3ος Βαθμος...

Συντονιστής: Vasoula

nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Vaso έγραψε:Νirava χρειάζεσαι βοήθεια για τις παραθέσεις? :D

Θέλεις να σβύσεις κάποια από τα ίδια τοπικ? :D

:roll:
Βάσω γειά σου! χρόνια πολλά!
Τι συμβαίνει?
Θα ήθελα να παραμείνει μόνο το τελευταίο μήνυμά μου !
Ευχαριστώ!! σόρρυ
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χρόνια πολλά και σε σένα γλυκιά μου! :D
Μην ανησυχείς, θα το φροντίσω εγώ αμέσως... :D :D

Σου αφήνω μόνο το τελευταίο έτσι?

Μπορεί να πάτησες καταλάθος δύο φορές την "υποβολή"...δεν ξέρω να το εξηγήσω, αλλά τι σημασία έχει? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

μόνο το τελευταιο, ναι! ευχαριστώω!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ναί nirava, εκτός και άν είμαι παντελώς άσχετος, ο Osho δέν έχει υπογράψει ποτέ δίπλωμα neo reiki.
Δέν είναι λοιπόν σωστό να τον αναφέρεις, οτι δήθεν είναι κάποιος ιδρυτής μιας αμφίβολης δοξασίας που λέγεται neo reiki, έστω και άν εσύ έχεις ένα πιστοποιητικό στα χέρια σου που το γράφει.

Ξέρεις ότι τα πιστοποιητικά δέν λένε τίποτα.
Κατ'εμέ είναι και αθέμιτο να χρησιμοποιούνται για "αποδεικτικά" πόσο μάλλον σε υποθέσεις χειραγώγισης.
Ο μόνος λόγος ενός μυητή να δώσει πιστοποιητικό στον μυημένο είναι για να πιστοποιήσει την γενεαλογία του μυημένου και τελικά να τον βεβαιώσει για της πράξεως το αληθές, αν και η ενέργεια το φανερώνει καλύτερα.

Αυτό είναι η μόνη χρησιμότητα ενός πιστοποιητικού.

Πρέπει να δής άν είσαι ο τελευταίος κρίκος μιάς αλυσίδας που οδηγεί στον Usui.
Αν δηλαδή είσαι reiki έστω και Neo και believe me ο Osho δέν έχει καμμία ανάμιξη σ'αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 29 Δεκ 2007 12:01 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

την ερωτηση την εκανα καθαρα απο περιεργεια γιατι δεν γνωριζα τις 'σχολες'...

δεν θα ηθελα να μπειτε σε διαδικασιες διαπληκτισμων που τελικα καμια ουσια δεν εχουν αφου και οι δυο 'σχολες' εμπεριεχουν την αληθεια αυτων που τις 'ακολουθουν'...

θελω να πω , τι σημασια εχει το παραπανω συμβολο ή η ονομασια ή η σχολη?

αφου η ουσια ειναι μια..
και δεν υπαρχει σωστο ή λαθος...

αυτη βεβαια ειναι η δικη μου αποψη και απο εκει και περα ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει... ομως δεν ειναι κριμα να μπαινουμε σε αυτες τις διαδικασιες?

αλλωστε το ρεικι ειναι κατι που εχουμε , ειχαμε και θα εχουμε μεσα μας.. και τα συμβολα του..

το οτι ημουν τυχερη στον δρομο μου και βρηκα μια 'δασκαλα ' να με διδαξει η οποια προερχεται απο το περιφημα γνωστο γενεαλογικο δεντρο του ουσουι, δεν μου λεει κατι..
θα μπορουσα να εχω μαθητευσει διπλα σε εναν αλλο φωτισμενο ανθρωπο που ισως του εμφανιστηκαν καποια συμβολα στην πορεια της ζωης του..

ποιος θα κρινει αν αυτο που κανω εγω ειναι πιο σωστο, πιο λαθος , πιο δυνατο, πιο αδυναμο???

