ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Βικούλα »

Νίκη καλώς ήρθες >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Spiros# »

Νίκη με αφορμή το ποστ σου και συγκεκριμένα με αυτό το κομμάτι
zizelaki έγραψε:υπαρχει περιπτωση η ενεργεια που ελαβα να μην ειναι τοσοσ διαφανεις και να μη θελω να κανω αυτοθεραπεια?
έκανα ένα νέο θέμα εδώ.

Από εκεί και πέρα έχω να σου πω κ εγώ τα εξής:
zizelaki έγραψε:υπάρχει περίπτωση αυτος ο ανθρωπος να μου εχει κλεψει ενεργεια σε οσο αφορα την ενορατικοτητα μου?
Δε γίνεται να σου κλέψει κάποιος ένα χάρισμα. Απλά αυτός ο άνθρωπος για εσένα "δεν σου έκανε" για κάποιο λόγο. Δε πειράζει, πήρες άλλο ένα μάθημα. Εμένα τα λάθη μου είναι το μεγαλύτερο σχολείο μου και τα λάθη για τα οποία κάποτε μετάνιωσα τόσο ώστε να θέλω να γυρίσω το χρόνο πίσω για να τα αποτρέψω είναι τα λάθη που πλέον δε μετανιώνω ουτε στιγμή.

Καποιοι ανθρωποι για κάποιους είμαστε ενεργειακά "βαμπιρ". Δηλαδη βρίσκεσαι με κάποιον κ νιώθεις ότι σε ρουφάει ενεργειακα κ νιώθεις αδύναμος. Όλοι μας το κάνουμε αυτό και δεν είναι κάτι το οποίο γίνεται επίτηδες ή εσκεμμένα. Απλά συμβαίνει.
zizelaki έγραψε:μου ειπε οτι δεν εχω μαθει να χρησιμοποιω σωστα τα συμβολα και οτι πρεπει να ξανακανω το δευτερο βαθμο και μετα να προχωρησω...
Σχετικά με τα σύμβολα...Δεν υπάρχει "σωστη και λάθος" χρήση συμβόλων. Υπάρχει σωστή και λάθος (ή αγνή και κακή) πρόθεση. Ακόμη και να υποθέσουμε ότι υπάρχει κάποια "τεχνική", σειρά τοποθετησης συμβόλων ή πες το όπως θες εαν δε συνοδεύεται από αγνότητα και αγάπη πως πιστεύεις ότι θα δουλέψει αυτή η "τεχνική"...?

Σου λέει πχ ενας δασκαλος: "Για να στείλεις Reiki βάλε πρώτα το συμβολο της δύναμης, μετά του υποσυνείδητου, μετά της απόστασης - δήλωσε 3 φορες την επιθυμία σου και "σφραγισε" με το σύμβολο της δύναμης." Όλα ωραια…αλλά αν δεν έχεις αγνή πρόθεση τίποτα δε θα γίνει.

Εχω στείλει Reiki και μάλιστα πολύ δυνατό, χωρίς να σχηματίσω τα σύμβολα στον αέρα, χωρίς να τα ονοματίσω φωναχτά, απλά "οπτικοποιόντας" τα με κλειστά μάτια και ενιωθα την ενέργεια στα χέρια μου κ πολύ έντονα κιόλας, διότι απλά ένας φίλος είχε ανάγκη από Reiki κ είχα εστιάσει στην πρόθεσή του κ τη δική μου.

Επίσης (εαν θέλεις να απαντήσεις) σου πήρε λέφτα για να ξάνακάνετε τον 2ο βαθμό? Τον κάνατε σα ξεχωριστό σεμινάριο, τον κάνατε μαζί με τον 3ο βαθμό? Εαν πλήρωσες ένιωσες πως τα λεφτά σου "πιάσαν τόπο" απέναντι στο χρόνο που σου αφιέρωσε για να σου μάθει τη "σωστή" χρήση των συμβόλων?

Τη "σωστή" χρήση έστω ότι σου την έμαθε, σου τόνισε όμως ποτέ την σημασία της σωστής πρόθεσης?

