Γείωση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:* :* :* ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δηλαδή σφαιρούλα εσύ το έχεις βρει αυτό που λες; Εχεις βρει τι ΔΕΝ είσαι; Εχεις απελευθερωθεί από αυτό που περιγράφω παραπάνω και που τόοοοοσο πολύ σε ξενίζει; Ας μην εχουμε αυταπάτες......Ολοι μας τρεφόμαστε από το περίγυρό μας άλλοι πιο πολύ κι άλλοι πιο λίγο... Το ρέικι είναι ένα βοηθημα. Για μένα ήρθε μόλις οχτω μήνες πριν και χαίρομαι βαθύτατα για αυτό αλλά έχω πολύ δρόμο για να ξαναχτισω αυτό το οίκημα που θέλω όπως το θέλω εγώ......και δεν γελιέμαι για το κόστος !!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ολοι μας τρεφόμαστε από το περίγυρό μας άλλοι πιο πολύ κι άλλοι πιο λίγο...
Τρέφομαι απο μένα να είσαι σίγουρη απο αυτό...όπως κι απο μενα την ίδια αδειάζω.
Σημασία εχει πόσο και πώς, για μενα την ίδια και μόνο.
Ουτε ξενιζομαι ούτε τροφοδοτούμαι απο τις καταστασεις των αλλων ΑΛΛΑ τοποθετουμαι συμφωνα με την δικη μου κατασταση στον βαθμο συνειδητότητας που την έχω κερδισει,ως άνθρωπος και μέλος του Φορουμ.
Το Ρέικι είναι το άνοιγμα των κυττάρων μας που αν δεν τα καθαρίσουμε πρωτίστως απλά θα ατενίζουμε την χωματερή τους.
Ανοίγουμε !
Καθαρίζουμε!
Φωτίζουμε!
Μέσα λοιπόν σε αυτην την διαδικασία "καθαρισμού"σίγουρα είναι και το
για να ξαναχτισω αυτό το οίκημα που θέλω όπως το θέλω εγώ.
και αυτό το ξαναχτίζω δεν μπορεί να συμβεί με το να λέμε
Ολοι μας τρεφόμαστε από το περίγυρό μας άλλοι πιο πολύ κι άλλοι πιο λίγο...
Οι πεποιθήσεις και τα πρότυπα μας κρατούν δέσμιους.
Και...........κύρια δεν ανακαλύπτουμε ολα αυτά συγκρινόμενοι αλλά μονο εσωστρεφόμενοι.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

;) Οκ με κάλυψες απόλυτα! :x
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Αν και δεν απαντώ δε θέματα του ρεικι θα ήθελα να πω την άποψή μου πάνω σε αυτό:
Τι ακριβως εννοειτε οταν λετε οτι αναλαμβανουμε την πληρη ευθύνη του εαυτού μας ?
Αν και δεν ξερω ποιος το ειπαι...

Είναι ολοφάνερο ότι ο κάθε ένας πρέπει να αναλάβει την ευθύνη για ότι κάνει και να πάψη να ρίχνει την ευθύνη σε άλλους, Όλα από εμάς ξεκινούν, από τα μικρότερα ως τα μεγαλύτερα. Στην άλλη άκρη του πλανήτη να είναι εμείς ευθυνόμαστε... Δεν σημαίνει ότι δεν είναι και κατάλληλο ώμος....
Γι αυτό δεν χρειάζεται τύψεις αλλά ο κάθε άνθρωπος να πάρει επιτέλους την απόφαση και να πει ως εδώ και μη παρέκει!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιχαήλ, η ερώτηση δεν έχει άμεση σχέση με το ρέικι!

Το ρέικι δεν είναι φιλοσοφία, γιατί έχει και πρακτικό μέρος!
Το ρέικι δεν είναι ο δρόμος, αλλά είναι δρόμος!

΄Ετσι καμία ερώτηση δεν είναι άσχετη, και καμία απάντηση δεν είναι σχετική με το ρέικι...

Γι' αυτό μπορείς να απαντάς ελεύθερα, χωρίς να δικαιολογείς ότι δεν έχεις ρέικι, γιατί για εμάς δεν σημαίνει τίποτα, είτε έχεις, είτε δεν έχεις, από την στιγμή που η ερώτηση της Ελένης
Τι ακριβως εννοειτε οταν λετε οτι αναλαμβανουμε την πληρη ευθύνη του εαυτού μας ?
απαντιέται από όποιον ακολουθεί τον δρόμο προς τον Εαυτό του...

