3ος Βαθμος...

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

3ος Βαθμος...

Δημοσίευση από satya »

καλημερες!!!!

εχω μια ερωτηση!
προσφατα ελαβα τον δευτερο βαθμο μου.. :D (θα παω στο εμπειριες καποια στιγμη και θα σας πω γιαυτο)

μαζι με εμενα και δυο φιλες μου πηραν τον τριτο απο την ιδια 'δασκαλα' -φιλη αγαπημενη..

μια απο αυτες συζητησε το θεμα μα μια αλλη 'δασκαλα' και αυτα που της ειπε με μπερδεψαν λιγο..οποτε μαζευω αποψεις..

μετα τον δευτερο βαθμο λοιπον, το επομενο βημα οταν νοιωσεις ετοιμος ειναι να παρεις τον τριτο, σωστα?

στον τριτο λοιπον, κανεις οπως και στον δευτερο τρεις 'μυησεις' και λαμβανεις τρια συμβολα? ή ενα?

ο τριτος βαθμος θεωρειται το master ή κανεις τον τριτο και μετα το mastering?

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!!
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Satya, πάντα για το επόμενο βήμα, χρειάζεται η εσωτερική πηγαία παρότρυνση...
Δεν υπάρχουν χρονικές στιγμές κατάλληλες...
Υπάρχει μόνο η γνώση και η επιθυμία να προχωρήσεις...
Αυτό ισχύει για όλα τα επίπεδα ρέικι και όχι μόνο...
΄Οτιδήποτε χρειάζεται η ψυχή σου για να προχωρήσει, έχει τρόπους και στο μεταδίδει...

Δεν χρειάζεται κανείς να ρωτάει "είμαι έτοιμος?", παρά μόνο τον Εαυτό του...Κανείς δεν μπορεί να πάρει ευθύνη για τον χρόνο του άλλου...

Τώρα για το 3ο βαθμό που αναφέρεις...

Συνήθως χωρίζεται σε δύο επίπεδα...

Το ένα είναι το επίπεδο 3α, όπου παίρνεις ΕΝΑ ΄ΜΟΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ, το master-σύμβολο και έχει μόνο μία μύηση...
Το άλλο, το 3β, δεν έχει καμία μύηση, παρά σ' αυτό γίνεται η εκπαίδευση και η εκμάθηση των μυήσεων για να μπορείς να μεταδώσεις κι εσύ το ρέικι...

Ο 3ος βαθμός έχει χωριστεί στα δύο αυτά επίπεδα, γιατί κάποιος που χρειάζεται το master-σύμβολο για την παραπέρα εξέλιξή του, δεν είναι απαραίτητο και να γίνει εκπαιδευτής ρέικι.
Και επειδή η εκπαίδευση είναι χρονοβόρα και "ακριβή", δεν χρειάζεται κανείς να μπει σ' αυτήν την διαδικασία, αν δεν θέλει να διδάξει και να μυήσει ανθρώπους στο ρέικι...

Απάντησα, ή χρειάζεσαι κάτι ακόμα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

απαντησες!!!!!
Το ένα είναι το επίπεδο 3α, όπου παίρνεις ΕΝΑ ΄ΜΟΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ, το master-σύμβολο και έχει μόνο μία μύηση...
Το άλλο, το 3β, δεν έχει καμία μύηση, παρά σ' αυτό γίνεται η εκπαίδευση και η εκμάθηση των μυήσεων για να μπορείς να μεταδώσεις κι εσύ το ρέικι...

Ο 3ος βαθμός έχει χωριστεί στα δύο αυτά επίπεδα, γιατί κάποιος που χρειάζεται το master-σύμβολο για την παραπέρα εξέλιξή του, δεν είναι απαραίτητο και να γίνει εκπαιδευτής ρέικι.
Και επειδή η εκπαίδευση είναι χρονοβόρα και "ακριβή", δεν χρειάζεται κανείς να μπει σ' αυτήν την διαδικασία, αν δεν θέλει να διδάξει και να μυήσει ανθρώπους στο ρέικι...

