TI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

TI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Παραθέτω ένα ερώτημα που μόλις ήρθε στο e-mail μου και θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις.

Πριν από όλα όμως θα ήθελα να πω ότι για μένα δεν υπάρχει άλλη θρησκεία από την αγάπη!

Και το ρέικι μόνο αγάπη είναι!!!

Αν η Μητρόπολη δεν το δέχεται και το χαρακτηρίζει "αίρεση", εντάξει δεν είναι η πρώτη φορά που θα "καώ" στην πυρρά!! :D

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ,Η ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aπό μικρό παιδάκι ο θεός, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικής μου πνευματικής εξέλιξης και ήταν το σημείο αναφοράς κάθε μικρής ή μεγάλης μου αναζήτησης.

Τον θεωρούσα σαν μία αόρατη δύναμη που ένωνε ότι υπήρχε γύρω μου και δεν μπορούσα να τον φανταστώ σαν μια δύναμη έξω από μένα, έξω από τους ανθρώπους.

΄Εβλεπα τους θρησκευόμενους, τους πιστούς και αναρωτιόμουν αν ο θεός τους έμοιαζε…Αν είχε τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα, όπως εγωισμό, υπεροψία, ανταγωνισμό, κακία, ζήλια.

Προσπαθούσα να διακρίνω την αγάπη μέσα σε όλες τους τις αντιδράσεις, προσπαθούσα να διακρίνω την αγνότητα και την ενότητα, αλλά το μόνο που εισέπραττα πάντα ήταν ένας απίστευτος εγωισμός, που ωθούσε τους ανθρώπους να πιστεύουν στον θεό μόνο από συμφέρον.

΄Ετσι απομακρύνθηκα από τον «κοινωνικό» θεό, ήδη σε ηλικία 11 ετών! Αυτή η απομάκρυνση με έσπρωξε βίαια να τον ψάξω από άλλη διαδρομή και ακολουθώντας την να έρθω και σε επαφή με το ρέικι.

Το ρέικι μου έδωσε την δύναμη να επεξεργαστώ τα δικά μου συναισθήματα και τις ενέργειες που με περιέβαλαν και να εξηγήσω στον εαυτό μου, τι ακριβώς είναι η αγάπη και η γαλήνη.

Αναγνώρισα την ενέργεια και την ακολούθησα με εμπιστοσύνη. Την επεξεργαζόμουν για χρόνια και βίωνα κάθε συναίσθημα που ανοιγόταν μπροστά μου, μέχρι που ολοκλήρωσα την εξωτερική της επιρροή και έφτασα στην εσωτερική.

Κατάλαβα λοιπόν ότι τίποτα δεν θα μου φανέρωνε το «πρόσωπο» του θεού περισσότερο από τον Εαυτό μου και το ρέικι ήταν ο καλύτερος αγωγός πίστης και αφοσίωσης στην επαφή μου μαζί του.

΄Ετσι οι απόψεις μου για τον θεό έγιναν ακλόνητη πίστη και μεγαλείο, βρίσκοντας σημείο επαφής μαζί του την ατέλειωτη αγάπη, όχι σαν φόβο τιμωρίας, αλλά σαν απεριόριστη ελευθερία.

Πως λοιπόν θα μπορούσα να θεωρήσω το ρέικι κάτι ξεχωριστό από τον θεό, κάτι που «εμφυτεύεται» στους ανθρώπους, αφού το πρώτο πράγμα που αναγνώρισα στην επαφή μου μαζί του, ήταν η εσωτερική δύναμη που κάνει κάθε άνθρωπο να αναλαμβάνει την ζωή του με απόλυτη ευθύνη των όσων εμποδίων έχει τοποθετήσει στο δρόμο του; Πως θα μπορούσα να θεωρήσω το ρέικι εξωτερικό δώρο ενός άγνωστου θεού, όταν ακριβώς αυτή η ενέργεια ξεκινούσε από μέσα μου και με ένωνε με οτιδήποτε υπήρχε μέσα στο σύμπαν;

Δεν ξέρω γιατί η Εκκλησία μας θεωρεί αίρεση το ρέικι. ΄Οσο και αν σκέφτηκα δεν βρήκα μια αξιόλογη εξήγηση, πλην από αυτήν…

