Ρέικι - υπάρχει?

Συντονιστής: Vasoula

Bar
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Ιαν 2013 8:03 pm

Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Bar »

Δεν ήθελα να ανοιξω νεο θέμα, αφου υπαρχουν πολλά άλλα εδώ γύρω που θα μπορούσα να κολήσω το ποστ μου :ρ

Θα είμαι ειλικρινής: Δεν γνωρίζω πολλά για το Ρέικι. Είμαι νέος στον κόσμο του , και ακόμα το ψάχνω. Έχω σίγουρα πολλά να ανακαλύψω και αυτό με ενθουσιάζει επειδή ξέρω ότι θα βγω κερδισμένος με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Μου αρέσει να ψάχνω και πολλές φορές άμα δω ότι κάτι λειτουργεί παραβλέπω [για κάποιο διάστημα τουλάχιστον] το άμα είναι λογικό ή γιατί υπάρχει.

Ξέρω ότι η επιστήμη είναι τυφλή, και το ξέρει και η ίδια ότι είναι τυφλή μιας και πχ αντίθετα με την εκκλησία ποτέ δε σου λέει πως έχει το αλάθητο.'απλά σε προκαλεί με ένα "αφού διαφωνείς, απέδειξε το αντίθετο και αν το καταφέρεις εγώ θα αλλάξω". Κάπως έτσι γεννήθηκε και η περίπτωση πρόσφατα πχ του να μην ισχύει τελικά απόλυτα η θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν , κάτι που πρόκειται να αλλάξει τον κόσμο όπως τον ξέρουμε.

Μετά είναι και το θέμα του αγνώστου, του ότι δε βλέπεις δε σημαίνει πως δεν υπάρχει. Και δε το εννοώ μεταφορικά αυτό με παραδείγματα του στυλ "ο αέρας υπάρχει, δεν τον βλέπεις, άρα δεν υπάρχει, οπότε παράλογο" , μιας και στο συγκεκριμένο παράδειγμα τον αέρα δεν τον βλέπεις με τα μάτια σου, αλλά τον νοιώθεις με μορφή πίεσης πάνω στο σώμα σου, την οσμή του, την πυκνότητα του. Kαι ολα αυτα 100% μετρησιμα με συσκευες οπου μπορεις να καταγραψεις τα δεδομενα σου.
Εδώ μιλάμε κυριολεκτικά όμως, ότι το Α (Ρέικι) υπάρχει , και σου προκαλέι το Β (χαλάρωση) , και ΟΧΙ το αντίθετο ότι επειδή νοιώθεις το Β (χαλάρωση) τότε αναγκαστικά το Α (Ρέικι) υπάρχει.

Πάμε σε πιο συγκεκριμένα πράγματα.
Το Ρέικι δεν ειναι πουθενά από κανέναν επιστημονικό οργανισμό στον κόσμο αποδεδειγμένο ότι υπάρχει. Πουθενά. Άμα ενας απο τους εκατοντάδες χιλιαδες επιστημονες που εχει ο πλανητης μας αυτη την στιγμη, το αποδεικνυει με λογικες αποδειξεις , τοτε θα με ενδιεφερε να μαθω παραπανω για αυτο το θεμα.

Προσοχη!
Δε μιλάω για θεωρία. Δε μιλαω για εικασιες. Δε μιλαω για συμπτωματα.
Αν το παρουμε ετσι και ο ιδιος ο Χριστιανισμος πχ ειναι μια τεραστια θεωρια/ιστορια που εχει γραφτει μαλιστα και σε διαφορετικες εκδοχες (ευαγγελια) , οπως και καθε ιστορια απο τα παλια. Αυτο δεν αποδεικνυει την υπαρξη του ομως. Τα μυνηματα υπαρχουν, τα συμπτωματα υπαρχουν , αλλα δεν υπαρχει αποδεδειγμενα το αντικειμενο.

Σκορπιες σκεψεις.

