Ποιός δάσκαλος δίνει το "καλύτερο" ρέικι?

Συντονιστής: Vasoula

nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Ποιός δάσκαλος δίνει το "καλύτερο" ρέικι?

Δημοσίευση από nirava »

Καλησπέρα!
Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω. Στην πραγματικότητα, γράφτηκα πριν λίγο στο φόρουμ για να πάρω απάντηση για ένα συγκεκριμένο θέμα που με απασχολεί το τελευταίο διάστημα.
Είμαι από Θεσσαλονίκη. Εχω εδώ και δύο χρόνια τον β βαθμό του ρέικι και υπάρχει λίγος καιρός που λαχταρώ να πάρω τον τρίτο.
Νοιώθω βαθειά ανάγκη να "επεκταθώ".

Εχω πάρει τους δύο πρώτους βαθμούς από τον ίδιο δάσκαλο με τον οποίο δεν καταφέραμε τόσα χρόνια να αποκτήσουμε συναισθηματική επαφή ούτε ιδιαίτερα ουσιαστική επικοινωνία. Ας τον ονομάσουμε Μανώλη.
Πέρυσι τυχαία συνάντησα έναν παλιό καλό μου φίλο τον οποίο είχα χάσει για κάποια χρόνια και τον βρήκα να έχει γίνει μάστερ-ρέικι και να εργάζεται φιλότιμα και γενναιόψυχα με αυτό.

Ενδιαφερόμενη τώρα για τρίτο βαθμό απευθύνθηκα στον μάστερ που μου έδωσε τους δύο πρώτους βαθμούς, στον Μανώλη και τον ενημέρωσα πως θέλω να πάρω τον τρίτο βαθμό από τον παλιό μου φίλο που έχω ξαναβρεί, (ο οποίος σημμειωτέον μυήθηκε στον τρίτο βαθμό από τον Μανώλη).
Αυτό που άκουσα από τον παλιό "δάσκαλο" Μανώλη, ήταν τα εξής:
" Μπορείς να πάρεις τον τρίτο βάθμό από όπου θέλεις, όμως ξέρεις τι ποιότητα θα πάρεις? Εγώ είμαι πιο δυνατό κανάλι και "κατεβάζω" καλυτερη και περισσότερη ενέργεια. Η ποιότητα η δική μου είναι ανώτερη".

Και θέλω να ρωτήσωωωω. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχουν "ποιότητες" στο ρέικι? Δεν είναι ΕΝΑ το ρέικι?

Ευχαριστώ!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλως ήρθες αγαπητή Nirava!

Δίκαια αναρωτιέσαι!

Ορισμένοι "δάσκαλοι" ρέικι έχουν βγει "παγανιά" να ψαρέψουν "πελάτες". Λυπάμαι πολύ γι' αυτό!

Ο αιώνιος ανταγωνισμός για το ποιός είναι καλύτερος... :(


΄Οχι κορίτσι μου! Δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Η μύηση είναι ίδια! Η ενέργεια είναι ίδια! Μην αποπροσανατολίζεσαι...

΄Ομως θα σου πω κάτι!

Η μύηση στο ρέικι είναι πολύ σημαντική!
Εξίσου σημαντική όμως είναι και η διδασκαλία!

Από εκεί παίρνεις στοιχεία για να εργαστείς με την ενέργεια.


Και ακόμα πιο σημαντική είναι η αξία του δασκάλου ρέικι.

Που αν δεν μπορεί να σου δείξει με αγάπη και σοφία αυτήν την διαδρομή, θα την πάρεις ίσως λάθος και ελλιπή!

Λυπάμαι που υπάρχουν "δάσκαλοι" που λένε για τον εαυτό τους, αυτά που έπρεπε να αφήσουν να νιώσουν οι "μαθητές" τους γι' αυτούς.

Εσύ να κάνεις αυτό που θέλει η καρδιά σου.


Σε φιλώ
με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Συμφωνώ απόλυτα. Το ρέικι, η ενέργεια, ο πυρήνας είναι πάντα ο ίδιος. Ένα είναι το ρέικι, μία είναι ενέργεια, ανεξάρτητα ποιός το δείνει.

