ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από blue velvet »

καλησπερα κατ αρχην σε ολα τα παιδια ... ευχαριστω για την 8ερμη υποδοχη σας ολουςςςςς >:d< >:d< >:d< .... ειμαι αρκετες μερες εδω και προσπα8ω να διαβασω οσα περισσοτερα πραγματα γινετε ... μπηκα στο ρεικι σαν ασ8ενης .... και συνεχισα παιρνοντας και το 2 βα8μο .. περασα και περναω αρκετα ...σωματικα... οικονομικα... οικογενειακα προβληματα ....οπως ολοι μας φυσικα.... απλα δεν υποφερω απο πονους και δεν παιρνω ουτε ντεπον πλεον .. σε σχεση με τα τσουβαλια χαπια που επαιρνα κα8ε μερα .. και μονο γιαυτο ειμαι ευτυχισμενη >:d< ...δεν θα σας ζαλισω με αλλα καλα που αποκτισα ξερω οτι και εσεις τα εχετε βιωσει .

Απλα εχω καπιες αποριες που δεν εχω βρει απαντησεις η τροπους καλυτερης αντιμετωπισης ...η αριστερη μου πλευρα εχει διαχωριστει απο την δεξια .. πως μπορω να ενωσω τα κομματια ?
οι διαλογισμοι μου ειναι απαραβατος κανονας ... με ηρεμουν ....

Γιατι δεν μπορω να ακουσω μουσικη τυπου μαντρα ? θα σας φανει χαζη η ερωτηση :bounce: αλλα οπου εχω ρωτησει πανω σε συζητηση κανεις δεν ακουει κανοντας διαλογισμο .. ηλεκτρομαγνητικους ηχους εξισοροπησης εγκεφαλου η ηχους θαλασσας ... δελφινιων βροχης κλπ....ειναι φυσιολογικο?

Γιατι οταν μου στελνουν ρεικι αντι να γεμισω ενεργεια σερνομε με πονοκεφαλο ?

Γιατι οταν δινω ρεικι στο ευατο μου δεν φορτιζω ενεργεια ?και στις 4 μερες εξακριβομενο αυτο που σας λεω χρειαζομε να κανω 8εραπεια απο αλλον για να μπορεσω και παλι να ειμαι ηρεμη να μπορω να φαω ... να εχω γενικα ενεργεια να μη μου φαινετε βουνο ακομα και το απλωμα των ρουχων ?

Αυτες οι ερωτησεις για αρχη ... γιατι ειμαι ολοκληρη ενα ερωτιματικο.... αν μπορειτε παιδια με βοη8ατε να καταλαβω ... αν εχετε καποιες συμβουλες ... οτιδηποτε καλοδεχουμενο :x :x ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας ... >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

θα προσπαθήσω Βιλελμίνα να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις σου μπορώ...
η αριστερη μου πλευρα εχει διαχωριστει απο την δεξια .. πως μπορω να ενωσω τα κομματια ?
Τι σημαίνει αυτό? τι σημαίνει έχει διαχωριστεί η αριστερή από την δεξιά σου πλευρά?
Τι κάνεις ή τι δεν μπορείς να κάνεις και έχεις φτάσει σ' αυτό το συμπέρασμα?

Συνήθως μόνο η δεξιά πλευρά (αριστερό τμήμα του εγκεφάλου) είναι δραστήρια στους περισσότερους ανθρώπους.
Αυτό σημαίνει περισσότερος έλεγχος και άγχος και λιγότερη δεκτικότητα και άφημα.
Γιατι δεν μπορω να ακουσω μουσικη τυπου μαντρα ? θα σας φανει χαζη η ερωτηση :bounce: αλλα οπου εχω ρωτησει πανω σε συζητηση κανεις δεν ακουει κανοντας διαλογισμο .. ηλεκτρομαγνητικους ηχους εξισοροπησης εγκεφαλου η ηχους θαλασσας ... δελφινιων βροχης κλπ....ειναι φυσιολογικο?
μουσική τύπου μάντρα, δεν υπάρχει. Το μάντρα είναι μια επαναλαμβανόμενη συλλαβή, κάτι σαν ψαλμός.
Μεταξύ μας ούτε και εγώ το αντέχω τούτο...
Και γιατί να μην είναι φυσιολογικό? με ότι νιώθει κανείς αρμονία, είναι φυσιολογικό, ακόμα κι αν για κανέναν άλλον δεν είναι...
Γιατι οταν μου στελνουν ρεικι αντι να γεμισω ενεργεια σερνομε με πονοκεφαλο ?
Ο πονοκέφαλος μπορεί να προκύψει από την υπερπροσπάθεια να νιώσεις αυτό που λαμβάνεις. Ίσως δεν χαλαρώνεις, κι αυτό δημιουργεί ένταση στο νευρικό σου σύστημα και πολλές φορές και πονοκέφαλο.
Το ρέικι μπορεί να επιδράσει από απόσταση, όπως και από κοντά, όμως δεν είναι κάτι μαγικό. Χρειάζεται κι εσύ να είσαι δεκτική και όχι να προσπαθεις να νιώσεις κάτι. Καλύτερα να μην προσπαθείς τίποτα. Απλά να ξαπλώσεις και να κλείσεις τα μάτια σου.
Η έντονη προσπάθεια να λάβεις αυτό που σου στέλνουν, αντί να σε χαλαρώσει, μπορεί να αυξήσει το άγχος σου.
Το ένιωσα λίγο όταν σου έστελνα...και σταμάτησα γρήγορα.
Γιατι οταν δινω ρεικι στο ευατο μου δεν φορτιζω ενεργεια ?και στις 4 μερες εξακριβομενο αυτο που σας λεω χρειαζομε να κανω 8εραπεια απο αλλον για να μπορεσω και παλι να ειμαι ηρεμη να μπορω να φαω ... να εχω γενικα ενεργεια να μη μου φαινετε βουνο ακομα και το απλωμα των ρουχων ?
Πιθανώς να το κάνεις με ένταση και προσδοκία, Βιλελμίνη μου.
Γενικά φαίνεται να έχεις πολύ άγχος, πάντως θα σου έλεγα να επιμείνεις στην αυτοθεραπεία.
Άλλωστε έχεις εισπράξει τα οφέλη του ρέικι, αφού δεν παίρνεις πια ούτε ντεπόν, που σημαίνει, ότι όσο και να λες ότι δεν γεμίζεις με ενέργεια, τα γεγονότα άλλα λένε... :)