αυτο γνωρισα και εγω... οτι παιρνεις το μαστερ-συμβολο στον 3α και εαν νοιωσεις οτι θελεις να μεταφερεις την γνωση προχωρας στο 3β με τον τροπο που ανεφερες...

οποτε πως γινεται ?
δηλαδη , η αλλη 'δασκαλα' τα εβγαλε απο το μυαλο της τα δυο επιπλεον συμβολα? ή εχει διδαχτει κατι αλλο?
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι να πω Satya...

Εγώ και στις δύο εκπαιδεύσεις μου, μόνο ένα σύμβολο πήρα!!!

΄Εχω ακούσει διάφορα...
Με νέα σύμβολα που κατεβάζει κάποιος μόνος του...
Με ένα συανδυασμό συμβόλων από το Karuna Reiki

και δεν τελειώνει ποτέ αυτό...

γιατί οι άνθρωποι θεωρούν ότι αν δώσουν ένα σύμβολο παραπάνω, θα είναι και καλύτεροι δάσκαλοι και θα προτιμηθούν...
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

Παλαιότερα, τα πράγματα ήταν πιο αγνά στο ρέικι...
Τώρα υπάρχει "ανταγωνισμός", που για μένα είναι το πιο λυπηρό φαινόμενο του πνευματικού δρόμου...

Γιατί ο "πνευματικός εγωισμός" είναι ο μεγαλύτερος βράχος στον δρόμο μας!!!! Χειρότερος και από τον "ανθρώπινο εγωισμό" που υπάρχει από άγνοια και μόνο....

΄Εχω "φρίξει" με τις ιαπωνικές τεχνικές ρέικι...που έχουν ενταχθεί στην διδασκαλία ρέικι πια...

Ωραία, κι εγώ τις διδάχτηκα στην δεύτερη εκπαίδευση...
Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε κάποια "θεραπεία", γιατί γνωρίζω πια πως για να "θεραπεύσεις" κάποιον χρειάζεται και η αγνότητα προσέγγισης στα "αόρατα" πεδία των ανθρώπων, ώστε οι ίδιοι να αποδεχτούν την "θεραπεία" τους σε όλα τα επίπεδα...

Το ρέικι δεν είναι μαγεία...Είναι η φύση μας!! Ανθρώπινη και θεϊκή συγχρόνως...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Vaso έγραψε:γιατί οι άνθρωποι θεωρούν ότι αν δώσουν ένα σύμβολο παραπάνω, θα είναι και καλύτεροι δάσκαλοι και θα προτιμηθούν...
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...

Γιατί ο "πνευματικός εγωισμός" είναι ο μεγαλύτερος βράχος στον δρόμο μας!!!! Χειρότερος και από τον "ανθρώπινο εγωισμό" που υπάρχει από άγνοια και μόνο....
μου φαινεται απιστευτο αυτο που λες.....
ανταγωνισμος? εγωισμος? προτιμησεις? ματαιοδοξο ολο αυτο....
ομως ειδες?
αν δεν σας ειχα ρωτησει και εσας και την δασκαλα μου δεν θα ειχα μαθει κατι ακομα , σημερα...

και η φιλη μου που της ειπαν για τα τρια συμβολα, ενοιωσε μειονεκτικα και οτι ισως να την ειχαν κοροιδεψει αφου εκεινη ελαβε μονο ενα.. οποτε τωρα θα το ψαξει λιγο πιο πολυ ...

και αλλη μια ερωτηση... γιατι εχεις κανει δυο εκπαιδευσεις? (αν γινομαι αδιακριτη ριξτε μου κοκκινη :lol: )
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αδιάκριτη? Μα όχι βέβαια...΄Αλλωστε κάπου το έχω εξηγήσει, αλλά δεν θυμάμαι... :D

΄Οταν ήρθα σε επαφή με το ρέικι ήμουν πολύ μικρή και βρέθηκα κοντά σε μια "δασκάλα" που δεν έδινε μυήσεις όμως...
Από αυτήν έμαθα για την πνευματική φύση του ρέικι και ακόμα για την πνευματική φύση του ανθρώπου...και όχι μόνο!!!