Αν ο Ιησούς ερχόταν πάλι σε ενσάρκωση στην σημερινή εποχή, ποιος από όλους θα έδειχνε εμπιστοσύνη στα λόγια του; Ποιος θα τον ακολουθούσε, εκτός από αυτούς που, ψάχνοντας τον εαυτό τους, έβρισκαν την «ομοιότητα» με τον Πατέρα;
Αν ο Ιησούς ερχόταν πάλι σε ενσάρκωση, ποιος από όλους δεν θα τον θεωρούσε έναν γραφικό τύπο που του σάλεψε;
Ποιος θα τον εμπιστευόταν αν έλεγε
-Αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου
Ποιος θα τον πίστευε αν έλεγε
-Αυτό που μπορώ εγώ, μπορείτε κι εσείς
Ποιος θα τον ακολουθούσε κόντρα στις πεποιθήσεις της Εκκλησίας, που θα τον ονόμαζε «δημόσιο κίνδυνο» και θα τον έθετε εκτός «ποιμνίου»;

Θα μπορούσε, ειλικρινά κανείς, να απαντήσει σ’ αυτό το ερώτημα;

Τότε θα είχε και την απάντηση η αγαπητή φίλη, που μου έστειλε το e-mail, γεμάτη αγωνία για την αποδοχή του ρέικι από τους κόλπους της Εκκλησίας!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

To Reiki έχει σχέση μόνο με την αγάπη.
Αλλά και η θρησκεία μόνο αγάπη θα μπορούσε να είναι.Ειναι;
Θρησκείες υπάρχουν πολλές.
Θεός μόνο ένας.
Ο Θεός είναι Αγάπη και είναι το Ενα και το Ολον.
Η θρησκεία ετσι όπως μας την παρουσιάζουν,αληθεια μιλάει για αγάπη ή διαχωρίζει τους μεν απο τους δε;
Μιλαει για αγάπη ή για έναν Θεό τιμωρό κι εκδικητή;
Μιλαει για αγάπη ή για έναν Θεό των ολίγων;
Αν σε αυτόν τον Θεο μας καθοδηγεί η θρησκεία,τότε καμια σχεση με το "αγαπατε αλλήλους",καμία σχεση με το "Εν εσμέν",καμία σχεση με το "κατεικόνα και ομοίωση".
Τελικά τυφλωμενοι απο την λαχτάρα να υπερασπιστουμε το Φως γινόμαστε υπηρέτες του Σκότους.
Ο Θείος Νόμος πηγάζει απο την Πιστη εκφράζεται με Σοφία και δεν διαχωρίζει Χριστιανους και α λ λ ο υ ς!

Προς Γαλατας επιστολή:
"Eσείς αδελφοί κληθήκατε για να είστε ελευθεροι.Αν όμως δαγκώνετε και κατατρώτε ο ένας τον άλλο,προσεχετε μήπως αλληλοεξοντωθείτε.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Χαιρομαι που βρισκω εδω συγκροτημενες αποψεις στα περι " Αγαπης " και στα περι " θεου " ... αν και δεν συμφωνω σε πολλα σημεια ειναι αξιαγαπητο να ακουω τετοιες αποψεις ... αν μη τι αλλο υπαρχουν βαθια σκεπτομενοι ακομα σημερα ... και δεν ασχολουντε με το να δειχνουν την Caca cola τους μονο η τα Gucci παπουτσι ... :o :lol: :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα Qisan. :D

Kαι θα μας ενδιέφερε ο διάλογος, μέσα από αυτό που εσύ αποκαλείς "δεν συμφωνώ"... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Βασω μου απλα δειλωσα την διαφωνια μου ... μα και τον θαυμασμο μου .
Το μεγαλειο αυτου του φορουμ ειναι πως ξερουμε να συμφωνουμε σε αυτο που διαφωνουμε και να σεβομαστε τους αλλους και το απολυτο δικαιωμα τους να εχουν τις αποψεις τους και να τις εκφραζουν εδω . Και αυτες τις δαφνες εσυ τις κρατας ....
Χωρις το παραπανω η αγαπη γινεται κατι σαν εναν φανατισμο ...

Ακου κει ειμαστε σεκτα .... αν μας διαχωριζουν ετσι και μας βλεπουν με παροποδες με κανουν να σκεφτομαι ... Σε οποιον αρεσουμε για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε . Χι Χι Χι .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan μου, το ρητό που με "μεγάλωσε" ήταν πάντα

"δεν συμφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα δώσω και την ζωή μου για να την πεις..."

και χαίρομαι τόσο που είναι το ρητό όλων μας εδώ!!! :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

ΕΧΕΙ Και πολλλααα βολτ αυτο Βασω μου hahahahahaha

O Βολτερος δεν το ειπε αυτο ???
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βολτ πολλά!!!

