Γείωση

Συντονιστής: Vasoula

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

VasilisM έγραψε:Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν έγινα το "καλό παιδί" υποσυνείδητα όμως προσπαθούσα γι αυτό. Αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει, έχω "πληγώσει" και "απογοητεύσει" κόσμο από τότε που αποφάσισα να ΕΙΜΑΙ. Και αυτό έγινε όταν άρχισα να πέφτω από τοίχο σε τοίχο.. ε και κάπου είπα φτάνει. Όμως πλέον έχω αρχίσει να νιώθω.. γενικότερα.. πριν ήμουν εντελώς κενός, ένας περιφερόμενος νεκρός.. και ναι το ρεικι είναι αυτό που βοήθησε, να ξεκινήσω. Και ιδιαίτερα.. Μόνο για σήμερα μην ανησυχείς! :x
Φυσικό δεν είναι να μην γίνεις ποτέ αυτό που οι άλλοι επιδιώκουνε από σένα αφού αγωνίζεσαι και σου βγαίνει η ψυχή να συμμορφώνεσαι συνέχεια; Κι εγώ μια από τα ίδια είμαι !!‘Εχω όμως μια πανέξυπνη ξαδελφούλα που τους έγραψε όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και ξέκοψε με όλο το σοι!! Ξέρεις κάτι Βασίλη μου; Την σέβονται πιο πολύ απ όλους εμάς τους υπόλοιπους κι ας της κάνανε πόλεμο για την ανεξαρτησία της!!! :-? :-?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βασιλη δες ποσο εχεις πληγωσει και απογοητεψει απ την αντιδραση εσενα


Αντίδραση; :-?
Φυσικό δεν είναι να μην γίνεις ποτέ αυτό που οι άλλοι επιδιώκουνε από σένα αφού αγωνίζεσαι και σου βγαίνει η ψυχή να συμμορφώνεσαι συνέχεια;
Ε όχι και έτσι.. :)) απλά υπάρχει μια ύπουλη πίεση που ασκείται, ειδικά τώρα που πρέπει να κάνω σημαντικές επιλογές για εμένα.
και ξέκοψε με όλο το σοι!!
Αυτό για εμένα θα είναι η ύστατη λύση..
Την σέβονται πιο πολύ απ όλους εμάς τους υπόλοιπους κι ας της κάνανε πόλεμο για την ανεξαρτησία της!!!
:)) :)) Δεν έχω καμία αμφιβολία.. ο κόσμος είναι παρανοϊκός, το έχουμε ξαναπεί!!! Μου θυμίζει ζωική συμπεριφορά.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Φυσικό δεν είναι να μην γίνεις ποτέ αυτό που οι άλλοι επιδιώκουνε από σένα αφού αγωνίζεσαι και σου βγαίνει η ψυχή να συμμορφώνεσαι συνέχεια;
Μα όταν συμμορφώνεσαι και βγάζεις την ψυχή σου ή καλύτερα την παραμερίζεις, τότε γίνεσαι αυτό που οι άλλοι επιδιώκουν για να είσαι αποδεκτός και αγαπητός!! @};-

όμως και εγώ που αντέδρασα προς την άλλη κατεύθυνση και αντιστάθηκαι σθεναρά σε συμπεριφορές του οικογενειακού κύκλου που δεν μου άρεσαν, οι εντολές που εγώ σαν ψυχή χρειαζόμουν για να εξελιχθώ πέρασαν κανονικά μέσα μου. Η αντίσταση και η αντίδραση είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Η οικογένειά μας είναι οι άνθρωποι που εμείς επιλέξαμε να δουλέψουμε μαζί τους γιατί έχουν πολλά να μας δώσουν σαν εμπειρία ψυχής και σαν εξέλιξη. Ξεφεύγοντας απο τα πρωταρχικά συναισθήματα του θυμού και της θλίψης που έχουμε απέναντί τους, εντοπίζονται οι εντολές που υιοθετήσαμε μέσα απο την οικογένεια, για να τις δουλέψουμε με ευθύνη απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό. Οι γονείς έκαναν αυτό που μπόρεσαν και δεν θα αλλάξουν στα 60 και βάλε χρόνια τους!!εμείς είμαστε αυτοί που θα επιφέρουμε την αλλαγή στον εαυτό μας, αφού αναλάβουμε την πλήρη ευθύνη του!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