αφου η ενεργεια ειναι μια....
οπως κι αν την ονομασουμε , οπως και να την διοχετευουμε.......
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Satya,
Αν και δέν συμφωνώ με αυτά που γράφεις, αυτό που δέν θέλω είναι "ισοπέδωση".
Δέν υπάρχει κάτι που να απαιτεί "φτιασίδωμα" στα γραμμένα κανενός, ούτε βλέπω "διαπληκτισμούς" εδώ.

Είναι ξεκάθαρο το τί γράφω.

namaste ...

(nb. Η σχολή του reiki είναι μία, Ushui Reiki και κανείς δέν πρέπει να κάνει εκπτώσεις σε αυτό που μυήται κατα την γνώμη μου. Η δέ γενεαλογία είναι σπουδαιότατη. Και για ναμήν ξεχνιόμαστε, ο Osho δέν έχει καμμιά δουλειά εδώ. )
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Satya, αλήθεια σου λέω, δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος, για το πως εσύ συνεργάζεσαι με την ενέργεια...
Πως ενώνεσαι μαζί της, πως την αφήνεις να σ' αγγίξει, πως και με ποιό σκοπό την χρησιμοποιείς...

Δεν υπάρχει σωστή ή λαθος ενδυμασία, σωστή ή λάθος διδασκαλία, σωστή ή λαθος μύηση, σωστό ή λάθος σύμβολο...

΄Ολα είναι μέσα σου, και η αφύπνιση δεν έχει να κάνει με καμία πιστοποίηση ότι θα συμβεί ντε και καλά, επειδή πήρες ρέικι!!!

Το "ξεκλείδωμα" των πνευματικών σου δομών, η αφοσίωση στις δυνατότητες του θεϊκού ανθρώπου, η καταστολή των προτύπων από το ανεξερεύνητο υποσυνείδητο, δεν έχει να κάνει με το αν πήρες ρέικι, αλλά με το πόσο δυναμικά και εμπεριστατωμένα σου μεταδόθηκε η ανάγκη να γνωρίσεις ό,τι άγνωστο είχες μέσα σου, και να σε ωθήσει να εξερευνήσεις τις "σκιές" που σε εμπόδιζαν μέχρι τώρα να συναντήσεις το Σύμπαν σου!

΄Ομως...
Το παραδοσιακό Ουσούι ρέικι έχει συγκεκριμένη διδασκαλία και συγκεκριμένα σύμβολα και θα ήταν ευχής έργο, να μπορούσαν οι άνθρωποι να μην τα ισόπεδώνουν όλα, στο όνομα της πνευματικής εξέλιξης...

Αν εγώ θεωρήσω ότι μπορώ να δώσω μερικά ακόμα σύμβολα στους ανθρώπους που έρχονται για μύηση στο Ουσούι Ρέικι, πιστεύω ότι θα όφειλα με ειλικρίνεια, να τους το πω...Να τους πω, ότι η δική μου έμπνευση έφερε στο δρόμο μου δύο ακόμα σύμβολα και να τους ρωτήσω, αν τα θέλουν, ξεχωρίζοντας αυτήν την διαδικασία από το παραδοσιακό ρέικι, του οποίου αισθάνομαι κι εγώ όπως όλοι μας, θεματοφύλακας.

Ο πνευματικός δρόμος χρειάζεται αφοσίωση και ταπεινότητα. Και μέσα σ' αυτές δεν χωρά η ανατροπή της παράδοσης, σαν θυσία στον βωμό της σύγχρονης θεραπευτικής τεχνικής.

Θεωρώ πολύ σημαντική την ενημέρωση...΄Ετσι όποιος γνωρίζει τι παίρνει κατά την μύηση στο ρέικι, αυτό που μας κληρονόμησε ο Μικάο Ουσούι, θα δίνει και την έγκρισή του να πάρει και το "παραπάνω"...που, ξεκαθαρίζω, δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση λάθος...Αλλά είναι παραπάνω...και δεν ανήκει στην παράδοση του ρέικι, έτσι όπως μεταφέρθηκε και σε εμάς από την Τακάτα!

