Ποσότης ή ποιότης...Συντονισμοί με το κιλό... κλπ

Συντονιστής: Vasoula

nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Ποσότης ή ποιότης...Συντονισμοί με το κιλό... κλπ

Δημοσίευση από nirava »

Καλησπέρα!

Γνώρισα πρόσφατα 3 άτομα τα οποία είχαν πάρει τον πρώτο βαθμό ρέικι , όμως δεν μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν, γιατί δεν θυμόντουσαν πώς γίνεται αυτό (!).
Ακούγεται κάπως παράξενο ε?
Λοιπόν, αυτοί είχαν την εξής εμπειρία:
Ζούν στην Κοζάνη. Την περασμένη άνοιξη, διάβασαν ένα αφισάκι που έλεγε πως γίνονται σεμινάρια πρώτου βαθμού ένα συγκεκριμένο σαββατοκύριακο στην πόλη τους. Χάρηκαν πολύ, γιατί στην Κοζάνη μέχρι τότε δεν μπορούσαν να έρθουν σε επαφή με το ρέικι . Πήγαν στον καθορισμένο χώρο την καθορισμένη μέρα.
Ήταν μεζεμένα 14 άτομα. ¨Ολοι για να πάρουν τον πρώτο βαθμό εκείνο το Σαββατοκύριακο. Μέσα στο διήμερο δέχτηκαν από δύο συντονισμούς ο καθένας και πήραν τον πρώτο βαθμό!
Έχουμε και λέμε: 28 συντονισμοί από 15 λεπτά(συν-πλήν) ο καθένας, πόσες ώρες μας κάνουν? Πώς να περισσέψει χρόνος να μάθουν τις θέσεις στο σώμα, να ενημερωθούν για το βαθύτερο νόημα του ρέικι , να μοιραστούν τους λόγους που τους οδήγησαν εκεί, να δεχτούν ρέικι ώστε να έχουν μια προσωπική έμπειρία, να κάνουν σε άλλους ώς πρακτική...κλπ, κλπ?
Η δασκάλα του ρέικι, ταξίδεψε από την Αθήνα στην Κοζάνη, διέθεσε ένα Σαββατοκύριακο, εκεί μέσα στρίμωξε 14 ανθρώπους με τα γνωστά αποτελέσματα.

Θέλω επίσης, να σας ρωτήσω το εξής: Η "μύηση" του α βαθμού ρέικι απο όσο ξέρω , περιλαμβάνει 4 συντονισμούς. Μπορεί να δοθεί πρώτος βαθμός σε δύο συντονισμούς ή οι 14 δέχτηκαν εκτός της ελλιπούς ενημέρωσης και "κουτσουρεμένη" την μύηση λόγω έλλειψης χρόνου?
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, Nirava, χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! :)

Θα σου πω το εξής:

Στην πρώτη μου εκπαίδευση ρέικι η "δασκάλα" μου έδωσε μία μύηση. Μαζί σε ένα χώρο με όλους. Κράτησε περίπου 10 λεπτά, αλλά μέχρι να το κάνει σε όλους, εγώ είχα κουραστεί να κάθομαι...
Στην ουσία ήταν οι 4 συντονισμοί "συμπιεσμένοι" ΄και τους πήραμε όλους μαζί...

Στην δεύτερη εκπαίδευση μου ρέικι, η "δασκάλα" μου μας συντόνισε έναν έναν και έμαθα ότι οι 4 μυήσεις γίνονται μία μία και με τον καθένα προσωπικά.

Αυτό μου φάνηκε πιο σωστό για τον "παραλήπτη" και έτσι υιοθέτησα αυτήν την διαδικασία.
Στην προσπάθειά μου να κάνω κάθε μύηση ιερή στιγμή, χώρισα τις 4 μύήσεις του πρώτου βαθμού σε ενότητες. Διδασκαλία και μύηση. ΄Ετσι την πρώτη ημέρα δίνω μαζί με την διδασκαλία και τις 3 μυήσεις και την δεύτερη ημέρα δίνω την τελευταία μύηση μαζί με την εξάσκηση της αυτοθεραπείας και της πρακτικής σε άλλους.

