Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φωτεινούλα ενώ είμαι στο φόρουμ, παράλληλα συνεχίζω να γράφω και το βιβλίο μου...

Την ώρα που έγραφες αυτό, εγώ έγραφα παράλληλα την θεραπεία μου!!!

θα το βάλω στο φόρουμ, γιατί έτσι νιώθω...

:D :D :D

το είπα εγώ, μέχρι να τελειώσει, θα το έχω βάλει ολόκληρο εδώ μέσα...Γιατί είναι "η ζωή μου...η ζωή μας! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »


Βάσω ειλικρινά δεν μπορώ να σου περιγράψω πως έχει ξεμπλεχτεί απο μέσα μου αυτό το θέμα της Αλήθειας, του Εαυτού και της Θεραπείας
Φωτεινούλα μπορεί ν αυπαρξει οποιδήποτε θεραπεία χωρις αληθεια;Η αληθεια μας και μονοα αυτη θεραπευει!
Ασχετα αν εχει μετετραπεί το "παραμυθι" σε αληθεια.... :cry:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Qisan

Αυτό που περιγράφεις με την πληρωμή είναι κάτι που γίνεται γενικά πιστευτό?
Οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν εξ αρχής στα σοβαρά κάποιον που τους λέει αυτή την ιστορία? Ή χρησιμοποιεί διάφορα τρικ για να τους πείσει να του δώσουν τα λεφτά? Ή λέει μου δίνεις τόσα σου μαθαίνω ρέικι, δεν μου δίνεις δεν έχει ρέικι (κάπως έτσι)?

Επίσης αυτό που αναφέρεις
«το ρεικι ελπιζει να ελξει απο τον μαθητευομενο πληρη την προσοχη του και την δεσμευση του με σκοπο να εργασθει εσωτερικα»

πιστεύουν οι άνθρωποι ότι το ρέικι ελπίζει?

Το ρωτάω καθαρά από πλευράς έρευνας, με ενδιαφέρει το τι σκέφτεται ένας άνθρωπος όταν το ακούει και πως το διαχειρίζεται μέσα του.

Είναι μάλλον κάπως ψυχρή η αντιμετώπισή μου αλλά δεν βλέπω και τον λόγο γιατί να είναι κάπως αλλιώς, για λεφτά μιλάμε.

Καθόλου αχρείαστη και καθόλου πολυλογία, δεν ήξερα και κανέναν για να ρωτήσω, οπότε να η λύση. :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου απαντήσω εγώ fab γι' αυτό που ρωτάς τον Qisan, γιατί δεν γνωρίζω αν ο ίδιος έχει την πείρα του "ζητάω χρήματα"... :wink:

Το ρέικι από μόνο του δεν κάνει τίποτα! Στο υπογράφω...
΄Ολα τα κάνει η γνώση και η κατανόηση...

Η μύηση στο ρέικι αφυπνίζει τις λειτουργίες της αυτοθεραπείας...Χωρίς την απαραίτητη γνώση όμως, κανείς δεν μπορεί όχι μόνο να εμπιστευθεί, αλλά ούτε να αξιοποιήσει την ενέργεια!

Και κυρίως, δεν μπορεί να στραφεί εσωτερικά προς τον εαυτό του...

Οι άνθρωποι που παίρνουν ρέικι, έτσι απλά με τον δυτικό τρόπο, βοηθιούνται μέχρι ενός σημείου...Βρίσκουν γαλήνη και ηρεμία, αλλά τις περισσότερες φορές "επιστρέφουν" στα υλικά και εκεί "χάνουν την μπάλα"...

Αν δεν δοθούν εξηγήσεις και αν δεν διευκρινιστεί το χάος του εγώ, αν δεν εξηγηθούν τα πρότυπα και οι δεσμεύσεις, τότε η "θεραπεία" γίνεται επιφανειακά στο σώμα, που ανακτά την ενεργειά του...
Φτάνει όμως?

μμμ...αυτό ας σου το εξηγήσουν οι φίλοι μας εδώ μέσα!

Αν δεν εξηγηθούν οι "καθαρισμοί" και τι σημαίνει αυτό, αν δεν λύσεις όλες τις απορίες τους για το σώμα και την ολότητά του ανθρώπου, το ρέικι σταματά στην επιφάνεια...