Το ρέικι έχει πια εμπλουτιστει και με διάφορες άλλες "περικοκλάδες"...Με ιαπωνικές τεχνικές, με αναπνοές, με διαλογισμούς, με...με...με...
΄Ομως η αγνότητά του παραμένει σ' αυτό που μας μεταδόθηκε και αυτό θα έπρεπε να κρατηθεί, σε ένδειξη τιμιότητας και ευγνωμοσύνης σ' αυτόν που το διοχέτευσε ξανά στην ανθρωπότητα...

Και μόνο γι' αυτό "διαμαρτύρεται" ο Ντίνος και εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί του...

Και εγώ πάντως, Satya, δεν αντιλήφθηκα διαπληκτισμό, αλλά ανταλλαγή απόψεων, που ξεκαθαρίζουν και την σημασία της έκφρασης "παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι" :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ετσι όπως τα λές είναι Βάσω,
Είθελα επίσης με αυτήν την ευκαιρία που μας έδωσε η nirava, να απομυθοποιήσω τον Osho. Να πώ δηλαδή "Αλλο ο Osho και άλλο οι sanyasin του". Τον Osho τον γνωρίζουν οι νεώτεροι απο τους λόγους του και μόνον απο αυτούς. Υπάρχει πολύ παραφιλολογία όπου οι περισσότεροι αντανακλούν στο το πρόσωπό του όλα τα πάθη και τα πεπραγμένα των sanyasin του. Είναι εντελώς παραπλανητική αυτή ή ταύτιση, και γίνεται και στο άψε-σβήσε.

Βέβαια καί αυτό θα το έλεγες, αλλά σ'ευχαριστώ που με άφησες να το πώ εγώ.

Καλή χρονιά σ'ολους μας.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

καλημερες!!!

μαλλον διαλεξα λαθος λεξη...
οχι λοιπον διαπληκτισμος, αλλα λιγο μια πιο εντονη ανταλλαγη αποψεων?? :oops:

σε αυτο που θα μεινω απο τα παραπανω ειναι αυτο γιατι συμφωνω, αν εξαιρεσεις την λεξη 'θεματοφυλακας--->
Αν εγώ θεωρήσω ότι μπορώ να δώσω μερικά ακόμα σύμβολα στους ανθρώπους που έρχονται για μύηση στο Ουσούι Ρέικι, πιστεύω ότι θα όφειλα με ειλικρίνεια, να τους το πω...Να τους πω, ότι η δική μου έμπνευση έφερε στο δρόμο μου δύο ακόμα σύμβολα και να τους ρωτήσω, αν τα θέλουν, ξεχωρίζοντας αυτήν την διαδικασία από το παραδοσιακό ρέικι, του οποίου αισθάνομαι κι εγώ όπως όλοι μας, θεματοφύλακας.

Θεωρώ πολύ σημαντική την ενημέρωση...΄Ετσι όποιος γνωρίζει τι παίρνει κατά την μύηση στο ρέικι, αυτό που μας κληρονόμησε ο Μικάο Ουσούι, θα δίνει και την έγκρισή του να πάρει και το "παραπάνω"...που, ξεκαθαρίζω, δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση λάθος...Αλλά είναι παραπάνω...και δεν ανήκει στην παράδοση του ρέικι, έτσι όπως μεταφέρθηκε και σε εμάς από την Τακάτα!
γιατι θεματοφυλακες θεωρουν εαυτον και ολοι αυτοι που σφαζονται στο ονομα της εκαστοτε 'θρησκειας' που πρεσβευουν..
(αλλα αυτο εχει να κανει καθαρα με εμενα και πως το βλεπω εγω, αν και καταλαβαινω ΑΚΡΙΒΩΣ πώς το εννοεις εσυ Βασουλι ...)


