3ος Βαθμος...

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

’ρα, παίρνεις το Practioner I και II μαζί με 8 σύμβολα και μετά προχωράς σε ανώτερο επίπεδο, μάστερ ίσως?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ουσιαστικά το καρούνα αποτελείται από 2 κεντρικά επίπεδα

το Καρούνα Practitioner I&II (8 σύμβολα-2 μυήσεις)
το Καρούνα Master I&II (3 σύμβολα - 2 μυήσεις)

Για να πάρεις το πρώτο χρειάζεσαι το 3α και το μάστερ σύμβολο
Για να πάρεις και το δεύτερο, χρειάζεσαι την εκπαίδευση 3β

Οτι χρειαστείς ακόμα με ρωτάς, Δημητρούλα!


:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά μπορείς αργότερα να κάνεις και το δεύτερο επίπεδο, όποτε εσύ θέλεις και κρίνεις ότι είσαι έτοιμη να προχωρήσεις στα στάδιο διδασκαλίας του ρέικι!

Το πιστοποιητικό που δίνεται στο επίπεδο Practitioner I&II σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις το επίπεδο Master I&II όποτε εσύ αποφασίσεις και σε οποιονδήποτε πιστοποιημένο δάσκαλο του Καρούνα!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τέλεια!!!! O:-) O:-)

Τώρα το κατανόησα πλήρως!!!

Είσαι εξαιρετική! Σ' ευχαριστώ για όλα!

Όταν έρθει η στιγμή, θα τα ξαναπούμε ;)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

ARTYADIS έγραψε:Μου είπαν, ότι για να πάρει κανείς το καρούνα πρέπει να έχει και το 3Β.
Αααα, και γω έτσι νόμιζα :D :D :D :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:D :D :D >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Γειά σας!
Βάσω, θα ήθελα κάποια στιγμή να γράψεις μερικά λόγια για αυτόν τον διαχωρισμό σε 3Α-3Β. Σε κάποιο άλλο σύστημα ρεικι ("ανατολίτικο" υποθέτω;) ο τρίτος βαθμός είναι ένας, σύμβολο μάστερ και "τίτλος" εκπαιδευτή δίνονται μαζί.
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Όντως, τα προσωπάκια είναι ανεξέλεγκτα και μπαίνουν όπου θέλουν. Ήθελα να πώ ("ανατολίτικο" υποθέτω; ερωτηματικό- κλεινει η παρένθεση)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελενάκι δεν είναι κάποιο άλλο ανατολικό σύστημα ρέικι που ενώνει τις βαθμίδες. Είναι η άποψη του κάθε εκπαιδευτή να τα δίνει όλα μαζί, ή ξεχωριστά.

Η βαθμίδα Σιπίντεν, από τις νεότερες πληροφορίες που έχουμε, χωριζόταν σε δυο επίπεδα.
Στο πρώτο επίπεδο δινόταν το σύμβολο μάστερ, ώστε να ολοκληρωθεί η ατομική προσπάθεια των ανθρώπων να εργαστούν πιο βαθιά με τον Εαυτό τους, μέσα από την κατανόηση του εσωτερικού δασκάλου και στο δεύτερο επίπεδο οι "μαθητές" εκπαιδεύονταν για χρόνια, ώστε όταν ήταν έτοιμοι (και αυτό το έκρινε ο Ουσούι), να τους δοθεί και η άδεια να μυήσουν και άλλους ανθρώπους.

Αυτή η χρόνια εκπαίδευση που δινόταν τότε, έμεινε σαν απόηχος σήμερα και έτσι κάποιοι "δάσκαλοι" ρέικι, θεωρώντας ότι είναι δάσκαλοι του εαυτού τους, νομιζουν ότι μπορούν να εκφράσουν και άποψη για τον καθε "μαθητή" τους, αν είναι έτοιμος ή όχι, να προχωρήσει και δεν του επιτρέπουν να επιλέξει εκείνος τι είναι...

Σήμερα, το ρέικι διαδίδεται ταχύτατα, οι άνθρωποι αναζητούν τον προσωπικό τους δρόμο με πιο γρήγορα βήματα και αν δεν ακολουθήσουμε αυτήν την ραγδαία εξέλιξη, θα χάσουμε τις ευκαιρίες αναπτυξης.

Πέρα από αυτό, θα ήθελα να σου πω ότι η εξέλιξη ενός ανθρώπου δεν διαφαίνεται από τις βαθμίδες του ρέικι που κατέχει, ούτε καν από τον βαθμό μάστερ-δασκάλου!
Η κάθε βαθμίδα είναι μια ακόμα ώθηση και ένα "εργαλείο" εσωτερικής αναζητησης, στον Δρόμο που δεν τελειώνει ποτέ.

΄Ομως κάθε στιγμή ανοίγονται μπροστά μας οι ευκαιρίες να εμβαθύνουμε στην ΄Υπαρξή μας, με κατανόηση όλων μας των πεδίων και να επιτρέψουμε στην εμπειρία μας να ολοκληρωθεί με πνευματική ψυχική και φυσική αυτο-πραγμάτωση, έτσι ώστε να μπορέσουμε αυτήν την εμπειρία να την μεταφέρουμε με σεβασμό και σε μια ευρύτερη ομάδα ανθρώπων, μυώντας τους στο ρέικι.

΄Ετσι όπως εκφράζεται το ρέικι σήμερα, είναι μία μέθοδος ταχύτατης "θεραπείας", αλλά θεωρώ ότι από τους περισσότερους ανθρώπους διαφεύγει η βαθιά κατανόηση της "θεραπείας" τους.