Οι άνθρωποι είτε με ρέικι, είτε χωρίς...εξακολουθούν και φοβούνται, αν δεν καταλάβουν από που προέρχεται ο φόβος και η αγωνία για την ζωή τους...

Η α-σθένεια δεν θεραπεύεται μόνο με το ρέικι...Θεραπεύεται με την γνώση..
Ο φόβος δεν ξεπερνιέται μόνο με το ρέικι, αναγνωρίζεται με την γνώση...
Το ρέικι, είνα απλά η επανασύνδεση...Και από εκεί αρχίζουν όλα! Χρειάζεται όμως και η κατανόηση, η γνώση και η εσωτερική αφοσίωση...

Αυτά πληρώνεις λοιπόν στο σεμινάριο και τίποτα άλλο!!!
Αν δεν τα πάρεις, ε, ας πρόσεχες!!! :D

΄Οσο γι' αυτό που είπε ο Qisan, για το "θα το πληρώσεις για να του δώσεις και αξία"...μμμμ μάλλον θα συμφωνήσω..
Αρκεί αυτό που θα πληρώσεις να μην ειναι ίσα με ένα δυάρι στο Χαλάνδρι! :wink:
Υπάρχει διάκριση και ευθύνη...Δεν είναι κανείς έρμαιο κανενός!
Και επίσης, νιώθω, ότι ο καθένας απολαμβάνει το ρέικι που χρειάζεται...Και γι' αυτό βρίσκει και τον "δάσκαλό" του...

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Vaso ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις

Εάν κατάλαβα καλά αυτό που πληρώνει κάποιος στο σεμινάριο ρέικι είναι το άνοιγμα στην γνώση και την κατανόηση, το ρέικι είναι δωρεάν.
Γιατί το άνοιγμα στην γνώση και την κατανόηση είναι επί πληρωμή? εγώ το έλαβα δωρεάν με την οδηγία όταν και αν πάρω την άδεια για το οτιδήποτε να το κάνω δωρεάν.

Τώρα σκέφτομαι ότι εάν έχεις πληρώσει για κάτι θα ζητήσεις και εσύ από αυτόν που θα το μεταδώσεις οπότε λογικά ζητιούνται χρήματα.

Α! συμφωνώ, ο άνθρωπος μόνο σε όσα πληρώνει δίνει αξία, και όσο πιο πολλά πληρώνει τόσο πιο καλή η γνώση. Είμαι ο τελευταίος που θα πει ότι οι άνθρωποι είναι άμοιροι ευθυνών.

«Και επίσης, νιώθω, ότι ο καθένας απολαμβάνει το ρέικι που χρειάζεται...Και γι' αυτό βρίσκει και τον "δάσκαλό" του...»
Αυτό ξαναπέστο, συμφωνώ! :D

Καλό βράδυ και από εδώ :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Είπα σε κάποιον έλα να σου δώσω τις μυήσεις μόνο, να σου δείξω τις θέσεις που θα βάλεις τα χέρια σου, να σου εξήγήσω με λίγα λόγια τι είναι η ενέργεια ρέικι, μέσα σε ένα 2ωρο θα έχουμε τελειώσει...Δεν κοστίζει τίποτα αυτό...

Ενα Σαβ/κυρ. όμως γνώσης και αφοσίωσης θα σου στοιχίσει!
Απο τις 10 έως τις 8 το βράδυ και πολλές φορές έως τις 11!!! Με χιλιάδες απορίες και άλλες τόσες απαντήσεις.
Με αγάπη, αφοσίωση και φροντίδα όλων των επιπέδων σου!

Για πες μου fab, εσύ έτσι πήρες την γνώση? Για να γνωρίσω τι πήρες και πως...

Επίσης και μόνο γιατί το αναφέρεις...
Πλήρωσα αρκετά για το ρέικι...Χώρια που το πλήρωσα δύο φορές...
Ποτέ δεν το είδα σαν επένδυση...
Μην το αναφέρεις έτσι, τουλάχιστον σε μένα...
Γιατί απομοιώνεις την αξία του, και πιστεύω ότι δεν το θέλεις αύτό, αφού δεν το γνωρίζεις...
Τα "δωρεάν" όμως που έκανα στην αρχή, ήταν μόνο "δωρεάν"...τίποτα άλλο δεν ένιωσα ότι έφεραν σαν αξία στους συμμετέχοντες...
Χαρούμενη η Βάσω, τρώμε, πινουμε, μια χαρά περνάμε...ε και παίρνουμε και κάποιες μυησούλες...
΄Οχι επένδυση fab, αλλά σεβασμός σ' αυτό που γίνεται...!!!