νομιζω οτι η ενσταση μου εχει να κανει οχι με το τι πρεσβευει ο καθενας απο τους 'δασκαλους' ή ποιας σχολης ειναι, αλλα το οτι ειδα μια εγωιστικη προσεγγιση απο την nirava και τον dino..
και για να μην παρεξηγηθω ισως παλι να εχω κανει ατυχη επιλογη λεξης.. αν οχι εγωιστικη , ισως λιγο παιδιαστικη..
''αυτο που κανω εγω ειναι πιο σωστο, αυτο που κανεις εσυ ειναι λιγοτερο σωστο''
dino---> (nb. Η σχολή του reiki είναι μία, Ushui Reiki και κανείς δέν πρέπει να κάνει εκπτώσεις σε αυτό που μυήται κατα την γνώμη μου. Η δέ γενεαλογία είναι σπουδαιότατη. Και για ναμήν ξεχνιόμαστε, ο Osho δέν έχει καμμιά δουλειά εδώ. )
dino ειναι η δευτερη φορα που γραφεις οτι ο οσσο δεν εχει δουλεια εδω και δεν καταλαβαινω πώς το εννοεις..
δεν ειμαι απολυτη ουτε σε ειρωνευομαι, απλα θα ηθελα να μου το εξηγησεις αυτο...

για μενα η σχολη του ρεικι δεν ειναι μια και δεν πιστευω οτι κανω εκπτωσεις σε αυτο που μυηθηκα...
απλα αποδεχομαι την διαφορετικοτητα και των 'αλλων' σχολων και των δασκαλων , αφου νοιωθω οτι δεν εχει και τοση σημασια το που και πως μαθαινεις για την Αγαπη και το Ολον, αλλα το οτι ενδιαφερθηκες να μαθεις και να το κανεις κομματι της ζωης σου..
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Καλά satya,
Που έχεις και ένα πανέμορφο όνομα όπως και η nirava (που με μπέρδεψε ομολογώ και με έκανε και λίγο δυσλεκτικό και θα πρέπει να το ψάξω).

Η αλήθεια είναι ότι αγαπώ τον Osho και δέν θέλω να κυκλοφορούν ανακρίβειες που προδιαθέτουν για αυτόν.

Πραγματικά όλα όσα αφορούν το reiki έχουν ειπωθεί απο την Βάσω, εγώ συμφωνώ απόλυτα. Αν και ο εσωτερικός δρόμος των ανθρώπων ειναι διαφορετικός, εγώ δέν έχω ούτε την εκφραστική ικανότητα ούτε την γυναικεία ποιότητα της "κύησης" όπως έχει αυτή να κυοφορεί και να παρουσιάζει συνέχεια καινούργια λογοτεχνήματα.

Θα πρέπει να αρκεστείς σε όσα σου γράφω μέχρι εδώ. Τα υπόλοιπα είναι δικιά σου δουλειά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατι θεματοφυλακες θεωρουν εαυτον και ολοι αυτοι που σφαζονται στο ονομα της εκαστοτε 'θρησκειας' που πρεσβευουν
Το ξέρω γλυκιά μου Satya, ότι καταλαβαίνεις την έννοια που ανάφερα την λέξη "θεματοφύλακας"...όμως επειδή ανατρίχιασα και μόνο με την παραπάνω πρόταση, να διευκρινήσω, για όσους δεν με ξέρουν, ότι θεωρώ την διαφύλαξη της αγνότητας και της αλήθειας του ρέικι, σημαντικό κομμάτι της διδασκαλίας του, ώστε η μύηση να γίνει με την απαιτούμενη αποδοχή...
Ποτέ, ποτέ, δεν θα εννοούσα σαν θεματοφύλακα του ρέικι, μια στεγνή διαδικασία διαφύλαξης, γιατί πάνω από όλα η αυτογνωσία που προσφέρει το ρέικι, για μένα είναι ελευθερία…και αυτό «διδάσκω» με όποιον τρόπο γνωρίζω καλύτερα…
΄Όμως η αλήθεια πρέπει να αντιπροσωπεύει την αλήθεια και όχι την «περικοκλάδα», που πίστεψέ με δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία στην γνώση του εαυτού μας.

Οι «δάσκαλοι» του ρέικι οφείλουν πρώτα αυτοί να είναι θεραπευμένοι, και αυτό έχει ιδιαίτερη αξία στην αλήθεια, ότι το ρέικι από μόνο του δεν είναι το ραβδάκι "θεραπειας", όσα σύμβολα, όποια εκδοχή, όποια μύηση και αν πρεσβεύουν οι διάφορες σχολές του…


Satya, εσύ γνωρίζεις ότι το ρέικι οδηγεί στην αυτογνωσία...
Ξέρεις πόσοι δεν το ξέρουν? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Τσα! ήρθα κι εγώ!