΄Οταν μπόρεσα να πάρω τους βαθμούς ρέικι (λόγω χρημάτων), η πρώτη μου δασκάλα μου το έδωσε απλά, χωρίς καμία παραπάνω εξηγηση για την εσωτερική διαδρομή που καθαρίζει τα αόρατα πεδία μας...Μου φάνηκε λίγο... :)

Προχώρησα σε μια δεύτερη εκπαίδευση για να βρω το "παραπάνω" που χρειαζόμουν...
Και εκεί σ' αυτήν την εκπαίδευση, ήρθα αντιμέτωπη με όλον τον ανθρώπινο εγωισμό, ανταγωνισμό, την τρέλλα του πνευματικού εγωισμού και της απαξίωσης της ανθρωπινης ψυχής... :cry:

Οι μυήσεις ήταν οι πολύ αγνές στιγμές μου και βρήκα απαντήσεις μέσα μου...και για το ρέικι και για πολλά ακόμα...
Η καθοδήγησή μου ήταν μια "σκληρή" εκπαίδευση του Εαυτού μου, που αναζητούσε, έβρισκε, ενσωμάτωνε εμπειρίες...
Η "εκπαίδευση" μου στην ανώτερη φύση μας, έγινε σε άλλα πεδία και όχι στο φυσικό...

Και μόνο όταν αυτή ολοκληρώθηκε, μπόρεσα να απευθυνθώ στους ανθρώπους, μέσα από τον ρόλο του "εκπαιδευτή"...όχι ρέικι, αλλά γνώσης του εαυτού μας, που θεωρώ πολύ σημαντικό ξεκίνημα για την κατανόήση της ενέργειας...

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και μόνο όταν αυτή ολοκληρώθηκε, μπόρεσα να απευθυνθώ στους ανθρώπους, μέσα από τον ρόλο του "εκπαιδευτή"...όχι ρέικι, αλλά γνώσης του εαυτού μας, που θεωρώ πολύ σημαντικό ξεκίνημα για την κατανόήση της ενέργειας...
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Καλησπέρα

Υπάρχουν διάφορες σχολές ρέικι. Πχ. το αγγελικό, καρούνα-ρέικι,
osho neo-reiki κλπ. Οι δάσκαλοι του Όσσο νέο-ρέικι στην μύηση για τον τρίτο βαθμό, εκτός από το ένα-μοναδικό σύμβολο του δασκάλου δίνουν ακόμα δύο. Το σύμβολο του Όσσο και ακόμα ένα θιβετιανό σύμβολο. Μήπως η φίλη σου έχει συναντήσει κάποια δασκάλα αυτής της σχολής ή κάποιας άλλης που πλαισιώνει τον τρίτο βαθμό και με άλλα σύμβολα εκτός του βασικού?
Δεν νομίζω πως αυτό γίνεται στα πλαίσια κάποιου ανταγωνισμού δασκάλων. Πιστεύω πως δίνονται για ενίσχυση...γιατί όχι?
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νirava και εμένα μου έχουν δοθεί σύμβολα...
΄Ομως όταν διδάσκω και μυώ στο ρέικι κρατώ το παραδοσιακό σύμβολο για να είμαι συνεπής σ' αυτό που μας εδόθη μέσω του Ουσούι...
Θεωρώ πολύ τίμιο να λέμε στους ανθρώπους, ότι τα παραπάνω σύμβολα είναι ή δικής μας "έμπνευσης" ή είναι από το επόμενο επίπεδο που είναι το Karuna Reiki...

Αυτή είναι η δική μου γνώμη, γιατί όταν οι άνθρωποι θέλουν Ουσούι Reiki, να παίρνουν και Oυσουι Reiki και όχι έναν συνδυασμό Ουσούι και Βάσως Reiki... :wink:

Και μάλιστα χωρίς να το ξέρουν...
Γι' αυτό και προήρθε η ασάφεια αυτή που αναφέρει η Satya...

