Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Vasoula »

O φίλος Μ… μου έστειλε ένα μέιλ «διαμαρτυρίας»
Τον παρακάλεσα να μου επιτρέψει να βάλω το μέιλ του μέσα στο φόρουμ, σεβόμενη την ανωνυμία του! Δεν θέλει ακόμα να συμμετάσχει ενεργά, όμως δεν είχε καμία αντίρρηση γι’ αυτό!

Περιμένω τις απόψεις σας!


------------------------------------------------------------------------------------


Βάσω, παρακολουθώ το φόρουμ και έχω πάρει σοβαρές επιγνώσεις! Σ’ ευχαριστώ πολύ, αλλά έχω κι ένα μεγάλο παράπονο!!!
Πριν αρκετό καιρό, παρασυρμένος κι εγώ από τα «διπλώματα» και τις σαχλαμάρες που μας έχετε «επιβάλει» εσείς οι δάσκαλοι ρέικι, απευθύνθηκα σε έναν δάσκαλο που «πιστοποιούσε» το ρέικι και την αυθεντικότητά του μέσα από ένα «φερέγγυο» δίπλωμα…Πήρα μόνο αυτό! Και σε πληροφορώ ότι το έσκισα στην πορεία, γιατί μέσα από αυτά που λες, κατάλαβα ότι την αγάπη δεν την «κορνιζάρεις»…

΄Όπως λες…πως μπορείς να κορνιζάρεις την αγνότητα του ρέικι?

Η μεγάλη μου ένσταση είναι γιατί έπρεπε να το πληρώσω τόσο ακριβά?
Παρασύρθηκα γιατί δεν γνώριζα…Γιατί εσείς που το ξέρετε δεν «φωνάζετε», μήπως και ξυπνήσουμε? Γιατί δεν φωνάζετε ότι το ρέικι δεν είναι ιατρικό επάγγελμα?
Γιατί μας αφήνετε απροστάτευτους?
Σε ευχαριστώ για την υπομονή και συγνώμη!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η μεγάλη μου ένσταση είναι γιατί έπρεπε να το πληρώσω τόσο ακριβά?
Παρασύρθηκα γιατί δεν γνώριζα…Γιατί εσείς που το ξέρετε δεν «φωνάζετε», μήπως και ξυπνήσουμε? Γιατί δεν φωνάζετε ότι το ρέικι δεν είναι ιατρικό επάγγελμα?
Γιατί μας αφήνετε απροστάτευτους?
Σε ευχαριστώ για την υπομονή και συγνώμη!
_________________
Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε μεσα απο αυτον εδώ το χώρο αλλά και μεσα απο παντού!απο τα ίδια τα σεμινάρια, απο τις καθημερινές μας συνομηλίες με τους ανθρώπους που θέλουν να μάθουν!ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ(ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΠΑΡΤΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ) ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ!!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ANGELS ON EARTH έγραψε:ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ!!!!
.... από μόνο του. :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:wink: :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ας βάλουμε όλοι μας το λιθαράκι στο πως διαδίδουμε και εκδηλώνουμε αυτην την ενέργεια ο κάθενας απο μόνος του μέ ότι μέσα μπορεί και όπου εχει πρόσβαση και η φωνή θα γίνει δυνατή και θα ακουστεί για όσους έχουν αυτιά και θέλουν να την ακούσουν, απο τον εαυτό μας στο όλο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θέλω να πω κι εγώ στον φίλο Μ... ότι πάντα υπάρχουν οι επιλογές για να ακολουθήσεις έναν δρόμο!
Υπάρχει η πληροφορία στο ιντερνετ, που ενημερώνει για τα "διπλώματα" και τις "γενεαλογίες" του ρέικι!

http://www.reikicenter.gr/gr/reiki-inst ... lomas.html

Μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις? Και αν το διάβασες, γιατί το αγνόησες? Λες να είναι ανόητοι αυτοί που το έγραψαν?

΄Οταν ένας άνθρωπος "κράζει" την πραμάτεια του, γιατί δεν ψάχνεις και τον σεμνό? Σου φαίνεται μάλλον λίγος!

