3ος Βαθμος...

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη, το επίπεδο master του Καρούνα είναι η δυνατότητα να μεταδώσει και σε άλλους αυτό το σύστημα, σαν δάσκαλος-εκπαιδευτής. Πως θα μπορέσει λοιπόν να το κάνει, αν δεν έχει εκπαιδευτεί πρώτα σαν δάσκαλος στο βασικό σύστημα ρέικι του Ουσούι? Αλλωστε τα 3 μάστερ σύμβολα του Καρούνα που υπολείπονται αφορούν περισσότερο τις μυήσεις, ενώ τα υπόλοιπα 8 σύμβολα του Καρούνα αφορούν την αυτοβλετίωση.

Στο Lightarian Reiki μπορεί κανείς να μυηθεί ενόσω έχει γίνει δάσκαλος στο Ουσούι Ρέικι.

Η Ζανίν Μαρι Ζελμ που είναι ο εμπνευστής του Lightarian Reiki τοποθετεί τα συστήματα με την εξής σειρά (και βάσει των δονήσεων που μπορεί ο άνθρωπος να αντέξει κάθε φορά)

Ουσούι Ρέικι
Καρούνα Ρέικι
Λαϊτάριαν Ρέικι

Υπάρχει μια αρχική βαθμίδα στο Λαιτάριαν Ρέικι, που αντικαθιστά το Καρούνα Ρέικι και είναι για όσους δεν θέλουν να προχωρήσουν στην εκμάθηση του Καρούνα, παρ' όλα αυτά θέλουν να μυηθούν στο Λαϊτάριαν...΄Ομως χρειάζεται να είναι δάσκαλοι στο Ουσού Ρέικι!

Αυτό λέει η καθοδήγηση των ανθρώπων που εμπνεύστηκαν τα συστήματα αυτά και εγώ δεν μπορώ να έχω διαφορετική άποψη!

Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες...αν όχι, εδώ είμαστε! :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασουλα εγραψες οτι το 3β ειναι καθαρα θεμα το αν θελει καποιος να μεταδωσει το ρεικι και δεν εχει καθολου μυησεις
στο 3β επαναλαμβάνεται η μύηση στο μάστερ σύμβολο και μετά αρχίζει η εκπαίδευση στο θεωρητικό μέρος και η πρακτική εκπαίδευση στον τρόπο που δίνεται η κάθε μύηση.
Δηλαδή ένας άνθρωπος, στην διάρκεια του 3β, εκπαιδεύεται σε 6 διαφορετικές μυήσεις.

Το 3β εκτός απο την εκμάθηση των μυήσεων και της θεωρίας, είναι μια εκπαιδευτική βαθμίδα κυρίως για να μπορέσει κανείς να γίνει δάσκαλος του εαυτού του! Να εμπιστευθεί τον Εσωτερικό Μύστη και να τον εκφράσει στην Ζωή του.
Ατυχώς αρκετοί άνθρωποι νομίζουν ότι εκπαιδεύονται σε ένα τριήμερο και γίνονται αμέσως δάσκαλοι!
Δυνητικά γίνονται δάσκαλοι, ουσιαστικά όμως για να εκφράσουν αυτήν την δυναμική, χρειάζεται να εργάζονται καθημερινά με την εσωτερική τους νομοτέλεια!!!

Η εκπαίδευση στο Μάστερ-Καρούνα περιέχει πάλι εκμάθηση των 4 μυήσεων. Η θεωρία έχει ήδη συζητηθεί κατά την διάρκεια του σεμιναρίου.
Και όταν κανείς παρακολουθήσει όλο το σεμινάριο και όχι τα επίπεδά του ξεχωριστά, παίρνει μόνο τις μυήσεις μάστερ και όχι τις μυήσεις πρακτίσιονερ (είναι σχεδόν ίδιες με συμπληρωμάτικά τα 3 μάστερ σύμβολα, που δεν τα παίρνει στο επίπεδο πρακτίσιονερ)

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οποτε δεν το γλυτωνουμε το 3β για αργοτερα μιας και θα θελα να προχωρησω. :-D :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εσύ ξέρεις Τασούλη μου! >:d< >:d< >:d< :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

στο 3β επαναλαμβάνεται η μύηση στο μάστερ σύμβολο και μετά αρχίζει η εκπαίδευση στο θεωρητικό μέρος και η πρακτική εκπαίδευση στον τρόπο που δίνεται η κάθε μύηση.
Δηλαδή ένας άνθρωπος, στην διάρκεια του 3β, εκπαιδεύεται σε 6 διαφορετικές μυήσεις.

