Γενική απορία για το ρέικι

Συντονιστής: Vasoula

Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω ν' ανοίγω θέμα στην σωστή ενότητα! Έχω ορισμένες απορίες και θα ήθελα την άποψη σας. Έχω πάρει τον 1ο & 2ο βαθμό του ρέικι έχω κάνει τις απαραίτητες αυτοθεραπείες (και συνεχίζω σχεδόν καθημερινά γιατί μου αρέσει πολύ) και έχω κάνει και σε άλλους αρκετές θεραπείες.
Από τον 2ο βαθμό έχουν περάσει 6 μήνες. Θα έλεγα πολύ σημαδιακοί με καθαρισμούς προσωπικούς και επαγγελματικούς. Ειδικά το δεύτερο με τάραξε πολύ μες στο καλοκαίρι , επειδή απολύθηκα. Εδώ και ένα μήνα ανά διαστήματα αντιμετωπίζω πονοκεφάλους και σαν μια ''βαβούρα'' στο κεφάλι. Καταρχήν αποκλείουμε κάτι παθολογικό γιατί έκανα εξετάσεις και πήγα σε γιατρό.
Κάνω θεραπείες στον εαυτό μου και μου περνάει ,μετά από κάποιες μέρες πάλι τα ίδια..Είναι κάπως εξαντλητικό..
Η δασκάλα μου (που δεν την αμφισβητώ προς Θεού) μου είπε πως ''ανοίγω'' ενεργειακά.. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει το αντίθετο? Να μπλοκάρω κάτι από την στεναχώρια που πέρασα? Δεν ξέρω τι να πω.. Έχετε περάσει κάτι παρόμοιο?
Να σημειώσω πως ο πόνος είναι είτε στο μέτωπο, είτε δεξιά και αριστερά.
Η δεύτερη απορία μου έχει να κάνει με την ενεργειακή προστασία. Γενικά είμαι άτομο που επηρεάζομαι από το ενεργειακό θρέψιμο ή βασκανία όπως θέλετε πείτε το.. Όταν έμαθα για την προστασία που μπορούμε να έχουμε μέσω των συμβόλων , ενθουσιάστηκα. Ωστόσο ενώ είμαι θετικότατος άνθρωπος, σ' εμένα δεν λειτουργεί. Ενώ κατά την διάρκεια των θεραπειών είναι λειτουργικότατα, όταν θέλω ενεργειακή προστασία ,σαν γίνεται κάτι και να σπάει..Δεν μπορώ να καταλάβω..!! :) :)

Έχω ακούσει διάφορα, ότι το αφήνω να με επηρεάζει ή να μου συμβαίνει.. Μα για όνομα του Θεού,δεν έχω όρεξη να με πιάνει ατονία και αναγούλα!! Δεν έχω τέτοιες προθέσεις σε καμία περίπτωση και δεν το δέχομαι όταν μου το λέει κάποιος..
Επίσης, έχω μάθει πως το ρέικι έχει την δική του ευφυΐα,οπότε γιατί να μην λειτουργεί η προστασία.. Καταλήγοντας ''στραγγισμένη'' ενεργειακά... 8-} 8-}

Και κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω, όταν επιθυμούμε να εξαλείψουμε κάποια φοβία δουλεύουμε με το ηλιακό πλέγμα ή με την καρδιά μας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :* :* :* :*

Να τονίσω πως δεν αμφισβητώ το ρέικι, αντίθετα το πιστεύω και το αγαπώ! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Fotinoula »