Νομίζω ότι ο πνευματικός μας δρόμος, παρουσιάζεται ακριβώς όπως τον έχουμε ονειρευτεί...
Αν τα όνειρα μας είναι βαρύγδουπα, αυτόν τον δρόμο θα βρούμε...
Αν τα όνειρά μας είναι αληθινά, αυτόν τον δρόμο θα βρούμε

Μεταξύ του πολυτελούς και του σεμνού, θα επιλέξουμε αυτό που πραγματοποιεί τα όνέιρά μας...
Αυτό δεν σημαίνει ότι τα όνειρά μας θα παραμείνουν ίδια...

΄Οσο εμείς διευρύνουμε τον νου μας, τόσο πιο φτωχά μας φαίνονται τα προηγουμενα όνειρά μας!

Γιατί να νευριάσεις και να σκίσεις το "δίπλωμά" σου?
Ανήκε σε ένα προηγούμενο όνειρό σου...

Τώρα ανοίγεται ένας άλλος δρόμος μπροστά σου...Γιατί δεν ευγνωμονείς γι' αυτό?

Θα μπορούσες να είχες παραμείνει στον δρόμο του "διπλώματος"...
Δεν είναι εξέλιξη, το ότι αναγνωρίζεις την αγάπη, ελεύθερη, χωρίς κορνίζες? Δεν ειναι χαρά, ότι αναγνωρίζεις το ρέικι σαν ελευθερια? Πριν δεν το αναγνώριζες...Νόμιζες ότι ήταν θεραπεία...
Αυτό δεν είναι εξέλιξη?

Αν θέλεις κι εσύ, θα χαρώ πολύ να συμμετάσχεις εδώ... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Είναι πολύ εύκολο να κατηγορώ κάποιον.
Να στηλιτεύω τις πράξεις του.
Κι όμως εγώ δεν ήμουν αυτή που τον επέλεξα?
Γιατί?
Μήπως αυτή που ήμουν τότε ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ?
Μήπως ο δρόμος μου περνούσε μέσα από αυτό το μονοπάτι?
Μήπως αυτό ακριβώς δεν χρειαζόμουν για να βρεθώ εδώ και να μπορώ να κάνω το επόμενο βήμα?
Έτσι κι αλλιώς κάθε στιγμή μπορώ να επιλέξω διαφορετικά.
Κανείς δεν με δεσμεύει εκτός από τον ίδιο μου τον εαυτό.
Και σε αυτό εγώ και μόνο εγώ έχω την ευθύνη.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μήπως αυτή που ήμουν τότε ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ?
Μήπως ο δρόμος μου περνούσε μέσα από αυτό το μονοπάτι?
Μήπως αυτό ακριβώς δεν χρειαζόμουν για να βρεθώ εδώ και να μπορώ να κάνω το επόμενο βήμα?
Έτσι κι αλλιώς κάθε στιγμή μπορώ να επιλέξω διαφορετικά.
Κανείς δεν με δεσμεύει εκτός από τον ίδιο μου τον εαυτό.
Και σε αυτό εγώ και μόνο εγώ έχω την ευθύνη.
_________________
:thumbsup:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Νομίζω ότι ο πνευματικός μας δρόμος, παρουσιάζεται ακριβώς όπως τον έχουμε ονειρευτεί...
Αν τα όνειρα μας είναι βαρύγδουπα, αυτόν τον δρόμο θα βρούμε...
Αν τα όνειρά μας είναι αληθινά, αυτόν τον δρόμο θα βρούμε

Μεταξύ του πολυτελούς και του σεμνού, θα επιλέξουμε αυτό που πραγματοποιεί τα όνέιρά μας...
Αυτό δεν σημαίνει ότι τα όνειρά μας θα παραμείνουν ίδια...

΄Οσο εμείς διευρύνουμε τον νου μας, τόσο πιο φτωχά μας φαίνονται τα προηγουμενα όνειρά μας!
Αυτή η φράση είναι ενα υπέροχο θέμα απο μόνο του , πολύ πιο σημαντικό απο τα χαρτιά και τις κορνίζες και δίνει απαντήσεις γενικής χρήσεως αν την επεκτείνουμε....
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

evi έγραψε:Κανείς δεν με δεσμεύει εκτός από τον ίδιο μου τον εαυτό.
Και σε αυτό εγώ και μόνο εγώ έχω την ευθύνη.
Θα συμφωνήσω με την evi και θα πω επίσης:

Η "αποτυχία" είναι κατά κάποιο τρόπο, η λεωφόρος που οδηγεί στην επιτυχία.
Κανείς δεν ξεγελιέται τόσο πολύ από τους άλλους όσο από τον εαυτό του.
Ο δρόμος τον οποίο βαδίζουμε δεν πάει χαμένος. Κάθε νέα εμπειρία δείχνει κάποιο σφάλμα που θα το αποφύγουμε με προσοχή στο μέλλον.