Ο σωματικός πόνος έχει και μια βαθύτερη ρίζα ψυχική...Και όταν περνάει από το σώμα, χρειάζεται περισσότερη επιμονή για να ελευθερωθεί και από τα ψυχικά σου πεδία, έτσι ώστε το νευρικό σύστημα να είναι χαλαρό και έτσι κι εσύ πιο δεκτική στην ενέργεια, που πάει πιο βαθιά.

Εύχομαι να πήρες κάποιες απαντήσεις αρχικά από εμένα, και οι φίλοι μας εδώ θα σου δώσουν κι άλλες...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από blue velvet »

ειμαι αριστεροχειρας ... η αγαπημενη μου δασκαλα το ειδε ... δεν θα το διατυποσα καλα .... απο την αριστερη πλευρα ειχα τα μισα προβληματα υγειας χειρουργηθηκα απο φλεβιτες στο αριστερο ποδι ....το αριστερο ποδι μου μαγκονε η μεση και κουτσενα για ενα μεγαλο διαστημα ... το αριστερο χερι ποναει και υπαρχουν μερες που δεν σηκωνει ενα ποτηρι νερο στο καρπο και στον ομο πονοι αβαστακτοι ..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

καταπονημένη αριστερή πλευρά μπορεί να σημαίνει υπερβολικό συναισθηματισμό ή αντίθετα υπερβολικό έλεγχο. Η θηλυκή ενέργεια είναι καταπονημένη (αριστερή πλευρά) και αυτό΄μπορεί να σημαίνει ή υπερβολική παθητικότητα, ή υπερβολική ενεργητικότητα...Γενικά το να πάσχει μόνο ένα μέρος του σώματος, δηλώνει ότι κάπου υπάρχει μια υπερβολή, μια ανισορροπία.

Το ότι είσαι αριστερόχειρας δεν σηματοδοτεί και διαχωρισμό απαραίτητα όμως.

όσα βέβαια μπορώ να σου πω μέσα από το ιντερνετ. Η δασκάλα σου θα σε βοηθήσει περισσότερο με την επαφή σας. :)

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από blue velvet »

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΤΗΤΑ .... Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αγαπημενη Βασω :x :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Βιλελμίνα... >:d< >:d< >:d<
Ο πονοκέφαλος μπορεί να προκύψει από την υπερπροσπάθεια να νιώσεις αυτό που λαμβάνεις. Ίσως δεν χαλαρώνεις, κι αυτό δημιουργεί ένταση στο νευρικό σου σύστημα και πολλές φορές και πονοκέφαλο.
Όσες φορές μπαίνω στο τρυπάκι του τρυπάκι του να νιώσω, ευτυχώς όχι τόσο συχνά όσο ποιο παλιά, όχι μόνο νιώθω σαν να μην έχω κάνει αυτο-θεραπεία, αλλά και δεν αντιλαμβάνομαι και τίποτα. Όσο περισσότερο προσπαθώ να νιώσω, να ακούσω, να δω.... τελικά καταφέρνω ακριβώς το αντίθετο και εκενευρίζομαι κιόλας που δεν τα καταφέρνω. Όταν πια σταματήσω, αρχίζω και πάλι να νιώθω... την ενέργεια, την ηρεμία, την γαλήνη.
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”