Επίσης να συμπληρώσω ότι το αγγελικό ρέικι καμία σχέση δεν έχει με το Ουσούι Ρέικι, παρά μόνο στην ονομασία της ενέργειας...
Είναι μία ξεχωριστή διδασκαλία που "κατέβηκε" από τον Κέβιν Κορ, μέσω του Αρχαγγέλου Μέτατρον.

Το Καρούνα Ρέικι επίσης καμία σχέση δεν έχει με το Ουσούι Ρέικι, και είναι η "έμπνευση" του Ουίλιαμ Ραντ και μαθητών του, μέσω διαλογισμού, για το τι μπορει να κάνει κανείς ακόμη με τα σύμβολα και την ενέργεια...

Η ενέργεια είναι μία και μοναδική για να μην μπερδεύεστε...

Με όλα τα συστήματα το μόνο που γίνεται είναι η διεύρυνση της δικής μας συνειδητότητας και ο καθαρισμός των λεπτοφυών πεδίων μας, ώστε να μπορούμε να ανέβουμε στην παραπάνω δόνήση της ενέργειας.

Η διαφορά στην αντίληψη των δονήσεων της ενέργειας, προέρχεται μόνο από την δική μας δόνήση

΄Ετσι κάποιος που έχει υποστεί καθαρισμούς και θεραπεία των λεπτοφυών σωμάτων του, μπορει να αφυπνιστεί με το ρέικι και να μην χρειαστεί τίποτα άλλο!!!

Επειδή όμως αυτό είναι δύσκολο, οι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερα σύμβολα και περισσότερη γνώση, καθώς και περισσότερες μυήσεις στο φυσικό επίπεδο, που όλα σκοπό έχουν την δική τους "πνευματική" ενεργειακή διεύρυνση...

Σχολές για το Ουσούι Ρέικι υπάρχουν διάφορες, που αλλιώνουν τα δύο συμβολα, αυτό της απόστασης και το μάστερ σύμβολο. Αυτές είναι οι διαφορές των σχολών, όπως επίσης και η διαφορετικότητα των μυήσεων...
Δεν έχω ακούσει ποτέ από άλλη σχολή, επιπλέον σύμβολα στον 3ο βαθμό...
Τι να πω... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Αυτό nirava τώρα, για τους "Δασκάλους" του Osho neo reiki είναι σίγουρο ???
Το Osho Neo Reiki είναι "διαλογιστικό" Ushui Reiki System που ταίριαξε "κουτί" με την φύση του Osho.
Δέν υπάρχουν δάσκαλοι που το διδάσκουν ούτε σχολές για να το διδαχτείς, ακόμα χειρότερα ... δέν υπάρχει κάν, είναι και αυτό απο τα πράγματα που δέν υπάρχουν ( ... καλό έ).
Ομως, εσύ μπορείς να του δώσεις ζωή μέσα σου, μόνο εσύ και κανείς άλλος.

(Παράδειγμα ενός συμβόλου είναι και ο ... γάϊδαρος, ναί μήν γελάς, δέν λές πολλές φορές να ζωγραφίσεις τον αδελφό σου που ξαπλώνει στον καναπέ και τα ζητάει όλα στο χέρι ... και του φτιάχνεις και δυό μεγάλα αυτιά ??? Αυτό δέν σημαίνει ότι είναι και σύμβολο του Osho neo reiki !!! ---- Αστείο ήταν αυτό)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 28 Δεκ 2007 9:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Dino, έχω γνωρίσει ανθρώπους που είναι δάσκαλοι του Όσσο νέο- ρέικι. Γνωρίζω επίσης το σύμβολο του Όσσο. Η "σχολή" Οσσο-ρέικι εστιάζει πολύ στον διαλογισμό και θεωρεί το ρέικι ένα βήμα το οποίο οδηγεί στον διαλογισμό τον οποίο ως γνωρίζεις ο Οσσο θεωρούσε άλφα και ωμέγα.