Θα με ενδιεφερε να ακουσω καποιες γνωμες. Αν βαριεστε ή εχει ξαναγινει η κουβεντα κοτσαρετε μερικα [καλα] λινκς. Εχω ορεξη για εξερευνηση :)
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Το Ρέικι δεν ειναι πουθενά από κανέναν επιστημονικό οργανισμό στον κόσμο αποδεδειγμένο ότι υπάρχει. Πουθενά. Άμα ενας απο τους εκατοντάδες χιλιαδες επιστημονες που εχει ο πλανητης μας αυτη την στιγμη, το αποδεικνυει με λογικες αποδειξεις , τοτε θα με ενδιεφερε να μαθω παραπανω για αυτο το θεμα.
Oυτε προκειται να σου αποδειξη κανεις κατι με την λογικη πανω σε αυτο φιλε μου..
Ο δρομος του ρεικι ειναι αποφαση καρδιας και αυτο που νιωθεις με αυτο. :x
Δεν ειναι καποιο μαγικο που θα δεις πυροτεχνηματα..
Μαγεια ειναι ιδια η ζωη :x >:d<
Bar
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Ιαν 2013 8:03 pm

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Bar »

^tasoulis^ έγραψε:
Το Ρέικι δεν ειναι πουθενά από κανέναν επιστημονικό οργανισμό στον κόσμο αποδεδειγμένο ότι υπάρχει. Πουθενά. Άμα ενας απο τους εκατοντάδες χιλιαδες επιστημονες που εχει ο πλανητης μας αυτη την στιγμη, το αποδεικνυει με λογικες αποδειξεις , τοτε θα με ενδιεφερε να μαθω παραπανω για αυτο το θεμα.
Oυτε προκειται να σου αποδειξη κανεις κατι με την λογικη πανω σε αυτο φιλε μου..
Ο δρομος του ρεικι ειναι αποφαση καρδιας και αυτο που νιωθεις με αυτο. :x
Δεν ειναι καποιο μαγικο που θα δεις πυροτεχνηματα..
Μαγεια ειναι ιδια η ζωη :x >:d<
Ναι, συμφωνώ, αλλά δεν απαντησες!! 8) 8)

Η λογικη δεν υπαρχει μονο για να σε ξυπναει στην γκριζα και βαρετη πραγματικοτητα, αλλα επισης και για να σε βοηθαει να εξερευνησεις με καλυτερα μεσα διαφορους τομεις της ζωης-το Ρέικι στην περίπτωση-. Καλα και χρυσα τα συναισθηματα και η ζωη, αλλα χωρις την λογικη θα ζουσαμε -αν ζουσαμε- ακομα σε σπηλιες. Μη σου πω και σε κλαδια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλα χωρις την λογικη θα ζουσαμε -αν ζουσαμε- ακομα σε σπηλιες. Μη σου πω και σε κλαδια.
α, δηλαδή και τώρα που ζούμε σε πολυκατοικίες αποδεικνύεται η λογική μας, θέλεις να πεις, Αce?
μμμ. ενδιαφέρουσα άποψη για την λογική...και για την ζωή μας βεβαίως βεβαίως!

καλώς ήρθες >:d< >:d< >:d<

για το ρέικι δεν έχω να σου πω τίποτα!
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το ψάξεις μόνος σου...γιατί μόνο τότε θα έχεις έστω και μία πιθανότητα να το βρεις εκεί που είναι αλήθεια για εσένα!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι, συμφωνώ, αλλά δεν απαντησες!
Με οποιο τροπο μπορει καποιος να σου αποδειξει οτι υπαρχει η Ψυχη του Ανθρωπου αλλο τοσο και για το ρεικι..
Εσυ πως αισθανεσαι σαν Ανθρωπος οτι εχεις ψυχη?
Εκτος αν πιστευεις οτι απλα ζουμε απο συμπτωση... @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ace, η ερώτηση η δικιά μου είναι: γιατί ψάχνεις λογικές και επιστημονικές αποδείξεις; Μου φαίνεται σαν να θέλεις να υποστηρήξεις μία απόφασή σου (το να πιστέψεις ή όχι το ρέικι) σε κάτι έξω από εσένα, μόνο και μόνο γιατί δεν θέλεις να την πάρεις εσύ αυτήν την απόφαση ο ίδιος.

