Εμπειρίες και απορίες..

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

με πιάνει φαγούρα σε διάφορα σημεία του σώματος και χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου
εκέινο που έχω παρατηρήσει σε εμένα για την φαγούρα όταν έκανα διαλογισμό ήταν ότι πρόκειται για νοητική ένταση που χρειαζόταν να πειθαρχήσω και να ηρεμήσω έτσι τον νου ωστε να προχωρήσω στην οποιαδήποτε ασκηση

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Fotini έγραψε:
ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:με πιάνει φαγούρα σε διάφορα σημεία του σώματος και χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου
εκέινο που έχω παρατηρήσει σε εμένα για την φαγούρα όταν έκανα διαλογισμό ήταν ότι πρόκειται για νοητική ένταση που χρειαζόταν να πειθαρχήσω και να ηρεμήσω έτσι τον νου ωστε να προχωρήσω στην οποιαδήποτε ασκηση

:x :x
΄Ετσι είναι Φωτεινούλι... :-D


Μπορεί, λέω μπορεί, η "φαγούρα" να αποτελεί σύμπτωμα της διαφοροποίησης της ενέργειας στο ενεργείακό σου πεδίο, Ιωαννάκι...
Κατά τον διαλογισμό ή την αυτοθεραπεία σίγουρα διαφοροποιείται η ενέργεια (αλλιώς δεν θα είχε και νόημα...), κάτι που ο φυσικός νους δεν μπορεί να αντιληφθεί άμεσα, αφού δεν είναι εκπαιδευμένος να συλλαμβάνει τις διαφορποιήσεις στην ενέργεια, παρά μόνο μέσω τεκμηριωμένων πεποιθήσεων (φαγούρα, πόνος, κλπ)...

Πολλοί μου λένε ότι νιώθουν πόνο κατά την αυτοθεραπεία, αλλά όταν επεξεργαζόμαστε την αίσθηση του πόνου, τότε καταλαβαίνουν ότι αυτό που ένιωσαν δεν ήτάν πόνος, αλλά κάτι διαφορετικό που δεν μπορούν να το οριοθετήσουν με λέξεις και το περιγράφουν με την πιο κοντινή τους έννοια...

΄Εχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές, κατά τον διαλογισμό, οι άνθρωποι αισθάνονται πίεση σε κάποιο μπλοκαρισμένο κέντρο και τότε έχουν κάποια "συμπτώματα", όπως πχ. βήχας, ένταση στο στομάχι ή στην καρδιά κλπ...
Είναι οι αυτοματοποιημένες "λειτουργίες" μέσω του νου που έχει μάθει να αντιδρά φυσικά σε κάθε τι που δεν αντιλαμβάνεται, γιατί δεν έχουμε συνείδηση του σώματός μας και της λειτουργίας του, παρά μόνο σαν έναν συμπαγή εαυτό...
Κάθε τι που δεν περιέχεται σ' αυτήν την ελλιπή γνώση μας για τον εαυτό μας, το αντιλαμβανόμαστε σαν φυσική αντίδραση...

Αν καταφέρεις Ιωαννάκι να νιώσεις την ενέργεια και στα πιο λεπτοφυή σου πεδία, τότε θα σταματήσει το σύμπτωμα να σε αποσυντονίζει...

