εκπαίδευση Master

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αμάν! σε λίγο θα διορθωθεί αυτό με τις απαντήσεις..

Σόρρυ παιδιά που επανέλαβα απάντηση που ήδη είχε απαντηθεί μέσα σας!!!

:D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:αμάν! σε λίγο θα διορθωθεί αυτό με τις απαντήσεις..

Σόρρυ παιδιά που επανέλαβα απάντηση που ήδη είχε απαντηθεί μέσα σας!!!

:D :D :D :D :D
η δικια σου απαντηση ειναι παντα πιο εμπεριστατωμενη :D :D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Vaso έγραψε::oops: :oops: σ' ευχαριστούμε Μαράκι πολύ, αλλά...please μην το κάνεις..., ακούγεται περίεργο σε εμένα κατ' αρχήν, πόσο μάλλον σε κάποιον που δεν μας ξέρει...

Η ουσία της μετάδοσης είναι κυρίως το ξεκαθάρισμα της από παν προσωπικό συμφέρον και δικό σου και των άλλων. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να λεχθεί από την αρχή.

Δυο ερωτήσεις μόνο...γιατί το δίνεις, γιατί το παίρνεις! απλά τα πράγματα!
Αυτό όμως κάνει τη διαφορά, βρε Βασούλα μου, κι ας κοκκινίζεις.

Επειδή ήμουν"συμμαθήτρια" της Μαρίας- Ίσιδας, συμφωνώ κι εγώ

μαζί της κι εσύ μόλις τώρα έδειξες τη διαφορά: Πρέπει να λεχθεί

από την αρχή...Ελέχθη...Αφού ελέχθη; Να μην στο "χρεώσουμε"; :wink:
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ντρέπονται οι άνθρωποι να πουν ότι "θέλω να θεραπεύσω τον εαυτό μου" και παίρνουν το ρέικι για να "θεραπεύσουν" τους άλλους...για να μην πάνε αντίθετα με αυτό που χτυπάει μέσα τους σαν εγωισμός. Λες κι αυτό είναι μόνο...
Ίσως και το "θεραπεύω" τους δίνει μια αίσθηση αναγνώρισης ή αποδοχής από τους άλλους γιατί οι ίδιοι δεν έχουν αποδεχθεί τον εαυτό τους. Είναι το ίδιο δυνατό σαν υπόγειο συναίσθημα με το εγωισμό του πρέπει να είμαι καλός. Να βοηθώ τους άλλους!!!
Όμως ένας αληθινός"αναζητητής ψυχής" αναγνωρίζει, ότι μέσα από κάθε θεραπεία θεραπεύει και δικά του κομμάτια που χρειάζονται καθαρισμό/θεραπεία. Προτού βέβαια αναλάβει τον ρόλο του "θεραπευτή" χρειάζεται βαθιά ενδοσκόπηση........ Αυτή η ενδοσκόπηση μοιάζει με χειρουργικό νυστέρι που ανοίγει βαθιές πληγές. Όμως το ρείκι της γεμίζει με τέτοια γλύκα που λες μετά ότι άξίζε ο πόνος........

