Εμπειρίες και απορίες..

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από VasilisM »

Εχθές το βράδυ, κατά την διάρκεια του διαλογισμού, σκεφτόμουν μια περιστρεφόμενη πυραμίδα πάνω απ'ο το κορυφαίο τσάκρα μου.. και ενώ γινόταν αυτό, μου ήρθε η εικόνα ενός ρόμβου με τέλεια συμμετρία, οπότε οραματίστηκα τον ρόμβο, και μάλιστα διαφανή να τον διαπερνά ένα λευκό φως, και ένιωσα ένα μούδιασμα, κάτι σαν χάδι μια πρωτόγνωρη αίσθηση να ακουμπά την κορυφή του κεφαλιού και να κατεβαίνει αργά στους κροτάφους μέχρι το σαγόνι, προσπάθησα να γειώσω αυτήν την αίσθηση αλλά δεν κατέβαινε πιο κάτω..
Έχει συμβεί σε εσάς κάτι παρόμοιο; Πρέπει να βγάλω κάποιο συμπέρασμα; :-?
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Βασίλη κατα την άποψη μου παντα όταν μπαίνεις σε ένα διαλογισμό με ρόμβο στην επιφυση οπου το φώς αρχίζει απο την κορυφή και σε λούζει καλό θα είναι να το κατεβάζεις και να το γειώνεις

απο την στιγμή που αισθάνθηκες δυσκολία να το κατεβασεις είναι μια εσωτερική σου καθοδήγηση ότι χρειάζεται να επιμέινεις στο θέμα της γειωσης σου

μπορέις πχ να κανεις μέτα τον διαλογισμό, αν και πάλι εντοπίσει δυσκολία να γειωθει το φως, της θέσης γειωσης ρεικι να βαλεις τα χερια σου σε αυτες και να δωσεις ρεικι μέχρι όσο το νιώθεις

όταν ανοίγουμε στο πνευμα μας και το γνωρίζουμε είναι μια ξεχωριστή και μαγική εμπειρία για όλους μας αυτη, το κεφάλι όμως χωρίς πόδια δεν μπορέι να εκδηλωθέι στην ζωή στο εδώ και τώρα που είμαστε και αυτό είναι και η ολοκληρωση της μαγέιας που είμαστε

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Βασίλη- χωρίς να γνωρίζω αν είναι ο σωστός τρόπος για σένα- όταν νιώθω την ανάγκη να γειώσω το φως, οραματίζομαι να με διαπερνά μέσω της σπονδυλικής στήλης και να χύνεται δεξιά αριστερά από τις πατούσες μου.
Το εφαρμόζω συγχρόνως με τις θέσεις αυτοθεραπείας γιατί πρακτικά είναι δύσκολο ξαπλωμένη να μείνω αρκετή ώρα με τα χέρια στη θέση γείωσης.
@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φωτεινούλα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ! Αγγέλα το ίδιο! >:d< >:d< :* :x
Θα το δουλέψω σήμερα. Βασικά εχθές αποσυντονίστηκα κιόλας, με ξάφνιασε πάρα πολύ η αίσθηση..ήταν καταπληκτικό ελπίζω να το βιώσω ξανά!


ΥΓ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κρύσταλλο για βοήθεια(γείωση) ; :-?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

VasilisM έγραψε:Βασικά εχθές αποσυντονίστηκα κιόλας, με ξάφνιασε πάρα πολύ η αίσθηση..ήταν καταπληκτικό ελπίζω να το βιώσω ξανά!
Και σε μένα συμβαίνει, να με πιάνει δέος και να το χάνω! ;) >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Danny έγραψε:Και σε μένα συμβαίνει, να με πιάνει δέος και να το χάνω! ;) >:d<
Γμτ.. και ήταν τέλειο!! >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Καθε φορά , θα κρατάει και περισσότερο. ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

VasilisM έγραψε:Φωτεινούλα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ! Αγγέλα το ίδιο! >:d< >:d< :* :x
Θα το δουλέψω σήμερα. Βασικά εχθές αποσυντονίστηκα κιόλας, με ξάφνιασε πάρα πολύ η αίσθηση..ήταν καταπληκτικό ελπίζω να το βιώσω ξανά!