χαχαχαχα :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έψαξα στην wikipedia και βρήκα ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου, όσον αφορά την θρησκεία. Σας μεταφράζω (με τα άθλια αγγλικά μου) την πρώτη γραμμή:

"A religion is a set of common beliefs and practices generally held by a group of people, often codified as prayer, ritual, and religious law."

"Η θρησκεία είναι ένα σύνολο από κοινώς αποδεκτές από ένα σύνολο ανθρώπων δοξασίες και πρακτικές, που εκφράζονται μέσω προσευχών, τελετουργιών και νόμων."

Ναι, το ρέικι έχει κοινά με τις θρησκείες: έχει κάποια πιστεύω και κάποιες παραδοχές. Αλλά εκεί σταματάνε όλα. Δεν έχει ούτε τελετουργίες, ούτε προσευχές, ούτε νόμους. Δεν υπάρχουν λατρευτικά αντικείμενα ή κτήρια, δεν υπάρχει το σύνολο τον πιστών, δεν υπάρχουν ναοί. Δεν υπάρχει καμία συστηματοποίηση (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, λ.χ. η διαδικασία των μυήσεων) και δεν υπάρχουν γιορτές και τελετές.

Το ρέικι εκφράζει τον δρόμο προς την αυτογνωσία, τον θετικό τρόπο σκέψης και ζωής, την συνειδητότητα και την αυτοεξέληξη. Θα 'λεγα λοιπόν, ότι το ρέικι έχει να κάνει πιο πολύ με έναν τρόπο σκέψης, μία νοοτροπία και όχι με θρησκευτικά "πιστεύω". Ως εκ τούτου, μπορεί να συνδυαστεί με την θρησκεία.

Πολλές φορές όμως προκύπτουν προβλήματα. Και αυτό, γιατί η κοσμική έκφραση της θρησκείας (οποιασδήποτε θρησκείας), δεν σταματά απλώς στην πίστη και στην εσωτερικότητα, αλλά επεκτείνεται και σε άλλους τομείς που επηρεάζουν πολύ την ζωή. Και επειδή τους περασμένους αιώνες, η θρησκεία αποτέλεσε κριτήριο για την ταυτότητα των ανθρώπων και έγινε μέσο εξουσίας από τις κυβερνήσεις (βλ. και "Εποχή των Ιχθύων"), η "συμμόρφωση" με όλα τα τελετουργικά της θρησκείας, που πλέον είχαν αλλοτριωθεί και από άλλα που, αν και άσχετα ως προς αυτήν, απέκτησαν θρησκευτική χροιά, έγινε υποχρεωτική.

Με άλλα λόγια (για να τελειώνω και κάποια στιγμή), φέρνοντας ως παράδειγμα τον χριστιανισμό, ναι, το ρέικι συμβαδίζει και συνδυάζεται με τον χριστιανισμό. Γιατί η χριστιανισμός -η διδασκαλία του Χριστού- έχει σαν βάση την αγάπη. Όμως δεν συμβαδίζει με αρκετά από τα υπόλοιπα που προστέθηκαν κατά καιρούς στο σύνολο της θρησκείας από τον κόσμο. [Να σημειώσουμε εδώ ότι, πολλά από αυτά που λέει ο κόσμος, δεν ισχύουνε, απλά έχουν περάσει ως προκαταλήψεις, λ.χ. ότι πρέπει να νυστέψεις για να μεταλάβεις. Μία συζήτηση με έναν σωστό και συνειδητοποιημένο ιερέα, θα σας κατατοπίσει αρκετά.] Και, όσο και εάν φαίνεται περίεργο, ο χριστιανισμός είναι ίσως η πιο ανοιχτόμυαλη θρησκεία, από την άποψη ότι ο πιστός δεν ακολουθεί έναν εξαναγκαστικό τρόπο ζωής, αλλά είναι ελεύθερος.