΄Ενα Σαββατοκύριακο από τις 10 περίπου έως τις 6-7 το απόγευμα. Και πάλι θεωρώ λιγο είναι.

Αλλά δεν νομιζω ότι ο τρόπος που δίνονται οι μυήσεις παίζει και ουσιαστικό στην αγνότητα της μύησης.
Κάτι τέτοιο θα με έβαζε στην διαδικασία της σκέψης για απάτη και δεν τίθεται θέμα για μένα κάτι τέτοιο.

Απλά διαφορετικός τρόπος μου ακούγεται αυτό.

Εκεί όμως που μένω, είναι στην διδασκαλία και πόσο μπορεί κανείς να κατανοήσει μόνο με την μύηση, χωρίς τις απαραίτητες εξηγήσεις, διευκρινήσεις κλπ.

Εμ γι' αυτό βγαίνουν "θεραπευτές" του Σαββατοκύριακου και θα με έχεις ακούσει να το λέω...

Εγώ δεν θα το δεχόμουν αυτό που δέχθηκαν οι φίλες σου, έτσι απλά...Εχω απαιτήσεις από τα πνευματικά σεμινάρια και αυτό το θυμάμαι από όλη μου την ζωή. Και καλά θα κάνετε να έχετε όλοι σας τις ίδιες απαιτήσεις, κατ' αρχήν από τον εαυτό σας.
Τι θα πει δεν υπάρχει ρέικι στην Κοζάνη? Ας πάνε Θεσσαλονίκη, ας πάνε όπου θέλουν, αρκεί να έχουν συνομιλήσει με τον μελλοντικο τους εκπαιδευτή στο ρέικι και να γνωρίζουν τι θα πάρουν.
Το ρέικι δεν είναι απλά ένα σεμινάριο, ούτε απλά 4 μυήσεις.
Χάνει την αξία του έτσι, νομιζω και ευθύνη δεν έχουν μόνο οι εκπαιδευτές, αλλά και οι εκπαιδευόμενοι.


Τι άλλο να πω?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ειρήνη
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 01 Δεκ 2007 4:06 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη »

Vaso έγραψε:
Στην πρώτη μου εκπαίδευση ρέικι η "δασκάλα" μου έδωσε μία μύηση. Μαζί σε ένα χώρο με όλους. Κράτησε περίπου 10 λεπτά, αλλά μέχρι να το κάνει σε όλους, εγώ είχα κουραστεί να κάθομαι...


Αυτό ακριβως έγινε και σε μένα, θυμάμαι βεβαια τα πάντα αλλά νιώθω ότι δεν υπήρχε αγνότητα στην όλη διαδικασία.
Αφέσου σε αυτό που θέλει να συμβεί
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: :cry: :cry: :cry: Κρίμα Ειρήνη μου...

΄Ολα όμως διορθώνονται ε? :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Nirvana Καλη σου ΜΕΡΑ ....
Ακομα και σημερα 8 χρονια μετα τον πρωτο μου συντονισμο δεν μπορω να σου εκθεσω με λογια οσα νιωθω-γνωριζω πανο στο ερωτημα που εθεσες , ζητω λοιπον την επιηκεια σου σε οτι εκθεσω , οκ ;;;

Τι κανει ενα συντονισμο επιτυχημενο ; ο χρονος που ο δοτης θα αφιερωσει ; το ποσο σοβαρος ειναι ; το ποσο πιστεβει σε αυτο που κανει ; το ταλεντο του ; το ποσο χρονο ασχολειται ο δοτης με το ρεικι ; ή ομορφια του ; το ποσο γοητευτικος ειναι ; ή , ή . . . .
Να ενα παραδειγμα . . .
Ο δασκαλος της δασκαλας μου οταν ελαβε Α' βαθμο ρεικι ηταν σε μια ομαδα απο 114 ατομα ..... και 6 δασκαλοι δινανε συντονισμο ταυτοχρονα στα 114 ατομα ......
Αν ο συγκεκριμενος ανθρωπος εκτιμουσε πως δεν πηρε κανονικο βαθμο πιθανοτατα δεν θα ειχε συνεχισει ..... Συνεχισε ομως και εκανε . οσο ξερω , 7 δασκαλους ( 6 στην Αμερικη και μια στη Θεσσαλονικη , την δασκαλα μου ) ... ισως και περισσοτερους .

