Γενική απορία για το ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Στην αναζήτηση μου για δάσκαλο,διαβάζω κάποιες περιπτώσεις που ενώ κάνουν μύηση στο usui reiki,παρόλαυτα
προσθέτουν και κάποια άλλα πράγματα όπως διαλογισμο,η άνοιγμα διαίσθησης,ο καθένας έχει ονομάσει την δική του μύηση,διαισθητικό reiki,η συνδιαστικα reiki,θα πρέπει να προσέξω κάτι?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι να προσέξεις αυτά τα συνδυαστικά φίλε μου
Ο διαλογισμός ναι είναι απαραίτητος, είναι μέρος της διδασκαλίας του ρέικι...
Γιατί από όσο έχω και εγώ διαπιστώσει, οι άνθρωποι δεν μπορούν να διαλογιστούν, δεν ησυχάζει ο νους τους, οπότε αυτό ναι πρέπει να το μάθουν.

Η διαίσθηση δεν ανοίγει...ούτε κλείνει...απλά ξεχνιέται...
Το ρέικι θα σε βάλει σ' αυτόν τον δρόμο της Μνήμης και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τεχνικές που ανοίγουν την διαίσθηση...Αυτό το κάνει ο καθένας μόνος του μέσα από ΄τον Δρόμο του...
Θα επιμείνεις σε παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι, δεν μπορεί... κάτι θα βρεις...Δεν θέλω να πιστέψω ότι όλοι οι δάσκαλοι ρέικι προσθέτουν κάτι για να κάνουν πιο ανταγωνιστική την δική τους παράδοση...Όλο και κάποιος σοβαρός θα υπάρχει...

Επίσης, είναι της μόδας τώρα τα retreat που δίνουν 1ο και 2ο βαθμό μαζί...
Αυτά να τα αποφύγεις...

Όπως νιώθεις και εσύ, το κάθε βήμα θέλει τον χρόνο του...δεν πάμε να πάρουμε τίποτα βιαστικά, γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν έχει νόημα στην πνευματική μας εξέλιξη...

Αυτά :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Επίσης να σου προτείνω κάτι που λειτουργεί καλά και για τους δύο (δάσκαλο-μαθητή) για να μην έχουν εκπλήξεις
Όταν κατασταλάξεις σε έναν ή δύο ή και τρεις δασκάλους ρέικι να ζητήσεις να συναντηθείς μαζί τους και να ακούσεις τι έχουν να σου πουν, να τους γνωρίσεις και ενεργειακά, να τους εξηγήσεις τι θέλεις εσύ, να σου πουν και τι δίνουν αυτοί...

Είναι, θεωρώ, ένα απαραίτητο βήμα, που δυστυχώς πολλοί παραλείπουν και φτάνουν πρώτη μέρα στο σεμινάριο χωρίς να γνωρίζουν τον άνθρωπο που θα τους αγγίξει και θα τους μυήσει...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

@Vasoula,η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει πληθωρα επιλογων η δασκαλων πιστοποιημενων,ουτε τις περισσοτερες φορες η ευκαιρια να κανεις μια συναντηση γνωριμιας και να σου παρουσιασει ο δασκαλος τον τροπο μυησης του,τι περιλαμβανει αυτος και τι θα ακολουθησει επειτα οταν ολοκληρωθει η μυηση.

Οποτε,ο αλλος βλεπει μια σελιδα στο google που λεει οτι κανουν εκπαιδευση reiki 2 ημερες,ενα ΣΚ ως συνηθως,ο δασκαλος ειναι απο Αθηνα,εσυ απο Θεσσαλονικη η αλλου,θα ερθει,να κανει την μυηση,θα παρει το χψ ποσο για αυτο και επειτα μην τον ξαναειδες τον παναη.

Εχω καταληξει σε 2-3 Reiki Masters στην περιοχη μου που ειναι μονιμη η παρουσια τους εδω,θα συναντηθω δια ζωσης αν ειναι εφικτο αυτο,να μιλησω απο κοντα και επειτα θα παρω την αποφαση μου,ποιος θα μου δειξει τα στοιχεια εκεινα για να εμπιστευτω τα χρηματα μου και την μυηση.Δεν υπαρχουν αρκετα reiki forums στην Ελλαδα για πληροφορηση,περα απο το δικο σας ισως.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Πριν χρόνια την είδα αυτήν την ανάγκη, γι' αυτό το ανοίξαμε το φόρουμ...

Σου εύχομαι τα καλύτερα

και εδώ είμαστε ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Ναι,πραγματι,αν και βλεπω οτι λιγο εχετε χαθει τα μελη τα τελευταια χρονια,δεν υπαρχει αρκετη συμμετοχη στα νηματα.Θα επιστρεψω με νεοτερα και εντυπωσεις,εμπειριες μου μετα την μυηση στο 1ο σταδιο.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Σωστά το διέκρινες Sijune21

Ίσως να έκανε το χρέος του όλα αυτά τα χρόνια και τώρα να μην είναι τόσο χρήσιμο...

