Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας >:d<

(επέστρεψε ο Θοδωρής με τις απορίες του :D )

Λοιπόν! Δεν έχω κάνει και πολλές συνεδρίες ρέικι σε άλλους (ελάχιστες βασικά), όμως έχω δει ότι το να ξαπλώνω τον άλλον είτε στο κρεβάτι του σπιτιού μου, είτε κάτω σε ένα στρώμα στο πάτωμα, μου δημιουργούσε πολλή δυσκολία στο να βολευτώ εγώ όταν του έκανα ρέικι (ε δεν είμαι και κανένα γιόγκικο σώμα-φύδι, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα), με αποτέλεσμα να κάνω τα απίστευτα ζογκλερικά ακόμα και για τις πιο απλές θέσεις, και να πιάνομαι κλπ. Δοκίμασα διάφορα τεχνάσματα με μαξιλάρια κλπ, αλλά και πάλι μου είναι δύσκολο (είμαι και σχεδόν δύο μέτρα, και το να σκύβω για να ακουμπήσω τον άλλον είναι λίγο... απόσταση 8-} ).

Βλέποντας ένα πολύ όμορφο βιντεάκι του Ραντ, είδα ότι τόνισε αρκετά στο να είσαι άνετος και εσύ που δίνεις το ρέικι (μάλιστα, έλεγε πως "αν δεν είσαι χαλαρός, η ενέργεια θα εστιαστεί παραπάνω πάνω σε σένα για να σε χαλαρώσει, και όχι τόσο σε αυτόν που του κάνεις την θεραπεία"), πράγμα το οποίο με έκανε να προβληματιστώ παραπάνω.

Σκέφτομαι καιρό τώρα να αγοράσω ένα από αυτά τα υπερυψωμένα κρεβάτια "μασάζ", στα οποία θα μου είναι πολύ πιο άνετο να κάνω τις θέσεις στον άλλον, είτε είμαι όρθιος, είτε σε μία καρέκλα.

Όμως μου γεννήθηκε μετά η εξίς απορία: τι είναι καλύτερο για αυτόν που δέχεται το ρέικι; Μήπως η πιο άμεση επαφή με το πάτωμα δίνει καλύτερη ευκαιρία για χαλάρωση; Επειδή διαφορετικά είναι να είσαι ξαπλωμένος χάμω, διαφορετικά να ξαπλώνεις σε ένα κρεβάτι που απέχει μισό μέτρο από το πάτωμα. Καμιά φορά το κρεβάτι θα μπορούσε να δημιουργεί και την αίσθηση ότι "κρεμιέσαι". Μήπως το πάτωμα δίνει και καλύτερη γείωση;

Από την δική μου εμπειρία, θυμάμαι πως όταν λάμβανα θεραπεία ρέικι στο πάτωμα, αισθανόμουν πιο άνετα. Σε αντίθεση, όταν έκανα βελονισμό και ήμουν στο κρεβάτι, κάπου δεν μπορούσα να χαλαρώσω εντελώς, κάπου είχα και την αίσθηση ότι δεν χωράω, ειδικά στα χέρια μου (καλά, είμαι και λίγο ντερέκι βέβαια).

Μήπως έχετε κάποιες ανάλογες εμπειρίες κι εσείς, ή γενικότερα ιδέες, για να με βοηθήσετε; O:-)

Ευχαριστώ! :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

θοδωρή μου το κρεβάτι του μασάζ είναι καλή λύση κυρίως για το άτομο που κάνει την θεραπεία ,εγω αυτό χρησιμοποιώ
τώρα όσο για της εμπειρίες ,δεν έχω και πολλές γιατί σε φίλους έχω κάνει μόνο και μου κοιμήθηκαν όλοι στην διάρκεια (μάλλον τους πέτυχα πολύ κουρασμένους ) :D :scratch:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από orpheas »

