Reiki και "αρνητικότητα"

Συντονιστής: Vasoula

Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Spiros# »

Καλημέρα σε όλους σας! Είμαι ο Σπύρος και ασχολούμαι με το Reiki 8 χρόνια. Πήρα τον 1ο Βαθμό πριν 8 χρόνια και φέτος (τέλη Μαίου) προχώρησα στον 2ο Βαθμό. Όταν πήρα τον 1ο Βαθμό ασχολήθηκα για λίγο καιρό αλλά όχι εντατικά, εκτός των 21 ημερών καθαρισμού. Πέρασα από αρκετά στάδια κάνοντας Reiki, ακόμα και "αρνητικά". Επίσης ανά διαστήματα το "αμφισβητούσα" για τη δύναμή του.

Το Φεβρουάριο που μας πέρασε είπα στον εαυτό μου ότι "κάτι δεν κάνω καλά στη ζωή μου" και πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό το "εργαλείο" που έχω, σωστά και εντατικά. Πέρναγα μια περιόδο που μου φταίγανε οι πάντες και τα πάντα (αλλά εγώ είμουν "σωστός" :)) ), γενικά για πολλους και διαφορους λόγους, κυρίως προσωπικούς που δε θα ήθελα να αναφέρω δημόσια στην κοινότητα, τα τελευταία 10 χρόνια της ζωής μου όσον αφορά την ψυχολογική μου κατάσταση ήταν πολύ κυκλοθυμικά. 3 μηνες καλά, 4 μέτρια, 3 χάλια κοκ.

Όντας άνεργος κ συνεπώς με άπλετο ελευθερο χρόνο ξεκίνησα να κάνω Reiki ξανά, εντατικά όμως και σε καθημερινή βάση. Για 2 μήνες έκανα περίπου 6-7 ώρες την ημέρα σε 2 3ώρες+, ή 3 2ωρες+ θεραπείες ημερησίως. Έκανα μόνο στα 7 κύρια τσάκρα, εκτός του κεφαλιού που έκανα και στην υπόφυση (πάνω από τον αυχένα) και στα αυτιά/σαγονια. Το κεφάλι μόνο μου έπαιρνε 1.5-2 ώρες περίπου. Δεν έβγαζα τα χέρια μου από πάνω μου ένα δεν "υποχωρούσε" η ζέστη. Κάθε σημείο στο κεφάλι μου ειδικά στο 7ο τσακρα και την υπόφυση δεν τράβαγε απλά ζέστη αλλά έκαιγε υπερβολικά χωρις βέβαια να είναι κάτι ενοχλητικό, αντίθετα ήταν καταπραυντικό.

Στο 3 μήνα το διάστημα των θεραπειών μειώθηκε στο μισό. Όλο αυτό το 3μηνο παράτησα τα πάντα και αφιερώθηκα στο Reiki και τον εαυτό μου. Κάθε φορά που τελειωνα κάθε θεραπεία καθόμουν στον καναπέ μου και σκεφτόμουν αδιακοπα. Έκανα μια ανασκόπηση της τελευταίας 10ετίας σχετικά με το τί έχω κάνει, τί δεν έχω κάνει καθώς επίσης έκανα πάρα πολυ αυτοκριτική. Όλη αυτή η διαδικασία ήταν κάτι σαν αυτοψυχοθεραπεία. Δεν έχω κάνει ποτέ ψυχοθεραπεία, δεν ξέρω πως είναι αλλά κάπως έτσι το εκλαμβανω όλο αυτό που έγινε καθώς ξεκίνησα να βρίσκω τον εαυτό μου. Βασικά δε ξέρω αν έχω βρει τον εαυτό μου με σιγουρια, αλλά με σιγουριά μπορώ να πω ότι ξεκίνησα να καταλαβαίνω τί δεν άνηκε στον εαυτό μου και σιγά σιγά να το αποβάλλω.

Το Μάιο πήρα και τον 2ο Βαθμό και το ταξίδι συνεχίζεται :cheers:

Με αφορμή λοιπόν αυτό το θέμα θα ήθελα να πώ κάποια πράματα σχετικά με το Reiki, την "καθαρότητα-αγνότητα" της ενέργειάς του, των δασκάλων κοκ. Έχω ακούσεις πολλές πατάτες ανα διαστήμα τις οποίες δεν τις θεωρώ απλά πατάτες αλλά βλασφημίες.