Edit: Και για να μην παρεξηγηθώ σχετικά με το οικονομικό...δεν θεωρώ "κακό" το να σου ζήτησε λεφτά για να ξανακάνετε το βαθμό. Ούτε θεωρώ κακό το ότι σου ζήτησε λεφτά για να συναντηθείτε, αν και εμένα μου φαίνεται καπως υπερβολικό για μια συναντηση. Είναι όμως σεβαστό. Κάποιοι το κάνουν από φιλαργυρία και κάποιοι το κάνουν γιατί πολύ απλά ως επαγγελματίες κοστολογουν κάπως το χρόνο τους. Εμένα πάντως με τον δάσκαλο που κάναμε τον 2ο βαθμό προηγηθήκανε 2 συναντήσεις και όχι μονο δε μου πήρε λεφτά αλλά μου κέρασε τον καφέ και λόγω του ότι είμαι ανεργος μου έκανε τη διευκόλυνση να τον πληρώσω σε δόσεις.

Είναι καλό λοιπόν και εύλογο να προσαρμοζόμαστε κ λίγο στις εποχές και να έχουμε και λίγο τακτ σχετικά με τις οικονομικες απαιτήσεις κ να προσαρμοζόμαστε με τον άνθρωπο που έχουμε απέναντί μας. Όπως και να έχει πάντως στο Reiki δε μπορείς να βάλεις "τιμή". Είναι ανεκτίμητο αλλά ας μην το κάνουμε ελιτιστικό ζητώντας πχ 50-60 ευρω για μια συνεδρία στο χώρο μας για μια ωρα ή κάτι 5.000 για τον 3ο Βαθμο την ώρα που ο βασικός μισθός έχει πάει 500ευρώ.

Το ίδιο ισχύει και για τους μαστόρους που παιρνουν 50 ευρώ για ένα μερεμέτι κ για τους γιατρους που χρεωνουν 50 ευρω την επισκεψη για 15 λεπτα για να παρεις στο τελος ενα σιροπι για το βήχα. Όλοι έχουμε ανάγκη τη γνώση του άλλου και τη μαεστρία του. Ας μην είμαστε ομως ελιτιστες όσον αφορα τις οικονομικές απαιτήσεις.

Γενικά το νομισματικό συστημα δεν δουλεύει και ειναι αντιοικονομικό οσον αφορα τον πλανήτη, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.
zizelaki έγραψε:...να τονισω επισης οτι οταν συζητουσαμε και του ελεγα τα βιωματα μου μεσω του ρεικι αλλα και εκτος φαινοταν αρκετα συνεπαρμενος απο το σημειο που εχω φτασει...και παλι σας ευχαριστω
Τί εννοείς με το "φαινόταν συνεπαρμένος"? Ενθουσιασμένος?
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Spiros# »

orpheas έγραψε:Ξερω πχ ενα παραδειγμα ενος παιδιου που περασε στην αυρα του μαθητη το συμβολο της εξουσιας και είχε πολλα ''παρατραγουδα'' στην ζωη του! Στην δικη σου ομως περιπτωση δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο!
Τι είναι αυτό το σύμβολο κ τί είδους παρατράγουδα είχε; Περίεργα μου φαίνονταια αυτά, τί σχεση έχουν με το Reiki?
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Σπύρο :) >:d< >:d< >:d<

Έχουμε ακούσει όλοι πολλά και διάφορα που συμβαίνουν κατά την μετάδοση του ρέικι...
Οπότε το πιο σημαντικό είναι να θυμόμαστε να διακρίνουμε τις επιλογές μας, γιατί τίποτα άλλο δεν μπορεί να μας προστατεύσει από την ανθρώπινη ανοησία, παρά η Λογική μας και η Ευθύνη μας για τις επιλογές μας.

Στην εποχή μας η πνευματικότητα έχει κι αυτή όρους, όπως όλα...
Η θετικότητα και η αρνητικότητα είναι μέρος τούτου του κόσμου και η επιλογή μας από πια μεριά θα "κοιτάμε" το Σύμπαν, είναι εντελώς προσωπική...

