ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Συντονιστής: Vasoula

zizelaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Μάιος 2013 3:36 pm

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από zizelaki »

καλησπερα το ονομα μου ειναι νικη χαιρομαι πολυ που μπορω να συμμετεχω ειτε με τη γνωμη μου ειτε με την απορια μου σε ενα φορουμ που πραγματικα θεωρω μπορει να δωσει απαντησεις απο πολλες αποψεις....για πρωτη φορα θα συμμετεχω λοιπον με απορια.....εχω παρει πρωτο και δευτερο βαθμο με την δασκαλα μου και ηθελα να προσωρησω για τριτο ...βαση του κοστους που ενημερωθηκα οτι θα ειχε δυστυχως δεν μπορουσα να ανταπεξελθω ψαχνοντας λοιπον κατι φθηνοτερο...μ αυτα και μ αυτα βρηκα εναν αλλο ανθρωπο οπου καναμε μια συναντηση(επι πληρωμης)το τονιζω γτ μου κανε μεγαλη εντυπωση.. να γνωριστουμε και να του εξηγησω τι εχω κανει και τι θελω να κανω για να προχωρησω...αφου λοιπον του εξεφρασα το πως εχω βιωσει εγω λοιπον προσωπικα το ρεικι απο πριν μυηθω μεχρι και που πηρα δευτερο βαθμο (μεσα σε αυτα του εξεφρασα και τη δυναμικη του ενστικτου μου η ενορασης αν θελετε με σημαδια την οποια την ειχα απο παιδι...) μου ειπε οτι δεν εχω μαθει να χρησιμοποιω σωστα τα συμβολα και οτι πρεπει να ξανακανω το δευτερο βαθμο και μετα ν α προχωρησω...για ν α μην μακρυγορω απο την πρωτη μας συναντηση μιασ και δινω βαση στο ενστικτο μου δεν ειχα καλη συνδεση feeling με αυτο τον ανθρωπο....το επεξεργαστηκα αρκετα στο μυαλο μου και τελικα δεν ακουσα το ενστικτο μου αλλα το εριξα οτι ισως κανω προβολες επανω του επειδη ηθελα να παρω τριτο βαθμο και εκεινος μου πε να κανω δευτερο ξανα...το αποτελεσμα ηταν πριν παω να περασω μια εβδομαδα παρακρουσης πριν παω για τη μυηση η οποια και παλι το εριξα στο γεγονος να ειναι καθαρισμος..με εκεινα και με τα αλλα πηγα και πηρα το βαθμο....η αληθεια ειναι ο τι διδαχτηκα αρκετα πραγματα διαφορετικα στη χρηση των συμβολων απο αυτα που ειχα ηδη διδαχτει αλλα......εχουν περασει τρεις μηνες απο τοτε και για κανενα λογο δε θελω να κνω αυτοθεραπεια(τις 21 ημερες) οχι γιατι δεν μπορω αλλα γιατι νιωθω οτι δεν θελω με τη συγκεκριμενη ενεργεια(εδω λοιπον τονιζω οτι παραπανω ειπα οτι θεωρησα οτι ειναι καθαρισμος με την εξελιξη που ειχα πλεον και το συναισθημα του να μη θελω να κανω το ριχνω πλεον και παλι στο οτι ηταν σημαδι να μην επρεπε να παω στον συγκεκριμενο ανθρωπο..)και περαν απο ολα αυτα απο εκεινη την ημερα και μετα ξεκινησα επισης να διαπιστωνω οτι εχω χασει σε μεγαλο βαθμο την ενορατικοτητα μου και για τον εαυτο μου αλλα και οταν κανω θεραπεια σε αλλους....ηθελα λοιπον να σας ρωτησω και σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις παντησεισ σας επειδη εγω περαν τις διδασκαλιας που εχω παρει οταν εκανα τις μυησεις δεν ειχα καποιον να ακολουθω και να με διδασκει η να μου λυνει αποριες παρα μονο με προσωπικη δουλεια και ψαξιμο μπορεσα να βρω ολα αυτα για τα οποια γνωριζω τωρα , υπαρχει περιπτωση η ενεργεια που ελαβα να μην ειναι τοσοσ διαφανεις και να μη θελω να κανω αυτοθεραπεια? και επισης αυτος ο ανθρωπος να μου εχει κλεψει ενεργεια σε οσο αφορα την ενορατικοτητα μου?...να τονισω επισης οτι οταν συζητουσαμε και του ελεγα τα βιωματα μου μεσω του ρεικι αλλα και εκτος φαινοταν αρκετα συνεπαρμενος απο το σημειο που εχω φτασει...και παλι σας ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Fotinoula »