Ποιος γνωριζει τι αποτελεσματα ερχονται οταν ανοιγει το καναλι και κατεβαινει η ενεργεια ; ειναι αγνωστο , ειναι μυστηριο ειναι απροβλεπτο ... Ποιος ξερει πως λειτουργει το ρεικι ;; Εμεις μαθαινουμε μονο ενα τροπο να ανοιγομαστε στο ρεικι , δεν ειναι ο θεραπευτης που θεραπευει με τις δυναμεις του , ο δοτης γινεται φορεας μονο της κοσμικης ενεργειας , η ενεργεια ειναι που ΔΡΑ με τους δικους της κοσμικους ορους που μας ειναι αγνωστοι ... εμεις γινομαστε μαθητες της , μαθαινουμε να της επιτρεπουμε να φωτιζει το μονοπατι της ζωης μας . . .
Γιαυτο καταλυγω να εκτιμω πως μπορει κανεις να δοσει ενα συντονισμο χωρις καν να αγγιξεις καποιον ... με φορεα μεταφορας μονο τα ματια σου . . .

Βεβαια αν αυτος που το παιρνει δεν το αποδεχθει , η αμφιβαλει για το τι πηρε , για διαφορους υποκειμενικους λογους , δεν θα δραστηριοποιηθει απο μονος του να το ψαξει .... οποιος δεν ψαχνει χανει και το καλυτερο δωρο που μπορει να εχει λαβει . . . αυτος μαλιστα ειναι και ο λογος που στις ευχες - προ-σευχες διαβαιβεωσεις που γινοντε πριν το ρεικι ειναι απαραιτητο να αναφερεται , και αναφερεται , πως ολοι αναλαμβανουν την ευθηνη των πραξεων τους (ζωης τους) .......

Ειμαι βεβαιος πως εχεις συναντησει πολλα ατομα που ενδιαφεροντε για το τι μπορει ο καθε αλλος να κανει γιαυτους .... στο ρεικι αυτο αντιστρεφεται , εχει νοημα το τι μπορεις να κανει ο καθενας για τον εαυτο του πρωτα πρωτα και μετα οταν "εχεις" , οταν "εισαι" , το τι μπορεις να δοσεις .....

Ελπιζω να βοηθησα .... για οτι αλλο μην διστασεις να ξαναγραψεις ....... :D

ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γλυκέ μου Qisan και πόσο δίκιο έχεις...
΄Ομως...

Υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται την αγνότητα σε μια πνευματική διαδικασία...
Ο νους των ανθρώπων δεν έχει άμεσα την διεύρυνση, ώστε να αποφύγουν κάθε τι ανθρώπινο και να επικεντρωθούν στο πνευματικό μέρος της διαδικασίας...

Ο "δάσκαλος" ρέικι είναι (όσο και να θέλουμε να το αποφύγουμε) ένα φωτεινό παράδειγμα για τον "μαθητή"...
Γιατί αναζητά την πνευματική στήριξη στον δρόμο που επέλεξε...στον δρόμος της ανέλιξης...
Και την στιγμή της μύησης χρειάζεται οπωσδήποτε αγνότητα για να ανοίξει και να απορροφήσει η συνειδησή του το φως που κατέρχεται...

To "γκρέμισμα" της ελπίδας, ότι το ρέικι πραγματικά "θεραπεύει" τα λεπτοφυή μας πεδία, είναι συγκλονιστικό και μην το προσπερνάς, γλυκιέ μου Qisan. Kαι πως θα στηριχθεί ο "μαθητής", όταν βλέπει ότι το ρέικι δυστυχώς δεν θεράπευσε τον "δάσκαλό" του?