Όπως και νά'χει, θα σου πω και την άποψή μου, για την επιστήμη.
1) Η λογική αποδεικνύει ό,τι θες εσύ να αποδείξει. Αν θέλεις να υπάρχει το ρέικι, θα βρεις ένα κάρο λογικά επιχειρήματα για να υπάρχει - αν θέλεις να μην υπάρχει, αντιστοίχως. Όταν λοιπόν δεν ξέρεις τί θέλεις, τότε δεν θα βγάλεις άκρη, αντίστοιχα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορεί να απαντήσει στα μεγάλα ερωτήματα του ανθρώπου. Το γιατί συμβαίνει αυτό κλπ δεν θέλω τώρα να το αναλύσω, το έχω μελετήσει εδώ και 7-8 χρόνια. Η λογική δεν βάζει θεμέλεια, σε βοηθάει απλά να βγάζεις κάποια συμπεράσματα, ξεκινόντας από τα θεμέλια που της βάζεις εσύ. Και στην τελική, δεν υπάρχει και τίποτα που να αποδεικνείει ότι η λογική ισχύει - ένα τέλμα που έχουν φτάσει διάφοροι φιλόσοφοι, αν ασχολήσαι με τέτοια.

2) Οι επιστήμονες θα αποδείξουν αυτό που τους πληρώνουν οι χρηματοδότες τους να αποδείξουν. Όταν όλες τις ιατρικές έρευνες τις χρηματοδοτούν μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες, μην περιμένεις ποτέ να βγάλουν αποδείξεις ότι ισχύουν π.χ. η ομοιοπαθητική, ο βελονισμός, και το ρέικι αντίστοιχα. Δεν είναι βλάκες, να χάσουν πελατεία. Αυτό θα το καταλάβεις αν παρακολουθείς λίγο τις διάφορες "ανακαλύψεις" που γίνονται από τέτοιες έρευνες.

3) Το που θα ήμασταν χωρίς την λογική, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Αν όμως πιστεύεις ότι θα ήμασταν σαν τα ζώα, τότε ίσως να σκεφτείς ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχολογικά προβλήματα, ούτε καταθλήψεις, ούτε ένα διαρκές άγχος για την καθημερινότητά τους. Δεν μου ακούγεται και άσχημο, εδώ που τα λέμε.

4) Η επιστημονική κοινότητα συμπεριφέρεται ακριβώς όπως τα παλαιά ιερατεία. Έχουν βγάλει τους νόμους τους έτσι όπως τους βολεύουν, και δεν δέχονται τίποτα πέρα από αυτό. Και μετά σου λένε ότι άμα δεν αποδεικνύεται, είναι αρλούμπες. Από εκεί αντλεί άλλωστε και δύναμη η φράση "επιστημονικά αποδεδειγμενο". Και εάν όντως στα βιβλία τους λένε ότι δέχονται και άλλες γνώμες, δεν είδα ποτέ κανέναν γιατρό λ.χ. να μην έχει το υφάκι ότι "εγώ τα ξέρω όλα και εσύ τίποτα".

Και γυρίζω πάλι στην πρώτη μου ερώτηση: γιατί έχεις ανάγκη να στηρίξεις την δικιά σου πεποίθηση σε κάτι τόσο ψεύτικο όπως η επιστήμη και τόσο παράλητο όπως η λογική; Αλλά ακόμα και εάν το θες, ειδού το δίλημμα: είτε θέλεις πολύ να πιστέψεις αυτό που θες, οπότε απορρύπτεις μέρος ή το όλον την επιστήμης/λογικής, είτε επιλέγεις την επιστήμη/λογική, δεχόμενος τα δικά τους πορίσματα.

Όμως για να είσαι εδώ και να ρωτάς, σημαίνει κάτι.

Υ.Γ.: Αποδείξεις για το ρέικι υπάρχουν διάσπαρτες εδώ κι εκεί. Όμως τέτοιου είδους έρευνες τις απορρύπτει η επιστημονική κοινότητα ως "πρόχειρες", "ασόβαρες", "placebo", και τέτοια άλλα. Οπότε και να τις βρεις, δεν θα καταφέρεις και πολλά.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Άμα ενας απο τους εκατοντάδες χιλιαδες επιστημονες που εχει ο πλανητης μας αυτη την στιγμη, το αποδεικνυει με λογικες αποδειξεις , τοτε θα με ενδιεφερε να μαθω παραπανω για αυτο το θεμα.
Άκη, σε ενδιαφέρει να μάθεις παραπάνω πάνω στο τι μπορεί κάποιος άνθρωπος πάνω στον πλανήτη να απέδειξε ήδη επιστημονικά σχετικά με το ρέικι. Σε ενδιαφέρει να μάθεις παραπάνω μόνο αν αυτό έχει ήδη συμβεί, λες. Εγώ προσωπικά δεν έχω αποδείξεις τέτοιου τύπου και ούτε γνωρίζω κάποιον που να έχει.