Αν κάποιος νομίζει ότι με τα σύμβολα του ρέικι θα επιτύχει τις προσωπικές του φιλοδοξίες εις βάρος κάποιου άλλου, μπορεί να το κάνει, το ίδιο εύκολα όπως μπορεί να κάνει και φόνο. Και στον φόνο μπορεί και να μην τιμωρηθεί για παράβαση του νόμου, αλλά στην επίδραση επί της Θέλησης κάποιου άλλου, δεν υπάρχει νόμος που θα τον τιμωρήσει, εκτός από τον Εαυτό του. Εκεί μέσα του δρουν οι Συμπαντικοί Νόμοι, ανεξάρτητα από την πολιτεία...Κανείς δεν μπορεί να κρυφτεί από τον Εαυτό του. Κάποια στιγμή θα τον αντιμετωπίσει, όπως και να έχει...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Spiros# »

Vaso έγραψε:Καλώς ήρθες Σπύρο :) >:d< >:d< >:d<

Έχουμε ακούσει όλοι πολλά και διάφορα που συμβαίνουν κατά την μετάδοση του ρέικι...
Οπότε το πιο σημαντικό είναι να θυμόμαστε να διακρίνουμε τις επιλογές μας, γιατί τίποτα άλλο δεν μπορεί να μας προστατεύσει από την ανθρώπινη ανοησία, παρά η Λογική μας και η Ευθύνη μας για τις επιλογές μας.
Καλημέρα Βάσω! Ευχαριστω, καλως σας βρήκα λοιπόν! :lol:

Ναι ακούγονται πολλά και διάφορα, αλλά εαν ισχύουν έχουν σχέση με το Reiki? Πως είναι δυνατόν κάτι θετικό, αγνό, θεϊκό όπως είναι το Reiki να σου κάνει κακό κατα την μετάδοσή του, και όχι μόνο?

Και εγώ όταν πήρα τον 1ο Βαθμό ένιωθα έντονη δυσφορία, ψυχολογικά είμουν χειρότερα απότι είμουν πριν το σεμινάριο. Πήρα τη δασκάλα μου και μου είπε:

"Είσαι ένα ποτήρι λάσπη και μπαίνει νερό σιγά-σιγά μέσα στο ποτήρι. Συνέχισε να κάνεις εντατικά και θα πάρεις αποτελέσματα. Σε άλλους στους συντονισμούς αυτό το νερό πέφτει σαν χείμαρος κ ξαφνικά νιώθουν άλλοι άνθρωποι. Σε άλλους, όπως εσένα το νερό μπαίνει με αργους ρυθμους"
Vaso έγραψε:Αν κάποιος νομίζει ότι με τα σύμβολα του ρέικι θα επιτύχει τις προσωπικές του φιλοδοξίες εις βάρος κάποιου άλλου, μπορεί να το κάνει
Δεν το πιστευω πλεον αυτό, με τη σκέψη του ίσως. Με το Reiki όμως όχι. Εκτός αν δεν καταλαβα κάτι σωστα από αυτό που είπες.
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρος έγραψε:
Αν κάποιος νομίζει ότι με τα σύμβολα του ρέικι θα επιτύχει τις προσωπικές του φιλοδοξίες εις βάρος κάποιου άλλου, μπορεί να το κάνει

Δεν το πιστευω πλεον αυτό, με τη σκέψη του ίσως. Με το Reiki όμως όχι. Εκτός αν δεν καταλαβα κάτι σωστα από αυτό που είπες.
Σπύρο μου, τι είναι το ρέικι? Κάτι έξω από εσένα?
Αν θεωρείς ότι η σκέψη έχει τέτοια δύναμη, το ρέικι σου, αυτή η ενέργεια που έρχεται από μέσα σου, γιατί δεν θα εκφραστεί μέσα από τα μπλοκαρίσματά σου?

Το ρέικι δεν είναι κάτι έξω από εμάς...Είναι κάτι μέσα μας, στον ίδιο μας τον Εαυτό...
Αν η απόσταση από τον Εαυτό σου, δεν έχει ΄μειωθεί, έχεις μόνο μία ευκαιρία να την μειώσεις...Μέσα από την Θεραπεία σου...

Δεν θα σε κάνει το ρέικι ολόκληρο...Απλά θα αυξήσει την δυναμική σου να το κάνεις...