Πολλές φορές νιώθουμε την ενέργεια σαν ένα "γαργάλημα" στο φυσικό σώμα και αυτό ακόμα μπορει να μας αποσυντονίσει και μόνο μέσα από την εξάσκηση θα καταφέρουμε να αποκωδικοποιούμε την ενέργεια και το πως αυτή "συμπεριφέρεται" στο σώμα μας...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολλές φορές νιώθουμε την ενέργεια σαν ένα "γαργάλημα" στο φυσικό σώμα και αυτό ακόμα μπορει να μας αποσυντονίσει και μόνο μέσα από την εξάσκηση θα καταφέρουμε να αποκωδικοποιούμε την ενέργεια και το πως αυτή "συμπεριφέρεται" στο σώμα μας...
Προσωπικά είχα τρομάξει όταν ένιωσα αυτό το γαργαλητό πρώτη φορά, την 21η ημέρα της αυτοθεραπείας, αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται γρήγορα, πλέον το έχω αφομοιώσει σαν αίσθηση και είναι απλά απολαυστική.. :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές, κατά τον διαλογισμό, οι άνθρωποι αισθάνονται πίεση σε κάποιο μπλοκαρισμένο κέντρο και τότε έχουν κάποια "συμπτώματα", όπως πχ. βήχας, ένταση στο στομάχι ή στην καρδιά κλπ...
Είναι οι αυτοματοποιημένες "λειτουργίες" μέσω του νου που έχει μάθει να αντιδρά φυσικά σε κάθε τι που δεν αντιλαμβάνεται, γιατί δεν έχουμε συνείδηση του σώματός μας και της λειτουργίας του, παρά μόνο σαν έναν συμπαγή εαυτό...
Κάθε τι που δεν περιέχεται σ' αυτήν την ελλιπή γνώση μας για τον εαυτό μας, το αντιλαμβανόμαστε σαν φυσική αντίδραση...

Αν καταφέρεις Ιωαννάκι να νιώσεις την ενέργεια και στα πιο λεπτοφυή σου πεδία, τότε θα σταματήσει το σύμπτωμα να σε αποσυντονίζει...
Βασούλα αυτά τα συμπτώματα τα είχα και εγώ στον πρώτο βαθμό,αλλά μετά σταμάτησαν.
η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλο πρόβλημα στο να πειθαρχίσω στο νού μου :-(
σπάνια καταφέρνω να μην σκέφτωμαι τίποτα την ώρα του διαλογισμού και της αυτοθεραπείας,χρειάζομαι πολύ εξάσκηση ακόμα :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ερωτησουλα απλη :-D
Γιατι κατα την διαρκεια της ημερας και σε ασχετες ωρες απο διαλογισμο,αυτοθεραπειας να νιωθω δονησεις κεφαλι,σωμα αναλογα την ενταση.
Αλλες φορες μπορει να ειναι απλα ενα γαργαλημα και αλλες φορες σαν μουδιασμα.
Πως μπορει να ερμηνευτει? :-?
:x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό εξηγείται με την εξοικειωση...ο άνθρωπος που δεν έχει ιδέα για την ενέργεια γύρω του, δεν την αντιλαμβάνεται, γιατί η δική του υλική δόνηση κινείται με πιο αργούς ρυθμούς, η ενέργειά του είναι πιο πυκνή...

όσο εξοικειώνεσαι με το πιο λεπτοφυές το αντιλαμβάνεσαι περισσότερο, η συνειδησή σου αλλάζει και το σώμα ανταποκρίνεται σ' αυτήν την αλλαγή...
Αργότερα, όσο πιο πολύ εξοικειώνεται η συνείδησή σου με την λεπτοφυέστερη δονητική συχνότήτα, τόσο πιο απαρατήρητα θα περνάνε τέτοιου είδους φαινόμενα, γιατί ο νους θα τα έχει ενσωματώσει μέσα στην έννοια "φυσιολογικό"...

Σε προχωρημένες καταστάσεις συνειδητότητας νιώθεις δονητικά και το δίκτυο που σε ενώνει με όλους και όλα και θα μπορούσε τότε κανείς να αντιληφθεί την κατάσταση Αγάπης και το πόσο επηρεάζει τον κόσμο!