Έστω ότι δεν θα υπάρξει ποτέ επιστήμονας να το αποδείξει. Αυτό το έγραψες κι εσύ ήδη πως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Δεν είναι όμως η επιστημονική απόδειξη και σημείο έναρξης ισχύος, για τίποτα. Τα πάντα ίσχυαν, ισχύουν και θα ισχύουν ακόμη και αν ο ανθρώπινος νους δεν τα αντιληφθεί, ακόμη κι αν δεν ασχοληθεί κάποιος να τα βάλει σε τυπικό εργαστήριο, ακόμη κι αν δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να μπουν σε αυτά.
τυπικό εργαστήριο
Για κάτι λοιπόν που δεν έχει ήδη μπει σε συμβατικό εργαστήρι, υπάρχει ένα εσωτερικό στον καθένα μας αν θέλουμε να φτάσουμε στην αλήθεια. Νομίζω είναι το ποιο έγκυρο εργαστήριο που μπορείς να εμπιστευτείς αν σε ενδιαφέρει >:d< >:d<

Το ότι η επιστήμη δεν έχει αποδείξει την ύπαρξη της Ψυχής ενώ γνωρίζουμε ότι το έχει προσπαθήσει, αποδεικνύει από μόνο του το ότι η λογική δεν είναι αρκετή για κάποια πράγματα. Προφανώς χρειάζονται κάποια παραπάνω εργαλεία που όμως δεν βρίσκονται σε κανένα παστέρ και καμία νασα, αλλά εντός μας. Υπάρχουν και αυτό μόνο εσύ μπορείς να το αποδείξεις στον ίδιο σου τον εαυτό, αν σε ενδιαφέρει, μέσα από το δικό σου το εργαστήρι....

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Valia

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
α, δηλαδή και τώρα που ζούμε σε πολυκατοικίες αποδεικνύεται η λογική μας, θέλεις να πεις, Αce?
:)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

καλημέρα ace και καλώς ήρθες και από μένα >:d< >:d< >:d<

λες οτι χρειάζεσαι πρώτα αποδείξεις για να ασχοληθείς με το ρεικι. εγώ όπως και ο καθένας από εμάς εδώ μέσα έχουμε τις προσωπικές μας αποδείξεις οτι πράγματι υπάρχει και μάλιστα δεν είναι καθόλου θεωρητικές αλλά πέρα για πέρα πρακτικές και βιωμένες.. :x τι σημασία έχει για σένα το τι θα σου πουν οι άλλοι όμως? χρειάζεσαι την "συγκατάθεση" των πολλών και μάλιστα επιστημόνων οτι πράγματι υπάρχει για να ασχοληθείς? γιατί δεν ψάχνεις να βρεις τις δικές σου αποδείξεις??
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από VasilisM »

Φίλε μου, κάνε μια συνεδρία Ρεικι έτσι για πειραματισμό.. Μπορεί να μην νιώσεις τίποτα, μπορεί να νιώσεις και πολλά όμως. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να αποδείξεις ή να ζητάς αποδείξεις για κάτι που δεν αποδεικνύεται αλλά βιώνεται!
Πολέμα και Οραματίσου
Bar
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Ιαν 2013 8:03 pm

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Bar »

Xμμ... πολλες ,ποικιλες και ενδιαφερον απαντησεις.! ;)
Vaso έγραψε:α, δηλαδή και τώρα που ζούμε σε πολυκατοικίες αποδεικνύεται η λογική μας, θέλεις να πεις, Αce?
μμμ. ενδιαφέρουσα άποψη για την λογική...και για την ζωή μας βεβαίως βεβαίως!
Συμφωνώ! Υπο αυτη την οπτικη γωνια μπορει να μην ειμαστε ανθρωποι των σπηλαιων, αλλα ειμαστε σιγουρα ανθρωποι των τσιμεντων ,και για καποιο λογο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι μελοντικες και ελπιζω περισσοτερο πολιτισμενες γενιες θα μας θεωρουν βαρβαρους! ;D

