Γενική απορία για το ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Καλημέρα!! :romance-kisscheek:

Κι εγώ το πιστεύω αυτό ότι δεν χρειάζεται κάποιος μεσολαβητής..Εννοείται..
Διαχωρίζω τους κληρικούς από την θρησκεία ως θρησκεία...
Όταν λένε για παράδειγμα μην ανάψεις κεράκι ή μην προσκυνήσεις αν είσαι αδιάθετη...
Που το είδατε ρε παιδιά αυτό γραμμένο? Πόσα άλλα έχουν βγάλει από την κοιλιά τους στον βωμό του χρήματος και της εξουσίας?
Ας χρησιμοποιήσω το: <<Πίστευε και μη, Ερεύνα...>>,που ένα κόμμα αλλάζει το νόημα της πρότασης...Κιαυτό διαφορετικά μας το πλάσαραν...
Δεν προσπαθώ σε καμιά περίπτωση να πείσω κάποιον για εξομολόγηση..Κι εγώ μέχρι πρότινος το έκανα νοητά..Η ουσία του post ήταν το αποτέλεσμα του ρέϊκι στο πνευματικό μου επίπεδο.Η εξέλιξη..

Καλοπροαίρετα πάντα!!
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα ναι, Κωνσταντίνα μου, πάντα καλοπροαίρετα συζητάμε, για να καταλάβω καλύτερα την ανάγκη σου, ή την ανάγκη κάθε ανθρώπου που έχει ρέικι και πηγαίνει στην εκκλησία να λάβει μέρος σε ένα μυστήριο της επιλογής του, ενώ εξαιρεί τα άλλα.

Πιστεύώ ότι αν θέλεις να ενταχθείς σε μία θρησκεία, χρειάζεται να ακολουθήσεις και το τυπολατρικό της. Αν θεωρείς ότι το τυπολατρικό της θρησκείας αυτής είναι ανόητο, τότε τι ακριβώς ακολουθείς?

Δηλαδή οι γυναίκες που έχουν περίοδο, σαφώς δεν θα πάνε στην εκκλησία να προσκυνήσουν, γιατί έτσι ορίζει η θρησκεία τους, όπως ο μωαμεθανός δεν θα φάει χοιρινό, ανεξάρτητα αν το θεωρεί χαζό και χωρίς ουσία.

Είναι δηλαδή σαν να διδάσκω ρέικι και να μην αναφέρω τις αρχές του, γιατί τις θεωρώ χαζές...

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επικρίνω την ανάγκη σου να εξομολογηθείς, να καταλάβω προσπαθώ...
Και σε ευχαριστώ που μου απαντάς, γιατί άλλοι, όταν κάνω τέτοιες ερωτήσεις, βρίσκουν μια πρόφαση για να εγκαταλείψουν τον διάλογο...

Πως συνδυάζεις το πνευματικό επίπεδο με την θρησκεία? Δεν έχει καμία σχέση αυτό, γιατί ο χριστιανισμός δεν δέχεται τον Ανώτερο Εαυτό και έτσι βγάζει απ' έξω ένα πεδίο που για εμάς του ρέικι είναι πολύ σημαντικό στην εξέλιξή μας