Αρχικά να θέλω να πώ για τη Βάσω και για τα γραφόμενά της. Πόσο τα απολαμβάνω και πόσα λαμβάνω από αυτά, καθώς αντιλαμβάνομαι πως δεν πρόκειται απλώς για λέξεις , αλλά για γνώσεις που η γράφουσα κατέχει βαθύτατα και ακολουθεί στη ζωή της. Ευχαριστώ!

Να πώ για τον Dino, πόσο μου αρέσει σαν συζητητής! Αυτή η γήινη αίσθηση και η αμεσότητα που λαμβάνω, με κάνουν να προσέχω κάθε λέξη του!

Satya, διαπληκτισμός δεν υπήρξε ούτε για δείγμα που λένε! Αντίθετα, εκ μέρους μου, από την πρώτη στιγμή έδωσα χώρο στην αλήθεια των λόγων του Dino καθώς κατάλαβα πως κάτι ξέρει παραπάνω! Γι αυτό και στην αρχή τον ρώτησα σε ποιανού το κεφάλι να ζωγραφίσω αυτιά γαιδάρου!

Τελικά, αυτιά, δεν θα ζωγραφίσω πουθενά! Με βοήθησαν τα γραφόμενά σας να αφήσω την ενασχόληση με τους τίτλους και τις τζίφρες και να βουτύξω βαθύτερα στα βαθειά νερά μου να απολαύσω τον βυθό μου!

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ "ΜΕΓΑΛΗ" ΧΡΟΝΙΑ! Ευχομαι όλοι μαζί να ανεβούμε μια οκτάβα στην άρπα που παίζει τη μελωδία της μεγαλοσύνης μας!
Σας αγαπώ
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

[quote="galazia_sfaira"]Και μόνο όταν αυτή ολοκληρώθηκε, μπόρεσα να απευθυνθώ στους ανθρώπους, μέσα από τον ρόλο του "εκπαιδευτή"...όχι ρέικι, αλλά γνώσης του εαυτού μας, που θεωρώ πολύ σημαντικό ξεκίνημα για την κατανόήση της ενέργειας... [/quote
Βάσω μου, προσωπικά κι εγώ στον τρίτο βαθμό τρία σύμβολα πήρα. Το Μάστερ και δύο Θηβετιανά. Αυτό όμως που με κάνει να θέλω να ξαναπάρω από εσένα τις μυήσεις παρ' όλο το τρομερό μου οικονομικό στρίμωγμα είναι ακρίβως αυτά τα λόγια σου που αναφέρω παραπάνω!!! Η βεβαιότητα μου δηλαδή ότι θα με διδάξεις κάτι πολύ πιο βαθύ από τις απλές συμπτυγμένες και τσαπατσούλικα δοσμένες μυήσεις που πήρα που σαφώς μπορεί να είναι αυθεντικές ως μυήσεις αφού το ρέικι είναι πάντα η ίδια ενεργεια και να μπορεί να "όπως ο οποιοσδήποτε μπορεί να πει" αλλά κάπου βαθειά μέσα μου κάτι πολύ σημαντικό, ένα πολύ σοβαρό κομάτι του πνευματικού δρόμου ξέρω ότι λείπει!!ΤΟ ΝΙΩΘΩ . Και ίσως για μια φορά μετά από πολλά χρόνια εμπστεύομαι αυτή τη διαίσθηση μουκαι προχωράω στην επανάληψή τους. [/color]
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Και ίσως για μια φορά μετά από πολλά χρόνια εμπστεύομαι αυτή τη διαίσθηση μουκαι προχωράω στην επανάληψή τους.
:thumbsup: ^:)^ >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

είναι μαγικός ο δρόμος των επαναλήψεων με την Βάσω Ναταλί, προσωπικά ανακάλυψα ενα αλλο Ρεικι :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”