ANGELS ON EARTH έγραψε: Ξεφεύγοντας απο τα πρωταρχικά συναισθήματα του θυμού και της θλίψης που έχουμε απέναντί τους, εντοπίζονται οι εντολές που υιοθετήσαμε μέσα απο την οικογένεια, για να τις δουλέψουμε με ευθύνη απέναντι στον ίδιο μας τον εαυτό. Οι γονείς έκαναν αυτό που μπόρεσαν και δεν θα αλλάξουν στα 60 και βάλε χρόνια τους!!εμείς είμαστε αυτοί που θα επιφέρουμε την αλλαγή στον εαυτό μας, αφού αναλάβουμε την πλήρη ευθύνη του!! :x :x
^:)^ ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδια θα ηθελα να ρωτήσω ..
Τι ακριβως εννοειτε οταν λετε οτι αναλαμβανουμε την πληρη ευθύνη του εαυτού μας ?
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

aetos έγραψε:Παιδια θα ηθελα να ρωτήσω ..
Τι ακριβως εννοειτε οταν λετε οτι αναλαμβανουμε την πληρη ευθύνη του εαυτού μας ?
Οπως το καταλαβαίνω εγώ είναι το να σταθούμε στα δικά μας πόδια από κάθε άποψη και να υποστηρίξουμε τον εαυτό μας όχι με άμυνα ή επίθεση αλλά με πλήρη γνώση αυτού που είμαστε. Το ότι γνωριζουμε τον εαυτό μας και τον αγαπούμε μας κάνει να τον παίρνουμε στα σοβαρά και να παίρνουμε κι όλες τις ευθύνες του.
Βέβαια εγώ θέλω πολύ δουλέιά ακόμα για να φτάσω εκεί και διερωτάμαι για το πότε αλλά τουλάχιστον τώρα είμαι πιο προσανατολισμένη.
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

aetos έγραψε:Παιδια θα ηθελα να ρωτήσω ..
Τι ακριβως εννοειτε οταν λετε οτι αναλαμβανουμε την πληρη ευθύνη του εαυτού μας ?
Να αποδεχτουμε οτι εμεις <φταιμε> για το πως φερομαστε και κινουμαστε στην ζωη μας
και την οποια ακομα αδυναμια μας να ξεφυγουμε του <πλαισιου >μεσα στο οποιο γαλουχηθηκαμε ....χωρις να χρειαζομαστε ντε και καλα μια μη αναστρεψιμη δικαιολογια πεφτωντας στα χερια της αμοιρης μοιρας μας :D :D :D :D :P 8)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να αποδεχτουμε οτι εμεις <φταιμε> για το πως φερομαστε και κινουμαστε στην ζωη μας
και την οποια ακομα αδυναμια μας να ξεφυγουμε του <πλαισιου >μεσα στο οποιο γαλουχηθηκαμε ....χωρις να χρειαζομαστε ντε και καλα μια μη αναστρεψιμη δικαιολογια πεφτωντας στα χερια της αμοιρης μοιρας μας
Ειμαστε ελεύθεροι και αυτόνομοι , ωστε να οριζουμε καθε τι στη ζωη μας ?
Τι θα πει ''μη αναστρέψιμη δικαιολογία''?
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

aetos έγραψε:

Ειμαστε ελεύθεροι και αυτόνομοι , ωστε να οριζουμε καθε τι στη ζωη μας ?
Τι θα πει ''μη αναστρέψιμη δικαιολογία''?
Αυτο δεν ανακαλυπτουμε τελικα εδω οτι ναι μπορουμε να ειμαστε ελευθεροι και αυτονομοι μεσα απ την ελευθερη βουληση και την καθαρη προθεση της αγαπης προς τον εαυτο μας?.........

Μια δικαιολογια εντος πλαισιου......συνηθειας .......θυματοποιησης...και μιζεριας....πονου και αγωνιας:D :D :D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Πολύ συχνά, η απελευθέρωση για την οποία διαβάζω και ξαναδιαβάζω μέσα σ ε αυτό το φόρουμ μου φαίνεται μια χίμαιρα!!! Είμαστε τόσο οριοθετημένοι και μαθημένοι να ζούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο!! Το ότι προσπαθούμε να αυτοθεραπεύσουμε κάποιες καταστάσεις μας αυτό ναι είναι υπέρ μας αλλά από την άλλη ας μην γελιόμαστε υπάρχον προκαταλήψεις ακόμα και για την επιτυχία και την αφθονία στην ζωή μας!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η απελευθέρωση του Εαυτού μας , έρχεται με την πλήρη γνωση Του και την αποδοχή του!

Ερχεται όταν η ελευθερία Του , δεν εξαρτάται από άλλους παράγοντες .

Ουτοπία είναι αν περιμένεις ότι ΟΟΟΟλα τα πάντα γύρω μας θα φτιάξουν για να είμαστε καλά και ελευθεροι!!!
Και τι σόι ελευθερία είναι όταν υπάρχει φαινομενική ειρήνη γύρω μας , τόση ώστε να καθόμαστε πάνω στα δεσμά μας , καμαρώνοντας ως ελευθεροι???
Πάλι δεν αντλούμε ενέργεια και αποδοχή από τους άλλους??

Για πάρε την απόφαση να απελευθερωθεις από αυτο: Να πάψεις να παίρνεις ενέργεια από τους άλλους....