Και ο σεβασμός τελικά έχει εδώ στην ύλη αντίκρυσμα...
Αυτό είναι ο σεβασμός του πεδίου που εκδηλώνεται η ψυχή σου...
Και ένας από τους όρους του ειναι το "χρήμα"...Η ενεργειά του δεν είναι κακή...οι σκέψεις που κάνουμε γι' αυτό είναι...!!!

Για μένα είναι ευλογία...΄Ετσι το παίρνω και έτσι το δίνω!!
Γιατί δεν έπαψα να πιστεύω ότι ΕΙΜΑΙ άνθρωπος! ΄Ισα ίσα που ανακάλυψα τι σημαίνει να ΕΙΣΑΙ άνθρωπος!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου περί της αμοιβής των μυήσεων. Η ίδια η αρχή της ανταμοιβής είναι ένας από τους ΄Συμπαντικούς Νόμους. Το Σύμπαν πάντα ανταποδίδει :!: Στο υλικό επίπεδο αυτό μεταφράζεται σε χρήμα. Εξάλλου, μόνο όταν είσαι έτοιμος σαν ψυχή θα σου φανερωθεί ο κατάλληλος Δάσκαλος που θα σε μυήσει στην ενέργεια. Εμπιστεύσου την ψυχή σου, μίλησε αγνά μαζί της, ζήτησέ της να σου βρει τον σωστό άνθρωπο και να είσαι βέβαιος ότι θα σε βγάλει μπροστά στην πόρτα του. Ακριβώς έτσι συνέβη σε μένα...Ξέρει η Χρυσούλα. Ένα χρόνο και πλέον τώρα είχα εκφράσει την επιθυμία να πάρω μυήσεις στο ρέικι, χωρίς να αντιλαμβάνομαι όμως την βαθύτερη ουσία του. Κι έπρεπε να περάσω από βαθύ ξεσκόνισμα της ψυχής μου, να αντιληφθώ και να νιώσω στο πετσί μου τι σημαίνει συμπαντική ενέργεια, να δουλέψω καθημερινά κι αδιάκοπα με τον εαυτό μου, για να μπορώ σήμερα να λέω πως ο δρόμος για την μύηση άνοιξε ( εννοώ και οικονομικά).
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Vaso

Εγώ δούλευα από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν πήρα τίποτα σε ένα Σ.Κ.
Όταν ήμουν έτοιμος βρήκα αυτόν που έπρεπε και μου άνοιξε τα μάτια. Δεν θέλω να πω κάτι άλλο σε αυτό ως διαδικασία, δεν ενδιαφέρει κανέναν. Δεν θα κάνουμε κάποιον διαγωνισμό ποιος διαθέτει περισσότερες ώρες σε ανθρώπους ανιδιοτελώς.

Δεν ξέρω τι αντιλήφθηκες με το θέμα της πληρωμής αλλά δεν το ανέφερα ως επένδυση. Διαφωνώ με τις ανταλλαγές χρημάτων αλλά δεν είναι και δική μου δουλειά να ανακατεύομαι σε τέτοια θέματα. Έκανα ερωτήσεις μόνο από πλευράς έρευνας, εκεί αρχίζει και εκεί τελειώνει για μένα.

Μου εξήγησες ότι δεν πληρώνει για το ρέικι αλλά για την αφοσίωση, την γνώση, την κατανόηση. Είπα ξεκάθαρα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος να πληρώσει για την γνώση και την κατανόηση και συμπλήρωσα ότι είναι λογικό γιατί αφού αυτός που μεταδίδει πληρώνει και αυτός που παίρνει θα πληρώσει.
Δεν ανέφερα πουθενά την λέξη επένδυση και έχω αρκετό σθένος για να παραδέχομαι τι έχω πει ή έχω υπονοήσει.

Σέβομαι όλα όσα λες και δείχνω τον σεβασμό μου με το να μην επιχειρηματολογώ. Δέχομαι όλα όσα λέτε με σεβασμό και το μόνο που λέω είναι «διατηρώ τις επιφυλάξεις μου».
Σέβομαι ότι με δέχτηκες στο «σπίτι» σου, μου άνοιξες την πόρτα και μου μίλησες με γλυκύτητα.

Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Χαίρομαι που είσαι άνθρωπος και που δεν έπαψες να πιστεύεις ότι είσαι. Χαίρομαι που θεωρείς ευλογία αυτό που κάνεις.
Εάν σε στενοχώρησα δεν ήταν στις προθέσεις μου και μπορώ να σου ζητήσω συγνώμη εάν σε εξυπηρετεί.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ δούλευα από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν πήρα τίποτα σε ένα Σ.Κ.
όταν και αν ποτέ αποφασίσεις να πάρεις ρέικι, μέσα σε ένα σαββατοκύριακο θα το πάρεις...

Το τι θα το κάνεις μετά, είναι απόφαση δική σου!!!
Βλέπεις το ρέικι δεν έίναι εσωτερισμός! Δεν χρειάζεται να το μαθαίνεις όλη σου την ζωή!
Αρκεί μια στιγμή για το ρέικι!
Και μια ζωή για τον εαυτό σου!!!
Με το ρέικι (εγώ θεωρώ) έχεις ένα πλεονέκτημα...
Εμένα με βοήθησε, γιατί όχι κι εσένα? Λεμε τώρα...

Τόσο απλά... :wink:
Τώρα σκέφτομαι ότι εάν έχεις πληρώσει για κάτι θα ζητήσεις και εσύ από αυτόν που θα το μεταδώσεις οπότε λογικά ζητιούνται χρήματα.
αυτό λοιπόν στην εμπορική γλώσσα, λέγεται επένδυση.

Επενδύω σημαίνει ότι πληρώνω για κάτι, που θα μου αποφέρει μετά κι εμένα κέρδος! ΄Οπως κάνουμε και με τις σπουδές μας!

Συγνώμη αν το κατάλαβα λάθος! Αυτό όμως κατάλαβα!

Δεν πληρώνει κανείς την γνώση, γιατί είναι κάτι αόριστο!
Ο χρόνος που είναι όμως οριστικός, χρειάζεται να πληρωθεί...

Ζήτησες πληροφορίες και στις έδωσα.
Απλά και με ειλικρινεια...

Η επιχειρηματολογία θα φαινόταν σαν διαφωνία και εγώ δεν διαφωνώ με όσα λες...
Απλά, δεν ισχύουν για την δική μου κατανόηση..

Σέβομαι ότι με δέχτηκες στο «σπίτι» σου
κι εγώ σέβομαι κάθε άνθρωπο που έρχεται κοντά μου, ανεξάρτητα αν είμαι στο σπίτι μου ή στο σπίτι του οποιουδήποτε...
Ο σεβασμός μου δεν ορίζεται με την ιδιοκτησία... Ορίζεται από τον εαυτό μου. Και δεν κατανοώ γιατί μου το λες αυτό...

Αν είμασταν δηλαδή σε ένα πάρκο, δεν θα με σεβόσουν? :roll:

Γιατί φάνηκε ότι έχουμε κάτι να χωρίσουμε?
Πρέπει οι απόψεις πάντα να συμπίπτουν?

Η δική σου είναι σεβαστή, αγαπητέ fab, όπως αισθάνομαι ότι είναι και η δική μου...

΄Οσο η φυσική πραγματικότητα των εκδηλώσεών μας υφισταται στο πεδίο του δυαδισμού, θα υπάρχουν πάντα δύο απόψεις!!!
μπορώ να σου ζητήσω συγνώμη εάν σε εξυπηρετεί
Εξυπηρέτηση η συγνώμη δεν μπορεί να μου προσφέρει!
Εσύ όμως μπορείς... :wink: :D

Κάνω και τα σχετικά μου αστεία, γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ζητήσεις συγνωμη που εκφέρεις την άποψή σου.

Εσύ είχες πει ότι δεν καταλαβαίνεις την φράση

"ξέρεις πόσο σ' αγαπώ, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου"...!!!!