Τώρα για το "Master" χωρίς εκπαίδευση..... Σκέφτομαι αυτά που είπε η Βάσω και για τις 2 δασκάλες της... Τι πήρε ???? Αν συγκρίνω τους βαθμούς που δίνει καθώς και το βιβλίο ¨Μaster" φαίνεται ολοκάθερα ότι την εκπαίδευση την φέρει μέσα της από άλλες ζωές και στην παρούσα απλά ενεργοποιήθηκε η κυτταρική μνήμη...
Όσοι αντιμετωπίζουν απορίες σχετικά με τον τρόπο διδασκαλίας του Ρέικι ας ακούσουν την φωνή μέσα του και ας απαντήσουν με ειλικρίνεια προς τον εαυτό τους γιατί το θέλουν....Έχει πολύ μεγάλη σημασία η απάντηση.!!!!
Όταν έκανα αυτή την ερώτηση στον εαυτό μου σαν Mastrer Reiki αν ήθελα δηλαδή να διδάξω στην αρχή οι απαντήσεις ήταν " Και γιατί όχι", "να βοηθήσω άλλους" και άλλα τέτοια συναφή.
’ρχισα λοιπόν να συλλέγω στοιχεία και να οργανώνω τα εγχειρίδια για τους βαθμούς κλπ.....
Ξαφνικά ενώ είχα όλους τους φακέλλους μου τακτοποιημένους άκουσα την εσωτερική μου φωνή που με ρώτησε.
Υπάρχει κάτι μέσα στην διδασκαλία του Ρέικι που θέλεις εσυ να εκφράσεις προσωπικά σαν εσωτερική ανάγκη και όχι σαν αποστήθιση ή επανάληψη λόγων άλλων ???? Σκέφθηκα όλους τους δασκάλους που πήρα Ρέικι..... Το τελευταίο εγχειρίδιο που είχα στα χέρια μου από την Βάσω ήταν τόσο τέλειο που εγώ η κατεξοχήν τελειομανής δεν μπόρεσα να προσθέσω ούτε ένα... και.... γιατί θα έμοιαζε πλεονασμός.... Μετά από αυτή την ενδοσκόπηση η απάντηση ήταν πλέον έκδηλη......... :!: :!:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Απέχει πολύ η διαδρομή,η έκφραση ,το μοιρασμα ,η κοινωνία,η ουσία αυτού που ΕΙΝΑΙ με όσων ΝΑ-μαστε!
Αρκεί να εχεις ανοιχτά τα εσωτερικά αυτιά και να αFουγκράζεσαι τον "γδουπο" γιατί οπως λέει και μια παροιμία,τα αδειανά βαρέλια βρουντούν,τα γεματα όχι.

ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΒΑΣΩ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα αδειανά βαρέλια βρουντούν,τα γεματα όχι.
καλά κλαίω!!!!!

Γιαννάκη, νέα παροιμία για υπογραφή...!!! απίστευτη είσαι σφαιρούλα μου!!!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

χαχαχαχ Γαλάζια Σφαίρα αυτό ακριβώς μου ερχόταν συχνά στο κεφάλι όλο το καλοκαίρι.

Μου "συμβουλες":twisted: και απαντούσα "Ναι σωστά τα άδεια βαρέλια κάνουν θόρυβο τα γεμάτα όχι"

ΧΑΑΧΑΧΑ


Καλλιόπη χαλλό!


Να γυρίσω στο θέμα του τόπικ.

Επειδή και εγώ η ίδια έψαχνα για μύηση από το νετ , αυτό που δεν με κάλυπτε ήταν αυτό ακριβώς, η εκπαίδευση.
Οκ πήρα τον πρώτο βαθμό αλλά ποιός θα μου πει τι θα κάνω μετά, τι θα μου συμβεί κ.λ.π.

Κατά την ταπεινή μου άποψη θέλει πολλύ ψάξιμο πριν αποφασίσει κάποιος να μυηθεί .
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Ψαχνω στα παλια ραφια και παντα βρισκω καρπους ολοφρεσκους.
Μπορω να μην δοκιμασω ? ''Αγαπα τον πλησιον σου, ως εαυτον''!
...ειπε ο Δασκαλος.Αγαπητη Vaso εαν προσθετα κατι σε οτι εχεις
παρα πανω αναφερει θα ηταν τουλαχιστον πλεονασμος, και εγωικη
προβολη.Το μονο που θα πω - και αυτο γιατι το εχω καιμο -, ειναι
οτι τοσο σοφα εχει εξελιχθει το REIKI μη αναγνωριζοντας GURU kai
Αρχιερεις, ωστε ο καθε Master να βγαζει οτι εχει μεσα του και ο κα-
θε ''μαθητης '' να περνει αυτο που ζηταει. Ετσι ειναι ολοι ευχαριστι-
μενοι. Ομως πιστεω οτι και η ουσια και ο ρολος του ειναι στο βαθος
η Αυτογνωσια η οπως αλλιως λεγεται.
Οι μυησεις που εχω λαβει [στο REIKI] ροερχονται απο δυο Δασκαλες
δυο διαφορετικων ρευματων [απο Δυση και Ανατολη] αυτο με δυσκολεψε καποια στιγμη, αλλα με αναγκασε και να εργαστω με εμενα.Στν 2ο βαθμο εμεινα 15 χρονια, ο 3ος μου ''συνεβει οταν δεν
με ενδιεφερε καθολου. Ηταν για μενα μια μεγαλη σπουδη και μια
βιωματικη πραγματωση καποιων διδαχων.
Τι με επιασε σημερα, μπα σε καλο μου!
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