Όμως Βάσω, σκέψου και αλλες χρησιμες λειτουργίες της λογικής, από την δυνατότητα γραφής και ανάγνωσης μέχρι.. την διημιουργία του κυβερνοχώρου και του διαδικτύου και της απολυτης ελευθερης διαδοσης ιδεων που επιτεχυθηκε (διαδικτυο)!
Μπορεί ο Αβορίγινας να [υποθετουμε πως] ζούσε ευτιχισμένος στην άγνοια του μικρόκοσμου του , αλλά χωρις την ενδυναμωση της λογικης του δεν καταφερε να διημιουργησει μια υποτηπωδης Ιατρικη και ετσι ο μεσος ορος ζωης του ειναι περιπου τα 25-30 χρονια , αν δεν τον ξεπαστρεψει πρωτα κανενα απλο καθημερινο κρυωμα. Επισης χωρις την απαιτουμενη λογικη δεν καταφερε να αναπτυξει καταλληλους τροπους αμυνας εναντια στους σφαγεις-αποικιοκρατες με αποτελεσμα σημερα να ειναι σχεδον πλυθησμος υπο εξαφανιση. Κατι παρομοιο επαθαν και οι Αζτεκοι που οταν ο Κορτεζ μπηκε στο κεντρο της αυτοκρατοριας τους με τον [μικρο] στρατο του και τους θεριζε με τον οπλισμο του, αυτοι απεγνωσμενα κανανε ανθρωποθυσιες με ισπανους ή ντοπιους, περιμενοντας βοηθεια απο τους θεους. Οι Αζτεκοι πλεον ζουνε στα ιστορικα βιβλια.

Η λογικη ειναι κρισιμη για την ζωη μας! Σιγουρα ομως δεν ειναι το μονο συστατικο που χρειαζομαστε.
ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:λες οτι χρειάζεσαι πρώτα αποδείξεις για να ασχοληθείς με το ρεικι. εγώ όπως και ο καθένας από εμάς εδώ μέσα έχουμε τις προσωπικές μας αποδείξεις οτι πράγματι υπάρχει και μάλιστα δεν είναι καθόλου θεωρητικές αλλά πέρα για πέρα πρακτικές και βιωμένες..
Μπεττυ,
ασχολιομουν ,για χομπυ κυριως, καμποσα χρονια με τον Νευρογλωσσικο Προγραμματισμο, τις δυναμεις του νου , μεθοδους Σιλβα κτλ κτλ
Ηταν ολα πολυ ενδιαφερον -με κρισιμα αποτελεσματα για την μεχρι στιγμη ροη της ζωης μου σε μερικους τομεις ;d- και αν χρησιμοποιησεις τα καταλληλα εργαλεια θα δεις οτι οντως λειτουργουν , παρολα ηξερα πολυ καλα πως προκειται για ψευδο-επιστημες , και πως εβλεπα τα αποτελεσματα επειδη.. γνωριζα εξαρχης τα αποτελεσματα. Ηταν ενα ωραιο placebo, το οποιο παρολο που γνωριζεις οτι ειναι placebo , τελικα λειτουργει σε εσενα και αυτο ειναι που μετραει τελικα.

Κατι σαν αυτοεκπληρουμενη προφητεια ενα πραγμα , οπου εισαι εξ'αρχης προκατειλημενος για αυτο που θα δεις οποτε θα το δεις ο κοσμος να χαλασει.
Πως λεμε στα μικρά παιδάκια να μην πηγαινουν στο ετοιμόροπο πατάρι επειδή εκει κρυβεται ο μπαμπουλας, και μετα αυτα καθε φορα που θα ακουσουν το παραμικρο κρατς στο σπιτι θα σκεφτονται τον μπαμπουλα? Πως , -παντα μα παντα ομως!!-, οταν πεσει θεμα συζητησης για πνευματα, ψυχες απο τον αλλο κοσμο και ανεξηγητα φαινομενα μετα αμα γινει μια διακοπη ρευματος,ακουστει ηχος στο σπιτι (ακομα και το ββββββ του ψυγειου), πεσει η θερμοκρασια, αμεσως το συνδεεουμε με τις ιστοριες?