Όμως, από εκεί και πέρα, η μύηση (με την ευρήτερη έννοια, αυτή του "μυώ κάποιον σε μία γνώση, σε έναν τρόπο αντίληψης και ζωής") σε αυτήν την ενέργεια, η επαφή που έχεις, διαφέρει από άτομο σε άτομο. Υπάρχουν εκείνοι που θα πούνε ότι "είναι μία θεραπευτική ενέργεια που κάνει καλό στο σώμα", υπάρχουν εκείνοι που θα πούνε "είναι μία ενέργεια χαλάρωσης και ηρεμίας", υπάρχουν εκείνοι που θα πούνε "είναι ένα μέσον να βγάλεις λεφτά" και υπάρχουν και εκείνοι που θα πούνε "είναι μία μύηση φωτός, αυτογνωσίας, συνειδητότητας και αγάπης".

Εκεί έγγυται η διαφορά, και όχι στην ενέργεια αυτή καθαυτή. Βέβαια, αυτό δεν υποβιβάζει τον ρόλο που έχει ο τρόπος που ένας "δάσκαλος" μεταφέρει την γνώση και την αντίληψή του στους "μαθητές". Ένας σωστός "δάσκαλος", που έχει βιώσει την ολότητα του ρέικι, θα παρακινήσει τους "μαθητές" του να κάνουν το ίδιο. Ένας "δάσκαλος" που έχει βιώσει μόνο ένα μέρος της αλήθειας (και αν...), θα μεταφέρει στους "μαθητές" του αυτήν την αντίληψη.

Για αυτό, μην σε απασχολεί η "ποιότητα" της μύησης (των συντονισμών) - όλοι όσοι έχουν πάρει την εκπαίδευση του master μπορούν να μεταφέρουν όλο το φως και την ενέργεια του ρέικι. Αυτό που πιστεύω ότι θα πρέπει να σε απασχολεί, είναι όλο το υπόλοιπο "πακέτο" της διδασκαλίας και η αίσθηση που έχεις όταν είσαι πλάι σε έναν master.

Για αυτό, ακολούθα την καρδιά σου, και άσε στην άκρη τις "ποιότητες" και τις "ποσότητες".

Με πολύ αγάπη
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eυχαριστώ Deodonus!!!



΄Αλλοι δάσκαλοι ρέικι δεν μας διαβάζουν????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είναι πραγματικα λυπηρο οταν ακούμε τετοια πραγματα από ανθρώπους γενικότερα.. (όταν κατηγορουν ή υποβιβάζουν ή δυσφημούν τον συνάνθρωπό τους) πόσο μάλλον απο Δασκάλους Ρέικι... Με κατι τέτοια σκέφτομαι πόσο τυχεροι ειμαστε όλοι εμείς στο reiki center που είμαστε όλοι μια ομάδα και βοηθαμε ο ένας τον άλλον και που οι "Δάσκαλοι" μας είναι και θα είναι πάντα διπλα μας να μας συμβουλέψουν και να μας βοηθήσουν σε κάθε μας πρόβλημα ή προβληματισμό..
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

" Εγώ είμαι πιο δυνατό κανάλι και "κατεβάζω" καλυτερη και περισσότερη ενέργεια. Η ποιότητα η δική μου είναι ανώτερη".

Και αν του ζητουσες να στο αποδειξει αυτο, πως θα το εκανε αραγε ?
:roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν μπορούσε αυτό να το αποδείξει, δεν θα χρειαζόταν η φίλη Nirava να μας ρωτήσει για οτιδήποτε!

Θα το γνώριζε ήδη!

Απόδειξη δεν σημαίνει πάντα "δείχνω"
Απόδειξη μπορεί να σημαίνει και "αγαπώ"
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Σας ευχαριστώ όλους πολύ που μου γλυκάνατε την καρδιά με τα αληθινά λόγια σας!

Στο μεταξύ -μέχρι να δω τις απαντήσεις σας- "είδα" την απάντηση μέσα μου. Ενοιωσα την αλήθεια.
Μέχρι να συμβεί όμως αυτό, πέρασα μια περίοδο 15 ημερών με ταραχή και απογοητεύση. Τα λόγια του δάσκαλου με ταρακούνησαν και με σύγχισαν.

Όμως χρειαζόμουν φαίνεται να συναντήσω αυτήν την συμπεριφορά του μπροστά μου, γιατί αυτό το συμβάν στάθηκε η αφορμή για να εδραιώσω περισσότερο την πίστη μου στο ρέικι και να ανοίξω περισσότερο προς αυτό.
Γι αυτόν τον λόγο, ευχαριστώ τον παλιό δάσκαλο που η συμπεριφορά του με βοήθησε να αγαπήσω πιο πολύ το ρέικι και να προχωρήσω στον τρίτο βαθμό πιο δυναμωμένη και σίγουρη!