@};- :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Nice :-D :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τωρα τελευταια δοκιμασα με το συμβολο που δεν εχει χρονο (χον σαν ζε σονεν) ωπου χρησιμοποιουμε συνηθως σε αποστολη ενεργειας να ταξιδεψω λιγο προς τα πισω η μαλον πολυ προς τα πισω θα λεγα..
Δεν ξερω ακριβως το σημειο που εψαχνα παρα μονο να μου ερθουν διαφορα στοιχεια απο μια προηγουμενη ζωη οπως εικονες η αναμνησεις ωπου μου ηρθε μια εικονα μιας γυναικας που δεν γνωριζω καν αλλα και παλι μπορει απλα να ηταν της φαντασιας μου.
Οχι πως θα εχει σημασια στο εδω και τωρα,ισως και να εχει :-?
Το εχω κανει ηδη δυο φορες αυτο και ηταν μια περιεργη εμπειρια για μενα τουλαχιστον.
Το κεφαλι το ενιωθα λες και ειχε μεγαλωσει τοσο πολυ σαν να πιεζε το μεσα προς τα εξω στην πισω μερια ποιο πολυ χωρις να ειναι κατι που με ενοχλουσε φυσικα..
Ειχα βυθιστει τοσο πολυ και οσο εβαζα προθεση να παω πισω και αλλο πισω το κεφαλι το ενιωθα περιεργα.
:-?
Δεν ξερω αν ολη αυτη η διαδικασια θα μπορουσε να ειναι σωστη απλα πειραματιζομουνα.
Μαλιστα μετα την πρωτη φορα μου ηρθε η ιδεα να δοκιμασω να συνδεθω με το συμβολο με τον αγαπημενο αρχαγγελο μιχαηλ αλλα τελικα με διεκοψε ενα τηλεφωνο οποτε το πηρα σαν σημαδι ισως οτι δεν ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο.

Εχετε πειραματιστει με κατι παρομοιο?
Μηπως δεν ειναι κατι σωστο σε ολο αυτο,ειδικα οτι προσπαθησα να συνδεθω με τον αρχαγγελο μιχαηλ :x :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη μια απλή ερώτηση...

Σε τι θα σε βοηθούσε στο σήμερα η γνώση των προηγούμενων ζωών σου?

΄Οσο για την φαντασία, δεν θα έχεις ποτέ επιχειρήματα να οριοθετήσεις μια πνευματική εμπειρία, εκτός από αυτό που βιώνεται μέσα σου, σαν αλήθεια! Η α-λήθεια είναι η κατάσταση της μη λήθης!

Αρα, αυτό που ενδιαφέρει κυρίως είναι η αφύπνιση στον πραγματικό Εαυτό και όχι η γνώση μιας συναισθηματικής προσωπικότητας που τον χαρακτήρισε ανά τον χρόνο...

Πριν αναγνωρίσουμε τις μνήμες από προηγούμενες ζωές, θεωρώ ότι χρειάζεται πρώτα να έχουμε εργαστεί προς την γνώση της διττότητας!

Πολλοί άνθρωποι που ανακάλυψαν, πχ. ότι σε προηγούμενες ζωές τους ήταν "τέρατα" και έκαναν διαφόρων ειδών "εγκληματα", σέρνουν ενοχές για πράξεις που δεν αφορούν την τωρινή τους συνείδηση και προσπαθούν να εξιλεωθούν για κάτι που δεν αφορά τον Εαυτό τους, αλλά μια μικρή και περιορισμένη εκδήλωσή του στον χρόνο!
Το ίδιο εύκολα μπορούν να επηρεαστούν από σκηνές βίας που τους ασκήθηκαν...Η γνώση που υπάρχει μέσα στον Εαυτό μας και στην εμπειρία της Ψυχής μας αφορά την Ουσία μας και την Ζωή που μπορεί να εκφραστεί μέσα από αυτήν συνειδητά, στο εδώ και τώρα!

Τα εσωτερικά στοιχεία που χρειάζεται να ανακαλύψουμε, δεν είναι τι ήμασταν στην προηγούμενη ζωή, αλλά τι μας απομακρύνει από την θεότητα, στο εδώ και τώρα...Αν αυτό το ανακαλύψουμε, τότε οι προηγούμενες ζωές μας θα είναι εφαλτήριο για την γνωση του Κόσμου μας μέσα σε ένα πολυδιάστατο "είναι"...

Αυτή είναι η δική μου εμπειρική γνώση από το ταξίδι στο παρελθόν, που στην ουσία δεν αποτελεί παρά μια αιωνιότητα, όταν αφυπνιστείς σ' αυτήν!

΄Οσο για την πιο βαθιά επικοινωνία σου με τον Μιχαήλ, αν νιώθεις ότι δεν είσαι έτοιμος για αυτό, σίγουρα θα προκαλέσεις και τα συμπτώματα που θα σε αποσπάσουν απο μια τέτοιου είδους προσπάθεια. Χρειάζεται, πριν από οποιαδήποτε πνευματική επικοινωνία, να έχουμε εφησυχάσει το μέρος εκείνο του "εγώ" μας που φοβάται το ασυνείδητο και το βάθος του!