Δε σου λεω πως οσοι βιωνουν το ρεικι μεχρι στιγμης ειναι ψευτικο, πρωτον επειδη α)δε μπορω να το γνωριζω αυτο β)το οτι δε το κατανοω για την ωρα δε σημαινει οτι δεν υπαρχει και γ)τοσοι χιλιαδες ανθρωποι που το βιωνουν δε μπορει να ειναι συννεοημενοι να βιωνουν τα ιδια πραγματα!

Παρολα αυτα θα μου αρεσε να αφηνα ενα 1% για την περιπτωση οτι αυτο που αποκαλουμε βιωση εχει σχεση με το κατα ποσο επηρεαστηκαμε με αυτα που ακουσαμε/διαβασαμε/προιδεαστηκαμε

1%
Δεν ειναι και τοσο πολυ, huh? :sunny:
ELEN M έγραψε:Για κάτι λοιπόν που δεν έχει ήδη μπει σε συμβατικό εργαστήρι, υπάρχει ένα εσωτερικό στον καθένα μας αν θέλουμε να φτάσουμε στην αλήθεια. Νομίζω είναι το ποιο έγκυρο εργαστήριο που μπορείς να εμπιστευτείς αν σε ενδιαφέρει
O Eρικ Φον Ντανικεν την δεκαετια του 70 , ξεσηκωσε την αρχαιολογικη -και οχι μονο- κοινοτητα του πλανητη με μια απιστευτη αποκαλυψη που εμενε να αλλαξει για παντα το τι υποθεταμε πως γνωριζαμε για την μεχρι στιγμης για την ανθρωπινη προ-ιστορια: βρηκε αγγεια και αρχαιες περιγραφες σε τοιχωματα που εδειχναν ιπταμενα σκαφη και ειδη απο αλλον πλανητη!
Ειχε γινει χαμος τοτε που εβγαλε τα βιβλια του με την ανακαλυψη του οτι μας επισκεφτηκαν εξωγηινοι πριν πολλα πολλα χρονια , εγινε διασημος, το προσωπο των ημερων κτλ κτλ

Δεν αργησε ομως να αποκαλυφθει ομως τι ειχε οντως συμβει, κατι που μετα απο πιεση αναγκαστηκε να ομολογησει και ο ιδιος (λιγο πριν κανει συντομη φυλακη και βγει εκκατομυριουχος απο τις πωλησεις βιβλιων του): ζωγραφιζε ο ιδιος πανω σε αρχαια αγγεια διαστημοπλοια και περιεργα σχηματα και εφτιαχνε πλαστους παπυρους με ψευτικες περιγραφες! Ψαξτε και το θεμα των Ica Stones για παραπανω. Οταν τον ρωτησαν για ποιο λογο τα εκανε ολα αυτα, απαντησε : "Μα ηταν ο μονος τροπος να με πιστεψουν!"


Το συμβατικο εργαστηρι στην περιπτωση του Ντανικεν , καταφερε να αποκαλυψει εναν απατεωνα που κοροιδευε τον κοσμο με τις θεωριες του που τις πλασαρε ως πραγματικοτητα.
Το εσωτερικο εργαστηρι στην περιπτωση του Ντανικεν , θα ελεγε "μας επισκεφτηκαν αρχαιοι θεοι! ουαο!!" και θα το τρωγαμε κουτοχορτο μονομιας, εστω και αμα ειναι ενδιαφερον σεναριο για ταινεια στο σινεμα.

Το συμβατικο εργαστηρι ξεσκεπαζει γνωστοτατους τηλεπλασιε βιβλιων απατεωνες στην τηλεοραση που πουλανε με το κιλο τα βιβλια τους -τα οποια δε τα αποκαλουν θεωριες, αλλα γεγονοτα-
Το εσωτερικο εργαστηρι τα τρωει ολα αυτα και αρχιζει τις παραγγελιες βιβλιων για να φτασει στην αληθεια.

VasilisM έγραψε:Φίλε μου, κάνε μια συνεδρία Ρεικι έτσι για πειραματισμό.. Μπορεί να μην νιώσεις τίποτα, μπορεί να νιώσεις και πολλά όμως. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να αποδείξεις ή να ζητάς αποδείξεις για κάτι που δεν αποδεικνύεται αλλά βιώνεται!
Προς τα εκεί με κόβω τελικά B-) B-) B-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Vasoula »

Άκη, όλα αναιρουνται...Η επιστήμη, η θρησκεια, οι πολιτισμοί, η φιλοσοφία...
όλα όσα έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος...
Η Γη κάποτε δεν γύριζε, σήμερα γυρίζει...

