Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Συντονιστής: Vasoula

orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από orpheas »

Αν και μπορει να αργησα λιγο(πολυ) να πω την γνωμη μου πανω σε αυτο που συζηταγατε περι θεραπειας θα ηθελα να πω την γνωμη μου.Η ιατρικη στις μερες μας ειναι ενα μεσο της τεχνολογιας που κυριως παει κοντρα στην φυση. Θεραπευτης στην σοφη Αρχαια Ελληνικη μας γλωσσα ηταν αυτος που υπηρετουσε κατι το οποιο σημαινει οτι ο θεραπευτης πρεπει να ειναι ενας ταπεινος ανθρωπος που στοχευει την βελτιωση της ολικης υγειας του ατομου. Αλλα γιατι ολικης? Γιατι η καθε ασθενεια ξεκιναει απο κατι νοητικο οποτε πρεπει να λυσουμε την αιτια του αποτελεσματος(δηλαδη των συμπτωματων) και οχι απλα να σταματησουμε το συμπτωμα! Στην Αγγλικη γλωσσα η λεξη ''healing' που μεταφραζεται ''θεραπεια'' προερχεται απο την λέξη ''whole'' που σημαινει ολον. Ας δουμε λιγο πιο σφαιρικα και ας αφησουμε τις προκαταληψεις που ειναι ενα γιγαντιο εμποδιο στην πνευματικης μας εξελιξης και οχι μονο...


Ουφ #:-s Αυτααααααα... :x
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από orpheas »

Συμφωνεις??? :-ss
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

μα εννοείται Ορφέα! Αν διαβάσεις λίγο εδώ μέσα, θα το δεις παντού, το πόσο συμφωνώ...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ορφέα.... :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατι η καθε ασθενεια ξεκιναει απο κατι νοητικο οποτε πρεπει να λυσουμε την αιτια του αποτελεσματος(δηλαδη των συμπτωματων) και οχι απλα να σταματησουμε το συμπτωμα!
Θα συμφωνήσω, με μία μόνο αλλαγή: ότι η κάθε ασθένεια ξεκινάει από το συναισθηματικό επίπεδο, και όχι το νοητικό...
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

το παρατήρησα κι εγώ, Θοδωράκο, αλλά μετά σκέφτηκα ότι το κατώτερο νοητικό είναι μέσα στο αστρικό πεδίο, άρα στο συναισθηματικό και έτσι δεν είπα κάτι επ' αυτού!

Στον φυσικό άνθρωπο που δεν έχει επαφή με τα συναισθήματά του, φαίνεται ότι τον ασθενούν οι σκέψεις του. Και αν το καλοσκεφτείς έτσι είναι, αφού τα συναισθήματα δρουν στο κατώτερο νοητικό, χωρίς να είναι εμφανή...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από orpheas »

(Προσπαθω να καταλαβω) Ουσιαστικα δεν ειναι και νοητικο και συναισθηματικο? Η ασθενεια ξεκιναει απο μια συνειδητη ή υποσυνειδητη "σκεψη", και δημιουργειται μια σκεπτομορφη στο ενεργειακο πεδιο που με το συναισθημα ενισχυεται ακομα περισσοτερο. Ή μηπως οχι??? :?
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

Το νοητικό χωρίζεται σε ανώτερο νοητικό και κατώτερο νοητικό, Ορφέα...Δεν είναι ένα και τελείωσε, γιατί τότε θα γινόταν η αφύπνιση και μέσω της γνώσης, ενώ δεν είναι ακριβώς έτσι...

Ο αστρικός κόσμος περιλαμβάνει κατώτερο νοητικό και συναισθηματικό και ορίζεται σαν ασυνείδητος τομέας του ανθρώπου, εμφανίζοντας μόνο το 10% σαν συνείδηση. Αυτή διευρύνεται, κάνοντας ολοένα και πιο συνειδητό τον Εαυτό!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Νίκος »

Αν και Μόλις πριν λιγες ημέρες άρχισα ξανά να διαβάζω και να ξεκουραζομαι στις αγκαλιές των όσων γράφετε εδώ θα ήθελα κι εγω να πω δύο λέξεις στον Μ.

Απο το μειλ σου ένιωσα ότι εσύ ήθελες το ρεικι σε κορνίζα και Γι αυτο ίσως οδηγηθηκες σε κορνίζα και πάντα με σεβασμό στο δρόμο σου και στις επιλογές σου

Εγω είχα κλείσει και ακυρωσα δύο ή τρία αν θυμάμαι καλα ραντεβού για το πρώτο βαθμό με διαφορετικά πρόσωπα μέχρι να νιώσω ότι ναι αυτο είναι και να οδηγηθώ στη δασκάλα μου (σ αγαπώ)

Ασχολούμενος πολλα Χρόνια με τη μουσικη σε όσους έδειξα κάποια πράγματα στο φιλικό και χωρίς χρήματα κάνεις δεν το εκτίμησε ενω παράλληλα σε όσους ζήτησα να με διδάξουν (ακομη και φιλουσ) ήταν απαίτησή μου να πληρωθούν γιατί έτσι το όλο θέμα "δούλευε" πιο καλα

Αυτά τα γράφω απο καρδιάς και μόνο γιατι ίσως σου φανούν χρήσιμα!
Αγάπη είναι.
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από orpheas »

Vaso έγραψε:Το νοητικό χωρίζεται σε ανώτερο νοητικό και κατώτερο νοητικό, Ορφέα...Δεν είναι ένα και τελείωσε, γιατί τότε θα γινόταν η αφύπνιση και μέσω της γνώσης, ενώ δεν είναι ακριβώς έτσι...

Ο αστρικός κόσμος περιλαμβάνει κατώτερο νοητικό και συναισθηματικό και ορίζεται σαν ασυνείδητος τομέας του ανθρώπου, εμφανίζοντας μόνο το 10% σαν συνείδηση. Αυτή διευρύνεται, κάνοντας ολοένα και πιο συνειδητό τον Εαυτό!

:x :x :x
Α ναι τωρα το θυμηθηκα(μιλωντας για την αυρα, σωστα?)!!! :x
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”