Θα δούμε

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Να προσθέσω τι μου ανέφεραν δύο ενεργειακοί θεραπευτες-reiki masters,μετά από συζήτηση μαζί τους για μύηση.

Ο 1ος βαθμός 150€,ο 2ος 200€ μετά από 2 μηνες,με ομαδικα 2-3 ατόμων η και ατομικά,με εγχειρίδια και παρελκόμενα.Ψεκαστε,σκουπίστε,τελειώσατε μου είπε η πρώτη δασκάλα.

Η 2η περίπτωση δασκάλου,μου ανέλυσε ότι κάνει μύηση στο usui(συνδιάζει και το θιβετιανό),αλλά οτι έχει κάποιες προϋποθέσεις που πρέπει να έχουν προηγηθει,ότι δεν δίνει 2ο βαθμό αν έχεις πάρει τον 1ο από άλλον δάσκαλο,θα πρέπει να κάνεις 21 συνεδρίες διαλογισμού,17 συντονισμους και σε 2 ημέρες θα γίνει η μύηση,με κόστος πολύ μεγαλύτερο σαφώς.

Ζήτησα info για το usui και καταλήξαμε να μιλάμε για υπηρεσίες όπως βιοενεργεια,art healing,καθαρισμούς chakras,μούντρες,καρτοθεραπεια και δεν ξέρω γω τι άλλο. #:-s
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

ότι δεν δίνει 2ο βαθμό αν έχεις πάρει τον 1ο από άλλον δάσκαλο,
21 συνεδρίες διαλογισμού,
17 συντονισμους
Δεν ισχύει για το παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι κανένα από τα παραπάνω

Βέβαια ο κάθε δάσκαλος έχει εντάξει και παραλλαγές στην διδασκαλία του, για τις οποίες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...


Εγώ θα έλεγα πιο απλά, άκουσε την διαίσθηση σου, γιατί η μύηση στο ρέικι δεν έχει ιδιαιτερότητες τέτοιες, ο δάσκαλος όμως έχει...


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Ζήτησα info για το usui και καταλήξαμε να μιλάμε για υπηρεσίες όπως βιοενεργεια,art healing,καθαρισμούς chakras,μούντρες,καρτοθεραπεια και δεν ξέρω γω τι άλλο. #:-s
=)) =)) =)) =)) =)) =))

συγνώμη που γελάω, αλλά...καταλαβαίνεις ε?

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Όμως ξέρεις τι βλέπω Sijune21?

Βλέπω ότι έχεις ήδη επιλέξει...
Γιατί η πρώτη περίπτωση δασκάλας είνάι πιο κοντά στο φυσιολογικό, αλλά εσένα δεν σου κάνει...

η δεύτερη περίπτωση, ίσως είναι πιο κοντά στην δική σου νοοτροπία, που θέλεις τον δάσκαλο να είναι εκεί και μετά την μύηση για να σε καθοδηγεί

Κανονικά, παίρνεις την μύηση στον 1ο βαθμό και ζήτημα αν χρειαστείς την δασκάλα σου μία δύο φορές μέχρι το επόμενο βήμα...
Αλλά εννοείται ότι η ανάγκη σου είναι σεβαστή, οπότε ξέρεις πως να επιλέξεις...

Και φυσικά με το πιστοποιητικό που παίρνεις στον 1ο βαθμό, μπορείς να πας σε όποιον άλλον δάσκαλο θέλεις, που κάνει παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι.
Απλά καμιά φορά τυχαίνει η διδασκαλία του ενός, να μην συμπίπτει με την διδασκαλία του άλλου και εκεί γίνεται λίγο μπέρδεμα

Καλή συνέχεια στην έρευνα σου

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Vasoula έγραψε: 04 Μάιος 2023 10:59 am
Δεν ισχύει για το παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι κανένα από τα παραπάνω

Βέβαια ο κάθε δάσκαλος έχει εντάξει και παραλλαγές στην διδασκαλία του, για τις οποίες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...


Εγώ θα έλεγα πιο απλά, άκουσε την διαίσθηση σου, γιατί η μύηση στο ρέικι δεν έχει ιδιαιτερότητες τέτοιες, ο δάσκαλος όμως έχει...

:romance-heartstiny:
Καποιοι ισως δεν δεχονται να δωσουν μυηση στον 2ο η 3ο βαθμο αν εχει παρει καποιος τον 1ο απο αλλον δασκαλο απο προσωπικη επιλογη και οχι γιατι ισχυει καποιος ατυπος κανονας στο usui reiki,η μπορει να παρεις τον 1ο βαθμο και να μην τα βρισκεις με αυτον το δασκαλο,να θελεις να συνεχισεις με αλλον.
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Vasoula έγραψε: 04 Μάιος 2023 11:26 am Όμως ξέρεις τι βλέπω Sijune21?

Βλέπω ότι έχεις ήδη επιλέξει...
Γιατί η πρώτη περίπτωση δασκάλας είνάι πιο κοντά στο φυσιολογικό, αλλά εσένα δεν σου κάνει...