Μένεις μετέωρος! Καταρέει όλη σου η καθημερινότητα .
Μένεις εσύ και ο μικρός Εαυτος σου που δεν έχει από που να τραφει πιά... και χωρις το Πνευμα δεν μπορεις να τον βοηθησεις.

Γιαυτο και δεν αδικώ τους ανθρώπους που δεν έχουν που αλλού να στραφούν για να τραφούν ενεργειακά , παρά στον περιγυρό τους.

Οταν έχεις ένα εργαλείο όπως το Ρεικι όμως, η στηριξη σε αυτην την απόφαση έρχεται δυναμικά, ώστε η ενέργεια να έρθει από τον Ανώτερο Εαυτο, και να καλύψει τους λώρους τροφής ενέργειας που έπαιρνες και έδινες στους άλλους, και αυτο είναι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της υπαρξης ΣΟΥ! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μονο όταν Είσαι, είσαι ελεύθερος.
Κι αυτο σημαίνει ότι είσαι απελευθερωμένος απο επιθυμίες και ανάγκες και εξαρτήσεις.
Οταν ολα προκύπτουν απο την απλή πρόθεση να Είσαι και μονο αυτό.
Χωρίς φοβο απο την εμπειρία την προηγουμενη
Χωρίς ανάγκη ελέγχου
Χωρίς άφημα στο μοιραίο.
Είσαι ελευθερος οταν ανακαλύψεις ότι ολα τα παραπάνω δημιουργουν δυσαρμονία σε ολα τα εσωτερικά πεδία κάτι που ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ η φύση του ανθρωπου.
Η εσωτερική αρμονία είναι εκεινη η κατάσταση του Εαυτου που ταυτοχρονα εμπεριέχει Ελευθερία.
Δεν είναι αποτέλεσμα γνώσης μόνο αλλά ταυτόχρονα και βιώματος και απόδειξης.
Δεν εχει να κάνει με την δεδομένη λογική και τρόπο σκέψης αλλά με αλλες λειτουργίες που έχουμε απωθήσει απο την συνεχή πρακτική του ότι ΔΕΝ που έχει καταγραφεί στα κύτταρά μας.
Χρειάζεται αποπρογραμματισμός χρειάζεται και άνοιγμα της καρδιας!
Αλλά και για τα παραπάνω προηγείται μια σπουδαία δουλειά ανιχνευσης αποκωδικοιποίησης των συναισθημάτων και καθαρισμού των όσων μας κάνουν να νομίζουμε ότι είμαστε ΑΥΤΟ ενώ είμαστε ΕΚΕΙΝΟ.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Πολύ συχνά, η απελευθέρωση για την οποία διαβάζω και ξαναδιαβάζω μέσα σ ε αυτό το φόρουμ μου φαίνεται μια χίμαιρα!!! Είμαστε τόσο οριοθετημένοι και μαθημένοι να ζούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο!! Το ότι προσπαθούμε να αυτοθεραπεύσουμε κάποιες καταστάσεις μας αυτό ναι είναι υπέρ μας αλλά από την άλλη ας μην γελιόμαστε υπάρχον προκαταλήψεις ακόμα και για την επιτυχία και την αφθονία στην ζωή μας!!
Δεν θα αλλαξει τίποτα απο την χίμαιρα που σου φαίνεται γιατί ακριβώς αυτή είναι η εσωτερική σου πραγματικότητα.
Το λές σαφέστατα:
Είμαστε τόσο οριοθετημένοι και μαθημένοι να ζούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο!!
Αν όμως κανέις ΔΕΝ ΑΔΕΙΑΣΕΙ απο τα σκουπίδια του πίστεψέ με δεν υπαρχει χώρος για "λουλουδια".
Γελιόμαστε οταν πιστεύουμε στις προκαταλήψεις κι όχι σε αυτό που πραγματικά ειμαστε .
ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ αν δεν μαθουμε τι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.
Σιγουρα δεν ειμαστε Δυστυχία
Σιγουρα δεν είμαστε Αποτυχία
Σιγουρα δεν ειμαστε Φοβος
Σίγουρα δεν είμαστε Ελλειμμα
Σιγουρα δεν είμαστε ...............

Πως μαθαίνεις οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ....;
Kάθε φορά που φτάνεις στον "πάτο" είναι μια αφετηρία στην αλήθεια....ΑΝ θες να δείς τον "πάτο" κι ΑΝ θες να δείς οτι δεν σου αξίζει!

Οταν καποια στιγμή καταλαβεις ότι ΔΕΝ αντεχεται αυτο που ζεις!
Τώρα αν αυτο γίνει κατανοητό σε αυτην την ζωή η στις επομενες δέκα....it's up to you!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

galazia_sfaira έγραψε: Πως μαθαίνεις οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ....;
Kάθε φορά που φτάνεις στον "πάτο" είναι μια αφετηρία στην αλήθεια....ΑΝ θες να δείς τον "πάτο" κι ΑΝ θες να δείς οτι δεν σου αξίζει!
^:)^ ^:)^ >:d< :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”