Σαφώς είναι ευθύνη δική μας το άνοιγμα και η διεύρυνση, αλλά στα πρώτα του βήματα κανείς χρειάζεται το "παράδειγμα" για να εντρυφήσει στο πνεύμα του...Και όταν δεν το βρίσκει στον δικό του δάσκαλο, λογικό είναι να απογοητεύεται...
Τουλάχιστον για τα αρχικά βήματα...

Η συμπαντική δύναμη χρειάζεται "ανοιχτές" τις αισθήσεις και τον νου μας για να δράσει...Χρειάζεται δύναμη και αποδοχή.

Αλλιώς θα ήταν πολύ εύκολη η θεραπεία μας ε? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Γειά σας παιδιά!
Σε όλους σας βρίσκω και από μία αλήθεια!

Qisan, με ρωτάς τι κάνει έναν συντονισμό "έγκυρο".
Το θέμα το έθεσα γιατί οι μαθητές του ρέικι που έλαβαν τον συντονισμό τους υπό συνθήκες σούπερ-μάρκετ, μετά από ένα μήνα δεν γνώριζαν πώς να θέσουν σε εφαρμογή την νέα δυνατότητά τους. Δεν ήξεραν πώς δίνουμε ρέικι σε κάποιον. Κι αυτό γιατί ο χρόνος δεν επαρκούσε να το διδαχτούν. Δεν αμφισβητώ πως ο συντονισμός τους ήταν επιτυχής, η ενημέρωσή τους όμως ήταν ανύπαρκτη. Το ρέικι αποδίδει όσο το δουλεύεις που λένε. Ομως οι συγκεκριμένοι άνθρωπο δεν ήταν σε θέση να το "δουλέψουν" γιατί κανείς δάσκαλος δεν τους έδειξε πώς. Επειδή δεν πρόλαβε. Επειδή δύο 6-ωρα δεν φτάνουν να ασχοληθείς σοβαρά με 14 άτομα.

Πιστεύω πως όποιος έρχεται και ζητάει την ευλογία του ρέικι, δεν ενδιαφέρεται μόνον εάν ο συντονισμός είναι πρακτικά σωστός. Οποιος ζητά ρέικι, έχει ακούσει μέσα του τη φωνή της ψυχής του που τον καλεί σε συνάντηση. Είναι σε ευαίσθητη και μεγαλειώδη στιγμή της ζωής του. Δεν ζητάει να μάθει πώς βιδώνουν μια βίδα, ώστε να του αρκεί η πρακτική εκμάθηση της μεθόδου. Χρειάζεται μια βαθύτερη υποστήριξη και έμπνευση στον νέο δρόμο που αναζητά να βάδίσει.
Πρακτικά ένας δάσκαλος μπορεί να συντονίσει 30 ανθρώπους τη μέρα. Ουσιαστικά, με πόσους θα έχει συνυπάρξει αυτές τις ώρες?
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Nirana >>
Πρακτικά ένας δάσκαλος μπορεί να συντονίσει 30 ανθρώπους τη μέρα. Ουσιαστικά, με πόσους θα έχει συνυπάρξει αυτές τις ώρες?
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως το κυριο μερος και η συνυπαρξη ειναι οσο το καναλι ειναι ανοικτο και η ενεργεια κυκλοφορει ... αυτο ειναι το Ρεικι ... το αλλο που αποκαλεις " συνυπαρξη " ειναι η ανθρωπινη συμπονια που ειναι μερος του ρεικι βεβαια .
Συμφωνω πως την ωρα που παιρνεις βαθμο εισαι " φευγατος " και οταν μετα επανελθεις , φυσικο ειναι , να μην θυμασαι .... Θα παρει χρονο να θυμηθεις ...... η πρεπει να το ξανακουσεις οτι εχεις μαθεις με λογια αυτη τη φορα , οχι γιατι δεν το εμαθες καλα αλλα αυτο που ελεβες εχει καταχωριθει βαθεια μεσα σου περα απο την καθημερινη συνειδητοτητα ....
Περισσοτερος χρονος για πρακτικη και βεβαια ειναι πολυ καλο , ειδικα να κανεις πρακτικη 21 μερες μετα ... Αν ζητας δασκαλο με την εννοια την διδασκαλιας με λογια και θεωριες Ναι αυτο σας ελειψε .....
Εγω ευτυχισα να εχω μια δασκαλα που την βλεπεω περιοδικα συνεχως για 7 χρονια ...... ετσι ελαβα βαθμους ανακτιμητους ,
στο μερος καθημερινη συνειδητοτητα ομως εχουμε χασμα μιλιων
ειμαστε τοσο διαφορετικοι ανθρωπου που οσο και αν προσπαθησα δεν μπορω να γεφυροσω αποψεις και το τροπο που βλεπουμε την ζωη ..... ειμαστε εκ διαμετρου αντιθετοι .....
Αρα αν και ειναι κοντα μου δεν εχω την ανθρωπινη-ζεστασια-στηρηξη στην καθημερινοτητα ....

