2oς Βαθμος

Συντονιστής: Vasoula

Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

eleni έγραψε:Γιατι δεν βαζουμε το συμβολο του δασκαλου σε αλλους?
Δεν το ειχαμε διευκρινισει στο σεμιναριο
Τι εννοεις??? Σε μια θεραπεια, δηλαδη, χρησιμοποιουμε μονο τα 3 αρχικα συμβολα και οχι το DKM?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Δώρα έγραψε:>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
\:D/ *-:) :-h :bounce: :farao:
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναι Γιωργο, μονο τα τρια συμβολα του δευτερου βαθμου βαζουμε στις συνεδριες. Το συμβολο του δασκαλου το χρησιμοποιουμε μονο στον εαυτο μας. Δεν λειτουργει ουτως η αλλος σε τριτους, ειναι αυστηρα προσωπικο συμβολο. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Γιωργο αν μπορεις δεν χρειαζεται καθε ερωτηση να την κανεις σε ποστ στην σειρα ξεχωριστα..γιατι μετα γινεται λιγο κουραστικο το τοπικ @};-
Άβαταρ μέλους
rosalia
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 11:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ηλιούπολη

Δημοσίευση από rosalia »

Έκανα συνεδρία ρέικι στην ξαδέλφη μου και ενώ μου είπε ότι χαλάρωσε πολύ και το απόλαυσε, τις επόμενες δύο μέρες ήταν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Αυτό είναι "καθαρισμός", έχει σχέση με το ρέικι? Τι να της απαντήσω?
Τα καλύτερα...έρχονται!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

rosalia έγραψε: .....χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος.
Εδω είναι ,ίσως ,ο λόγος για την άσχημη ψυχολογική κατασταση .... αυτος που δεν αναγνωρίζει...!


Μετα την χαλάρωση και τη ανυψωση που προσφέρει η ενέργεια , αναγκαζόμαστε στην ανώμαλη προσγειωση της σκληρης πραγματικότητας... και αυτο είναι δύσκολο αν δεν αναγνωρίσει κανεις τους λόγους που την κάνουν σκληρή και δεν γνωρίζει τον τρόπο να φέρει αυτη την ανύψωση στο τώρα...

Σκέψεις... @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

rosalia έγραψε:Έκανα συνεδρία ρέικι στην ξαδέλφη μου και ενώ μου είπε ότι χαλάρωσε πολύ και το απόλαυσε, τις επόμενες δύο μέρες ήταν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Αυτό είναι "καθαρισμός", έχει σχέση με το ρέικι? Τι να της απαντήσω?
δηλαδή θέλεις να πεις, Ροζαλία μου, ότι πριν την συνεδρία ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση? :-?

χάλασε η διάθεσή της μετά την συνεδρία? :-?

Νομίζω ότι ο λόγος μιας ψυχολογικής κατάστασης, εμπλέκεται πολύ με την συνήθεια, τόσο που να μην παιρνεις είδηση ότι δεν ήσουν και πολύ καλά, παρά μόνο όταν χαλαρώνεις και μπορείς να νιώσεις τον εαυτό σου διαφορετικά...

Βλέπεις δεν μπορεί κανείς να αντιληφθεί εγκαίρως το άγχος του, παρά μόνο σε στιγμές που νιώθει χαλαρός.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
rosalia
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 11:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ηλιούπολη

Δημοσίευση από rosalia »

Ντάνυ, Βάσω, :x :x σας ευχαριστώ,
Διάβασα στην ξαδέλφη μου τις απαντήσεις και συμφώνησε και με τις δύο. Είναι πιεσμένη από γύρω γύρω και πότε πότε την πιάνει μελαγχολία... :-(
Τα καλύτερα...έρχονται!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είναι πιεσμένη από γύρω γύρω και πότε πότε την πιάνει μελαγχολία...
Και με την συνεδρία που της έκανες, απλά βγήκε στην επιφάνεια πιο έντονα! Αυτό είναι καλό, δεν είναι κακό. Σημαίνει ότι καθαρίζει..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
rosalia
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 11:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ηλιούπολη

Δημοσίευση από rosalia »

Ευχαριστώ, Δήμητρα :x
Τα καλύτερα...έρχονται!!!!!!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

VasilisM έγραψε:Ναι Γιωργο, μονο τα τρια συμβολα του δευτερου βαθμου βαζουμε στις συνεδριες. Το συμβολο του δασκαλου το χρησιμοποιουμε μονο στον εαυτο μας. Δεν λειτουργει ουτως η αλλος σε τριτους, ειναι αυστηρα προσωπικο συμβολο. @};-
Δεν νομίζω να χρειάζεται τέτοια λογική για ένα τόσο απλό σύστημα και ανοιχτό όπως το ρεικι. Μιλώ για το << αυστηρά για προσωπική χρήση>>...

