Καινουρια.

Συντονιστής: Vasoula

kapoiaallh
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Οκτ 2015 1:38 am

Καινουρια.

Δημοσίευση από kapoiaallh »

Γεια σας,χαιρομαι πολυ που βρισκομαι στην παρεα σας :D
Λοιπον εγω πηρα τον 1ο βαθμο αυτο το σκ ,στο σπιτι μιας γυναικας(ειμασταν οι 2 μας,δεν ηταν σε μορφη σεμιναριου)
Ειμαι λιγο μπερδεμενη μπορω να πω και ενθουσιασμενη ομως
Χθες εκανα πρωτη φορα ρεικι στον εαυτο μου
Το εκανα σπιτι της και η εμπειρια μου μπορω να πω ηταν μοναδικη
Οσο το εκανα ,ενιωθα οτι ειχα θεραπευτικα χερια και καθε τι που αγγιζα ηρεμουσε και "γιατρευοταν"
Σε καποια φαση ειδα και μια κοπελα να χορευει
Γενικως εκανα πολυ ομορφες σκεψεις,οτι ειναι ολα φωτεινα μεσα μου και αλλα τετοια
και μου εβγαινε πολυ γελιο
Οταν ομως πηγα σπιτι και το δοκιμασα και χθες και σημερα δεν εχει καμια σχεση η εμπειρια μου
ενιωθα λιγο τα ποδια μου μουδιασμενα αλλα κανενα αλλο συναισθημα
προσπαθουσα να κανω σκεψεις οτι ολα τα σημεια του σωματος μου ειναι φωτεινα κλπ αλλα ματαια
Γενικως δεν προσπαθουσα,ηθελα να νιωσω ωραια αλλα καμια σχεση :(
απογοητευτηκα αφου η εμπειρια μου χθες στο σπιτι της ηταν μοναδικη ,ομως πιστευω οτι μονη μου δεν μπορω να το καταφερω
βεβαια καναμε και εναν μικρο διαλογισμο σπιτι της και ειχα χαλαρωσει
Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αμα το πιστευω ακομα 100%
Βασικα ισως φταιει οτι μου ελεγε πολυ ομορφα πραγματαγια την φιλοσοφια του ρεικι κλπ και ειχα μπει στο mood ,γιαυτο κιολας μπορει να το ενιωσα τοσο πολυ
Αλλα και διαλογισμο που καναμε ενιωθα να "φευγει "το μυαλο μου και σαν να ανεβαινω διαστασεις
Γενικως οταν ημουν μαζι της ολα ηταν αλλιως,σπιτι μου ομως δεν μπορω να καταφερω τιποτα απο αυτα..
Μονο ενα ελαφρυ μουδιασμα στα ποδια και στο προσωπο μου
Με την ασκηση πιστευετε να αλλαξει αυτο?
Αλλα και χθες που ηταν η πρωτη μου επαφη με διαλογισμο και ρεικι ,παρολο που δεν το ειχα εξασκησει με ολα αυτα που μου ελεγε ενιωασ την απολυτη γαληνη και επαφη με τον εαυτο μου
Θα μου αρεσε να μπορουσα να το καταφερω χωρις την βοηθεια και το "σπρωξιμο"της

Επισης εχετε να μου προτεινετε κανενα βιβλιο?
Συγγωμη για τις πολλεεες ερωτησεις ,απλα το μυαλο μου ειναι λιγο μπερδεμενο και χρειαζετε απαντησεις
:* >:d<
Στεκομαι εδω χωρις να ξερω τι θελω και ειναι τοσο ωραια ολα αυτα που πιστευω....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Βάλια :)