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

To ρεϊκι όμως δεν είναι θρησκεία..Και αυτό για την περίοδο δε το γράφει κάποιο κείμενο.. οι κληρικοί το λένε? Ποιοι είναι αυτοί που βγάζουν τους κανόνες αυτούς? Οι κληρικοί..Τι είναι οι κληρικοί? Άνθρωποι .όπως όλοι μας..Αν διαβάσεις (δεν γνωρίζω μπορεί να το έχεις κάνει κιόλας!) την Αγία Γραφη δεν λέει τέτοια..Λέει για νηστεία σώματος και πνεύματος (ουσιαστική όμως!),για την ουσιαστική μετάνοια,για την αγάπη...Ούτε για ρέικι λέει(!), ούτε για την γιόγκα (!), ούτε για τα γυναικολογικά(!) και άλλα που εγώ απλά δεν τα δέχομαι και δεν τους δίνω σημασία...Γιατί θα μου πεις.. Γιατί πιστεύω πως δεν ενοχλώ κανέναν και αυτά είναι κατασκευάσματα της φαντασίας ορισμένων αργόσχολων!! Χαχαχαχα!!!
Γνωρίζεις πόσοι συνάνθρωποι μας τηρούν κατα γράμμα μηχανικά και μόνο αυτά που τους λένε και είναι κενοί,σε οποιοδήποτε θρήσκευμα...Στον βωμό του φόβου απ' τους δημαγωγούς τηρούν τα πάντα, αλλά ξεχνούν την ουσία την ψυχή τους ή αλλιώς το πνεύμα τους..
Ο μόνος που είναι άξιος κριτής είναι αυτός που δημιούργησε αυτό τον κόσμο,οπότε είτε είναι ο Αλλάχ, ο Χριστός ,ο Βούδας ,ο Δίας δεν μπορεί να έχει σχέση με αυτούς....
Δεν θεωρώ πως είμαι λίγο Χριστιανή λόγω του ρέικι!! Θα ήμουν, αν υποκρινόμουν, αν δεν άνοιγα την καρδιά μου αποδεχόμενη τα ελαττώματα μου και συνειδητοποιώντας τα κρίματα μου,αν έβλαπτα δεξιά κι αριστερά γεμάτη κακίες και φθόνο και μετά απ' όλα αυτά ''μετάνιωνα'' για το <<Θέα Αθήναι>> έκανα εξομολόγηση και πήγαινα να κοινωνήσω ενώ παράλληλα, σχολίαζα τον καθένα μέσα στην εκκλησία λες και πήγα γι' αυτό...
Τον Θεό ούτως ή αλλιώς τον έχουμε μέσα μας όπου και να πιστεύουμε και δεν θεωρώ άξια μια μικρή μερίδα ανθρώπων σαν εμένα να με κρίνουν χωρίς να δουν περί τίνος πρόκειται..Είτε είναι γιόγκα, είτε ρέικι, είτε ται τσι και δεν ξέρω κι εγώ τι...Όταν έρθει η ώρα από αλλού θα τα λάβουμε..
Ούτε εγώ όμως μπορώ να χαρακτηρίσω μία θρησκεία από μία και μόνο ομάδα ανθρώπων..
Σέβομαι αυτά που βγάζουν από την κοιλιά τους, αλλά η απόφαση και οι επιλογές είναι δικές μου και του καθενός φυσικά.
Γιατί αν είναι έτσι, εφόσον όλοι είμαστε αμαρτωλοί για διαφόρους λόγους ο καθένας, δεν είμαστε άξιοι κάποιας θρησκείας..Δεν το πιστεύω αυτό σοβαρα!! O:-) O:-)
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιοι είναι αυτοί που βγάζουν τους κανόνες αυτούς? Οι κληρικοί..Τι είναι οι κληρικοί? Άνθρωποι .όπως όλοι μας..Αν διαβάσεις (δεν γνωρίζω μπορεί να το έχεις κάνει κιόλας!) την Αγία Γραφη δεν λέει τέτοια..Λέει για νηστεία σώματος και πνεύματος (ουσιαστική όμως!),για την ουσιαστική μετάνοια,για την αγάπη...Ούτε για ρέικι λέει(!), ούτε για την γιόγκα (!), ούτε για τα γυναικολογικά(!) και άλλα που εγώ απλά δεν τα δέχομαι και δεν τους δίνω σημασία...Γιατί θα μου πεις.. Γιατί πιστεύω πως δεν ενοχλώ κανέναν και αυτά είναι κατασκευάσματα της φαντασίας ορισμένων αργόσχολων!! Χαχαχαχα!!!
Κωνσταντίνα μου, πολύ απλοϊκά τα λες και δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα με τον χριστιανισμό
Έχω διαβάσει την Αγία Γραφή αλλά δυστυχώς εκεί βρήκα τον τιμωρό θεό, τον άπληστο και αβέβαιο θεό, τον θεό που ζητά ανταλλάγματα...Δεν με αφορά γιατί ξέρω κιόλας από ποιούς γράφτηκε και η κενή διαθήκη και κάτω από ποιές συνθήκες...
Και μην μου πεις ότι αυτός ήταν ο θεός των Ιουδαίων, γιατί συνέχιση του ιουδαϊσμού είναι ο χριστιανισμός με διαφορά μεταξύ των δύο θρησκειών τον Ιησού.