η δεύτερη περίπτωση, ίσως είναι πιο κοντά στην δική σου νοοτροπία, που θέλεις τον δάσκαλο να είναι εκεί και μετά την μύηση για να σε καθοδηγεί

Κανονικά, παίρνεις την μύηση στον 1ο βαθμό και ζήτημα αν χρειαστείς την δασκάλα σου μία δύο φορές μέχρι το επόμενο βήμα...
Αλλά εννοείται ότι η ανάγκη σου είναι σεβαστή, οπότε ξέρεις πως να επιλέξεις...

Και φυσικά με το πιστοποιητικό που παίρνεις στον 1ο βαθμό, μπορείς να πας σε όποιον άλλον δάσκαλο θέλεις, που κάνει παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι.
Απλά καμιά φορά τυχαίνει η διδασκαλία του ενός, να μην συμπίπτει με την διδασκαλία του άλλου και εκεί γίνεται λίγο μπέρδεμα

Καλή συνέχεια στην έρευνα σου

:romance-heartstiny:
Eχω επιλεξει στο μυαλο μου,τον δασκαλο που με καλυπτει,οχι το προσωπο ακομα. :)) Στην 2η περιπτωση που ανεφερα,η δασκαλα αυτη,μου ανεφερε ως προαπαιτουμενα που θετει η ιδια,πραγματα που πρεπει να γινουν κατα την ιδια,πριν την μυηση,χωρις να ειναι απαιτητα ως εκπαιδευση απο την δεοντολογια του usui reiki,και φτασαμε στο ποσο κοστιζει αυτη η διαδικασια,ποσο χρονο θα χρειαστει,εκει μου επεσαν λιγο τα μαλλια να πω την αληθεια.

Οποτε για να κανω μια μικρη συγκριση προσεγγισης,εχεις εναν δασκαλο που σε τελειωνει σε 2 ημερες,σου δινει το υλικο και το εγχειριδιο,σου λεει τοσο ο 1ος βαθμος,τοσο ο 2ος βαθμος,τοσο ο 3ος βαθμος.Εχεις εναν δασκαλο ο οποιος εχει αλλο τροπο εφαρμογης,εμβαθυνει περισσοτερο σε καποια πραγματα,στην λεπτομερια,σε εξτρα διαλογισμους,συντονισμους η πολυσυνεδριες,συμπληρωματικα αυτα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Καποιοι ισως δεν δεχονται να δωσουν μυηση στον 2ο η 3ο βαθμο αν εχει παρει καποιος τον 1ο απο αλλον δασκαλο απο προσωπικη επιλογη και οχι γιατι ισχυει καποιος ατυπος κανονας στο usui reiki,η μπορει να παρεις τον 1ο βαθμο και να μην τα βρισκεις με αυτον το δασκαλο,να θελεις να συνεχισεις με αλλον.



ναι έτσι είναι...
Γι' αυτό είπα ότι τις ιδιαιτερότητες δεν τις έχει το Ρέικι, οι μυήσεις του και η διδασκαλία του, αλλά ο δάσκαλος

Βέβαια υπάρχουν και άλλα πιο σοβαρά θέματα...
Όπως πχ. να φτάνεις στο 3α επίπεδο και να διαπιστώνεις ότι έχεις πάρα άλλα σύμβολα από αυτά που διδάσκονται στο παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι...
Πολλοί δάσκαλοι βάζουν θιβετιανά σύμβολα και τότε υπάρχει ένα μικρό χάος, ειδικά όταν θέλεις να πάρεις το επίπεδο μάστερ...

έχω δει στο ιντερνέτ διάφορα άλλα σύμβολα εκτός από αυτά του Ρέικι, που δίνονται στο 2ο βαθμό...


Όμως θα σου πω ότι το Ρέικι έχει την δική του αυθεντικότητα και αν καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται μέσα σου, στην μύηση τα περιφερειακά δύσκολα μπορούν να εμποδίσουν την πνευματική σου ανάπτυξη
Αλλά αυτό για λίγους...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχεις εναν δασκαλο ο οποιος εχει αλλο τροπο εφαρμογης,εμβαθυνει περισσοτερο σε καποια πραγματα,στην λεπτομερια,σε εξτρα διαλογισμους,συντονισμους η πολυσυνεδριες,συμπληρωματικα αυτα.
Δυσκολάκι αυτό... :))
Παρ' όλα αυτά σου το εύχομαι να το βρεις...

Ξέρεις οι περισσότεροι δάσκαλοι την σημερινή εποχή, δεν έχουν εμβαθύνει ούτε οι ίδιοι, οπότε πως θα σε πάνε εσένα στο βάθος?

Είναι σαν τον ψυχολόγο που θέλει να σε θεραπεύσει, χωρίς να έχει θεραπευτεί ο ίδιος...

Είναι η εποχή του fast, οπότε η αναζήτηση του βάθους περιορίζεται, λόγω ανεπάρκειας...
Παντού αυτό, όχι μόνο στο Ρέικι ε?

Εγώ πάντως ξέρω ότι ο επιμένων νικά!

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”