΄Ολα είναι απλά fab! Aπλά, διαφωνείς!! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Καλή μου Καλλιόπη που γράφτηκες μια μέρα μετά από εμένα άρα εγώ είμαι παλιός και εσύ καινούργια :lol:

Δεν υπάρχει Καλλιόπη τέτοιος νόμος (όπως τον αναφέρεις)
Υπάρχει μόνο το σπέρνω – θερίζω για το θέμα που συζητάμε.
Στο υλικό επίπεδο το χρήμα είναι το λιγότερο κακό, εάν ξέραμε τα τέρατα που δημιουργούμε κάθε στιγμή δεν θα κάναμε τίποτε άλλο όλη μέρα από το να δουλεύουμε. Δεν βλέπουμε όμως, και έτσι όλα καλά όλα ανθηρά.
Όσο εύκολα παίρνεις μια κερομπογιά και φτιάχνεις σχέδια σε ένα λευκό χαρτί το ίδιο εύκολα δημιουργούμε με τις σκέψεις μας, τις επιθυμίες μας, τις πράξεις μας διάφορα.

Συνήθως καλή μου δεν υπάρχουν Δάσκαλοι στο υλικό πεδίο, ονομάζονται οδηγοί.

Η ψυχή σου πραγματικά δεν σε πάει πουθενά. Το ξέρω ότι είναι όμορφο να σκέφτεται κάποιος ότι υπάρχει κάτι αγνό που τον παίρνει από το χέρι και τον οδηγεί με ασφάλεια στην ευτυχία. Αυτό το κάτι όμως είναι η προσωπικότητά σου, αυτή που προσπαθείς να καθαρίσεις και όχι η ψυχή σου. Και πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθεια για να μπορέσει να σε οδηγήσει σε όλο και υψηλότερου κραδασμού καταστάσεις, ανθρώπους, κ.λ.π.

Μπράβο! δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι που κατάφερες να ανοίξεις το δρόμο. :D
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Vaso μου και για το άνοιγμα των ματιών μια στιγμή χρειάστηκε.
Από όσα έχεις περιγράψει αντιλαμβάνομαι το ρέικι ως τέτοιο, μια άλλη μέθοδο για να σε συντονίσει με τον κραδασμό. Η δουλειά παραμένει δουλειά και στο ένα και στο άλλο.

Δεν ήξερα ότι αυτό λέγεται επένδυση οπότε συγνώμη και από εμένα που έστω και άθελά μου δημιούργησα αυτή την κατάσταση.
Τώρα είναι ξεκάθαρο, ο χρόνος πληρώνεται.

Γράφοντας το σπίτι σου εννοούσα τον οίκο σου δηλ. εσένα.

Εγώ δεν έχω κάτι να χωρίσω ούτε ακόμα και με όσους φωνάζω
ναι κάνω και τέτοια :shock:

Δεν θα ζήταγα συγνώμη που εκφέρω άποψη, θα ζήταγα για να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο διαχείρισης. Εννοούσα ότι εάν η συγνώμη βοηθάει στην καλύτερη και αποτελεσματικότερη διαχείριση του όλου θέματος θα το έκανα, εάν δεν βοηθάει γιατί υπάρχει άλλος τρόπος δεν θα το έκανα.

Ναι θυμάμαι τι έχω πει :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D ότι συμβάλλει στην καλύτερη κατανόηση είναι νομίζω η πιο "ύπεύθυνη" πράξη μας, ε fab? :D

Θα ήθελα να σου δώσω όσες διευκρινήσεις χρειάζεσαι, για το ρέικι!
΄Οχι για να το "αξιολογήσεις", αλλά για να κατανοήσεις!

Ακούγεται εύκολο...αλλά δεν είναι!

Δεν γνωρίζω κάτι άλλο που να σε συντονίζει με την πνευματική ενέργεια, γιατί με αυτήν ήμουν από παιδί συντονισμένη...

Βρήκα πρώτα το ρέικι, για να κατανοήσω τι ήταν αυτό, τι ήμουν εγώ!
Το ένιωσα σαν αλήθεια και έτσι το μεταδίδω...

Δεν μου χρειάστηκε κάτι άλλο!

΄Ομως νιώθω βαθιά, ότι μια "ονομασία" δεν αποδίδει και την μοναδικότητα...
Είμαι σίγουρη, ότι υπάρχει κι άλλη "ονομασία" και κάποιοι άλλοι άνθρωποι βρήκαν άλλον τρόπο να έρχονται σ' επαφή μαζί της.

΄Ετσι δεν λέω ότι το ρέικι ειναι αποκλειστικά και μοναδικά η μόνη δυνατότητα συντονισμού...

Δεν με ενδιαφέρει η ονομασία, αλλά η ουσία που αποφέρει αυτή η επανασύνδεση!