Κωνσταντίνα μου, όσα σύμβολα και να βάλουμε και να προστατευόμαστε
δεν μπορούμε να προστατευτούμε από τα δικά μας συναισθήματα, αυτά έρχονται
στην ζωή μας για να μας υπενθυμίσουν ότι μπορεί και να τα παραμελήσαμε αφήνοντας τα στο υπόγειο
τώρα λοιπόν με το ρέικι ρίχνεις σταδιακά Φως σε αυτά και έχει προσκαλέσεις το Πνευματικό σου πεδίο να συνεργαστεί μαζί σου
είναι λογικό να έχεις λοιπόν αναστατώσεις, ίσως και ο πονοκέφαλος
εγώ θυμάμαι είχα πολλά συμπτώματα στο σώμα
πάντως να θυμάσαι ότι η αποστράγγιση της ενέργειας προέρχεται από τα δικά μας εσωτερικά θαμμένα
και όχι από εξωτερικούς παράγοντες, ακόμα και οι συνθήκες των εξωτερικών παραγόντων
να είναι απαιτητικές αν εσύ δεν έχει πόρτες ανοιχτές και τρύπες να γαντζώνονται τα σχοινάκια
πίστεψε με δεν μπορεί να σε λυγίσει τίποτα βαθιά στην Ψυχή σου

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Ίσως δεν το έθεσα σωστά! Δεν αναφέρθηκα σε βαριά αισθήματα δικά μου..Αλλά στην βασκανία καθαρά! Η προστασία που περνάμε δεν πρέπει να λειτουργεί? Εφόσον δεν κάνουμε σκέψεις τετοιες?
Οι πονοκεφάλοι που είπα είναι ανεξάρτητο κομμάτι γι' αυτό έκανα ξεχωριστά τις ερωτήσεις!Ρωτησα αν οφείλονται σε κάποιο άνοιγμα γιατί τους εχω τον τελευταίο μήνα ..
Ο πόνος ή η ''βαβούρα" συγκεντρώνεται στο μέτωπο ή στην κορυφή δεξια και αριστερα!

Επίσης , με τις φοβίες που δίνουμε λίγο περισσότερο βάση στην καρδιά ή στο ηλιακό πλέγμα!!

Ευχαριστώ και πάλι!
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωνσταντίνα μου καλώς ήλθες στην παρεούλα μας.

Μια και έχεις 2ο βαθμό ρείκι, πιστεύω ότι θα σου είπε η δασκάλα σου για το ότι η ασθένεια δεν είναι συνειδητή, ούτε μοιραία. Η ασθένεια προέρχεται από εμάς τους ίδιους και τον τρόπο που βλέπουμε τον Εαυτό μας και τους άλλους, και επιβαρύνουμε τα πεδία μας, χωρίς να το συνειδητοποιούμε.

Κανείς δεν θέλει να αρρωστήσει, εννοείται, παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αναζητούν την ασθένεια μέσα τους, να εργαστούν εννοώ εσωτερικά με τα μη συνειδητά τους συναισθήματα/πεποιθήσεις/τραύματα και να εξομαλύνουν τις πίκρες και τις άμυνες της καρδιάς.

Θα σου έχει πει η δασκάλα σου ότι το ρέικι δεν θεραπεύει μαγικά, αν δεν ανοίξουμε εμείς οι ίδιοι στην θεραπεία μας και αυτό δεν αφορά μόνο την αυτοθεραπεία μας με τις συγκεκριμένες θέσεις, αλλά την εξολοκλήρου αλλαγή οπτικής μας για τον Εαυτό μας και τους άλλους.

Το ρέικι είναι ευεργετικό στο νευρικό μας σύστημα κυρίως, γιατί όμως? γιατί από το νευρικό σύστημα συνδεόμαστε με τα ασυνείδητα συναισθήματα μας (με το αστρικό μας πεδίο δηλαδή) και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μας δημιουργήσουν πάρα πολλές αντιστάσεις για την αλλαγή και να μας βασανίζουν από πονοκέφαλοι μέχρι και κρίσεις πανικού σε κάποιες περιπτώσεις.
Αν το νευρικό μας σύστημα είναι χαλαρό, τότε και εμείς είμαστε πιο δεκτικοί και ανοιχτοί σε λύσεις στα καθημερινά ΄μας προβλήματα, πιο καλοπροαίρετοι με τις δυσκολίες και πιο σταθεροί με τις αλλαγές που θέλουμε να κάνουμε.