Πρεπει να θεωρησω πως ελαβα μειωμενους συντονισμους ; ; ;

Οχι ελαβα πληρες το ρεικι και η ζωη , ισως , μου εφερε αυτη την δακαλα για να κινητοποιηθω απο μονος μου να συνειδητοποιησω με αλλους ορους απο την δασκαλα μου το ρεικι , ας πουμε να το επαναδιατυπωσω ...

Οκ δεν ετυχε στο διαβα μου δασκαλος που να ταιριαζω στην προσωπικοτητα αλλα χρονια μετα επεσα μεσα σε ενα Ρεικι Φορουμ και χαθηηηκκκααααααααααααα ....
Ωρες ωρες ψαχνω για το αντιδοτο να το παρω διπλη δοση να μην τρεχω να γυρισω σπιτι για να μπω στο φορουμ να διαβασω ποστακια ...... χαχαχαχαχα

Βασω ΕΙΣΑΙ η πιο ομορφη βαρια ασθενεια που κολησα .... πως να την λενε αραγε :roll: :roll: ΡεικοΦορουμιαση .... ... ΕΕ ;; !!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Νιρανα μεινε λιγο ακομα και εσυ εδω και θα κολησεις .... ΕΔΩ υπαρχουν διαφορετικων αποχροσεων αποψεις και θα συναντησεις και προσφιλη ατομα να κανεις ρεικι .......
αυτο δεν το θεωρεις τυχη για σενα ;; δεν στο εφερε η ζωη μετα ρεικι ;;;


ΝαμασΤε Νιρανα Φροντιζε και αγαπησε τον εαυτο σου πρωτοβουλα μην περιμενεις μονο για το τι κανουν ή δεν κανουν οι αλλοι για σενα ...

Αγγαλιτσες και φιλακια και τα τα ρα τα τα ρα τα πως το λεει το τραγουδι ???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 19 Δεκ 2007 4:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασω ΕΙΣΑΙ η πιο ομορφη βαρια ασθενεια που κολησα
:D :D :D :D

Γρήγορα ένα αντίδοτο στην Κέρκυρα...Μα αλήθεια το θέλεις? :D
Μπα, και να το θέλεις, σιγά που θα στο δώσουμε...χαχαχαχα!!!
Εδώ, εδώ μαζί μας Qisan, με πολλες αγκαλίτσες από απόσταση...μέχρι τον Φεβρουάριο που θα έρθεις, για να στις δώσουμε από κοντά! ΄Αλλη χάρη έχει ε?


Nirava θα ήθελα να σου απαντήσω και από την θέση της "μαθήτριας" και από την θέση της "δασκάλας" του ρέικι...