Επειδή όμως ο πειραματισμός είναι μια προσωπική υπόθεση του καθενός, μην περιμένεις κανέναν να σου πει αν κάνεις σωστά ή λάθος, γιατί ο δρόμος της έρέυνας είναι για τον καθένα μας διαφορετικής αξίας!

:x :x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι η αληθεια ειναι οτι τιποτα χρησιμο δεν θα μου ειναι στο τωρα απο το μακρυνο παρελθον,μονο ως πειραματισμο :-D
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Αρα, αυτό που ενδιαφέρει κυρίως είναι η αφύπνιση στον πραγματικό Εαυτό και όχι η γνώση μιας συναισθηματικής προσωπικότητας που τον χαρακτήρισε ανά τον χρόνο...

Πριν αναγνωρίσουμε τις μνήμες από προηγούμενες ζωές, θεωρώ ότι χρειάζεται πρώτα να έχουμε εργαστεί προς την γνώση της διττότητας!

Τα εσωτερικά στοιχεία που χρειάζεται να ανακαλύψουμε, δεν είναι τι ήμασταν στην προηγούμενη ζωή, αλλά τι μας απομακρύνει από την θεότητα, στο εδώ και τώρα...Αν αυτό το ανακαλύψουμε, τότε οι προηγούμενες ζωές μας θα είναι εφαλτήριο για την γνωση του Κόσμου μας μέσα σε ένα πολυδιάστατο "είναι"...

Αυτή είναι η δική μου εμπειρική γνώση από το ταξίδι στο παρελθόν, που στην ουσία δεν αποτελεί παρά μια αιωνιότητα, όταν αφυπνιστείς σ' αυτήν!

΄Οσο για την πιο βαθιά επικοινωνία σου με τον Μιχαήλ, αν νιώθεις ότι δεν είσαι έτοιμος για αυτό, σίγουρα θα προκαλέσεις και τα συμπτώματα που θα σε αποσπάσουν απο μια τέτοιου είδους προσπάθεια. Χρειάζεται, πριν από οποιαδήποτε πνευματική επικοινωνία, να έχουμε εφησυχάσει το μέρος εκείνο του "εγώ" μας που φοβάται το ασυνείδητο και το βάθος του!

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
xmen902
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από xmen902 »

Καλησπέρα σε όλους.

Σκάναρα μιας γνωστής μου τις παλάμες (χωρίς άγγιγμα) και ένοιωσα αρκετό κρύο (δεν θα έλεγα ότι ήταν δυσάρεστη η αίσθηση), αλλά ήταν σαν να φυσούσε κρύος αέρας και επιπλέον το μικρό της δεξί δαχτυλάκι έβγαζε αρκετή παγωνιά. Το παράξενο ήταν ότι αισθάνθηκε και αυτή το κρύο.

Έχετε κάποια εξήγηση;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλημέρα!

Θεωρώ ότι το να κάνουμε την οποιαδήποτε διάγνωση με βάση την αίσθηση που έχουμε για το ρέικι ή το σκανάρισμα είναι λίγο επιπόλαιο. Πέραν μίας αίσθησης ότι "αισθάνομαι ότι αυτό το σημείο τραβάει ενέργεια", θεωρώ πως δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα άλλο συμπέρασμα. Θέλω να πω πως μπορεί να είναι πχ ένας μικροτραυματισμός, μπορεί να είναι κάποια ανισορροπία σε κάποιο τσάκρα, ή μπορεί να είναι απλά μία ανάγκη για ενέργεια καθαρά της στιγμής, ή και κάτι άλλο ακόμα. :-??

Προσωπικά προτιμώ να μένω στην χαρά του ότι εκείνη την στιγμή φροντίζω ένα σημείο που έχει ανάγκη από το ρέικι, παρά να μπαίνω σε διαδικασίες του πως και του γιατί. :x Ούτως ή άλλως, εάν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα συγκεκριμένο, θα δίνει σημάδια γενικότερα, πέραν αυτής της αίσθησης.

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”