όμως θα σου θυμίσω ότι χιλιάδες άνθρωποι ασκούν σήμερα το ρέικι, χωρίς να έχουν μειώσει την απόσταση από τον Εαυτό τους...
Μπορούν άραγε να θεραπεύσουν κάποιον άλλον?
Μπορούν όμως να ανακουφίσουν το νευρικό του σύστημα και κάποιον πόνο στο σώμα, με το άγγιγμα...

όμως ο σκοπός της Θεραπείας δεν είναι μόνο το σώμα μας...Είναι πιο βαθύς ο σκοπός της...
Και το ρέικι σε "θεραπεύει" μέχρι του σημείου που θέλεις να θεραπευτείς εσύ...Δεν σε πάει μόνο του...πάτε μαζί!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Spiros# »

Θέλω Βάσω με απλα λόγια να πω πως δε μπορεις με ρεικι κ συμβολα να παρεμβεις εις βαρος της ζωής καποιου προς ιδίον οφελος. Δηλ να τα χρησιμοποιήσεις σαν "μάγεια". Πιστευω απλα οτι μπορει να συμβει με την ενταση / δυναμη της σκεψης. Πως το ρεικι δεν μπορει να δουλεψει σαν εργαλειο με τετοια προθεση. Οταν θες κατι παρα πολυ, λενε, πως το συμπαν συνομωτει για να το παρεις.

Πρεπει όμως να προσεχεις τί ζητας κ πως το ζητας διότι αναλογα με την προθεση θα εχεις κ τα αναλογα αποτελεσματα, θετικά η αρνητικά, δώρα ή επιπτωσεις.

Και αναφερομαι σε κατι που σου ειχα πει σε ενα διάλογό μας στο FB για ένα φίλο μου που καταχραζεται το Reiki. Με αυτον τον φίλο μου τα εσπασα μετα απο 15 χρονια για πολλους κ διαφορους λογους. Αυτός ο φίλος, ξέρω, ότι πλέον ειναι μονος ουσιαστικα. Καταχραστηκε ένα θειο / συμπαντικο (πες το οπως θες) δωρο. Δεν πιστευω οτι το Reiki ενισχυσε αυτα που ζηταγε, πιστευω οτι του τα εδωσε το συμπαν, με εξαιρετικη ευκολια κιόλας, αλλά του εδωσε και τα αναλογα "δωρα", στη δικη του περίπτωση, τις συνεπειες (αρνητικες) των πραξεών του κ των προθέσεών του.
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο μου, η λευκή ή μαύρη "μαγεία" είναι αποτέλεσμα της Θέλησης, που εδώ ερμηνεύεται με αρνητικό ή θετικό τρόπο...
Εγώ δεν πιστεύω σε κανενός είδους "μαγεία", πιστεύω μόνο στην Αγάπη του Ανθρώπου. Και η "μαγεία" είναι όσα δεν προλάβαμε να ανακαλύψουμε μέσα μας και τα θεωρούμε παραφύση...

Δεν μπορείς να κάνεις σε κανέναν άνθρωπο κακό. Μπορείς όμως να κάνεις κακό στον Εαυτό σου.

Η επίδραση επί της Θέλησης, δεν γίνεται από κάτι έξω από εσένα. Αυτό θέλω να σου πω.
Ακόμα όμως και αν το αγνοεί κάποιος, και επιδρά "παράνομα" επί της Θέλησης με όποιον τρόπο κι αν το κάνει, το μόνο που θα κάνει είναι να αντιτίθεται στους Συμπαντικούς Νόμους, μέσα στους οποίους υπάρχει όλη του η Ϋπαρξη...

Από την ανόητη προσωπικότητα του, βλάπτει την Ύπαρξή του...

Τώρα αν νομίζει ότι το κάνει με το ρέικι, ή διαβάζοντας σολωμονική, το ίδιο είναι για εμένα...Απλά νομίζει...

όμως έχω ακούσει και πολλούς ανθρώπους που έχουν ρέικι, να στέλνουν ενέργεια πχ. στα παιδιά τους, χωρίς εκείνα να το ξέρουν, για να πετύχουν κάτι (εξετάσεις, γάμο, εργασία)...Κι αυτό για εμένα, παράβαση θεωρείται, ανεξάρτητα αν οι άνθρωποι νομίζουν ότι το κάνουν για καλό σκοπό...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”