με ρέικι, ή χωρίς... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το Ρέικι είναι το άνοιγμα των κυττάρων μας που αν δεν τα καθαρίσουμε πρωτίστως απλά θα ατενίζουμε την χωματερή τους.
Ανοίγουμε !
Καθαρίζουμε!
Φωτίζουμε!
^:)^ >:d< ^:)^
Οι πεποιθήσεις και τα πρότυπα μας κρατούν δέσμιους.
Και...........κύρια δεν ανακαλύπτουμε ολα αυτά συγκρινόμενοι αλλά μονο εσωστρεφόμενοι.
@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Παιδια θα ηθελα να ρωτήσω ..
Τι ακριβως εννοειτε οταν λετε οτι αναλαμβανουμε την πληρη ευθύνη του εαυτού μας ?
Ελενάκι εννοώ στην προκειμένη περίπτωση που το ανέφερα ότι παύω απο κάποιο σημείο και μετά στο δρόμο της εξέλιξης που διανύω,να θεωρώ υπέυθυνους τους άλλους και συγκεκριμένα τους γονείς μου, για όλα αυτά που καλούμε να αντιμετωπίσω όσον αφορά τον εαυτό μου!! σίγουρα η παρουσία τους ήταν καταλυτική στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς μας, αλλά με το να τους επικαλούμαστε συνέχεια και να ρίχνουμε ευθύνες σε αυτούς δεν αναλαμβάνουμε την δική μας ευθύνη!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ελενάκι εννοώ στην προκειμένη περίπτωση που το ανέφερα ότι παύω απο κάποιο σημείο και μετά στο δρόμο της εξέλιξης που διανύω,να θεωρώ υπέυθυνους τους άλλους και συγκεκριμένα τους γονείς μου, για όλα αυτά που καλούμε να αντιμετωπίσω όσον αφορά τον εαυτό μου!! σίγουρα η παρουσία τους ήταν καταλυτική στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς μας, αλλά με το να τους επικαλούμαστε συνέχεια και να ρίχνουμε ευθύνες σε αυτούς δεν αναλαμβάνουμε την δική μας ευθύνη!!
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ρητορική ηταν η ερωτηση παιδιά..
Θέλω να καταδείξω οτι οσο το αναλυουμε , θα δούμε οτι οι επιλογές μας ακομη και αν ονομαζονται ''ευθυνη'' δεν ειναι ανεξάρτητες των συνθηκών που ζούμε [ καρμα] των συνασθηματων μας και των βαθυτερων πεποιθησεων μας που αλλαζουν την επιφάνεια ....
Δλδ ...το τι πράττουμε δεν ειναι ποτε ''ξεκαρφωτο'' απο ολα τα υπολοιπα , ωστε να λεμε οτι αναλαμβανουμε την πλήρη ευθυνη του εαυτού μας...αφου ολα ειναι συναρτησεις..
Ακομη και η διαδρομή που ακολουθουμε στο θεμα της αναζήτησης ..οι ομαδες που διαλέγουμε..το τι αντεχουμε κλπ..ολα ειναι σχετικά με τις προηγούμενες εμπειρίες της ζωής μας ....
Θεωρω οτι αναλαμβάνουμε την ευθυνη των επιλογων μας [ αν μπορουσαμε ας καναμε κι αλλιως] αλλα ο εαυτός μας υποκειται στους νόμους του Εαυτού που δεν ειμαστε σε θεση να τους αναγνωρίζουμε καθολικά .....
Ισως ομως και η αποδοχή αυτή, παλι εναρμονισμός και ''ευθυνη'' να ειναι.....η μεγαλύτερη.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θέλω να καταδείξω οτι οσο το αναλυουμε , θα δούμε οτι οι επιλογές μας ακομη και αν ονομαζονται ''ευθυνη'' δεν ειναι ανεξάρτητες των συνθηκών που ζούμε [ καρμα] των συνασθηματων μας και των βαθυτερων πεποιθησεων μας που αλλαζουν την επιφάνεια ....
Δλδ ...το τι πράττουμε δεν ειναι ποτε ''ξεκαρφωτο'' απο ολα τα υπολοιπα , ωστε να λεμε οτι αναλαμβανουμε την πλήρη ευθυνη του εαυτού μας...αφου ολα ειναι συναρτησεις..
έτσι είναι!!είμαστε απόλυτα συνιφασμένοι με το σύνολο μέσα στο οποίο ζούμε!!γιαυτό και δεν υπάρχει αυτονομία καθώς είμαστε όλοι συγκινονούντα δοχεία!!η έννοια της εναρμόνισης με το σύνολο αυτό είναι πολύ σημαντική και εκεί έγκειται και η έννοια της γείωσης!!δεν μπορεί να αλλάξει η πραγματικότητα όσων γίνονται ή υπάρχουν γύρω παρά η δική μας σταδιακή κατάκτηση μέσα απο τη διαδρομή να εναρμονιζόμαστε και να ισορροπούμε μέσα σε όλο αυτό!! :x :x