Γύρω μας υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που έχουν ρέικι!
Είναι πολλοί, fab, τόσοι πολλοί, που θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει την δονητική συχνότητα όλης της ανθρωπότητας, αν είχαν εμβαθύνει σ' αυτήν την επανασύνδεση...

΄Ομως, νιώθω ότι είναι τόσοι λίγοι αυτοί που πραγματικά έχουν κατανοήσει τον θεό, όσο περιορισμένη είναι και η επανασύνδεση...

Κάποια στιγμή, η εργασία με τον εαυτό μας, μας οδηγεί στο να στεκόμαστε στο μέσον της ανθρωπότητας και να μετασχηματίζουμε απλά...!
εάν ξέραμε τα τέρατα που δημιουργούμε κάθε στιγμή
Μου το είπες ότι δεν πιστεύεις στο φωτεινό σώμα της ανάληψης!
Και ούτε θα μιλήσω επ' αυτού, όχι γιατί δεν το πιστεύεις, αλλά γιατί δεν έχει ακόμα θέση εδώ...
΄Ομως είναι ο μόνος τρόπος μετασχηματισμού, αυτών των "τεράτων", fab

΄Ολη η ζωή μου αφιερώθηκε σ' αυτόν τον μετασχηματισμό...
Γιατί, γνωρίζω, ότι μόνη μου δεν θα πάω πουθενά...
΄Ετσι το "μαζί" αποκτά την δύναμη και την αγάπη, που διαχύεται στις καρδιές των ανθρώπων, κατ' ευθείαν από την καρδιά του θεού...

Φαντασία? ΄Ονειρο? ποιός ξέρει...
Η ψυχή μας αναγνωρίζει...και το πνεύμα μας τροφοδοτεί με έμπνευση για να συνεχίσουμε... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για να μπορώ σήμερα να λέω πως ο δρόμος για την μύηση άνοιξε ( εννοώ και οικονομικά).
ποτέ δεν έκλεισε κανένας δρόμος για την μύηση, για οικονομικούς λόγους...

Ο δρόμος ίσως δεν ανοίγει, γιατί οι άνθρωποι δεν βάζουν πνευματικούς στόχους!

΄Οταν ρωτάω για τους στόχους, για το τι θέλουν, κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει με σαφήνεια...

΄Ολοι ξέρουν τι δεν θέλουν, αλλά τι θέλουν δεν το γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι...

Αν δεν μπουν πνευματικοί στόχοι, δεν θα φτάσει κανείς πουθενά...

΄Ετσι αδιόριστα "θέλω να βρω τον εαυτό μου" δεν είναι πνευματικός στόχος, γιατί μέσα σ' αυτό εμπεριέχεται και η παγίδα του "θέλω να ζω καλά"...

Μέσα στο "καλά" υπάρχει ο κίνδυνος να διεκδικείς και υλικούς στόχους και αυτοί με το ρέικι δεν μπορούν να επιτευχθούν άμεσα!

Ο πνευματικός στόχος σε κάνει να εργάζεσαι πάντα με εσωτερική αφοσίωση και υπομονή...Δεν φεύγεις από αυτόν, μακάρι να γίνει και η συντέλεια του κόσμου!

Αλλιώς, αξιολογείς τα ευρήματα με την φυσική πραγματικότητα και εκεί χάνεις την υπομονή σου, αν δεν γνωρίζεις που κατευθύνεσαι...

Απλά το λέω, για όλους που "θέλουν"... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θά ήθελα να πω κατι που μου συνέβει κάποτε .....ως αναφορά σχετικά με την ''τιμή''.

Βρέθηκα παλαιότερα σε αυτό που αποκαλούμε << η μαύρη νύχτα της ψυχής >> ....η προσπάθεια εξόδου απο αυτήν με οδήγησε στον εσωτερισμό και στην διδασκαλία.
Οταν ήθρα κοντα σε αυτά , νόμιζα οτι βρήκα αυτό που εψαχνα σε όλη μου την ζωή και μέχρι τώρα είναι ετσι..
Μαζί με αυτά συνάντησα και ενα δύο άτομα που ''αφιλοκερδώς'' και '' με αγάπη'' θελήσαν να μου δώσουν μερικες νουθεσίες...