Μ' αρέσει η συζήτηση αυτή, αλλά θα ήθελα να την σταματήσω γιατί δεν πήρα απαντήσεις σχετικά με την θρησκεία. Γιατί όπως και να το κάνουμε μια θρησκεία έχει τους μύστες της και αυτοί οδηγούν το ποιμνίο τους. Σωστά? Λάθος? δεν θέλω να το κρίνω, απλά λέω ότι δεν γίνεται να πιστεύω σ' αυτήν την θρησκεία, ούτε να παίρνω μέρος στις τελετουργίες της, επιλέγοντας τι μου φαίνεται σωστό και τι όχι.
Προτιμώ να δοξάζω τον Θεό μόνη μου...Να κοινωνώ και να επικοινωνώ μόνη μου μαζί του...

Και ξέρεις? ο καθένας όπως νιώθει τελικά...Απλά είναι κάποια πράγματα που γυρνάνε στις σκέψεις μου και είμαι πιο καλά με αυτόν τον πιστό που ακολουθεί κατά γράμμα την θρησκεία του, παρά με κάποιον που επιλέγει τι θα πιστέψει και τι όχι, παρ' όλα αυτά δηλώνει χριστιανός. Τώρα για την κενότητα των ανθρώπων, δεν έχει να κάνει με την θρησκεία, αλλά με την αυτογνωσία...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον όμορφο διάλογο που είχαμε


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Δεν είπα πως η κενότητα έχει να κάνει απόλυτα με την θρησκεία..Ένα παράδειγμα ήταν. Η Αγία Γραφή γράφτηκε από ανθρώπους, από εκεί κι έπειτα δεν μπορούμε να ξέρουμε 100% γιατί δεν ήμασταν μπροστά.. Στην απλότητα πολλές φορές κρύβεται η ουσία.
Πιστεύω πως η ανώτερη δύναμη που μας έδωσε το μυαλό και την κριτική σκέψη ,το έκανε για να το χρησιμοποιούμε και να έχουμε αγαθή μεν ,κριτική δε σκέψη στον εαυτό μας αλλά και στους άλλους. Δεν ήμαστε πρόβατα, ούτε κατοικίδια σκυλάκια..Γι' αυτό έχουμε το μυαλό μας για να το έχουμε ανοιχτό και να λειτουργεί ορθότερα.
Έτσι λοιπόν κι εγώ με την σειρά είμαι πολύ καλύτερα με ανοιχτόμυαλους ανθρώπους, που δέχονται τις διαφορετικές απόψεις και δεν προσπαθούν εμμέσως να επιβάλλουν τις δικές τους και όταν δεν το καταφέρνουν τους κακοφαίνεται και αποχωρούν.

Ευχαριστώ καλή συνέχεια
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεώρησες οτι πάω να σου επιβάλλω την άποψή μου, Κωνσταντίνα? Κρίμα... :-(

αποχωρώ από τον διάλογο γιατί δεν έχω απαντήσεις πάνω στην ερώτησή μου "πως γίνεται να είναι κανείς χριστιανός, αλλά να μην τον νοιάζει που οι ιερείς αυτής της θρησκείας τον θεωρούν αιρετικό"

Και παρ' όλο που σε νιώθω λίγο θυμωμένη, θα ήθελα να σου πω ότι τον χάρηκα τον διάλογό μας, που σε καμία περίπτωση δεν ήταν εκ μέρους μου πρόθεση να σου επιβάλλω τις απόψεις μου...
Ερωτήσεις έκανα μόνο...Να καταλάβω πως λειτουργεί όλο αυτό το πράγμα της θρησκείας.
Κανείς δεν είπε ότι οι άνθρωποι είναι πρόβατα...Η ανώτερη Νοημοσύνη είναι Δώρο Θεού, αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι λειτουργούν με την ενστικτώδη νοημοσύνη...