΄Οσο μάθαινα το ρέικι, κανένας γηινος δάσκαλος δεν κατάφερε να σταθεί "εμπόδιο" στην δική μου αναζήτηση της βαθιάς πνευματικής ουσιας της ενέργειας. ΄Ολοι οι δάσκαλοι μου ήταν πάνω από όλα άνθρωποι, με συναισθήματα που δεν ταίριαζαν με τα δικά μου.
΄Εβλεπα πολλές φορές τον ανθρώπινο εγωισμό να στέκεται πάνω από την αγάπη και να ορθώνεται μεταξύ εμένα και αυτών που κανονικά θα έπρεπε να είναι ''άγγελοι"...δηλαδή των δασκάλων μου!
Αυτή όμως ήταν η δική τους διαδρομή...
Πήρα ότι πήρα, το καλύτερο από αυτούς και χαιρετηθήκαμε με αγάπη...Μένω με πολύ αγάπη στις δύο μου δασκάλες, παρ' όλο που σήμερα δεν βλεπόμαστε συχνά με την πρώτη, καθόλου με την δεύτερη...΄Ομως μου έδωσαν κάτι...Μου έμαθαν περισσότερα από ότι μπορούσαν τότε...
Μου έμαθαν, ότι το ρέικι δεν "θεραπεύει" μαγικά κανέναν άνθρωπο...Μου έμαθαν ότι η προσωπική σχέση με την ενέργεια, δεν είναι μαγεία, αλλά η αλήθεια μου! Και πάνω από όλα μου έμαθαν ότι για να "θεραπευτώ" πρέπει να μάθω να μην κρίνω...

΄Ετσι από την θέση της "δασκάλας" σήμερα, δίνω αυτό που νιώθω σαν καλύτερο, και αποδέχομαι και το διαφορετικό στην ζωή μου.
Η διαδρομη του κάθε ανθρώπου δεν είναι ευθύνη δική μου και ο καθένας λαμβάνει αυτό που χρειάζεται, ή αν λαμβάνει κάτι λιγότερο από αυτό που χρειάζεται, είναι απλά γιατί αυτό αντέχει...

Οι φίλοι μας που πήραν το ρέικι, όπως μας είπες, και δεν θυμόντουσαν μετά πως να το χρησιμοποιήσουν, γιατί δεν ρώτησαν? Ενδιαφέρθηκαν οι ίδιοι, ή άφησαν την ευθύνη της γνώσης σε κάποιον άλλον?

Ρωτάς αν μπορει ο δάσκαλος να συντονιστεί με 30 άτομα...
Και εγώ σου απαντώ, ναι ο δάσκαλος μπορεί...
Να ρωτήσω όμως και εγώ με την σειρά μου...Τα 30 άτομα μπορούν να συντονιστούν μαζί του?

Αν κάποιος λοιπόν θεωρεί ότι μια ομάδα 30 ατόμων είναι υπερβολική, γιατί τότε συμμετείχε σ' αυτήν?

Είναι πολύ εύκολο να ρίχνουμε ευθύνη στους εκπαιδευτές (και δεν λέω ότι είναι άδικο πάντα), αλλά ας σκεφτούμε και την δική μας ευθύνη, όταν συμμετέχουμε σε ένα σεμινάριο, σαν πρόβατα...

΄Εχω ακούσει πάρα πολλά παράπονα...΄Αλλα είναι δίκαια, άλλα είναι άδικα...Κανείς όμως από αυτούς που τα έκαναν δεν παραδέχτηκε ότι πήγε να παρακολουθήσει ένα σεμινάριο, χωρίς προηγουμένως να κάνει έρευνα...Σήμερα έχουμε μεγάλη ενημέρωση για το ρέικι...΄Οπως επίσης έχουμε και επιλογές...
Αντί λοιπόν οι άνθρωποι να επικεντρώνονται στο αυθεντικό ρέικι, ας επικεντρωθούν στον ιδανικό γι' αυτούς εκπαιδευτή, βάζοντας για την επιλογή του, τις δικές τους παραμέτρους.

Ας μην ζητάνε οι άνθρωποι το πιστοποιητικό του σεμιναρίου που αποδεικνύει την αυθεντικότητα του ρέικι, αλλά ας ζητήσουν το πιστοποιητικό της δικής τους αυθεντικότητας...Τότε δεν θα έχουμε φαινόμενα, σαν αυτά που αναφέρεις...