Μη εχοντας καμία σχέση με το αντικείμενο και κυρίως μη γνωρίζοντας οτι απο ενα σημείο και μετα οι άλλοι είναι ανοιχτά βιβλία ....για κάποιους.....θεώρησα οτι ελαβα ενα θείο δώρο και είχα την ανάγκη να ''ξεχρεώσω'' είτε μεσα απο την αφοσίωση , είτε με κάποιο άλλο τρόπο.
Ευτυχώς που κατι με ''γαργαλούσε'' και είπα να ''κρατήσω και μια ελάχιστη πισινή'' δια παν ενδεχόμενο....

Δεν θα αναπτύξω άλλο το θέμα , αφου για οσους τα εχουν νιώσει αυτά τα συναισθήματα, είναι γνωστά.....αλλά μετα απο αυτή την ιστορία .....μου φαίνεται καλύτερο να υπάρχει ενα νορμάλ οικονομικό αντίκρυσμα ωστε να εκτονώνεται το ψυχολογικό χρέος [ συμβολικά] παρά να πρέπει να ''πληρώσω'' με την ψυχή μου...

Ισως είναι φόβος όλο αυτό που εκφράζω αλλά σέβομαι την άγνοια και τον ενθουσιασμό της αρχής και σκέφτομαι οτι καλύτερα να ξορκίσω τον φόβο παρα να τον παραβλέψω.....
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

:D :D Ναι Vaso έτσι είναι :D :D

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που προσφέρεις για αυτές τις διευκρινήσεις με στόχο την καλύτερη κατανόηση. :)

Όλα είναι εύκολα και όλα δύσκολα αναλόγως ποιος καλείται να τα αντιμετωπίσει ή να τα διαχειριστεί. Για μένα σημασία έχει να δω ότι με τον τρόπο που έχει κάποιος επιλέξει δηλ. το ρέικι ή ότι άλλο είναι αρμονικός, τίποτε άλλο δεν εξετάζω.
Όλα τα υπόλοιπα θέματα είναι της προσωπικότητας, κοινώς συμφωνώ μαζί σου.

Το ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν ρέικι και ναι θα είχαν αλλάξει πολλά στην γη.
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, παλεύεις με ανεμόμυλους. Τι να γίνει, στενοχωριόμαστε αλλά πρέπει να το διαχειριστούμε.

Εγώ δεν είπα πως δεν πιστεύω στο φωτεινό σώμα της ανάληψης.

Να πω κάτι σχετικά με τον μετασχηματισμό
Εάν πάρεις μπογιές και ζωγραφίσεις σε ένα λευκό χαρτί αυτό που επιθυμείς και όταν τελειώσεις δεις ότι είναι κάπως δυσαρμονικό, έχει μουντά χρώματα, δεν είναι αυτό που θα ήθελες να βάλεις στο χώρο σου ως έργο σου, τι θα κάνεις για να το διορθώσεις?

Πιθανόν να πάρεις πιο ανοικτά χρώματα και να προσπαθήσεις να το κάνεις πιο χαρούμενο, τις γραμμές πιο καμπύλες…..βλέπεις όμως ότι είναι δύσκολο γιατί από κάτω φαίνονται οι άγριες γραμμές και τα σκούρα χρώματα, τι θα κάνεις?

Δεν είναι μια καλή λύση (ίσως να υπάρχει κι άλλη) να βάλεις στην άκρη αυτό το χαρτί και να πάρεις ένα άλλο και να φτιάξεις το εντελώς, ίσως, αντίθετο από το προηγούμενο και να δώσεις όλη σου την προσοχή στις λεπτομέρειες ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι τόσο φωτεινό που να υποσκελίσει την δυσαρμονία του προηγούμενου?

Αυτό όμως δεν είναι μετασχηματισμός. Μακάρι να μπορούσαμε να τα διαλύσουμε μακάρι να μπορούσαμε να τα διορθώσουμε….

Μόνος του κανένας δεν πάει πουθενά. Και εγώ που λέω ότι είμαι μόνος δεν είμαι, όλη μέρα έχω παρέα.

Κανένας δεν ξέρει εάν είναι φαντασία ή όνειρο αλλά όπως συνηθίζω να λέω δεν έχει σημασία από την στιγμή που είμαι καλά και είναι καλά και οι άνθρωποι γύρω μου. :)


Aetos

Η αφοσίωση πρέπει να υπάρχει αλλά στην διδασκαλία όχι στις προσωπικότητες. :)

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”