Την ερχόμενη Πέμπτη παίρνω την μύηση
Θα ξαναμπώ να σας συναντήσω
σας φιλώ
Νιράβα.
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγαπητή Nirava,

χαίρομαι πάρα πολύ που είχες βρει ήδη την απάντησή μέσα σου!
Και εμείς εδώ απλά επιβεβαιώσαμε...

Σου εύχομαι ότι καλύτερο στον δρόμο που ανοίγεται για σένα.

Μην ξεχνάς τι σημαίνει ρέικι.

΄Οσο κρατάμε εμείς την αλήθεια του ρέικι, τόσο περισσότερο η αλήθεια του θα λάμπει!!!

Το όραμά μου είναι να γίνουμε πολλοί...τόσοι πολλοί που να μην μπορεί κανένα "σύννεφο" να σκιάζει το φως του!

Καλώς ήρθες κοντά μας! Και εσύ και όποιος άλλος έχει σαν ιδανικό την αγάπη και την ενότητα, σε πράξεις όμως, και όχι σε λόγια!

Είναι αυτή η αλήθεια του ρέικι! Και τίποτα άλλο!


Με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιός δάσκαλος δίνει το "καλύτερο" ρέικι?

Δημοσίευση από Giwrgos »

nirava έγραψε: " Μπορείς να πάρεις τον τρίτο βάθμό από όπου θέλεις, όμως ξέρεις τι ποιότητα θα πάρεις? Εγώ είμαι πιο δυνατό κανάλι και "κατεβάζω" καλυτερη και περισσότερη ενέργεια. Η ποιότητα η δική μου είναι ανώτερη".


Ευχαριστώ!
Αν ''κατεβαζει'' καλυτερη και περισσοτερη ενεργεια, παρ' τον για γεννητρια σε περιπτωση διακοπης!!! =)) =)) =))
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
:x :x :x
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ποιός δάσκαλος δίνει το "καλύτερο" ρέικι?

Δημοσίευση από Giwrgos »

Γνωθι σαυτον έγραψε:
nirava έγραψε: " Μπορείς να πάρεις τον τρίτο βάθμό από όπου θέλεις, όμως ξέρεις τι ποιότητα θα πάρεις? Εγώ είμαι πιο δυνατό κανάλι και "κατεβάζω" καλυτερη και περισσότερη ενέργεια. Η ποιότητα η δική μου είναι ανώτερη".


Ευχαριστώ!
Αν ''κατεβαζει'' καλυτερη και περισσοτερη ενεργεια, παρ' τον για γεννητρια σε περιπτωση διακοπης!!! =)) =)) =))
Τωρα μπορουμε να δημιουργησουμε και το ΔΕΗ-ΡΕΙΚΙ...

''Αν θελετε να γινετε ισχυρο καναλι, κατεβαζοντας ποταμους ενεργειας, αν νιωθετε πως δεν εχετε τοση ενεργεια οση ο Μανωλης, αν θελετε να ψηνετε ...υγιεινα με ενεργεια ρεικι, τοτε το ΔΕΗ-ΡΕΙΚΙ θα γινει ο προσωπικος σας φυλακας αγγελος!

Προσοχη: ''Κατεβαζετε'' ενεργεια προσεκτικα... Ενδεχεται να γινει black-out λογω υπερφορτωσης... ;) :))
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

:)) :)) :))
Η ομάδα του Reiki-teleshoping τώρα και στην πόρτα σας!

Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ, σε δάσκαλο ρέικι που το είχε παρακουράσει με τη γενεαλογία. Και σε πιο σκαλί της γενεαλογίας βρίσκεται και ποιός ήταν ο δάσκαλος και ποιός ήταν ο πρώτος δάσκαλος και πόσο αυθεντικός ήταν ο πρώτος πρώτος δάσκαλος απ' όπου και προέρχεται... Δεν μπορούσα να ξέρω, αλλά το αισθανόμουν περισσότερο σα διαφήμιση όλο αυτό παρά σαν απόδειξη της αποτελεσματικότητάς... Αν κατάλαβα καλά, είχα σωστή αίσθηση, ε;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ολόσωστη!!!!!!!!!!!!! :)) :)) :)) :)) :))

η γενεαλογία είναι σημαντική για σένα, και όχι για τον άλλον!
Και ότι είναι σημαντικό για σένα, δεν το διαφημίζεις! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”