Το 3α ολοκληρώνει τον δρόμο της αυτο-θεραπείας μα αυτό ειναι στην ουσία μια ένδειξη για το τι μπορεί ένας ΄Ανθρωπος να καταφέρει, μέσα από την ενοποίηση του "είναι" του και δεν είναι κάτι που μαγικά θα τον αναπτύξει... Με την εργασία με το συμβολο μάστερ αυξάνει την δυναμικη της κατανόησής του, αν, βέβαια, αυτό ειναι η βαθύτερη επιθυμία του.

Το 3β αντιπροσωπεύει την ιερή εκείνη στιγμή απόφασης του κάθε ανθρώπου, να μεταδώσει ένα μικρό μέρος της δικής του εμπειρίας προς το καλό του συνόλου, μέσα από τον Δρόμο του ρέικι.
Και αυτό είναι κάτι που μόνος του μπορεί κανείς να το αποφασίσει, νιώθωντας εσωτερικά την ωρίμανσή του γι' αυτό.

Αν κάποιος δεν δει το ρέικι τελείως "εμπορικά", η εκπαίδευση 3β μπορεί να του αποκαλυφτεί σαν ολοκλήρωση του δρόμου των μυήσεων, μέσα σε ένα φυσικό περιβάλλον και να προετοιμαστεί για την δική του εσωτερική μύηση, που του ανοίγει τους ορίζοντες και την οπτική του για την ζωή μαζί με τους άλλους ανθρώπους, ανυψώνοντας την Αγάπη και τον Σεβασμό, πέρα από την μικρή οπτική του "δασκάλου"...

@};-

Αν χρειάζεσαι, Ελενάκι, κάτι άλλο, μου λες! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

και να προετοιμαστεί για την δική του εσωτερική μύηση,
Αυτό δηλ. Βάσω μου, ενδέχεται να συμβεί μόνο όταν πάρεις το 3β (και έχεις ήδη εργαστεί φυσικά με τον Εαυτό σου)?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

φυσικά και όχι Δημητρούλα...

πως θα μπορούσα να πω κάτι τέτοιο?

"μπορεί" λέω...κάτω από προϋποθέσεις, αλλάζοντας την κατανόησή του για το τι σημαίνει μυώ και μυούμαι, να προετοιμαστεί για πιο βαθιές καταστάσεις συνείδησης!

όλα ειναι πιθανά, όλα είναι εν δυνάμει μέσα μας!

και δεν είναι μόνο από το ρέικι που αφυπνίζεται κανείς, αυτό είναι μύθος!!

Υπάρχουν γεγονότα που συντελούνται μέσα από ορισμένες πράξεις.

΄Ενας άνθρωπος έχει επιλογές πάντα στην ζωή του.
Μπορεί λοιπόν να του προταθεί να γίνει διευθυντής, αλλά αν δεν έχει εργαστει σκληρά, και ενώ είχε την δυναμική να γίνει ένας υπεύθυνος διευθυντής, θα εκφράσει μόνο αυτό που μπορεί, το μέτριο ή κακό αποτέλεσμα της εργασίας του.

΄Ενας άλλος που έχει εργαστεί υπεύθυνα και με αφοσίωση, θα εκφράσει τα πιο υψηλά αποτελέσματα της εργασίας του.

Η θέση είναι ίδια. Οι ευκαιρίες δόθηκαν και στους δύο εξίσου ισότιμα. Τα εργαλεία ήταν ίδια...
Η διαφορά δεν ήρθε από την θέση που πήραν, ούτε από τα εργαλεία τους, αλλά από την ατομική τους προσπάθεια και από την δυναμική τους να αναπτυχθούν...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σωστά!! Σ' ευχαριστώ πολύ Βάσω μου! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Αυτή την εντύπωση είχα, δήλ ότι είναι ανατολικό σύστημα, γιατί 2-3 άτομα που έχω γνωρίσει διδάσκονται από Γκουρού. Βασικά, όταν τους λέω ότι έχω 3Α με κοιτάνε λές κι έχω κάνει έγκλημα. Τιιιιιιιιιιι; 3Α; Βλάσφημη, ουυυυ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να κοιτάς τον δρόμο σου Ελενάκι και να μην επιτρέπεις να σε επηρεάζουν οι άλλοι...

Το ρέικι σήμερα, έχει τόσες προτιμήσεις, όσοι είναι και οι δάσκαλοί του...

Εχω ακούσει και για μαζικές μυήσεις 50 και πλέον ατόμων...

Εγώ και τις δύο φορές που έλαβα εκπαίδευση στο ρέικι, αυτό διδάχτηκα και αυτό μεταδίδω. Και εκτός όμως από αυτό, η προσωπική μου εμπειρία καθιστά σαν πνευματικά λογικό να υπάρχει ένα μεσοδιάστημα εργασίας με το μάστερ-σύμβολο, ώστε ο καθένας να ανακαλύψει τον εσωτερικό του δάσκαλο.

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μιας και σε λιγο καιρο ετοιμαζομαι και εγω για 3α να κανω με την σειρα μου ερωτησουλες. :-D

Βασουλα εγραψες οτι το 3β ειναι καθαρα θεμα το αν θελει καποιος να μεταδωσει το ρεικι και δεν εχει καθολου μυησεις σε καποια συμβολα για ποιο λογο δεν μπορει να παρει ολοκληρο το καρουνα με ολα του τα συμβολα? @};-
Χαζη ερωτηση ισως απλα ρωταω επειδη το 3β αν καταλαβα καλα ειναι αρκετη θεωρια στο πως θα μαθεις να μεταδιδεις το ρεικι ενω το καρουνα μαστερ εχει μυησεις σε αντιθεση με το 3β ρεικι. :-?

Επισης μετα απο το 3α χωρις το 3β μπορεις να προχωρησεις σε lightarian reiki?

:* :x >:d<

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”