οπότε και εγώ μαζί σου είμαι στην αμφισβήτηση...

αυτό που δεν μπορεί να αναιρεθεί ποτέ, είναι αυτό που έχεις βιώσει σαν Έρευνα, Ανάπτυξη και Τεκμηρίωση, μέσα στον Εαυτό σου...
Εκεί που δεν χρειάζεσαι την παραμικρή πια απόδειξη, αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ουτε και κατά 1%

Τα πάντα όμως συμβαίνουν ανάλογα με τον Στόχο σου...Τι αναζητάς και γιατί...
Και ο Ντ' Άνα με την Σχολη των Θεών θησαυρίζει...Όλοι παραμιλάνε με τον Dreamer...Όχι γιατί θέλουν ανάπτυξη, αλλά γιατί θέλουν εξουσία...Όλα μετριούνται, ανάλογα με το πόσα θύματα χρησιμοποίησαν στα πειράματα...και αν εχεις διάθεση να γίνεις πειραματόζωο μιας θεωρίας, μιας γνώσης, μιας ομάδας, μιας επιστήμης, ενός βιβλιου, μιας τεχνικής, και να ζήσεις το προσωπικό σου placebo, απλά γιατί τα επίπεδα οδύνης στο πετσί σου, έφτασαν στα όρια τους...

Με όλα έτσι γίνεται, γιατί το ρέικι να αποτελέσει εξαίρεση?

Το ρέικι, έτσι απλά σου λέγω, ότι όχι μόνο κατά 1%, αλλά κατά πολυ περισσότερο, μπορει΄να αμφισβητηθεί και από εμένα...
όχι σαν ενέργεια, αλλά σαν μέσον...
αλλιώς οι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο που έχουν ρέικι, θα είχαν διαμορφώσει διαφορετικά την μοιρα της ανθρωπότητας...

είναι όμως αυτό που λέμε

να έχεις τύχη, να έχεις τύχη, η χρονιά να σου πετύχει...

και αν είσαι τυχερός, μια ακτίνα Φωτός θα σε αγγίξει στην Καρδιά και τότε θα νιώσεις τον Άνθρωπο μέσα σου... Και εκεί αρχίζουν όλα...


να είσαι καλά :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το ρέικι, έτσι απλά σου λέγω, ότι όχι μόνο κατά 1%, αλλά κατά πολυ περισσότερο, μπορει΄να αμφισβητηθεί και από εμένα...
όχι σαν ενέργεια, αλλά σαν μέσον...
αλλιώς οι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο που έχουν ρέικι, θα είχαν διαμορφώσει διαφορετικά την μοιρα της ανθρωπότητας...

είναι όμως αυτό που λέμε

να έχεις τύχη, να έχεις τύχη, η χρονιά να σου πετύχει...

και αν είσαι τυχερός, μια ακτίνα Φωτός θα σε αγγίξει στην Καρδιά και τότε θα νιώσεις τον Άνθρωπο μέσα σου... Και εκεί αρχίζουν όλα...
Ετσι είναι Ακη ,
γιαυτό και συ μην ζητάς αποδείξεις και αποτυπώματα,
και επιβεβαιώσεις εξω από σένα ,
άκουσε την καρδιά σου και προχώρα ,
βίωσε , νιώσε , αγάπησε , ακολούθησε τον δρόμο το δικό σου
και άφησε τους άλλους , μόνο ο Εαυτός σου έχει σημασία
και εκεί επικεντρώσου @};- >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ρέικι - υπάρχει?

Δημοσίευση από Δωρουλα »

είναι όμως αυτό που λέμε

να έχεις τύχη, να έχεις τύχη, η χρονιά να σου πετύχει...

και αν είσαι τυχερός, μια ακτίνα Φωτός θα σε αγγίξει στην Καρδιά και τότε θα νιώσεις τον Άνθρωπο μέσα σου... Και εκεί αρχίζουν όλα...
εκει ακριβως αρχιζουν ολα!! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”