ΥΓ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο κρύσταλλο για βοήθεια(γείωση) ; :-?
Βασίλη αν δεν κανω λάθος ο αιματήτης είναι για γέιωση :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φωτεινή, έχω και αιματίτη και καπνία για γείωση.
Εχθές λοιπόν το ένιωσα και πάλι, αυτή την φορά έφτασα μέχρι το κέντρο του λαιμού..
Πάντως έχω την αίσθηση ότι πρέπει να δουλέψω με τα κέντρα..και την γείωση βέβαια, το ξέρω ότι υπάρχει θέμα με αυτήν, αλλά μάλλον όχι μόνο..ε ίδωμεν.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βασίλη μου πολλοί που ασχολούνται με το ρέικι παραμένουν στις όμορφες αισθήσεις που αφήνει στα κέντρα και δεν δίνουν πολύ σημασία στην γείωση...

Ομως αυτό μπορεί να επιφέρει στο φυσικό σώμα έντονους πονοκεφάλους. Για να κατανοήσεις καλύτερα το θέμα της γείωσης, εστιάσου στο εδώ και τώρα. Νοιώσε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή και μην αφήνεις το νου σου να σε πάει παρακάτω.

Κατά τη διάρκεια μια θεραπείας, στο τέλος φρόντισε να δώσεις ρέικι πολύ στις πατούσες σου...
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Εχθές το βράδυ, κατά την διάρκεια του διαλογισμού, σκεφτόμουν μια περιστρεφόμενη πυραμίδα πάνω απ'ο το κορυφαίο τσάκρα μου.. και ενώ γινόταν αυτό, μου ήρθε η εικόνα ενός ρόμβου
Κατά την ταπεινή μου άποψη και από αυτά που εγώ έχω ζήσει, ο ρόμβος είναι ένα σημαντικό γεωμετρικό σχήμα που σε αυτή την περίπτωση ενώνει τις υψηλότερες διαστάσεις με αυτήν.
Είναι 2 τρίγωνα όπου αυτό με την μύτη προς τα πάνω είναι αυτό που σου μεταφέρει την ενέργεια από την πηγή και το άλλο που λαμβάνει την ενέργεια αυτή που καταλήγει στην γη.Η ενέργεια αυτή γειώνετε αυτόματα. Επίσης έχει σχέση με τον ανώτερο εαυτό.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Elena έγραψε:Βασίλη μου πολλοί που ασχολούνται με το ρέικι παραμένουν στις όμορφες αισθήσεις που αφήνει στα κέντρα και δεν δίνουν πολύ σημασία στην γείωση...

Ομως αυτό μπορεί να επιφέρει στο φυσικό σώμα έντονους πονοκεφάλους. Για να κατανοήσεις καλύτερα το θέμα της γείωσης, εστιάσου στο εδώ και τώρα. Νοιώσε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή και μην αφήνεις το νου σου να σε πάει παρακάτω.

Κατά τη διάρκεια μια θεραπείας, στο τέλος φρόντισε να δώσεις ρέικι πολύ στις πατούσες σου...
@};- @};-
Γίνεται χωρίς να βάλεις σύμβολο? :-?
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Αν γίνεται τι? Γείωση χωρίς σύμβολο? Αν εννοείς αυτό και βεβαία γίνεται.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι γίνεται γείωση με ρεικι αγγιγμα στο πρωτο κεντρο, στα γονατα και στις πατουσες >:d<
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotinoula την 23 Μαρ 2009 5:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Γειώνεται αυτόματα; Εγώ πάντως την έντονη αίσθηση του φωτός την είχα μόνο στο κεφάλι και μέχρι το σαγόνι μετά γίνεται πιο ελαφριά ως το λαιμό και πιο κάτω δεν καταλαβαίνω καμία αίσθηση.. Δεν ξέρω αν κατεβαίνει η ενέργεια και εγώ απλώς δεν το νιώθω, ή για να γειωθεί πρέπει να νιώθω το ίδιο σε όλο το σώμα..
Πλέον όταν εστιάζω την προσοχή μου για παράδειγμα, στο τρίτο μάτι νιώθω την ενέργεια να κατεβαίνει στο σημείο, και εκτός κατάστασης διαλογισμού.. αλλά στον διαλογισμό δεν το νιώθω πλέον τόσο έντονο .. τι να πεις.. παράξενα πράγματα..λέτε να ξανά-μπλόκαρα ; :))
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”