Και τώρα, ας πιάσουμε όλους αυτούς που συναντά κανείς στις εκκλησίες, όλους αυτούς που ονομάζουν τον εαυτό τους χριστιανό, αλλά παρ' όλ' αυτά έχουν ένα κάρο ελαττώματα, είτε είναι πιστοί, είτε ακόμα και ιερείς. Θα σας παρότρυνα να σκεφτείτε με τον εξής τρόπο: όσοι έχουν ρέικι είναι απελευθερωμένοι από τα ελαττώματά τους; Όχι, τα δουλεύουν. Αυτό ισχύει και για τους χριστιανούς. Θα μου πείτε, πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν καν "τί τους γίνεται" (πράγμα που ισχύει και στο ρέικι). Προφανώς, αφού επικεντρώνονται στο κοσμικό μέρος της θρησκείας, παραβλέποντας το εσωτερικό. Επίσης, πηγαίνουν στην εκκλησία, γιατί έτσι έκαναν πάντα οι άνθρωποι - οι γονείς τους, οι παππούδες τους κλπ, που τους τραβάγανε να πάνε υποχρεωτικά στην εκκλησία. Τέλος, υπάρχει ακόμα αυτή η σύνδεση μεταξύ θρησκείας και εθνικής ταυτότητας.

Γιατί όμως η επίσημη θέση της εκκλησίας είναι αρνητική προς το ρέικι; Με τα χρόνια, η εκκλησία απέκτησε εξουσία, καθώς ο άνθρωπος εκμεταλλεύτηκε την θρησκεία για να ασκεί εξουσία στους λαούς. Ως εκ τούτου - και σύμφωνα με τους κανόνες του μάρκετινγκ - όσο πιο πολλούς πιστούς είχε, τόσο πιο πολλή δύναμη είχε στα χέρια της. Και, όπως και κάθε μορφή κυβέρνησης, ήθελε να καθοδηγεί τον λαό της (το "ποίμνιό της" - τί υποτιμητική έκφραση), μέσω προκαταλήψεων και δοξασιών. Η εκκλησία δηλαδή, είχε όντως καταντήσει να είναι "το όπιο του λαού". Και προφανώς, για να διατηρήσει αυτήν την δύναμη, καταδίκασε κάθε μορφής ελεύθερης σκέψης και διανόησης.

Εδώ ίσως μπερδευτείτε: από την μία λέω ότι η εκκλησία περιορίζει την σκέψη, από την άλλη ότι ο χριστιανισμός είναι πολύ ελεύθερη θρησκεία. Θα σας παρακαλούσα να καταλάβετε τον διαχωρισμό: η εκκλησία, δηλαδή η "εξουσιαστική αρχή", το συμβούλιο, οι άρχοντες, οι αρχιερείς, δεν υποστηρίζουν την ελεύθερη νόηση, ενώ η θρησκεία, το σύνολο των "πιστεύω", η αρχές του χριστιανισμού, ο πυρήνας των διδαχών του Ιησού, την επικροτούν.

Και ναι, είναι αυτή η αντίθεση που μας ενοχλεί όλους. Και αυτή η αντίθεση προκύπτει από την εποχή που το κοσμικό μπλέχτηκε με το θρησκευτικό, από τότε που η θρησκεία δηλητηριάστηκε από την δίψα του ανθρώπου για εξουσία.

Το συμπέρασμα όλων αυτών ποιο είναι; Ότι το ρέικι συνδυάζεται με τις διδαχές του Χριστού και με την βάση του χριστιανισμού. Εκεί που υπάρχει το πρόβλημα είναι με όλο το οικοδόμημα της εκκλησίας, με τις εξουσιαστικές αρχές και με όλο το κοσμικό μέρος του χριστιανισμού.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ. :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατί όμως η επίσημη θέση της εκκλησίας είναι αρνητική προς το ρέικι; Με τα χρόνια, η εκκλησία απέκτησε εξουσία, καθώς ο άνθρωπος εκμεταλλεύτηκε την θρησκεία για να ασκεί εξουσία στους λαούς. Ως εκ τούτου - και σύμφωνα με τους κανόνες του μάρκετινγκ - όσο πιο πολλούς πιστούς είχε, τόσο πιο πολλή δύναμη είχε στα χέρια της. Και, όπως και κάθε μορφή κυβέρνησης, ήθελε να καθοδηγεί τον λαό της (το "ποίμνιό της" - τί υποτιμητική έκφραση), μέσω προκαταλήψεων και δοξασιών. Η εκκλησία δηλαδή, είχε όντως καταντήσει να είναι "το όπιο του λαού". Και προφανώς, για να διατηρήσει αυτήν την δύναμη, καταδίκασε κάθε μορφής ελεύθερης σκέψης και διανόησης.

Εμενα αυτο σου το κομμάτι δινει τις απαντήσεις στο γιατι το Ρέικι καταχωρείται στις αιρέσεις.Να είσαι καλα Θοδωρή.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο πιστός δεν ακολουθεί έναν εξαναγκαστικό τρόπο ζωής, αλλά είναι ελεύθερος.
Αχ Θοδωρή μου, νομίζεις ότι είναι πιο ελεύθερος!!! ΄Ισως γιατί είμαστε μακρυά από το "τυπολατρικό" σαν ουσία!!!