Το 3β εκτός απο την εκμάθηση των μυήσεων και της θεωρίας, είναι μια εκπαιδευτική βαθμίδα κυρίως για να μπορέσει κανείς να γίνει δάσκαλος του εαυτού του! Να εμπιστευθεί τον Εσωτερικό Μύστη και να τον εκφράσει στην Ζωή του.
Ατυχώς αρκετοί άνθρωποι νομίζουν ότι εκπαιδεύονται σε ένα τριήμερο και γίνονται αμέσως δάσκαλοι!
Δυνητικά γίνονται δάσκαλοι, ουσιαστικά όμως για να εκφράσουν αυτήν την δυναμική, χρειάζεται να εργάζονται καθημερινά με την εσωτερική τους νομοτέλεια!!!

Η εκπαίδευση στο Μάστερ-Καρούνα περιέχει πάλι εκμάθηση των 4 μυήσεων. Η θεωρία έχει ήδη συζητηθεί κατά την διάρκεια του σεμιναρίου.
Και όταν κανείς παρακολουθήσει όλο το σεμινάριο και όχι τα επίπεδά του ξεχωριστά, παίρνει μόνο τις μυήσεις μάστερ και όχι τις μυήσεις πρακτίσιονερ (είναι σχεδόν ίδιες με συμπληρωμάτικά τα 3 μάστερ σύμβολα, που δεν τα παίρνει στο επίπεδο πρακτίσιονερ)
Ανυπομονώ να πάρω το 3β :x
στα μέσα οκτομβρίου δηλ.....αν και με το 3α έφαγα πολλά χαστούκια και ακόμα τρώω δηλ ,δεν το μετανιώνω καθόλου :x
προχωράμε λοιπόν με πίστη και εμπιστοσύνη @};- O:-)
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ιωάννα μου, μπράβο κοπέλα μου, αυτό θα πει επιμονή και κουράγιο!!!
Σου εύχομαι τα μεγαλύτερα/κατάλληλα χαστούκια αν είναι για το καλό σου!!!>:d< :x :x :x
Επίθεσηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη !!!!
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελενάκι πειραματίστικα με διάφορα τέτοια βοηθήματα αλλά η ψυχή μου διάλεξε το ρέικι οπότε το σέβομαι :-D
από την αρχή που άκουσα τη λέξη ρέικι ,και μετά που έμαθα και όλες της λεπτομέριες και σε τι σε βοηθάει ήξερα ότι θέλω να πάρω όλους τους βαθμούς ,μέχρι το Lightarian :x
ήξερα ότι θα ζοριστώ πολύ ,και ότι έχω πολύ δουλειά με τον εαυτό μου αλλά η μικρή μου διαδρομή μέχρι τώρα μου απέδειξε ότι αξίζει τον κόπο ,οπότε δεν το μετανιώνω και συνεχίζω :x

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Όταν μιλάει η ψυχή, η κοινή λογική σωπαίνει.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σωστός ^:)^ αφιέρωσες πάλι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:ήξερα ότι θα ζοριστώ πολύ ,και ότι έχω πολύ δουλειά με τον εαυτό μου αλλά η μικρή μου διαδρομή μέχρι τώρα μου απέδειξε ότι αξίζει τον κόπο ,οπότε δεν το μετανιώνω και συνεχίζω
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
julia
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010 9:44 am
Τοποθεσία: Γέρακας

Δημοσίευση από julia »

Πραγματικά Βασίλη....... ΄Εγραψες.
Αυτή η κοινή λογική είναι που μας καθηλώνει και μας εγκλωβίζει.
Δεν είναι εύκολο να ξεφύγουμε. Αλλά σίγουρα τα χαστούκια του ρέικι είναι τα καλύτερα. :-o

:P ’σε που είναι τα μοναδικά που τα περιμένεις με χαρά
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναι έτσι είναι! Κολλήσαμε τις σκέψεις μας στην ροή της κοινής λογικής, γιατί δεν μπορέσαμε να αφουγκραστούμε την πνευματική Λογική, που πηγάζει από τον Εαυτό μας. Μάθαμε να κινούμαστε, να μιλάμε, να ζούμε.. κοινά, όπως μας έμαθαν. Αλλά εδώ είμαστε για να επανεκπαιδευτούμε με την καθοδήγηση του Εαυτού μας ;) :x
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασιλη >:d<

Ερχεται συντομα και ο 3ος βαθμος :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τέλεια Τάσο.. είναι πολύ όμορφος βαθμός :x Και το σύμβολο πανίσχυρο και εξαιρετικό για διαλογισμό.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Οντως ειναι πολυ ουσιαστικος βαθμος!!! @};-

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”