Νίκη καλώς ήρθες >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
είναι πολύ γλύκα το nick name σου :x


το ότι δεν έχει εμπνευστεί να κάνεις την αυτοθεραπεία σου, ή το ότι μπορεί να νιώθεις ότι έχεις χάσει την επαφή σου, μπορεί να οφείλεται στο ότι μπορεί να απογοητεύτηκες σε κάποια σημεία

αλλά μην μασάς, και η διαδρομή και η αλλαγή δασκάλων πειραματισμός είναι,
τώρα ίσως να ξέρεις καλύτερα που δεν ανήκεις

κάθε σεμινάριο, ακόμα και απο έναν δάσκαλο που δεν μας ταίριαξε τελικά και τόσο καλά
είναι όφελος για εμάς, γιατί για εμάς το κάνουμε :x

εγώ νομίζω να πάρεις απο την διδασκαλία ότι σε ωφέλησε, να πειραματιστείς να δεις τι ταιριάζει σε εσένα και να συνεχίσεις να εργάζεσαι και με τα αυτά τα επιπλέον όπλα προς τον Εαυτό σου

καλή περιήγηση :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλως ηρθες στην παρεα μας Νικη!! :x >:d<

Θα συμφωνησω με την Φωτεινουλα σε αυτα που σου γραφει σου ευχομαι καλη περιηγηση και πιστευω οτι διαβαζωντας θα λαβεις πολλες ααπαντησεις στα ερωτηματικα σου και οχι μονο... @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα και από μένα! >:d<

Λοιπόν, θα σου πω εγώ την δικιά μου άποψη πάνω στην/στις απορία/ες σου.

Το σεμινάριο χωρίζεται σε δύο "μέρη": την μύηση αυτή καθαυτή, και την διδασκαλία.

Μέσω της μυήσεως, μεταδίδεται η ικανότητα να διοχετεύεις την ενέργεια. Εφόσον γίνεται με σεβασμό και με συνείδηση (πράγμα που απ'όσο ξέρω συμβαίνει πάντα), τότε η μύηση συμβαίνει κανονικά, η όλη διαδικασία είναι απολύτως ασφαλής ενεργειακά, και δεν κινδυνεύεις από οποιαδήποτε ανταλλαγή "αρνητικής ενέργειας". Οπότε σε αυτό το σημείο, δεν πιστεύω ότι είχες την οποιαδήποτε επιρροή.

Στο δεύτερο κομμάτι είναι συνήθως που "κάτι δεν μας πάει καλά", σε αυτό της διδασκαλίας. Υπάρχουν δάσκαλοι που μένουν μόνο στον βασικό πυρήνα της διδασκαλίας, υπάρχουν και άλλοι που βάζουν και τα δικά τους. Και αυτά τα δικά τους, άλλοτε "μας κάνουν", άλλοτε "κάτι μας ενοχλεί". Εκτός αυτού, παίζει ρόλο και το τι εντύπωση και εμπειρία θα δώσει ο δάσκαλος στον μαθητή. Δηλαδή, αν θα τον εμπνεύσει, αν ο ίδιος το κάνει με σεβασμό, αν θα του μεταφέρει ποιότητες όπως η εμπιστοσύνη και η ελευθερία. Ή εάν δείξει ότι το κάνει με βαρεμάρα, αν θα δώσει την εντύπωση του "φωτισμένου διδάσκαλου-σωτήρα", αν θα πει πως όλα αυτά είναι "μαγείες", κλπ.

Η άποψή μου είναι, πως αυτό που βιώνεις τώρα, είναι με λίγες λέξεις ένα "ξενέρωμα" με αυτό που έζησες. Δεν "σου έκανε" ο συγκεκριμένος δάσκαλος, δεν το ευχαριστήθηκες, εκτός αυτού δεν άκουσες την διαίσθησή σου, και όλο αυτό σου έβγαλε μία "ξυνήλα", να το πω απλά. Ταυτόχρονα, ίσως να φοβήθηκες κι όλας κάποια απειλή από το συγκεκριμένο άτομο, ίσως και ο ίδιος να στο έκανε ασυνείδητα ή μη. Αυτά που λες, ότι δεν ήταν καθαρή η ενέργεια, ότι σου έκλεψε την διαίσθηση, ότι σε ζήλεψε κλπ, είναι φόβοι, και ο φόβος γενικά μας μπλοκάρει και εμάς, και την ενέργεια, και την διαίσθηση. Και όσο ο φόβος σε μπλοκάρει, τόσο εσύ φοβάσαι παραπάνω ότι όντως σου έκανε ζημιά, και επανατροφοδοτείς τον φόβο σου.