Ούτε εγώ το ήξερα...

Ο γιός μιας φίλης ήθελε να εξομολογηθεί πριν πάει κοινωνήσει, όπως όφειλε...(υποχρεωτική λέει η θρησκεία μας η εξομολόγηση)

Ο παπάς δεν του επέτρεψε να κοινωνήσει, γιατί στην εξομολόγηση (τον ρώτησε, το κατάλαβε, δεν ξέρω) αντιλήφθηκε, ότι ο νεαρός χρησιμοποιούσε προφυλακτικά κατά την σεξουαλική επαφή με το κορίτσι του!!! :shock: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
katia24
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007 8:26 pm

Δημοσίευση από katia24 »

Θα ηθελα να ευχαριστησω την Βασω που δημοσιευσε το mail που της εστειλα γιατι με αυτον τον τροπο μπορω να δω πολλες αποψεις πανω σε αυτο το θεμα.. :wink:

Εχω τον πρωτο βαθμο του ρεικι εδω και (περιπου) 5 μηνες και εχω να ασχοληθω με αυτο απο την μερα που διαβασα αυτο το πραγμα στην μητροπολη..Μπορει να ηταν χαζη η αντιδραση μου αλλα αυτο εκανα!Πανικοβληθηκα..Ο πανικος ειναι τελικα ο χειροτερος συμβουλος, δεν μπορουσα να σκεφτω τιποτα..

Μετα απο εναν περιπου μηνα διακοπων στην Ροδο συνειδητοποιησα οτι απο μικρο παιδι αγκαλιαζα τα δεντρα για να νιωσω την ενεργεια τους,οτι αυτη η ενεργεια υπαρχει παντου..Ειμαι λιγοτερο μπερδεμενη αλλα δυσταζω να κανω ρεικι..Ισως να μην ειμαι ετοιμη ακομα,δεν ξερω..

Ευχαριστω για τον χρονο που δωσατε για να πειτε τις αποψεις σας πανω σε αυτο και θα ηθελα να συνεχισετε,αν θελετε φυσικα!! :D :D
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

katia24 έγραψε:Ευχαριστω για τον χρονο που δωσατε για να πειτε τις αποψεις σας πανω σε αυτο και θα ηθελα να συνεχισετε,αν θελετε φυσικα!! :D :D
Καλοπροαιρετα σε Καλωσωριζω ... Ελπιζω και εσυ και το Ευχομαι .
Λαθος ΜΕΓΑ το ρεικι δεν εχει σχεση με καμμια θρησκεια καθως ειναι ενας ενεργειακος χειρισμος . . -
Μην το δεσεις και κομπο ( που λεμε ) . Αν δεν αισθανεσαι ανετα απο καθε αποψη να ΜΗΝ κανεις Ρεικι . Μα αν το θελεις , οπλησου με θαρρος , παρε αποφαση και καν'το . Καντ'ο σε ΠΑΡΟΝΤΑ χρονο και παροντα ΤΟΠΟ ( εκει που θα εισαι ) .

Με τροπο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ . :lol:

Καλο σου κατευωδιο στη ζωη . !
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Η εκκλησία δεν ξέρει τι της γίνεται πια. Ή μάλλον ξέρει αλλά είναι γεμάτη με ανίκανους και υλιστές.
Αίρεση (στην εκκλησιαστική γλώσσα), είναι η παρέκκλιση από το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα (για τους δικούς μας μιλάω). Το ρέικι αφενός δεν έχει σχέση με θρησκευτικό σύστημα, αφετέρου δεν χρησιμοποιεί στοιχεία ή ονόματα της εκκλησίας/κειμένων.
’ρα.........


Από άποψη συνταγματικού δικαίου, η αίρεση αντιμετωπίζεται ως θρησκεία ή θρησκευτικό δόγμα και καλύπτεται από τη συνταγματική και διεθνή προστασία της ελευθερίας της θρησκευτικής συνειδήσεως (άρθρο 13 του Συντάγματος και 9 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα).

Βέβαια στην ελλαδίτσα μας που η πλειοψηφία του πληθυσμού είναι (έστω και στα χαρτιά) ορθόδοξοι, τους ψηφοκάπηλους τους συμφέρει να τα έχουν καλά με την εκκλησία, "τι νόμους και μ....κίες μου λες τώρα...",
άρα...........
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”