"Όταν κάνεις Reiki να κάνεις και στις πατουσες για να γειώνεσαι. Αν δε γειωθείς δεν θα "κλεισει-σφραγίσει" ή αυρα σου και ενεργειακά θα είσαι εκτεθειμένος".

Αυτή η κουβέντα μεταδόθηκε από πρακτικό Reiki ή δάσκαλο σε ένα φίλο μου. Όταν μου "μετεδωσε" την πληροφορία ανησύχησα. Πλέον μπορώ να πω το εξής καθαρά από τη δική μου εμπειρία. Όταν κάνεις όλικη θεραπεια κάποια στιγμή φτάνεις στο τσάκρα της γείωσης, οπότε εκεί γειώνεσαι. Μπορεί να κάνεις "καλυτερη" γείωση φτάνοντας ακόμα πιο κάτω αλλά μη τρελλαθούμε τώρα ότι "το Reiki θα σε αφήσει ενεργειακά εκτεθειμένο".

"Η ενέργεια είναι 1, δεν έχει πρόσημο (θετική ή αρνητική) κ αυτό που την αλλάζει είναι η πρόθεση. Δηλαδή αν χρησιμοποιήσεις τα συμβολα του Reiki με κακή πρόθεση είναι Μάυρη Μαγεία"

Αυτή η κουβέντα έχει μεταδοθεί στον ίδιο άνθρωπο, πάλι απο δασκαλο. Και αυτός ο ανθρωπος θα γίνει και αυτός κάποια στιγμή δάσκαλος...Το Reiki φίλοι μου δεν είναι μαγεία, είναι Ευλογία και δε γίνεται να μιλάς "αρνητικά" για κάτι το οποίο είναι μόνο θετικό. Αν έχεις κακή πρόθεση θα καείς από την ίδια σου την πρόθεση, όχι από το Reiki. Σπέρνεις ανέμους, θερίζεις θύελλες. Είναι τόσο απλό.

Δε γίνεται λοιπόν να στελνεις Reiki "για να φας τη γκόμενα κάποιου", "για να πηδήξεις ενα γκομενάκι και μετά να το παρατήσεις", "για να φας τη δουλειά κάποιου" κοκ. Δε μπορείς να παρέμβεις στη ζωή κάποιου προς ιδίον όφελος με το Reiki. Προσωπικά πιστεύω πάρα πολύ στη δύναμη της σκέψης και πιστευω ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο μονο με τη σκέψη σου και με εξαιρετικά ευκολο τρόπο.

Και αυτό διότι είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις αρνητικές σκέψεις και πράξεις από το να κάνεις θετικές. Είναι πολύ πιο εύκολο πχ σε ένα τσαμπουκά στο δρόμο να επιλέξεις να "τις παίξεις" από το να πιάσεις τον παρεξηγημένο και να του πεις "ρε φιλαρακι, δε πειράζει μια παρεξήγηση έγινε, μη χαλάσουμε το βράδυ μας, είμαστε κ λιγο μεθυσμενοι τώρα". Είναι πολύ πιο ευκολο να τιμωρήσεις κάποιον, από το να τον συγχωρέσεις.

Από κουβέντες που κάνω και με πρακτικούς αλλά και με τη δασκάλα μου στον 1ο και τον δασκαλό μου στο 2ο καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι θέλουν να λέγονται δάσκαλοι που κάθονται και λένε παπαρολογίες σε μαθητές για να φανούν "ψαγμένοι". Ο δασκαλός μου στο 2ο βαθμό μου είπε το εξής: "Να ξέρεις ότι σε αυτόν το χώρο, όχι μόνο του Reiki αλλά και λοιπών ενεργειακών θεραπειών κλπ, οι μισοί (μαθητές και δασκαλοι/εκαπιδευτές) είναι ημίτρελλοι. Θα ακούσεις πολλές μπαρούφες και θα πρέπει να εμπιστευτείς το ένστικτό σου και να χρησιμοποιήσεις και τη λογική σου σε αυτά που ακούς." Μου έδωσε σαν παράδειγμα μια δασκάλα η οποία δίνει βαθμούς σε μαθητές με συνοδεία μπάφων και του μαθαίνει πως να επικοινωνούν με τις πέτρες και να μιλάνε κιόλας μαζί τους.