Η συμβουλή που έχω να δώσω, είναι να σταματήσεις να φοβάσαι. Κανείς δεν μπορεί να σε βλάψει με τέτοιον τρόπο, ούτε να σου μεταφέρει την "αρνητική του ενέργεια", ούτε να σου κλέψει την διαίσθηση, ούτε να σε φρενάρει.

Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι εσύ η ίδια να νιώθεις όλες αυτές τις απειλές τριγύρω σου. Και αυτό σημαίνει ίσως πως πρέπει να δουλέψεις την ακεραιότητά σου και την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Άλλωστε, τίποτα δεν μπορεί να μας βλάψει, αν δεν του το επιτρέψουμε εμείς!

:x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
zizelaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Μάιος 2013 3:36 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από zizelaki »

Νίκη καλώς ήρθες >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
είναι πολύ γλύκα το nick name σου :x
ευχαριστω ειναι το ονομα της σκυλιτσας μου.


σασ ευχαριστω για το καλοσορισμα αλλα και για το χρονο και τισ απαντησεισ σασ...
πως μπορω ομως να ενισχυσω ενα φοβο χωρις να ειναι υπαρκτος μεσα μου η εστω χωρις να εχω ακουσει κατι και να περασει στο ασυνηδειτο...γτ η ερωτηση μου στο οτι εχω χασει αρκετη ενορατικοτητα και στο αν μοθ περασε καποια ενεργεια η κατι που να με μπλοκαρε ειναι κατι που δεν το γνωριζα και δεν το σκεφτηκα εγω. απλα ειχα παρει τη δασκαλα που ειχα κανει πρωτο και δευτερο βαθμο για να τη ρωτησω κατι που ηθελα και της ανεφερα οτι εκανα αναβαθμιση (οπως ο συγκεκριμενος ανθρωπος που εκανα ξανα δευτερο βαθμο το οριζε) και της ειπα αυτα που γραφω και σε σασ για αυτοθεραπεια και για το οτι νιωθω να εχω χασει ενοραση, και εκεινη λοιπον μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να εχει γινει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα και ετσι το συνδυασα με αυτα που εγω ενιωθα ολο αυτο το διαστημα...οποτε στην ουσια δεν γνωριζα αν μπορει να γινεται κατι τετοιο για να το ενισχυσω..εστω και ασυνηδειτα.σωστα? επισης το συνδυασα με κατι που μου ειχε πει ο νυν δασκαλος οτι κανουν ρεικι "νεας συνηδησης" με πιο αναβαθμισμενες ενεργειες δηλαδη και σε ερωτηση μου για συνδεση με τον ανωτερο εαυτο μου ειχε πει να μην επικαλουμε συνδεση γιατι δε ξερω με τι ενεργειες θα συνδεθω...και συνδυαζοντας αυτα που ακουσα απο τον εναν σε συνοθυλλευμα με αυτα που μου πε η πρωτη δασκαλα και σκεπτοενη το πως εχω νιωσει εγω σας εκανα τις παραπανω ερωτησεις....
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Γειά σου Νίκη ή αλλιώς zizelaki
καλώς ήλθες και από μένα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Εκτός από όσα σου γράφουν παραπάνω τα παιδιά , θάθελα να προσθέσω ,
πως όλα αυτά που μας περιγράφεις πως συνέβησαν , η αλλαγή δασκάλου , το ότι δεν σου άρεσε
η νέα εμπειρία ίσως γιατί περίμενες κάτι άλλο ,
σε έκαναν να νιώθεις μπερδεμένη , να έχεις αμφιβολίες ,
να αισθάνεσαι φοβο για τις διαφορετικές και αντικρουόμενες εμπειρίες που είχες .
Θα σου έλεγα να ηρεμήσεις , να μην σκεπτεσαι πως έχασες κάτι από την ενόραση και τη δύναμη σου , πως έγινε κάτι λάθος ,
γιατί συχνά παρουσιάζονται διάφορες αντιδράσεις , που οφείλονται στις δικές μας αντιστάσεις και στους φόβους που υπάρχουν μέσα μας ,
και να επικεντρωθείς στην προσωπική σου αυτοθεραπεία
σε καθημερινή βάση , να εργαστείς με σένα συστηματικά και με εμπιστοσύνη
και να δεις πως σιγα σιγά όλα θα πάνε καλά .
Αν ψάξεις λίγο εδώ μέσα , θα βρεις πολλές απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα
και πολλά όμορφα και ενδιαφέροντα θέματα . :) :) @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από VasilisM »

Νίκη καλώς ήρθες!

