Εμπειρίες και απορίες..

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

xmen902 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Σκάναρα μιας γνωστής μου τις παλάμες (χωρίς άγγιγμα) και ένοιωσα αρκετό κρύο (δεν θα έλεγα ότι ήταν δυσάρεστη η αίσθηση), αλλά ήταν σαν να φυσούσε κρύος αέρας και επιπλέον το μικρό της δεξί δαχτυλάκι έβγαζε αρκετή παγωνιά. Το παράξενο ήταν ότι αισθάνθηκε και αυτή το κρύο.

Έχετε κάποια εξήγηση;
Απο την μικρή εμπειρία που έχω στο ρεικι, ειναι αρκετά συνηθισμένο αυτός που κανει θεραπεία και αυτος δέχεται να έχουν την ίδια αισθηση.
@};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
xmen902
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από xmen902 »

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

Το σκανάρισμα γνωρίζω ότι δεν είναι τεχνική ρέικι. Ίσως δεν έθεσα την ερώτηση αναλυτικά, η οποία δεν αφορούσε το σκανάρισμα, αλλά την εμπειρία της αίσθησης.

Εκτός από το ρέικι, ασχολούμαι και με άλλες ενεργειακές τεχνικές. Η ενέργεια είναι η ίδια σε όλα τα συστήματα και οι εμπειρίες ενδέχεται να είναι κοινές.

Είναι ευχάριστο ότι ασχολείστε αρκετά χρόνια με το ρέικι και έχετε πλήθος εμπειριών και μοιράζεστε αυτήν την γνώση μέσα από το φόρουμ.

Δεν γνωρίζω αν κάποιοι από σας ασχολούνται και με άλλα ενεργειακά συστήματα εκτός ρέικι και αν τα έχουν συνδυάσει με αυτό.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με άλλες ενεργειακές τεχνικές εκτός του ρέικι οπότε δεν έχω άποψη, και από την εμπειρία μου που έχω κάνει σε άλλους ρέικι ,σε άλλους έχω νιώσει δροσιά στης παλάμες μου ,σε άλλους τσιμπίματα ,και σε άλλους ζέστη αλλά συμφωνώ με με αυτό που λέει ο Θοδωρής
Προσωπικά προτιμώ να μένω στην χαρά του ότι εκείνη την στιγμή φροντίζω ένα σημείο που έχει ανάγκη από το ρέικι, παρά να μπαίνω σε διαδικασίες του πως και του γιατί.
:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλησπέρα Ντίνο, έχει και το Ρεικι τεχνική σκαναρίσματος στο δεύτερο βαθμό αλλά όπως λες και συ οι ενεργειακές τεχνικές συγκλίνουν σε κάποια σημεία και υπάρχουν κοινοί παρανομαστές. Σε αυτή την τεχνική υπάρχει και μια ας την πούμε "κλίμακα" για το πόσο μπλοκαρισμένο είναι κάποιο σημείο στο σώμα ανάλογα με την αίσθηση που σου αφήνει, όπως μυρμήγκιασμα, κρύο, που το αναφέρεις και συ και πόνος καμιά φορά. Αλλά όπως ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω με την εξάσκηση και την ενασχόλιση με την ενέργεια , αποκτάς και μια εμπειρία να αξιολογείς κάποια πράγματα, αναλογα με την περίσταση κάθε φορά.

:romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
xmen902
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από xmen902 »

Σε ευχαριστώ Δωρούλα.
Τελικά αποκαλύφθηκε πριν μερικές ημέρες τι ήταν το κρύο, ήταν όντως κάποιο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ντίνο :) >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
xmen902
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από xmen902 »

Ήθελα να στείλω ρέικι πάνω μου σε ένα σημείο που πονούσε από το γυμναστήριο αλλά δεν με βόλευε με την παλάμη και ούτε ήθελα να κάνω την τεχνική για αποστολή ενέργειας από απόσταση, επειδή περπατούσα και δεν είχα χρόνο.
Απλώς, συγκέντρωσα την σκέψη μου στο σημείο εκείνο και έστειλα ρέικι. Πέτυχε αμέσως. Δεν χρησιμοποίησα σύμβολα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ναι κι εγώ το έχω δοκιμάσει και είναι πλήρως αποτελεσματικό :romance-smileyheart:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι ναι! Και σε εμένα μου έχει τύχει παιδάκια όταν δεν μπορώ να βάλω σύμβολα!!!
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Ellaki »

κι εγώ το έχω δοκιμάσει και πετυχαίνει :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
xmen902
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από xmen902 »

Ωραία. Είναι ευχάριστο να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου και να μαθαίνεις ότι είναι κοινές σε πολλούς ανθρώπους. :)


Σε ορισμένους με το που ξεκίνησα να κάνω σκανάρισμα (χωρίς επαφή), τα άτομα αμέσως ζαλίστηκαν ή ένιωσαν να χάνουν τις αισθήσεις τους. Σε άλλη περίπτωση που ξεκίνησα ρέικι (χωρίς επαφή) στο κεφάλι, το άτομο άρχισε να έχει ταχυπαλμία. Σε όλες τις περιπτώσεις τα συμπτώματα σταμάτησαν μόλις πήρα τα χέρια μου από πάνω τους.

Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: Αν κάποιος άνθρωπος είναι πεσμένος ενεργειακά, το σώμα του δουλεύει σαν σφουγγάρι και "ρουφάει" ακούσια και άμεσα την ενέργεια που δέχεται. Και επειδή γίνεται πολύ γρήγορα η απορρόφηση της ενέργειας, ο οργανισμός του δεν μπορεί να τη διαχειριστεί και να κάνει σωστά τη διάχυσή της, οπότε στρεσάρετε με τα πιο πάνω αποτελέσματα.

Είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία ή έχετε συμπεράνει κάτι διαφορετικό;
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ντίνο εμένα δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο όμως μιας και μιλάς για σκανάρισμα ακόμα και επαφή που δεν υπάρχει , η ενέργεια όντως περνάει μέσα απο το σώμα και επειδή μιλάς για κεφάλι κάποια σημεία δημιουργούν ζαλάδα, αν πάρουν ενέργεια, όπως αυτή στο μέτωπο, στο τρίτο μάτι.

Δεν ξέρω μήπως εστιαστιαστηκες παραπάνω χρόνο εκεί ή ίσως κάποια απότομη κίνηση εξ επαφής αν έγινε.

:x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Vasoula »

ποτέ δεν μου έχει συμβεί να χάσουν τις αισθήσεις τους οι άνθρωποι που δέχονται ρέικι...
Και δεν το έχω ξανακούσει να έχει συμβεί κάτι τέτοιο Ντίνο μου.

Εσύ σε τι κατάσταση ήσουν όταν σου συνέβη αυτό? Μία πιθανότητα σκέφτομαι, να είχε αλλάξει ο μαγνητισμός σου, από ΄κάποια δικά σου συναισθήματα.



:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
xmen902
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Μαρ 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από xmen902 »

Ήμουν σε ουδέτερη κατάσταση, φυσιολογική.

Στο κεφάλι ήταν στο πίσω μέρος, κοντά στον αυχένα. Δεν εστίασα παραπάνω από 2-3 δευτερόλεπτα και τα συμπτώματα ήταν άμεσα.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Εμπειρίες και απορίες..

Δημοσίευση από Ellaki »

Ντίνο μου έχει τύχει να πάθει ταχυπαλμία κάποιος, αλλά.........δεν ήταν το ρέικι........η δική του ανασφάλεια και φόβος ήταν και απλά στάματησα.
>:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”