Εγώ το έχω δοκιμάσει σε άλλον βάζοντάς στο στην αύρα του και μπορώ να πω ότι όχι μόνο λειτούργησε αλλά και το άτομο κατάλαβε περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το σύμβολο μάστερ Μιχαήλ είναι μόνο για εσένα...Κανείς δεν μπορεί να σε συνδέσει με τον δάσκαλο μέσα σου, με τον Ανώτερο Εαυτό΄σου...παρά μόνο η συνειδητή εσωτερική εργασία...

έτσι είναι δώρον άδωρο να το βάζεις σε άλλους!

βέβαια όπως εσύ νιώθεις...Το ρέικι είναι ελευθερία κύρίως!
Δεν έχει "πρέπει" και "μη", αρκεί να γνωρίζουμε εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για τους ανθρώπους, τελείως αγνά και ξεκάθαρα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Όπως είπα δεν μου αρέσει να έχω οριοθετημένο τπτ το οποίο είναι πνευματικό. Το άτομο που το έλαβε κατάλαβε αμέσως το διαφορετικό. Η πρόθεση ήταν η δικιά του σύνδεση με την συμπαντική ενέργεια και του το έβαλα στην αύρα...

Βέβαια το άτομο που το έκανα ασχολείται χρόνια με πολλά συστήματα, έχει και 3Β. Ίσως και γι αυτό να το κατάλαβε...
MARIA.Α
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011 1:54 pm

Δημοσίευση από MARIA.Α »

ποσο διαστημα πρεπει να υπαρχει μεταξυ 1ης και 2ης μυησης?
και η δευτερη μυηση τι περιλαμβανει εκτος απο τα συμβολα?
γιατι εχω ακουσει διαφορα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σου αντιγράφω ό,τι λέει στο site.:
Στον δεύτερο βαθμό σου δίνεται η 2η μύηση της ενέργειας Reiki (Ρεικι). Τώρα μπορείς να γνωρίσεις και τα υπόλοιπα σώματά σου, το νοητικό και το συναισθηματικό. Ηρθε η στιγμή ν' ανοίξεις την καρδιά σου και να αγκαλιάσεις και τις σκέψεις σου και τα αισθήματά σου και να τα θεραπεύσεις, φέρνοντας τους γαλήνη και αγάπη.
Με την χρήση των συμβόλων "τρυπώνεις" μέσα στο υποσυνείδητό σου και το καθαρίζεις από βαθιές αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα. Καθαρίζεις από παλιά πρότυπα και παγιωμένες αντιλήψεις που σε βασανίζουν και δεν σε αφήνουν να ολοκληρώσεις το σχέδιο της ζωής σου.
Παράλληλα μπορείς να έρθεις σε επαφή με τους ανθρώπους, στο αιθερικό πεδίο και να τους βοηθήσεις να φέρουν φως στον νου τους και στην ζωή τους, μπορείς να "μιλήσεις" με τις βαθύτερες αντιλήψεις του εγώ τους, και να διοχετεύσεις αγάπη και γαλήνη και την δύναμη να συνεχίσουν να αναζητούν τον εαυτό τους.
Ουσιαστικά "ανοίγεις" στο συναισθηματικό και το νοητικό πεδίο σου.

Θα έλεγα επίσης ότι με τον 2ο βαθμό μπορείς και χειρίζεσαι την ενέργεια καλύτερα και στον χώρο τριγύρω σου - π.χ. να κάνεις θεραπείες σε άλλους, να καθαρίζεις ενεργιακά έναν χώρο κλπ.


Αν θυμάμαι καλά, προτείνεται ένα διάστημα 2-3 μηνών μεταξύ 1ου και 2ου, αλλά αυτό είναι απλά μία συμβουλή.



Τι έχεις ακούσει ακριβώς και σε έχει μπερδέψει?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”