Συμφωνώ με τα παιδιά, απλά εμένα μου κάνει εντύπωση ότι ο ένας δάσκαλος ονόμασε "αναβάθμιση" το δικό του σεμινάριο και η άλλη δασκάλα σου είπε ότι μπορεί να "σου έκλεψε την ενόραση".. και η δική μου αίσθηση είναι ότι ο καθένας προσπαθεί να σε κερδίσει με το δικό του τρόπο και για τους δικούς του λόγους..

Εφόσον πήρες τα εργαλεία σου από δύο διαφορετικούς δασκάλους, εφάρμοσε όσα έμαθες και πιστεύω πως όλα θα ισορροπήσουν.. Δεν πιστεύω πως έλαβες κάποια αρνητική ενέργεια μιας και το Ρεικι προσφέρει αυτή τη προστασία μέσω των συντονισμών.
και σε ερωτηση μου για συνδεση με τον ανωτερο εαυτο μου ειχε πει να μην επικαλουμε συνδεση γιατι δε ξερω με τι ενεργειες θα συνδεθω..
Δεν ξέρω που τα διάβασε αυτά ο δάσκαλος σου. Δεν βλέπω κάτι το περίεργο ή επικίνδυνο στο να επικαλείσαι τη σύνδεση με το Θεϊκό σου κομμάτι.. δεν υπάρχει κάτι πιο όμορφο! :x :x :x

Αν εξερευνήσεις τις ενότητες του φόρουμ θα βρεις απαντήσεις σε πολλές απορίες!

Καλή περιήγηση εύχομαι >:d< >:d< :x :x

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Από αυτά που γράφεις:
πως μπορω ομως να ενισχυσω ενα φοβο χωρις να ειναι υπαρκτος μεσα μου η εστω χωρις να εχω ακουσει κατι και να περασει στο ασυνηδειτο.
Εκτός του ότι ο φόβος υπάρχει και έχει μπει μέσα μας από την παιδική μας ηλικία, δες και αυτό που γράφεις πιο μετά:
και σε ερωτηση μου για συνδεση με τον ανωτερο εαυτο μου ειχε πει να μην επικαλουμε συνδεση γιατι δε ξερω με τι ενεργειες θα συνδεθω.
Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι υπάρχουν "επικίνδυνες" ενέργειες, ή τέλος πάντων υπάρχει "κάτι" εκεί έξω που μπορεί να σε "βλάψει". Άρα: φόβος.

Επίσεις, μιας και το αναφέρεις: η ενέργεια του Ρέικι είναι μία. Ήταν μία από τον Ουσούι μέχρι σήμερα. Υπάρχουν άλλα συστήματα ρέικι, που έχουν άλλες ενέργειες πιο "εξεληγμένες", αλλά αυτό αφορά αυτά τα άλλα συστήματα. Άρα δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό που λέει αυτός ο δάσκαλος.

Και όσον αφορά τον Ανώτερο Εαυτό, συνδέεσαι με ανώτερες πνευματικές ενέργειες Φωτός, Αγάπης, και Σοφίας. Οπότε δεν υπάρχει τίποτα να φοβηθείς σε αυτό.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Νίκη >:d< >:d< >:d<

Δεν θα αναφερθώ στις ερωτήσεις σου, μια και έχεις αρκετές απαντήσεις από τους φίλους μας

Όμως θα σου δώσω μια συμβουλή...Εμπιστεύσου τον Εαυτό σου!
Στην φυσική μας ζωή υπάρχει η προσωπικότητά μας και ο Εαυτός μας ολόκληρος...Αυτόν σου λέγω να εμπιστευθείς, όχι την προσωπικότητα σου...Αυτόν να ανακαλύψεις σαν εσωτερικό δάσκαλο...άλλωστε το μάστερ που πήρες, αυτό έχει σαν κύρια αρχή και αυτή είναι η σημαντικότητά του. Να εργαστείς προς τον Εαυτό σου, έτσι ώστε να δυναμώνεις την Πίστη σου και την Εμπιστοσύνη σου στην Θειότητά σου, στην εσωτερική ανεξάντλητη Πηγή σου, που είναι ο Εαυτός σου...(όχι αυτός που γνωρίζεις σαν εαυτό).


