3ος Βαθμος...

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

VasilisM έγραψε:Τέλεια Τάσο.. είναι πολύ όμορφος βαθμός :x Και το σύμβολο πανίσχυρο και εξαιρετικό για διαλογισμό.. :x
συμφωνώ και εγώ :x
το 3α είναι πολύ σημαντικός βαθμός ,και ο ανώτερος σου ρίχνει τηγανιές συνέχεια ....πρίν προλάβεις να χωνέψεις την πρώτη ,στο καπάκι σου έρχονται τα επόμενα :D ( τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με μένα )

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:... ο ανώτερος σου ρίχνει τηγανιές συνέχεια ....πρίν προλάβεις να χωνέψεις την πρώτη ,στο καπάκι σου έρχονται τα επόμενα...
Αμήν και πότε!!! >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελενάκι βλέπω βιάζεσαι να αποκτήσεις καρουμπαλάκια στο κεφάλι σου :D
πέρα από την πλάκα ,είναι υπέροχο συναίσθημα να νιώθεις την ένωση με το άλλο μας μισό ,τον Ανώτερο Εαυτό O:-)

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Ελενάκι βλέπω βιάζεσαι να αποκτήσεις καρουμπαλάκια στο κεφάλι σου :D
Ναι, πράγματι! Πολλά, πάρα πολλά καρούμπαλα!!! :D :D :D >:d<
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ελενίτσα την 02 Οκτ 2010 9:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:πέρα από την πλάκα ,είναι υπέροχο συναίσθημα να νιώθεις την ένωση με το άλλο μας μισό ,τον Ανώτερο Εαυτό
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: 3ος Βαθμος...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το ρέικι δεν είναι μαγεία...Είναι η φύση μας!! Ανθρώπινη και θεϊκή συγχρόνως...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: 3ος Βαθμος...

Δημοσίευση από orpheas »

Καλημέρα! Παρεμπιπτόντως επειδή έχω μυηθεί στο Ρέικι από 3 (!!!) διαφορετικούς δασκάλους, στην γενεαλογία της Barbara Ray, μαθήτρια της Hawayo Takata, όπου θεωρείται επίσης Usui Reiki Ryoho, στον 3Α η μύηση περιέχει ακόμα ενα σύμβολο (αστραπή ειναι το σχήμα) το οποίο πολυυυυυυ αργότερα χρησιμοποιήθηκε στο Karuna Reiki. Τώρα άλλο που και πως σώθηκε δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα δεν ανήκει στο παραδοσιακό σύστημα του Ουσουι ... Εκείνη αυτοανακηρύχθηκε Grand Reiki Master που δεν είχε ανακηρυχθεί ούτε καν ο Ουσουι... :lol:
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: 3ος Βαθμος...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ορφέα σε όλους του πολιτισμούς και τις πολιτικές πάντα οι άνθρωποι διχάζονταν, ακολουθώντας την μοιραία πορεία του διχασμού/διυσμού του υλικού κόσμου...

Η Μπάρμπαρα Ρέι, ένιωθε (και ίσως ήταν) η πιο καλή μαθήτρια της Τακάτα και περίμενε μετά τον θάνατό της να την αφήσει 4ο grand Master-Reiki, αλλά εκείνη σκέφτηκε ότι το αίμα νερό δεν γίνεται και έτσι έχρισε την εγγονή της σαν 4ο grand Master...H Μπάρμπαρα Ρέι λοιπόν δυσαρεστήθηκε και τράβηξε τον δικό της δρόμο. Διαβάζοντας λίγο το βιβλίο της, μπορώ να πω ότι δεν θυμίζει τίποτα από το παραδοσιακό Usui Reiki

Ούτε καν στο Καρούνα ρέικι δεν υπάρχει σύμβολο αστραπή...

Είναι λιγο παράτολμο να μιλάει κανείς για το αυθεντικό ρέικι, οπότε ότι ρέικι και να πήρες ελπίζω να σε βοήθησε στην προσωπική σου εξέλιξη.

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”