΄Ολα, γλυκιά μου Nirava είναι δική μας επιλογή...Και το σοφότερο που έχουμε να κάνουμε είναι να την κάνουμε με ευθύνη για εμάς...Γιατί το ρέικι με εμάς έχει να κάνει και με κανέναν άλλον αρχικά...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Παιδιά ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση!
Πολύ ενδιαφέροντα όσα λέτε και ο μεν και η δε.

qisan μου λές συνέχεια πως ο συντονισμός δεν είναι ακυρος ή μειωμένος υπό κάποιες συνθήκες κλπ. Ποτέ δεν έθεσα όμως αυτό το θέμα. Πιστεύω πως μπορεί κάποιος να συντονιστεί ως κανάλι και εξ αποστάσεως. Το θέμα μου εξαρχής ήταν πως οι μαθητές του ρέικι δεν έμαθαν πώς να δίνουν ρέικι. Δεν έμαθαν να δίνουν ρέικι. Ηταν κανάλια δίχως να γνωρίζουν πώς να θέτουν σε εφαρμογή την δυνατότητά τους.
Το ίδιο Βάσω...

Μήπως εννοείτε πως δεν είναι απαραίτητο ο μαθητής να διδάσκεται την πρακτική εφαρμογή του ρέικι από τον δάσκαλο?

Οταν έγραψα για ουσιαστική βοήθεια στον μαθητή, δεν εννοούσα με ένα μαγικό τρόπο ο δάσκαλος να επισπεύσει την πνευματική του διεύρυνση, αλλά να του μάθει να χρησιμοποιεί την μέθοδο του ρέικι.

νάστε καλά!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατί μου δημιουργείτε η αίσθηση ότι αν εισαι καναλι είτε του Ρέικι ,ειτε της όποιας Συμπαντικής Ενέργειας τότε τα χερια σου οπου κι αν πανε,οποια θεση κι αν λαβουν ειναι αγωγοί;
Μερικά πραγματα τελικά διαδασκονται αλλα και ειναι κατι παραπανω απο διδαχή...
Δεν ξερω πως να το εκφρασω αλλα η Βασω θα το μεταφρασει σιγουρα.
Εμαθα τις θεσεις του Ρεικι αλλα τιποτα απ οσα εμαθα δεν μου ειναι αρκετό σε σχεση με αυτο που νοιώθω κι ανακαλύπτω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Λοιπόν παιδιά! διάβασα και το τελευταίο μήνυμα της γαλάζιας σφαίρας και με βρήκε απόλυτα σύμφωνη.
Με βάλατε σε θέση να αναρωτιέμαι γιατί θεώρησα τόσο μεγάλη παράλειψη την πρακτική εκμάθηση όταν συνάντησα τα άτομα που δεν την είχαν πάρει.

Μήπως γιατί όταν πήρα ρέικι και μέχρι να αποκτήσω εμπιστοσύνη στη διαίσθησή μου, είχα ανάγκη από τις "βασικές θέσεις" σαν μπούσουλα?
Μήπως γιατί πιστεύω πως ο μαθητευόμενος καλό είναι να λαμβάνει πάσης φύσης πληροφορίες γύρω από το θέμα?
Μήπως γιατί έχω ανασφάλεια λόγω του ότι δεν έχω αποτινάξει από πάνω μου τους παλιούς τρόπους και πεποιθήσεις περί "ορθού τρόπου διδασκαλίας" γιατί μου δίνουν ασφάλεια?
Μήπως δεν εμπιστεύομαι ακόμα πολύ, την άνωθεν καθοδήγηση?
Μήπως επειδή κατά την εκμάθηση καλό είναι να μαθαίνεις τις θέσεις των τσάκρα που είναι χρήσιμο?
Μάλλον λίγο από όλα.
Ηταν μια καλή ευκαιρία να με βάλετε να αναρωτηθώ, μ αρέσει να βάζω σε δοκιμασία τις ιδέες μου και σας ευχαριστώ όλους σας!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με βάλατε σε θέση να αναρωτιέμαι γιατί θεώρησα τόσο μεγάλη παράλειψη την πρακτική εκμάθηση όταν συνάντησα τα άτομα που δεν την είχαν πάρει.
Είναι μεγάλη παράλειψη, γλυκειά μου Nirava, αυτό μόνο που ήθελα να επισημάνω, είναι ότι τις ελλείψεις μας τις συμπληρώνουμε με όποιο τρόπο...εν ανάγκη και μόνοι μας...