Δάσκαλος ρέικι, είναι ένας τίτλος που συνηθίζεται στις κοινότητες του ρέικι, όμως οι δάσκαλοι ρέικι δεν είναι θεοί...Είναι άνθρωποι, που απλά έμαθαν πριν από εσένα το ρέικι...Μπορεί να έχουν εργαστεί με τα μπλοκαρίσματά τους, μπορεί όμως και όχι...Δεν είναι πάντα απαραίτητο να έχει γίνει...Παρ' όλα αυτά, μπορεί κάποιος να μεταδίδει το ρέικι μέσω μυήσεων, ακόμα και αν δεν έχει εργαστεί με τα μπλοκαρίσματά του σε βάθος. Ακόμα και οι μυήσεις του ρέικι είναι μια τεχνικη που αν την μάθεις, μπορείς να το κάνεις και εσύ. Το ξέρεις άλλωστε, μια και πήρες τον 3ο βαθμό...κι εσύ πήρες την εκπαίδευση πάνω στις τεχνικές των μυήσεων, μια χαρά θα μπορούσες, λοιπόν, και εσύ να το μεταδώσεις, αν ήθελες...Αυτό θα σε έκανε επικίνδυνη? Θα μπορούσες να κάνεις "μάγια" στον "μαθητή" σου, επειδή έμαθες πως να ΄κάνεις τις μυήσεις και τι να λες σε ένα σεμινάριο ρέικι? Θα μπορούσες να του πάρεις την ενόραση? Τι θα μπορούσες άραγε να του κάνεις? Νομίζω τίποτα δεν θα μπορούσες να του κάνεις, εκτός από το να τον παραπληροφορήσεις...

Ο καθένας μας έχει την δική του διαδρομή να διανύσει μέχρι την ολική του Θεραπεία...
Έτσι λοιπόν, αυτοί οι άνθρωποι, οι απλοί άνθρωποι, δεν μπορούν να σε βλάψουν, παρά μόνο αν τους δώσεις εσύ η ίδια δύναμη, θεωρώντας τους κάτι ιδιαίτερο και σημαντικό...

Εγώ ξέρω από την εμπειρία μου, ότι ο σεβασμός δεν αποκτιέται με τίτλους στην καθημερινή μας ζωή...Κάποιος σε μαθαίνει αυτό, κάποιος σε μαθαίνει το άλλο...Παραπέρα υπάρχει η εσωτερική πνευματική μας ζωή, και εκεί δεν σε μαθαίνει κανείς να Ζεις, παρά μόνο η Αγάπη, σαν κατάσταση Συνείδησης...
Και ένα από τα όμορφα του ρέικι είναι να σε οδηγεί στην βαθύτερη Ύπαρξή σου, εφ' όσον το Θέλεις εσύ η ίδια...
Η αυτοθεραπεία αυτό τον σκοπό έχει...Αλλιώς για ποιόν άλλον λόγο να κάνεις αυτοθεραπεία συνεχώς?

Προχώρησε στον δρόμο σου, χωρίς να θεωρείς ότι ένας "δάσκαλος" έχει παραπάνω δύναμη από τον Εαυτό σου...
Αν κάποιος μπορεί να σε καθοδηγήσει, να σε προστατέψει από την πλάνη και την θυμαπάτη, να σε υποστηρίξει στην εσωτερική σου Θεραπεία, δεν είναι άλλος από τον Εαυτό σου...και σου ξανατονίζω, όχι αυτόν που θεωρείς σαν εαυτό...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από orpheas »

Καλωσηλθες και απο εμενα! >:d< >:d< >:d<

Η δικη μου γνωμη ειναι το οτι προφανως καποιος δασκαλος του ρεικι μπορει να σε βλαψει ενεργειακα 1ον εαν δεν εχει καθαρα αγνες προθεσεις, 2ον εαν δεν ειναι καλα ψυχολογικα εκεινη την περιοδο και 3ον το οποιο ειναι και το σημαντικοτερο να σε επηρεασει για να μπορει να σε ελεγχει. Ξερω πχ ενα παραδειγμα ενος παιδιου που περασε στην αυρα του μαθητη το συμβολο της εξουσιας και είχε πολλα ''παρατραγουδα'' στην ζωη του! Στην δικη σου ομως περιπτωση δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο!