Καλή συνέχεια και σε εσένα.


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Ξεκιναω την μυηση στο usui reiki level 1,δεν ξερω τι να περιμενω σε γενικο επιπεδο,δεν θελω ουτε να ενθουσιαστω,ουτε να απογοητευτω γρηγορα,ο κυριος λογος που με κεντρισε το ενδιαφερον να ξεκινησω reiki,ειναι για την αυτοβοηθεια σε θεματα που με απασχολουν οπως ειναι ο καθαρισμος του ενεργειακου μας πεδιου ατομικα,πρωτα απο ολα να μπορω να βοηθησω μεσω της συμπαντικης ενεργειας τον ιδιο μου τον εαυτο,χωρις να εξαρταμαι απο τον καθε δασκαλο που φυσικα θα ζητησει και την αντιστοιχη αμοιβη του για εναν γενικο καθαρισμο,η για να ξεμπλοκαρει εναν τομεα που σε δυσκολευει,θελω να παρω την εμπειρια να το διαχειριζομαι περισσοτερο μονος μου.Φυσικα θελει εξασκηση,φυσικα δεν θα ειναι ολες οι αποπειρες επιτυχημενες,κανενας δεν πηρε γνωση σε μολις 2 ημερες εκπαιδευσης.

Τα τελευταια 2-3 χρονια υπεφερα αρκετα σε τομεις οπως ειναι η εργασια,οι διαπροσωπικες σχεσεις,οι συναδελφικες σχεσεις,η αρνητικη ενεργεια των αλλων,πιστευω να καταφερω να επαναφερω καποια πραγματα σε σωστη πορεια γιατι εχουν μπλοκαρει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Sijune21 καλώς ήρθες :romance-heartstiny:

Σου εύχομαι τα καλύτερα για τον νέο δρόμο που ανοίγεται...

Εδώ είμαστε να μας πεις την εμπειρία σου με το Ρέικι

Θα μάθεις πολλά, αλλά περισσότερο θα κάνεις πολλά...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Oποιος η οποια γνωριζει αξιοπιστιο δασκαλο για εκπαιδευση στο παραδοσιακο usui reiki για την περιοχη της θεσσαλονικης,ας μου στειλει pm με details,θελω να επιλεξω κατι που θα εχει και after support,επικοινωνια με τον μαθητη,λυσιμο αποριων,συμβουλευτικη για αρχαριους και οχι απλα να κανω το 2ημερο και μετα γεια σας. O:-) O:-) Εχω βρει 2-3 περιπτωσεις,δεν γνωριζω ομως το feedback των δασκαλων αυτων.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Sijune21 κανονικά μετά τις μυήσεις του 1ου βαθμού δεν πρέπει να έχεις απορίες...όλα είναι πολύ ξεκάθαρα...
Απλά να έχέις υπόψη σου ότι ο δάσκαλος στο ρέικι, αφενός δεν είναι ψυχοθεραπευτής, αφετέρου να μην μπορεί να σου λύσει απορίες που άπτονται του ψυχολογικού παράγοντα...
Το μπλοκάρισμα που νιώθεις να έχεις χρειάζεται και από εσένα αρκετή εσωτερική εργασία, δεν θα λυθεί μαγικά με το ρέικι...


Αν είναι αξιόπιστος ο δάσκαλος που θα βρεις, πρέπει να σου πει ακριβώς αυτό...

Γιατί από όσο έχω δει, υπόσχονται πολλά που δεν είναι και αληθινά...Και μετά έρχονται οι απογοητεύσεις και μετά παρατάνε και την αυτοθεραπεία τους οι άνθρωποι...

Τίποτα δεν γίνεται σε ένα Σαββατοκύριακο, αλήθεια είναι...
Αλλά η αρχή γίνεται ακριβώς σε ένα Σαββατοκύριακο...