Προσωπικά είμαι πολύ ευγνώμων στη "βλακεία" και τα λάθη των άλλων καθώς πλέον για μένα αποτελούν το παραδειγμα προς αποφυγή, όπως και εγώ αλλωστε απο βλακείες μου είμουν για άλλους το παραδειγμα προς αποφυγη. Αυτό δεν αναιρεί το ότι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με το ποιους επιλέγουμε για καθοδήγηση. Και δεν ισχυει μονο στις ενεργειακές θεραπείες αλλά παντου. Για παράδειγμα υπάρχουν δασκαλοι πολεμικών τεχνων που λένε στους μαθητές τους να "βαρανε κόσμο" αλλά υπάρχουν και οι αλλοι που αν μάθουν ότι ο μαθητής τους βαρεσε κάποιον θα τον αποβάλλουν πιθανόν και από τη σχολή. Υπάρχουν επιστήμονες που χρησιμοποιούν την πυρηνική ενέργεια για παραγωγή βομβών και άλλοι για τροφοδότηση ενέργειας μιας πόλης.

Αυτά από εμένα και να έχουμε μια καλή ημέρα!
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Αμαλία »

Μου έδωσε σαν παράδειγμα μια δασκάλα η οποία δίνει βαθμούς σε μαθητές με συνοδεία μπάφων και του μαθαίνει πως να επικοινωνούν με τις πέτρες και να μιλάνε κιόλας μαζί τους.
:-o :-o :-o :-o αυτό 1η φορά το ακούω... πωπω..

καλώς ήρθες Σπύρο, χαίρομαι πολύ για αυτά που μοιράστηκες μαζί μας :x
δεν έχω να σχολιάσω κάτι μια που στο ποστ σου τα λες όλα.. :x :x

σχετικά με αυτό:
Δε μπορείς να παρέμβεις στη ζωή κάποιου προς ιδίον όφελος με το Reiki.
γενικά ως "κανόνας" είναι πάντα ο σεβασμός στην ελεύθερη βούληση του άλλου. δεν γίνεται λοιπόν να στείλεις ρέικι με πρόθεση οτιδήποτε σχετικό με "άλλον" παρα μόνο με σένα..
δεν θα στείλεις ποτέ για να "φας την δουλειά του άλλου"
αλλά για να "βρεις δουλειά"..

μεγάλη εντύπωση μου έκανε οι πολλές ώρες που ανέφερες οτι έκανες ρέικι, αλλά ο καθένας έχει διαφορετικά ανάγκες. εγώ πχ δεν μπορώ να κάνω παραπάνω απο 1 ώρα την μέρα. :x
Από κουβέντες που κάνω και με πρακτικούς αλλά και με τη δασκάλα μου στον 1ο και τον δασκαλό μου στο 2ο καταλαβαίνω ότι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι θέλουν να λέγονται δάσκαλοι που κάθονται και λένε παπαρολογίες σε μαθητές για να φανούν "ψαγμένοι".
ω, ναι! δυστυχώς! :-(

καλώς ήρθες και πάλι στην παρέα μας >:d< >:d< >:d< >:d<

Υ.Γ. τελικά είχα κάτι να σχολιάσω :)) :))
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Fotinoula »

Καλώς ήρθες Σπύρο >:d< >:d< >:d< :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Annoula »

Καλώς ήρθες Σπύρο >:d< >:d< >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Ellaki »

καλώς ήλθες Σπύρο >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Spiros# »

Καλως σας βρήκα ΟΛΟΥΣ!!!
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από nondas »

Σπύρο καλώς ήλθες >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Danielli »

Καλώς τον Σπύρο!! :) :) :)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καλωσόρισες Σπύρο >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Λιζούλα »

καλώς ήρθες Σπύρο >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από eirini »

Σπυρο καλως ηρθες και απο μενα!!!! >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Σπυρε καλά τα λες :)

Καλώς ήρθες και από μενα :x >:d<
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Σπύρο καλώς ήρθες και από μένα και καλή περιήγηση :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Καλώς ήρθες Σπύρο @};- @};-
Κάνε μια περιήγηση και θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Reiki και "αρνητικότητα"

Δημοσίευση από Elen75 »

Καλώς ήρθες Σπύρο!!! :x :x
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”