Για εμενα πιστευω απλα οτι ηταν τραγικο λαθος του ''δασκαλου'' που τολμησε να σου ζητησει να ξανακανεις τον δευτερο βαθμο και να πληρωσεις κι ολας. Τουλαχιστον, αν ηθελε να σου δειξει καποια πραγματα απο τον δευτερο που δινει θα επρεπε να το κανει δωρεαν! Αυτα...!

Και παλι καλωσηλθες! :x :D >:d< >:d<
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Oρφέα, αν και δεν συμφωνώ στο ότι μπορεί σε βλάψει ένας άλλος άνθρωπος, επειδή είναι δάσκαλος ρέικι, περισσότερο από έναν άλλον άνθρωπο που θα σε βλάψει, με τα αόρατα ασυνείδητα συναισθήματά του, έτσι κι αλλιώς, γιατί και τους δύο θα τους αφήσεις με την έλλειψη ακεραιότητάς σου να το κάνουν, παρ' όλα αυτά σε "ακούω" και σε νιώθω, σ' αυτό που λες, και σε κατανοώ, αφού οι περισσότεροι άνθρωποι γνωρίζουν μόνο την έξωθεν απειλή...Εγώ έχω αντίθετη εμπειρία...

Παραπέρα, δεν θα μείνω σ' αυτό που διακρίνεις εσύ σαν λάθος, δηλαδή στο ότι ανάγκασε κάποιος κάποιον άλλον να επαναλάβει μία μάθηση και δεν τον άφησε να το ζητήσει μόνος του...Αυτό είναι μια λεπτομέρεια για εμένα, και φυσικό επακόλουθο της πρώτης και κύριας αιτίας της πλεονεξίας...κάτι που και η φίλη Νίκη ένιωσε, αλλά δεν το εμπιστεύθηκε...

Για εμένα αυτό ειναι η αιτία που δεν θα επέλεγα ποτέ έναν τέτοιο δάσκαλο...όχι μονο για να με μάθει να ασκώ το ρέικι, αλλά για να με μάθει το οτιδήποτε...Ακόμα και το πως πετάνε οι πεταλούδες!!!!
μ αυτα και μ αυτα βρηκα εναν αλλο ανθρωπο οπου καναμε μια συναντηση(επι πληρωμης)το τονιζω γτ μου κανε μεγαλη εντυπωση..
Και αυτό όμως, ότι το παράβλεψε, η Νίκη, παρόλο που το ένιωσε σαν μη αποδεκτό, οφείλεται στο ότι έψαξε το ρέικι με βάση την τιμή και όχι με βάση τον άνθρωπο που θα της το δώσει...
Σε τέτοιου είδους πνευματικά θέματα, η τιμή είναι ο Άνθρωπος και αυτός πρέπει να τιμηθεί αμφίπλευρα...Και από τον "δάσκαλο" μα και από τον "μαθητή"...

είναι μόνο δική μου αίσθηση...Δεν χρειάζεται να συμφωνεί κανείς με αυτήν

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Stefanos »

Νίκη καλώς ήρθες στο σπιτάκι μας...
>:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Νίκη καλώς ήρθες στην παρέα μας >:d< >:d< >:d<

από την προσωπική μου εμπειρία επειδή χρησιμοποιώ το σύμβολο του άνωτερου εαυτού σε καθημερινή βάση σου λέω ότι τίποτα το επικίνδηνο δεν υπάρχει σε αυτό

πραγματικά λυπάμαι που μερικοί άνθρωποι το παίζουν δάσκαλοι πρίν κάν γίνουν οι δάσκαλοι του εαυτού τους πρώτα :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
zizelaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Μάιος 2013 3:36 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από zizelaki »

καλησπερα και παλι σας ευχαριστω ολους για τα καλωσορισματα αλλα και για τισ απαντησεις που μου δωσατε...αργησα να μπω και μαζευτηκαν πολλες η αληθεια ειναι...οπως και να χει ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε νομιζω κατατοπιστηκα αρκετα ... θα εμπιστευτω τον εαυτο μου ετσι και αλλιως ο εαυτος μασ ειναι ο ανωτερος δασκαλος απ ολους και θα συνεχισω την πορεια μου βγαζοντας αυτο το περιστατικο στην ακρη,
:x :x
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από panos »

Νικη καλως ηρθες και απο μενα :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”