Καλό είναι να μην μετανιώνουμε για ότι επιλέγουμε ακόμη κι αν είναι λάθος γιατί είναι ένας τρόπος διδασκαλίας.
Μέσα από τα λάθη μας και τις λάθος επιλογές μας γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι.

Οι "λάθος" άνθρωποι υπήρξαν για μένα δάσκαλοι και χωρίς να το ξέρουν μου έμαθαν πάρα πολλά πράγματα και με οδήγησαν σε καλύτερους δρόμους για τη ζωή μου και την εξέλιξή μου, που χωρίς τη βοήθεια τους δεν θα τα είχα μάθει ποτέ.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι "λάθος" άνθρωποι υπήρξαν για μένα δάσκαλοι και χωρίς να το ξέρουν μου έμαθαν πάρα πολλά πράγματα και με οδήγησαν σε καλύτερους δρόμους για τη ζωή μου και την εξέλιξή μου, που χωρίς τη βοήθεια τους δεν θα τα είχα μάθει ποτέ.
Νιώθω ότι αυτό ίσχυε μέχρι εχτές!

Τώρα καλούμαστε να αναπτύξουμε την ζωή μας με αμέριστη ευθύνη...Και να την αναλάβουμε εξ ολοκλήρου...Που σημαίνει πριν φτάσουμε στον τομέα της διδασκαλίας, να γνωρίζουμε τι αναζητάμε...

Το "αόριστο" σεμινάριο ρέικι, ας γίνει η οριστική μας αφοσίωση στον εαυτό μας...Τότε, να το ξέρετε, θα του προσφέρουμε το καλύτερο!

΄Οχι "θέλω να μάθω ρέικι"....
αλλά, θέλω να νιώσω τι ειμαι...

σ' αυτό δεν χωράνε μαθήματα από δασκάλους που δεν ξέρουν οι ίδιοι τι είναι...Δεν μπορούμε πια να χάνουμε χρόνο, με ανούσια μαθήματα...

Τι δεν είμαστε, το ξέρουμε και δεν χρειαζόμαστε εκπαίδευση γι' αυτό!

Τι είμαστε πάλι το ξέρουμε, αλλά χρειαζόμαστε να το θυμηθούμε...
Και εκεί χρειαζόμαστε "δασκάλους" που το θυμούνται και οι ίδιοι!!

Να, μια παράμετρος επιλογής πια!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Re: Το "δίπλωμα" του ρέικι!!!

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:O φίλος Μ… μου έστειλε ένα μέιλ «διαμαρτυρίας»
Τον παρακάλεσα να μου επιτρέψει να βάλω το μέιλ του μέσα στο φόρουμ, σεβόμενη την ανωνυμία του! Δεν θέλει ακόμα να συμμετάσχει ενεργά, όμως δεν είχε καμία αντίρρηση γι’ αυτό!
Περιμένω τις απόψεις σας!
------------------------------------------------------------------------------------
........ Σε ευχαριστώ για την υπομονή και συγνώμη!