Nα μαι και γω.. /:) >:d< >:d< Λοιπον Θοδωρη, η δικη μου αποψη ειναι οτι η γειωση ειναι κατι εντελως νοητικο! Βεβαια, κατα την γνωμη μου, καλο ειναι να προσεξεις να μην νιωθει ο αλλος οτι κρεμεται γιατι αυτο ειναι λιγο αβολο. Κατα τα αλλα εγω ειμαι υπερ για το κρεβατακι για τις θεραπειες!!! :D :D :D :x
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από Fotinoula »

Θοδωράκο εγώ δεν έχω νοιώσει ποτέ άβολα σε θέμα γείωσης έαν μου δίνουν ή δίνω
σε θεραπευτικό κρεβάτι που έχει κάποια απόσταση απο το πάτωμα
όμως αυτά είναι πολύ προσωπικά, νομίζω να πειραματιστείς με στάσεις
βάλε πχ έναν δικό σου άνθρωπο και κάνε πειραματισμούς σε στάσεις σώματος
και πως σε βολεύει το θεραπευτικό κρεβάτι να είναι, στο πάτωμα, ψηλά, να κάθεσαι οκλαδόν, με μαξιλάρες, όρθιος..
για να δεις τι σου ταιριάζει καλύτερα και δεν πιάνεσαι μια και είσαι και 2 μέτρα.

εγώ αυτό θα έκανα :x :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από eirini »

Καλημερα Θοδωρη!! Εγω δεν πιστευω οτι ειναι θεμα γειωσης το πατωμα, απλα πιο βολικο και ανετο σε αυτον που λαμβανει την ενεργεια ρεικι. Το ¨αρνητικο¨ του κρεβατιου ειναι οτι ειναι λιγο πιο σκληρο και αβολο. Εγω προσωπικα επειδη εχω προβλημα με τη σταση του σωματος (καθοτι ουτε εγω κανω γιογκα βεβαιως βεβαιως) θα τους εκανα στο κρεβατι εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που θα εκρινα εγω και θα αισθανομουν εγω!!!
>:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ! >:d<

Τελικά το παρήγγηλα το κρεβάτι. Έκανα χθες μία θεραπεία, και παρ'όλο που προσπάθησα όσο μπορούσα, πάλι μετά από το μισάωρο πιάστηκα απίστευτα και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ. Οπότε το πήρα, και θα δω αν με βολεύει να είμαι όρθιος ή σε καρέκλα.

:x O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι θοδωρακο και για μενα ειναι κουραστικο οποτε εχω κανει θεραπεια,παντα θα πιαστω καπου.. >:d<
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από eirini »

καλυτερα σε σκαμπο με ροδακια. Αν παλι δε βολευεσαι, ξεκινα γιογκα :))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μπα τωρα τελευταια ειρηνη δοκιμαζω την αιωρηση του θυματος :)) :dance:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από eirini »

παρ ολα αυτα μπορω Θοδωρακο να σου δανεισω για μερικες μερες το δικο μου να δοκιμασεις αν και εφοσον δεν το εχεις πληρωσει >:d<

Τασουλη :))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θοδωρη με βολευει καλυτερα και μενα το κρεβατι το θεραπευτικο απο το πατωμα οποτε εχω δωσει συνεδριες!οποτε εχω λαβει συνεδρια επισης μου ηταν το ιδιο καλα και στο πατωμα και στο κρεβατι!ο καθενας βολευεται με τον δικο του τροπο και αυτο ειναι σημαντικο, να νιωθεις ανετα κατα τη διαρκεια της συνεδριας, ειτε λαμβανεις, ειτε δινεις! :x

εμενα με βολεψαν πολυ τα σκαμπο με τις ροδες, γιατι με βοηθανε να κυκλοφορω γυρω απο το κρεβατι αθορυβα και ανετα και συγχρονως να μην ειμαι ορθια! :x

ομως εχω παρτηρησει οτι οσο δουλευουμε εσωτερικα δυναμωνει και το φυσικο μας σωμα, οποτε προσωπικα δεν ειχα στην πορεια τους πονους της πλατης και το πολυ πιασιμο που ειχα στην αρχη! :x

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σας ευχαριστώ πολύ παιδάκια >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρακτηκή ερώτηση σχετικά με τις συνεδρίες

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”