Μερικές φορές θέλουμε τα πράγματα να γίνονται γρήγορα και δεν δίνουμε χρόνο στον Εαυτό μας να χαρεί με κάποια νέα δεδομένα.
Το ρέικι, ο διαλογισμός, η επαφή με τον Εαυτό μας...όλα είναι πρωτόγνωρα για έναν φυσικό άνθρωπο και εκεί που νόμιζε ότι γνώριζε κάτι, έρχεται κάτι άλλο και διευρύνει την γνώση του. Δεν πρέπει να είναι ανοιχτός σ' αυτό? Να πειραματιστεί μαζί του, να το εξερευνήσει?
Είναι σαν να μαθαίνεις χορό και μεμιάς θέλεις να γίνεις Νουρέγιεφ! Νομίζεις ότι το σώμα σου θα πειθαρχήσει αμέσως?
Ούτε ο νους μας, λοιπόν, πειθαρχεί αμέσως σε μια νέα οπτική των πραγμάτων και σε καινούργιες πληροφορίες.

Η επαφή με την ενέργεια είναι μια διεύρυνση εσωτερική, δεν είναι φαινόμενο αυθυποβολής.

Πολλοί άνθρωποι έφτασαν στο ρέικι για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα. Και όταν αυτό δεν λύθηκε αμέσως, το εγκατέλειψαν.
Εξαρτάται λοιπόν από την διάθεσή σου και τον σκοπό που έφτασες στο ρέικι, γιατί ενώ είναι ένας ολόκληρος εσωτερικός Δρόμος, οι πιο πολλοί άνθρωποι το κάνουν ένα απλό δρομάκι, γιατί δεν περιέχει τα βεγγαλικά που υπολόγιζαν...

Δεν αλλάζει κανείς μαγικά τα δεδομένα του, επειδή πήρε ρέικι...
Τα αλλάζει, όταν θέλει και ψάχνει τον δικό του μοναδικό Δρόμο και τότε επιτρέπει στα πάντα να συμβούν...
Η Θεραπεία μας σε όλα τα επίπεδα, είναι θέμα του τι επιτρέπουμε να έρθει σε εμάς, διαλύοντας τις νοητικές μας πεποιθήσεις.

Εύχομαι να σε βοήθησα

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vasoula έγραψε: Δεν αλλάζει κανείς μαγικά τα δεδομένα του, επειδή πήρε ρέικι...
Τα αλλάζει, όταν θέλει και ψάχνει τον δικό του μοναδικό Δρόμο και τότε επιτρέπει στα πάντα να συμβούν...
Η Θεραπεία μας σε όλα τα επίπεδα, είναι θέμα του τι επιτρέπουμε να έρθει σε εμάς, διαλύοντας τις νοητικές μας πεποιθήσεις.
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Ellaki »

καλώς ήρθες Βάλια και εύχομαι να βρεις την <μαγεία> >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
kapoiaallh
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Οκτ 2015 1:38 am

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από kapoiaallh »

Σας ευχαριστώ πολυ ολους!
ΣυνεχιΖω κάθε μερα την αυτοθεραπεια μου και συνήθως κανω Ρεικι στον εαυτό μου 2 φορές την μερα
Αυτο που νιώθω ειναι απλά μια βαθιά χαλάρωση
Ούτε μούδιασμα,ούτε μυρμιγκιασμα γενικώς καμία ένδειξη ενεργειας
Βέβαια νιώθω οτι κατι υπάρχει,γενικώς μαρεσει η στιγμή που κανω Ρεικι
Βάζω την μουσικούλα μου,ξαπλώνω αναπαυτικά κλείνω τα μάτια μου και κανω πολυ πολυ θετικές σκέψεις...
το μυαλό εννοείται οτι σαμποταρει γιατι δεν υπάρχει κατι "χειροπιαστό"
Και αυτομάτως καθώς σας το έγραφα αυτο,μου χάλασε όλη η μαγεία που ένιωθα γιατι ειμαι μετά απο Ρεικι
Ουφ!μονη μου δημιουργώ παλάτια και τα γκρεμίζω πάλι μόνη μου..
Γενικώς υπάρχει α μικρό χάος στο μυαλό μου
Αυτά απο μένα
Καλώς σας βρήκα! @};-
Στεκομαι εδω χωρις να ξερω τι θελω και ειναι τοσο ωραια ολα αυτα που πιστευω....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Vasoula »