Αγαπητε φιλε Μ .
Το ρεικι εχει φθασει σε μας με ενα ιδοφυη τροπο , που δυσκολα αντιλαμβανομαστε , και εκανε και πολλες παραφιαδες ... εχει καλως ...
Μερικα πραγματα ομως που ειναι και το κυριο νοημα του ρεικι ειναι αμεταβλητα στα περισοτερα συστηματα ρεικι , και αποτελουν μαλιστα αναγκαια και ικανη συνθηκη για την επιβιωση τους . ( Σημειωνεις ελπιζω δεν λεω αξιολογηση του , οποιος μοιαζει περισοτερο με το συμπαν επιβιωνει αναλογο χρονο )
Ενα απο τα βασικα λοιπον ειναι η αναλυψη Ευθυνης .
Το ρεικι στην χωρα προελευσης του δεν πληρωνεται βεβαια .
Ομως ο δασκαλος εχει απολυτη επιλογη να σου μαθει ρεικι , αν εκεινος θελει - κρινει οτι ειναι για σενα , σου βαζει ενδιαμεσες δοκιμασιες , και εσυ του απονεμεις Σεβασμο και Υπακοη δια βιου . Ο δασκαλος γινεται πατερας σου και οδηγος σου .
Επειδη αυτες οι συνθηκες στον δυτικο κοσμο μας δεν ειναι εφικτες υιοθετιθηκε μια ανταμοιβη ( και μαλιστα ακριβη χρηματικη πληρωμη ) διοτι το χρημα εκτιμαμε σαν υπερτατη αξια σημερα . Πληρωνοντας μεγαλη χρηματικη αμοιβη καποιος για να μαθει ρεικι, κανει την πρωτη του δοκιμασια , δινει , ( ισως απο το υστερημα του ), για το ρεικι απο αυτο που εκτιμα περοσοτερο ,
Για να νοιωσεις οτι πηρες ακριβο και ανταξιο ανταλαγμα των χρηματων που εδωσες . Ετσι το ρεικι ελπιζει να ελξει απο τον μαθητευομενο πληρη την προσοχη του και την δεσμευση του με σκοπο να εργασθει εσωτερικα με τροπο ωστε να αφησει την ενεργειακη ροη ( Rei ) ανεμποδιστη να κυκλοφορει μεσα του ( Ki )αναλαμβανοντας την ευθυνη της ζωης του για την αποκαταστασης της χαμενης ουρανια ( πνευματικης ) ταξης .
Ελπιζω να βοηθησα με την αχρειαστη πολυλογια μου . χεχεχε

ΝαμασΤΕ
ΥΓ. παραδειγμα : αν σου το ειχε μαθει το παραπανω οποιος σου εδωσε τον πρωτο βαθμο , θα σου ειχε μαθει επισεις να αναλαμβανεις την ευθηνη των αποφασεων και των γεγονοτων της ζωης σου , χωρις να τις θεωρεις καλες ή κακες . Οι πραξεις την ζωης μας ειναι αυτες που ειναι . Αν εκλαβουμε την ζωη μας χωρις κρισεις , δεν εναντιονoμαστε στις αποφασεις μας , η στα γεγονοτα που ζησαμε . Τα παιρνουμε οπως ειναι , και σχεδιαζουμε και αποφασιζουμε ΤΩΡΑ αυτο που θελουμε - επιλεγουμε για το μελλον , αντι να μεμψειμοιρουμε για το παρελθον .
Ξερω δεν ειναι ευκολο να ζουμε χωρις να φταιει καποιος αλλος κατα περιπτωση για την κατασταση μας .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

΄Οχι "θέλω να μάθω ρέικι"....
αλλά, θέλω να νιώσω τι ειμαι...
σ' αυτό δεν χωράνε μαθήματα από δασκάλους που δεν ξέρουν οι ίδιοι τι είναι...Δεν μπορούμε πια να χάνουμε χρόνο, με ανούσια μαθήματα...
Διάβαζα τα μηνύματα του Ιησού και πέτυχα ακριβώς αυτό

τελικά πλέον η πραγματική ουσία της ΄θεραπείας΄ είναι ανοιχτά μπροστά μας και πράγματι είναι πολυ σημαντικό να την αναζητάμε αλλά και να την στηρίζουμε

τελικά θεραπεία είναι βρίσκω την αλήθεια μου, τον Εαυτό μου και εκφράζω αυτο το Είμαι στο εδώ και τώρα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: :cry:

Φωτεινούλα, τώρα μόλις γράφω για την θεραπεία!

τώρα μόλις! Είναι συγκλονιστικό!!!

Εχω από το πρωί τόσο μεγάλη ώθηση για αυτήν την αλήθεια, που δεν μπορώ να την ελέγξω...

Θα μπει στο τόπικ "θεραπεία" μόλις τελειώσω...

Πάντως σ' ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!! :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εχω από το πρωί τόσο μεγάλη ώθηση για αυτήν την αλήθεια
Βάσω ειλικρινά δεν μπορώ να σου περιγράψω πως έχει ξεμπλεχτεί απο μέσα μου αυτό το θέμα της Αλήθειας, του Εαυτού και της Θεραπείας

νοιώθω λες και ξεκλίδωσε μέσα μου ένα μεγάλο βιβλίο και αραδιάζει στην καρδιά μου επιγνώσεις :D

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”