:-?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Γιατί προβληματίζεσαι γλυκειά μου; :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μονο που θα πω - και αυτο γιατι το εχω καιμο -, ειναι
οτι τοσο σοφα εχει εξελιχθει το REIKI μη αναγνωριζοντας GURU kai
Αρχιερεις, ωστε ο καθε Master να βγαζει οτι εχει μεσα του και ο κα-
θε ''μαθητης '' να περνει αυτο που ζηταει. Ετσι ειναι ολοι ευχαριστι-
μενοι. Ομως πιστεω οτι και η ουσια και ο ρολος του ειναι στο βαθος
η Αυτογνωσια η οπως αλλιως λεγεται.
έτσι ακριβώς swami. Οι γήινοι δάσκαλοι μας τέλειωσαν. ΄Ομως στον δρόμο της αυτογνωσίας, χρειάζεσαι οδηγό, αλλιώς είναι δύσκολα τα πράγματα. Το ασυνείδητο είναι ένας τομέας που περιέχει το φως και το σκοτάδι, και ένας άνθρωπος, με ρέικι ή χωρίς, θα χαθεί στην λαχτάρα του να βρει τον θεό, χωρις προηγουμένως να έχει ανακαλύψει και ερευνήσει την ψυχή του και την συνειδησή του!

΄Ετσι οι περισσότεροι δάσκαλοι ρέικι παραμένουν απλά στο ρέικι, χωρίς εμβάθυνση στην πνευματική του δομή. Και γι' αυτό δεν "θεραπεύει" όλους τους ανθρώπους, αποδεδειγμένα.
Ζήτημα αν θεραπεύει το 1/3 από όσους έχουν ρέικι (δική μου εμπειρία βέβαια).

Αλλά κι αυτό, δρόμος είναι, το έχω ξαναπεί...Η εξέλιξη, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, συμβαίνει έτσι κι αλλιώς! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

΄Ετσι οι περισσότεροι δάσκαλοι ρέικι παραμένουν απλά στο ρέικι, χωρίς εμβάθυνση στην πνευματική του δομή. Και γι' αυτό δεν "θεραπεύει" όλους τους ανθρώπους, αποδεδειγμένα.
Ζήτημα αν θεραπεύει το 1/3 από όσους έχουν ρέικι (δική μου εμπειρία βέβαια).
Έτσι ακριβώς και αυτό γιατί το ρέικι αφού είναι ολιστική θεραπεία.

Δηλαδή δεν μπορώ να καθαρίσω μόνο έναν χώρο του σπιτιού μου για να είναι όλο καθαρό, πρέπει να κάνω μια γενική καθαριότητα και για να διατηρηθεί χρειάζεται την καθημερινή μου φροντίδα.

Με μας λοιπόν αν κάποιο σύμπτωμα ή πόνο σωματικό προσπαθήσουμε να το κάνουμε να σταματήσει τότε ναι θα σταματήσει για ένα διάστημα αλλά θα ξανά παρουσιαστεί αν συνεχίσουμε να συμπεριφερόμαστε ίδια.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: εκπαίδευση Master

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ντρέπονται οι άνθρωποι να πουν ότι "θέλω να θεραπεύσω τον εαυτό μου" και παίρνουν το ρέικι για να "θεραπεύσουν" τους άλλους...για να μην πάνε αντίθετα με αυτό που χτυπάει μέσα τους σαν εγωισμός. Λες κι αυτό είναι μόνο...
...Και όχι μόνο αυτό... Πιστεύω πως ο τίτλος του θεραπευτή έχει μια εξουσία, ένα κάτι, πράγμα που κάνει πολλούς να θεωρούν πως γίνονται σημαντικοί μέσα από αυτό. Παίρνουν λίγη δόξα την οποία έχουν τόσο ανάγκη... Οπότε και η έννοια της θεραπείας πάει περίπατο... Όσο για την αυτόθεραπεία, ούτε λόγος(!) :-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”