Στα λέω αυτά, γιατί έγραψες πως δεν δέχεσαι αν σου το λένε ότι μόνη σου δημιουργεις το άνοιγμα για να χάνεις την ενέργειά σου. Είναι οι λεγόμενες ενεργειακές τρύπες στην αύρα μας και αυτές δεν γίνονται από κανέναν άλλον, αλλά μόνο από εμάς.
Όχι ότι δεν μπορεί κάποιος να σου "κλέψει" ενέργεια, αλλά ξερεις είναι σαν το σπίτι μας, που ο κίνδυνος να μπει κάποιος μέσα τριπλασιάζεται αν έχουμε αφήσει ανοιχτά παράθυρα και πόρτες...

Από όσο αντιλαμβάνομαι από αυτά που έγραψες είχες (και έχεις) μεγάλες προσδοκίες από το ρέικι και αυτό δεν είναι καλό για την παραπέρα σχέση σου μαζί του, γιατί αργά ή γρήγορα θα το βαρεθείς, αν διαπιστώσεις ότι καμία προσδοκία σου δεν έχει ευοδωθεί...
Με το ρέικι χρειάζεσαι επιμονή και υπομονή γιατί δεν είναι μαγικό, αλλά ένα πνευματικό εργαλείο για να διαχειριστούμε τα συνειδητά και ασυνείδητα μας...

Για τις φοβίες δουλεύεις με όλα τα κέντρα και όχι μόνο με ένα...Στις φοβίες έχουν συνδράμει τα μπλοκαρίσματα από όλα τα κέντρα, οπότε όλα χρειάζεται να ξεμπλοκάρουν...
Δεν εξετάζω αν κάποιο έχει περισσότερο ή λιγότερο μπλοκάρισμα, αλλά ότι υπάρχουν μπλοκαρίσματα γενικά.

Τα σύμβολα τώρα, όπως ξέρεις είναι ενεργειακά κλειδιά και είναι στο χέρι μας ή να τα κρατάμε απλά στην κλειδοθήκη μας, ή να τα χρησιμοποιούμε, ανακαλύπτοντας τις αντίστοιχες πόρτες που είναι συντονισμένα να ανοίγουν. Καμιά φορά χρειάζεται μια πιο μεγάλη προσπάθεια να ανοίξεις μια πόρτα μέσα σου, που για χρόνια ήταν κλειδωμένη και δεν φταίει το κλειδί που δεν ανοίγει μεμιάς...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Βάσω μου, (μου επιτρέπεις τον ενικό να υποθέσω!) ετσι όπως το εξήγησες το καταλαβαίνω! Και αυτές τις τρύπες πως τις κλείνω σιγά σιγα? Με πράκτική? Απ' ότι κατάλαβα λόγω των νέων δρόμων που ανοίγονται μπροστά μου, το παλιό και βαρύ συστημα μου αντιστέκεται στο νέο..!! :D Καλά δεν κατάλαβα?
Ειλικρινά προσδοκίες έχω μόνο από τον εαυτό μου..Κι αυτό το είχα πάντα, απέφευγα απαιτήσεις και υψηλές προσδοκίες!! Το ελάττωμα ειναι η ταχύτητα των σκέψεων, αυτό είναι το ψεγάδι που πρέπει να οριοθετήσω!
Οπότε θεωρείς πως με επιμονή και υπομονη και πρακτική φυσικά, θα εξομαλυνθεί η κατάσταση?
Ευχαριστώ και πάλι! ;;)
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Κωνσταντίνα μου καλά κατάλαβες :romance-heartsthree:

Υπομονή και επιμονή, φυσικά με άσκηση, θα δεις πόσο πολύ θα αλλάξουν τα πάντα μέσα σου και φυσικά στις σημαντικές και σημαδιακές αλλαγές στην Ζωή μας, το παλιό σύστημα αντιστέκεται, λογικό δεν είναι?
Αντιστέκεσαι και εσύ όμως στην παράδοση και νομίζω ότι είσαι πολύ πιο Δυνατή από το παλιό σύστημα και τους παλιούς προγραμματισμούς.