Σου εύχομαι το καλύτερο :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Nαι,το γνωριζω αυτο που γραφεις,υπαρχει αρκετη παραπληροφορηση,επισης αρκετα παρακλαδια του reiki που επισης υποσχονται λυσεις σε προβληματα παντως φυσεως,απο ψυχολογικα,οικονομικα η οτιδηποτε,δεν ειναι μαγικη ενεργεια ουτε κατι που μπορει να αλλαξει καρμα,πεπρωμενα κλπ.Εχετε στην σελιδα σας και δυο συνεργατες που εξυπηρετουν για την περιοχη μου τωρα που το προσεξα.Δεν γνωριζω αν υπαρχει επισημη λιστα με τους πιστοποιημενους Usui Reiki Master δασκαλους καπου αναρτημενη.

Οπως αναφερθηκα στο αρχικο ποστ μου,ο σκοπος και το σκεπτικο της ενασχολησης μου με το παραδοσιακο ρεικι,ειναι κυριως για την αυτοβοηθεια ως εργαλειο,την αυτοθεραπεια,οταν για παραδειγμα νιωθεις πως εισαι μπλοκαρισμενος σε καποιον τομεα της ζωης σου,να μπορεις μεσα απο εναν γενικο η πιο συγκεκριμενο καθαρισμο να ξεμπλοκαρεις την κατασταση.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Sijune21 απολογούμαι γιατί δεν έχει διορθωθεί ακόμα η σελίδα και παρουσιάζει ως δασκάλους ρέικι κάποιους που έχουν σταματήσει να διδάσκουν...

Θα το φροντίσουμε άμεσα

Γενικά το σάιτ έχει ενημερωτικό χαρακτήρα...Οι συνεργάτες του είναι αυτοί που συμβάλλαμε στο άνοιγμα αυτού του χώρου...


Το λες πολύ σωστά...
Το ρέικι θα σε βοηθήσει στον προσωπικό σου δρόμο πνευματικής ανάπτυξης...
Απλά θέλει και υπομονή και επιμονή και κυρίως αυτήν την αμεσότητα να παρέχεις φροντίδα (και αγάπη) στον Εαυτό σου.
Η αυτοθεραπεία δεν είναι εργαλείο και να μην το δεις έτσι...Είναι το χάδι στην Μνήμη μας, αν μου επιτρέπεται να το ονομάσω έτσι...Γιατί κάπου μέσα μας βαθιά υπάρχει η ικανότητα να θεραπευόμαστε, ξεχασμένη βέβαια...
Η καθημερινότητα ενός ανθρώπου είναι τόσο "βαριά" που ξεχνάει και ποιός είναι...Και η διαπαιδαγώγηση μας δεν βοηθά σ' αυτό...
Οπότε να τα μπλοκαρίσματα...

Όλα όμως μπορούν να επανέλθουν στην σωστή τους φορά...

Υπάρχει κατάλογος με δασκάλους ρέικι στην σελίδα του Συλλόγου...Απλά εκεί είσαι μόνος σου με την διαίσθηση σου!

Να ζητάς παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι για να αποφύγεις τις παραλλαγές...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Θα κανω το ψαχτηρι μου και θα καταληξω σε δασκαλο,ειναι και οι ημερομηνιες δυσκολες να ταιριαξουν να μην δουλευεις για 2 ημερες σερι κλπ.Aν υπαρχει προταση δασκαλου που εχει κανει εκπαιδευση μελος απο εδω,ενα pm αν ειναι ευκολο.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάντως θα χαρούμε να σε ακούσουμε και μετά το ρέικι...
Είναι όμορφο να μοιραζόμαστε κάποιες σημαντικές στιγμές μας με άλλους ανθρώπους

Καλή Τύχη στην αναζήτηση σου

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Sijune21 »

Προφανώς και θα γράψω την εμπειρία μου και πως θα εξελιχθεί αυτό για εμένα,η αρχή είναι το βασικό,δεν θέλω να βιαστώ και κατευθείαν να πω ότι οκ πάω τώρα για το 2ο στάδιο,έχω αρκετά να μάθω από το 1ο μόλις στάδιο του ρέικι.

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”