του αγαθού, όσο είναι όλα τα όντα και τα σωματικά και τα ασώματα και αισθητά και νοητά. Αυτό είναι το αγαθό, αυτός είναι ο θεός. Μην ονομάσεις το αγαθό κάπως αλλιώς, γιατί ασεβείς...
Το αγαθό δεν νοείται από όλους γι' αυτό και ο θεός δεν νοείται από όλους. Από άγνοια και τους άλλους θεούς, και ανθρώπους τους προσονομάζουν μερικοί αγαθούς, που δεν μπορούν ούτε να είναι ούτε να γίνουν. Γιατί ο θεός είναι αναλλοτριώτατος και αχώριστος... και αγαθός όχι κατά τιμήν, αλλά κατά φύσιν. Μια είναι η φύση του θεού το αγαθόν, και ένα γένος από το οποίον πηγάζουν όλα τα γένη. Γιατί ο θεός πάντοτε δίνει και τίποτε δεν παίρνει. Ώστε ο θεός είναι το αγαθόν, και το αγαθόν ο θεός.
.....

Ερμης ο Τρισμέγιστος.


Απο τα πιο ομορφα κειμενα........
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eλενάκι μου αρέσει η εικονα του περιστεριού που έβαλες! :-D
Μου θυμίζει την πέτρα που μου χάρισες και με συντροφεύει...
Και κατανοώ και το νόημά της... ;)

Παρ' όλα αυτά, μου λείπει η γλυκιά φατσούλα σου! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Eλενάκι μου αρέσει η εικονα του περιστεριού που έβαλες!
Παρ' όλα αυτά, μου λείπει η γλυκιά φατσούλα σου!
Πόσο συμφωνώ!! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Συμφωνώ και επαυξάνω!! :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά σας ευχαριστώ αλλα εχω προσωπικούς λόγους , για τους οποιους ..ειναι καλυτερη αυτη η εκδοχή....
:x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”