Να είσαι πάντα χαρούμενη και αθώα, αυτό κι αν είναι στόχος ε?

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοείται για τον ενικό :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Ευχαριστώ να είσαι καλά! O:-) O:-)
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Fotinoula »

Κωνσταντινα μου >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Κωνσταντινα καλως ηρθες >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα Μπετούλα!!
Έχω αρκετό καιρό να μπω στο φόρουμ!!
Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και να σας εκφράσω κάποιες εντυπώσεις και αποτελέσματα στους προβληματισμούς που είχα θέσει!!

Με επιμονή λοιπόν και υπομονή η κατάσταση φτιάχνει!! O:-)

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία εμπειρία ανεξάρτητα από τα πιστεύω του καθενός, που σαφέστατα τα σέβομαι!!
Εδώ και κάποιο διάστημα είχα ένα μεγάλο ψυχικό βάρος από κάποιες καταστάσεις..Έφτασα στο αμήν (!), και ζήτησα καθοδήγηση από τον Θεό που πιστεύω Τον Χριστό.
Αυτό που αισθάνθηκα ήταν απερίγραπτο κι έντονο και νοητά είδα την λέξη ''εξομολόγηση'', ένιωσα όμως αγάπη,όχι τιμωρία και φόβο!!
Έτσι πήγα για πρώτη φορά να εξομολογηθώ. Περιέγραψα την εμπειρία μου και πως είχα την παρότρυνση να πάω! Η αντιμετώπιση ήταν τόσο γλυκιά. Με ρώτησε φυσικά τι είναι το ρέΪκι κι εξήγησα και ήταν ένας τόσο θετικός και χαρισματικός άνθρωπος.Τελικά είναι στον άνθρωπο και όχι στην ιδιότητα για το αν θα έχει παρωπίδες ή όχι!!
Και τώρα έχω αδειάσει αρκετά με την καλή έννοια!!
Νιώθω ευγνώμον! O:-) O:-) :D :D
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωνσταντίνα μου, η αποδοχή ή η μη αποδοχή του ρέικι ή και άλλων τεχνικών, δεν έχει να κάνει με το αν ο παπάς είναι χαρισματικός ή όχι, αλλά με την επίσημη θρησκεία του που θεωρεί (επισήμως η Μητρόπολη) όλα τούτα αιρέσεις και τα απαγορεύει στους πιστούς της, ως μέρη σατανικών διαδικασιών... :)) :)) :))
Έτσι για να είσαι αληθινός χριστιανός θα πρέπει να συμβαδίζεις με τους κανόνες της θρησκείας σου και δεν καταλαβαίνω καθόλου το "ολίγον χριστιανός", όπως μας βολεύει...
Το ρέικι σαφώς δεν έχει να κάνει με θρησκεία, αλλά από την στιγμή που η Μητρόπολη το θεωρεί αιρετικό, ο χριστιανός οφείλει να το ακολουθήσει...Αλλιώς δεν είναι χριστιανός...

Όπως και ο μωαμεθανός αν φάει χοιρινό, δεν είναι μωαμεθανός...

Υπάρχουν ορισμένοι "τύποι" στην θρησκεία, που χρειάζεται να ακολουθηθούν και δεν μπορούμε εμείς να ρυθμίσουμε τα τυπικά της θρησκείας, όπως μας βολεύει.
Μια θρησκεία που είναι κλειστή σε κάθε άλλο μέσον πνευματικής ανάτασης, δεν κάνει για εμένα, γιατί δεν μου πάει κιόλας να επιλέξω τα μυστήρια που με εξυπηρετούν...ή όλα ή κανένα...Δική μου άποψη βέβαια, και σεβαστή και η δική σου, απλά ξέρεις το είχα πάντα περιέργεια, πως γίνεται να νιώθει κανείς καλά και με την θρησκεία του και με το ρέικι...