όσον αφορά το λεγόμενο κάρμα, θεωρώ ότι επιρρεάζει ως ένα σημείο την ζωή μας, αλλά το μοιραίο μπορεί να μετατραπεί σε συνειδητό στα επίπεδα και στο πλαίσιο που ο καθένας μας επιλέγει ελεύθερα να κάνει τις υπερβάσεις του!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

όσον αφορά το λεγόμενο κάρμα, θεωρώ ότι επιρρεάζει ως ένα σημείο την ζωή μας, αλλά το μοιραίο μπορεί να μετατραπεί σε συνειδητό στα επίπεδα και στο πλαίσιο που ο καθένας μας επιλέγει ελεύθερα να κάνει τις υπερβάσεις του!!]
Αγγελουδι....δες τι εγραψες..
Μπορουμε να επιλεξουμε το ειδος της δράσεως η της ''υπερβάσεως'' αν γίνει συνειδητό το κάρμα...δλδ ουσιαστικά διαλεγουμε την δράση στο προδιαγεγραμμενο που αποφάσισε ο ανωτερος εαυτος μας...
Αρα η εννοια τη ελευθερίας ..σχετικότατη....
Μοιραίο δεν υπαρχει στα ανωτερα επιπεδα...αυτη που τα φανταζεται ''μοιραία'' ειναι η προσωπικοτητα μας ..με την περιορισμενη κατανόηση της .. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή, κατά την άποψή σου, η συνείδητότητα που δρα, μέσα από την προσωπικότητα, δεν είναι ελεύθερη?

Πως ακριβώς το εννοείς? Ο Ανώτερος Εαυτός μας θέτει την δράση, μέσα από εμάς, γιατί χωρίς εμάς, ούτε αυτός είναι ελεύθερος στην ύλη...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δηλαδή, κατά την άποψή σου, η συνείδητότητα που δρα, μέσα από την προσωπικότητα, δεν είναι ελεύθερη?

Πως ακριβώς το εννοείς? Ο Ανώτερος Εαυτός μας θέτει την δράση, μέσα από εμάς, γιατί χωρίς εμάς, ούτε αυτός είναι ελεύθερος στην ύλη...
Ναι, νομιζω οτι υπαρχει μια σχετική ελευθερία που μας δινει την αντίληψη της αυτονομίας οσον αφορα τις επιλογές μας ...αλλα οσο το παρατηρώ δεν μπορω να μην παραδεχθω οτι αυτο απεχει πολυ απο το ''ελευθερος''....
Γιατί επιλεγουμε να κάνουμε επι παραδείγματι το χ αντι το ψ ? Τι ειναι αυτο που μας κανει και αποφασίζουμε ?
Ειναι οι επιθυμία...ειναι η ανάγκη....ειναι η αγάπη ....ειναι ο φόβος η ο θυμός ? Οτι και ναναι ειναι υπερανω μας ..οποτε η δεχόμαστε οτι ολα αυτα ειμαστε εμεις [ πραγμα που για μενα ειναι το πιο υγιες] και τοτε νιωθουμε Ατομα ...η τα βλέπουμε σαν κατι εξω απο εμας και τοτε μαχόμαστε με την σκιά μας.

Ο Ανωτερος εαυτός μας [ οσο τον κατανοω] ειναι η υψηλότερη δόνηση του ενσαρκωμενου πνευματος. Εφ οσον εκφράζεται στο υλικό επιπεδο ,μεσω μιας προσωπικότητας.... πρέπει να υπαρχει αλληλεξάρτηση. Δλδ η προσωπικότητα χτιζεται απο πρίν βασει των προδιαγραφων της ψυχής ..οποτε ειναι αρχικά κατευθυνόμενη..Αργότερα ''ξεχνωντας'', αυτονομείται οσο μπορεί και ξεφευγει απο τα ιδεώδη... σκεπάζοντας την εσωτερική φωνή.
Το ζητούμενο ειναι να ερθουν αυτά τα δύο σε ενωση ... και ετσι να εχουμε ενα ολοκληρο ον που ειναι τελικά ελέυθερο μεσα απο την αποδοχή της διαφορετικότητας και της πολλαπλότητας των εκφράσεων. Αυτη ομως η ελευθερία περιλαμβανει τα πάντα ..αρα δεν απαλλασεται απο τιποτα.
Η δράση τιθεται απο εμας σαν σύνολο , οταν ειμαστε ''συνολο'' αλλιως αποφασίζεται απο επι μερους τμηματα μας......

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”