Τώρα, εσύ λές πως δεν υπάρχει τέτοιο σύμβολο, εγώ το έχω λάβει...τι να σου πώ Ντίνο μου.. :) ¨

Πού να ζωγραφίσω τα αυτιά του γαιδάρου και πού όχι, έχω μπρερδευτεί!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Λοιπόν nirava, και εγώ ξέρω πολλούς sanyasin που δίνουν reiki, επίσης υπάρχει στα κλαδιά του δέντρου των ελλήνων reiki-master (πάρα) πολύ συχνά ένα όνομα sanyasin του Osho, δέν μπορούμε λοιπόν να προβληματίζουμε τον κόσμο που μας διαβάζει με ένα μεμωνομένο περιστατικό που δέν αμφιβάλω ότι σου έτυχε.

Μεγαλοποιώντας και γενικεύοντας τα αρνητικά σημεία των ανθρώπων που συναντάμαι στην ζωή μας, κλείνουμε τα μάτια στο πραγματικό γεγονός, δηλαδή (συγκεκριμένα) δέν υπήρξε στην πορεία της επαφής σου με αυτόν τον άνθρωπο, ούτε μία στιγμή που να αμφέβαλες για την φερεγγυότητά του ???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 28 Δεκ 2007 9:57 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η ενέργεια είναι μία και μοναδική για να μην μπερδεύεστε...

Με όλα τα συστήματα το μόνο που γίνεται είναι η διεύρυνση της δικής μας συνειδητότητας και ο καθαρισμός των λεπτοφυών πεδίων μας, ώστε να μπορούμε να ανέβουμε στην παραπάνω δόνήση της ενέργειας.

Η διαφορά στην αντίληψη των δονήσεων της ενέργειας, προέρχεται μόνο από την δική μας δόνήση

Mεσα στα παραπανω της Βασως εμπεριέχεται ολη η αληθεια,για οποιον εμπιστευεται.Οτιδηποτε αλλο εχει σχεση με προσωπικές ανασφάλειες και με κεινο το ανθρωποινο μεν αλλα που δεν συντονίζεται ουδόλως με την Συμπαντική Ενεργεια δε...........Ελλειμμα εμπιστοσυνης.
Η ενέργεια ειναι μια κατασταση του Είναι.Ολα ειναι ενεργεια,Ειμαστε μεσα στην Ενέργεια ,Είμαστε Ενέργεια.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

nirava έγραψε: Dino said:

..δέν μπορούμε λοιπόν να προβληματίζουμε τον κόσμο που μας διαβάζει με ένα μεμωνομένο περιστατικό που δέν αμφιβάλω ότι σου έτυχε.
δεν υπήρξε στην πορεία της επαφής σου με αυτόν τον άνθρωπο, ούτε μία στιγμή που να αμφέβαλες για την φερεγγυότητά του ???


Dino,ποιό περιστατικό εννοείς? Το γεγονός ότι έλαβα σύμβολο του Οσσο? Ποιόν άνθρωπο έννοείς? Αυτόν που μου έδωσε το σύμβολο? Δεν κατάλαβα σε τι και ποιόν αναφέρεσαι.

Δεν μίλησα για σαννυάσιν οι οποίοι είναι και δάσκαλοι του ρέικι γενικά. Το πιστοποιητικό του ρέικι που έχω λάβει, γράφει στην "επικεφαλίδα" Osso Neo-reiki, και είναι υπογεγραμμένο από κάποιον που δηλώνει Osso Neo-reiki master, συγκεκριμένα.

Dino, μου έχεις κάνει διάφορες παραλλαγές του ονόματος. :D Δεν είναι nirana, oute nirvana! Είναι nirava, είναι όνομα sannyas και σημαίνει σιωπή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nirava την 28 Δεκ 2007 2:41 pm, έχει επεξεργασθεί 7 φορές συνολικά.
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νirava χρειάζεσαι βοήθεια για τις παραθέσεις? :D

Θέλεις να σβύσεις κάποια από τα ίδια τοπικ? :D

:roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”