Και μια και συζητάμε για τον Ιησού, απλά θα σου πω ότι εκείνος δεν ήταν χριστιανός, οπότε είναι εντελώς έξω από την πνευματική φιλοσοφοφία της εκκλησίας, την οποία καταδίκασε, εννοείται...
Καταδίκασε την στενοκεφαλιά τους και τον χειρισμό τους και την διάθεση πλουτισμού και εξουσίας που είχαν τότε (και δυστυχώς έχουν ακόμα)

Η εξομολόγηση μπορεί να γίνει απευθείας σε εκείνον, αφού τον Αγαπάς και όχι σε έναν μεσολαβητή...

Είναι πάντα η δική μου θέση Ζωής, αλλά ειλικρινά σέβομαι και την δική σου (για να μην παρεξηγηθώ)

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Κωνσταντίνα
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Αύγ 2017 9:53 pm
Τοποθεσία: Χώρα των Θαυμάτων

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Κωνσταντίνα »

Πάντα την θρησκεία (την οποιαδήποτε) την αντιλαμβανόμουν με το συναίσθημα..Δεν είναι του στυλ μου να περιμένω αποδοχή για το ρέΪκι!! Άλλωστε η εκκλησία καταδικάζει και την γιόγκα σαν κάτι σατανικό!! Χωρίς καν να επικαλούμαστε σκοτεινές δυνάμεις!! Χαχαχα!!
Τον Θεό πάντα τον αντιλαμβανόμουν σαν αγάπη όχι σαν τιμωρό..

Άσε που πιστεύω πως με την πάροδο των αιώνων έχουν παραποιηθεί γεγονότα και καταστάσεις,άλλωστε τα περισσότερα κείμενα είναι από ανθρώπινο χέρι.
Θεωρώ πως όταν κάποιος τα έχει καλά μέσα του, προσπαθεί για το καλό ουσιαστικά και αγαπά ανιδιοτελώς μπορεί να τα έχει καλά με οποιαδήποτε θρησκεία πιστεύει.
Ένα μέσο όπως το ρέϊκι που ενισχύει την πίστη του καθενός και τον κάνει καλύτερο άνθρωπο για μένα δεν είναι μεμπτο..Το ρέϊκι έχει κακοχαρακτηριστεί από τους κληρικούς, όχι από κάποια θρησκεια..Απ' όσα έχω διαβάσει τουλάχιστον.Όταν το μέσο που χρησιμοποιείς μπορεί να κάνει μόνο καλό, δεν μπορεί να είναι σατανικό (!) ή λάθος!!
Γνώμη μου βέβαια πάντα!!