Ουφ!μονη μου δημιουργώ παλάτια και τα γκρεμίζω πάλι μόνη μου..
Γενικώς υπάρχει α μικρό χάος στο μυαλό μου
Βάλια μου το χάος δεν είναι στο μυαλό σου, αλλά στον συναισθηματικό σου κόσμο.
Δεν ξέρω αν σου είπε κάτι γι' αυτό η δασκάλα σου στο ρέικι, αλλά από εκεί ξεκινούν όλα. Από αυτό το πεδίο, που σαμποτάρει κάθε καλή μας πρόθεση, γιατί έχει πολλά μπλοκαρίσματα, για τα οποία συνήθως δεν έχουμε άμεση αντίληψη.

Η επαφή με τον Εαυτό σου είναι πολύ σημαντική, ακόμα και αν αυτό που "δεις" πρώτο είναι αυτό που δεν θέλεις να είσαι...

Και ξέρεις...λέω πάντα στους ανθρώπους να μην κατηγορούν τον Εαυτό τους για αυτό το μέρος του που έγινε ακούσια ελαττωματικό...Είναι άδικο.

Συνέχισε την αυτοθεραπεία ακόμα και αν δεν βλέπεις βεγγαλικά...Ούτε που μπορείς να φανταστείς τώρα, τι ευεργετικό είναι για το νευρικό σου σύστημα


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καλωσήρθες Βάλια >:d< >:d< >:d<

Βασούλα :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλως ηρθες στην παρεα μας @};- >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Η Θεραπεία μας σε όλα τα επίπεδα, είναι θέμα του τι επιτρέπουμε να έρθει σε εμάς, διαλύοντας τις νοητικές μας πεποιθήσεις.
:x :x

Καλώς ήρθες Βάλια! >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vasoula έγραψε: Και ξέρεις...λέω πάντα στους ανθρώπους να μην κατηγορούν τον Εαυτό τους για αυτό το μέρος του που έγινε ακούσια ελαττωματικό...Είναι άδικο.
:x :x :x

Καλωσήλθες Βάλια >:d< >:d< >:d< :x O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

Καλώς ήρθες Βάλια :x :x
kapoiaallh
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Οκτ 2015 1:38 am

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από kapoiaallh »

Ευχαριστω πολυ ολους
>:d<
<3
Στεκομαι εδω χωρις να ξερω τι θελω και ειναι τοσο ωραια ολα αυτα που πιστευω....
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Βικούλα »

Καλως ήρθες Βάλια >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
kapoiaallh
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Οκτ 2015 1:38 am

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από kapoiaallh »

:x
Οταν κανετε ρεικι στον εαυτο σας πως νιωθετε?
Στεκομαι εδω χωρις να ξερω τι θελω και ειναι τοσο ωραια ολα αυτα που πιστευω....
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Καινουρια.

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Τα αλλάζει, όταν θέλει και ψάχνει τον δικό του μοναδικό Δρόμο και τότε επιτρέπει στα πάντα να συμβούν...
Η Θεραπεία μας σε όλα τα επίπεδα, είναι θέμα του τι επιτρέπουμε να έρθει σε εμάς, διαλύοντας τις νοητικές μας πεποιθήσεις.
Η επαφή με τον Εαυτό σου είναι πολύ σημαντική, ακόμα και αν αυτό που "δεις" πρώτο είναι αυτό που δεν θέλεις να είσαι...

Και ξέρεις...λέω πάντα στους ανθρώπους να μην κατηγορούν τον Εαυτό τους για αυτό το μέρος του που έγινε ακούσια ελαττωματικό...Είναι άδικο.
:x :x :x @};-

καλως ηρθες Βαλια καλη Αρχη >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”