Σίγουρα υπάρχουν τρόποι...

Αυτό ακόμα που θα ήθελα να σου πω, είναι ότι ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, απλά για να το κάνουμε, αλλά φροντίζουμε από πριν να πληροφορούμαστε τι γίνεται, τι θα πάρουμε, τι θα μάθουμε και πως...

Ο πνευματικός μας δρόμος έχει και μικρές "παγίδες", απλά για να μας δραστηριοποιήσει στην εσωτερική λαχτάρα, η οποία δεν αναγνωρίζει εμπόδια από κανέναν "δάσκαλο"!!! :wink:

Η ευθύνη μας είναι να αναγνωρίζουμε κατ' αρχήν τι θέλουμε...
Θέλουμε ρέικι, πχ.!!! Γιατί? Να μην αναρωτηθούμε?
΄Εχουμε τις απαντήσεις....
Είπες, ότι κάποιος
Πιστεύω πως όποιος έρχεται και ζητάει την ευλογία του ρέικι, δεν ενδιαφέρεται μόνον εάν ο συντονισμός είναι πρακτικά σωστός.
Αυτό προϋποθέτει θέληση για περισσότερη αναζήτηση, που δεν σταματάει στις θέσεις των χεριών, αλλά στην εσωτερική ευλογία...

΄Οχι ότι οι θέσεις χεριών δεν είναι σημαντικές, αλλά είναι μια εξωτερική παράμετρος, που υπάρχει σε όλα τα βιβλία, και αν κάποιος γνωρίζει βαθιά τι παίρνει, βρίσκει και τον τρόπο να το ακολουθήσει...Με βαθιά συνέπεια και ευθύνη!!!

Μην νομίζεις όμως ότι με όλα αυτά, δίνω απαλλαγή ευθυνών, στους "τυχάρπαστους" εκπαιδευτές ρέικι!!
Εμαθα όμως στην ζωή μου, να αναγνωρίζω τις ευθύνες του εαυτού μου και όχι των άλλων...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Χαιρομαι Χαιρομαι NIRANA .......

Μπηκες κατ ευθειαν στο νοημα της αναθεωρησης των τροπων μας ..... εισαι κιολας στο μονοπατι σου .....

Αλλος το λεει Λαβυρινθο αλλος το λεει Υπογειο το σημασια εχει ;
Η δουλεια ειναι η ιδια ....... και ειναι διαχρονικη ......
Η Βικτωριανη υποκρησια εχει αφησει ανεξητηλα τα σημαδια της

Αλλος το λεει ΤΟΙΧΟ .....
Σπαστε τα τουβλα ενα ενα να ελευθερωθητε απο τον Μαντροτοιχο !!!!!!!!!!

http://uk.youtube.com/watch?v=M_bvT-DGc ... re=related

ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ποσότης ή ποιότης...Συντονισμοί με το κιλό... κλπ

Δημοσίευση από Μάνος »

Nirava έγραψε:Οποιος ζητά ρέικι, έχει ακούσει μέσα του τη φωνή της ψυχής του που τον καλεί σε συνάντηση. Είναι σε ευαίσθητη και μεγαλειώδη στιγμή της ζωής του. Δεν ζητάει να μάθει πώς βιδώνουν μια βίδα, ώστε να του αρκεί η πρακτική εκμάθηση της μεθόδου. Χρειάζεται μια βαθύτερη υποστήριξη και έμπνευση στον νέο δρόμο που αναζητά να βάδίσει.
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”