:romance-grouphug:
Γελάστε Γιατί Χανόμαστε !!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Καλωσήρθες @};-
Κωνσταντίνα έγραψε: Τον Θεό πάντα τον αντιλαμβανόμουν σαν αγάπη όχι σαν τιμωρό..
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Κωνσταντίνα έγραψε:Ένα μέσο όπως το ρέϊκι που ενισχύει την πίστη του καθενός και τον κάνει καλύτερο άνθρωπο για μένα δεν είναι μεμπτο..Το ρέϊκι έχει κακοχαρακτηριστεί από τους κληρικούς, όχι από κάποια θρησκεια..
:romance-grouphug:
Αν καταλάβαίνω καλά Κωσταντίνα διαφοροποιείς τους ανθρώπους που αντιπροσωπευουν και απαρτίζουν μια εκκλησία ή να το λέγαμαι αλλιώς μια οργανωμένη θρησκεία, οπως π.χ. ο ορθόδοξος χριστιανισμός, απο την θρησκεία που μπορεί να είναι οι ίδεες ή τα κείμενα που την συνοδευουν. Καταλαβαίνω καλά;
Ομως μπορεί να γίνει αυτό; Στα δικά μου μάτια είναι κατι αυθυπαρκτο, εννιαίο και ιδιαίτερα ισχυρό. Μια μίξη απο ομορφες αλήθειες και αναφορές που αγγιζουν βαθια τιςψυχές των ανθρώπων , που όμως χρησιμοποιούνται ωστε να τους πάνε προς την εντελώς αντίθετη κατεύθυνση. Προς τον φόβο και τον έλεγχο. :cry:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γενική απορία για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάντα την θρησκεία (την οποιαδήποτε) την αντιλαμβανόμουν με το συναίσθημα..Δεν είναι του στυλ μου να περιμένω αποδοχή για το ρέΪκι!! Άλλωστε η εκκλησία καταδικάζει και την γιόγκα σαν κάτι σατανικό!! Χωρίς καν να επικαλούμαστε σκοτεινές δυνάμεις!! Χαχαχα!!
Τον Θεό πάντα τον αντιλαμβανόμουν σαν αγάπη όχι σαν τιμωρό..
Το να πιστεύεις στον Θεό, δεν αφορά κάποια θρησκεία, Κωνσταντίνα μου. Και εγώ πιστεύω βαθιά σ' αυτήν την Ύψιστη Πηγή μας, αλλά δεν θα έλεγα ποτέ ότι ο δρόμος της Πίστης μου περνάει από τον χριστιανισμό, γιατί τότε θα όφειλα να έχω συνταχθεί με τους κανόνες της θρησκείας αυτής. Έτσι νιώθω.
Δεν μπορώ δηλαδή να μπω στους κόλπους μιας θρησκείας και να συμμετάσχω με ευλάβεια στα μυστήρια της, από την στιγμή που αυτή η θρησκεία με θεωρεί αιρετική. Θα είναι σαν να προδίδω τον Εαυτό μου.

Φυσικά και μεταξύ των ιερέων υπάρχουν και χαρισματικοί άνθρωποι, παρ' όλα αυτά και αυτοί οι ίδιοι δεν μπορούν να ξεφύγουν από τους κανόνες της Μητρόπολης τους, εννοώ σαν τάξη πραγμάτων, από την στιγμή που είναι λειτουργοί αυτής της θρησκείας και των κανόνων της.

Φυσικά δεν περιμένω αποδοχή για το ρέικι, εννοείται, αλλά σκέψου πως είναι να σε απορρίπτει κάποιος για τις ιδέες σου και εσύ να πηγαίνεις σ' αυτόν να σε ευλογεί ή να σε ακούσει ή να σε συμβουλέψει...Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται, γιατί το κάνουν πολλοί άνθρωποι.

Το ρέικι δεν είναι θρησκεία, το λέμε συνεχώς αυτό, και αν η Μητρόπολη δεν είχε βγάλει τους πίνακες των αιρετικών (μέσα σ' αυτούς και η γιόγκα και πολλά άλλα) που έχει μοιράσει ανά την Ελλάδα, δεν θα υπήρχε πρόβλημα να τελούν οι άνθρωποι τα παραδοσιακά μυστήρια του χριστιανισμού και να εξασκούν και το ρέικι. Τώρα όμως δεν είναι το ίδιο...

Μια απορία μου είναι και σ' ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω, γιατί με όποιον (κυρίως δάσκαλο ρέικι) και να συζήτησα δεν είχε απαντήσεις σ' αυτό.
Οι περισσότεροι λένε "άστους να λένε", αλλά αυτό΄εμένα δεν με ικανοποιεί γιατί είναι σαν να θέλουν να χρησιμοποιήσουν κάποια καλά του χριστιανισμού, και να απορρίπτουν κάποια κακά.
Για εμένα δεν υπάρχει αυτό το "ολίγον χριστιανός"...Ή συμβαδίζω με τους κανόνες της θρησκείας που έχω επιλέξει ώστε να είμαι σωστή στα μάτια του θεού αυτού που πρεσβεύει, ή επιλέγω να είμαι ο Εαυτός μου και να νιώθω τον Θεό σαν Άνθρωπος, οχι σαν ακόλουθος που χρειάζεται μεσολαβητές για να έρθει σε επαφή με το Θείον.

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”