Ερωτηση για τον 3Β

Συντονιστής: Vasoula

orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από orpheas »

Στις αρχες του Νοεμβριου, πηρα τον 3α! Βλεπω οτι σιγα σιγα θα παρω και τον 3β (σε δυο μηνες περιπου)... Θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε καποιες προτασεις για την προετοιμασια που μπορω να κανω...Εχω ξεκινησει ολοκληρωμενες θεραπεις απο χτες (για 21 μερες) και θελω γενικως να περασω εναν βαθυ καθαρισμο! Μπορειτε να μου προτεινετε και κατι αλλο για να με βοηθησει στον καθαρισμο αυτον των δυο μηνων? Ευχαριστω!
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χμμμ...

Ο 3Β δεν είναι ουσιαστικά "βαθμός", με την έννοια ότι δεν υπάρχει κάποια μύηση σε αυτόν (μερικοί δάσκαλοι ίσως απλά επαναλάβουν την μύηση του 3Α), ούτε κάποια διεύρυνση του ενεργειακού σου φάσματος. Είναι απλά εκπαίδευση για το πως δίνονται οι μυήσεις και συμβουλές για το πως να οργανώνεις τα σεμινάριά σου.

Ως εκ τούτου, εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται η οποιαδήποτε προετοιμασία για αυτό.

Αν παρ'όλ'αυτά θες με κάτι να ασχοληθείς, στοχάσου πάνω στο τί σημαίνει να μεταδίδεις εσύ το ρέικι σε κάποιον άλλον, πως μπορεί να λειτουργήσουν πρότυπα "δασκάλου" μέσα σου, και πως να αποφύγεις τις παγίδες τους. Λ.χ., θες να πάρεις το 3Β γιατί θέλεις να βοηθήσεις τους ανθρώπους μέσα από την αγνή σου πρόθεση, ή θες να γίνεις ο "δάσκαλος" που θα κατευθύνει τους "μαθητές" του, και θα καλύπτεται συναισθηματικά μέσα από αυτόν τον ρόλο; Και ούτω καθεξίς.

Όσον αφορά τους καθαρισμούς, μπορείς να τους κάνεις όποτε θες, δεν χρειάζεται να περιμένεις κάποια αφορμή για αυτούς. Η συμβουλή μου μόνο είναι να φροντίζεις να εξελήσσεσαι μέσα από αυτούς, και όχι απλά να... "την βρήσκεις με τον πόνο". ;)

Καλή επιτυχία! >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Θα συμφωνήσω με το Θοδωρή. Η πιο σημαντική προετοιμασία που είχα να κάνω πριν πάρω την απόφαση να κάνω το 3β ήταν να δω γιατί θέλω να πάρω το βαθμό αυτό. Τι μου δίνει? Είναι η ικανοποίηση μιας πιο βαθιάς προσδοκίας? Η επιθυμία να μεταδόσω με τη σειρά μου κάτι που με έχει βοηθήσει και σε άλλους ανθρώπους?
Ο λόγος που το έκανα (τουλάχιστον αυτός που συνειδητοποίησα) ήταν ότι ήθελα να έχω μια καλύτερη κατανόηση για το τι είναι ρέικι. Στο πλαίσιο αυτό μπορείς, πέρα από την αυτοθεραπεία σου, να κάνεις και κάποιας μορφής διαλογισμό πάνω στο λόγο για τον οποίο θέλεις το βαθμό αυτό.
Επίσης εμένα με βοήθησε πολύ το ότι επανέλαβα την ύλη των προηγούμενων βαθμών πριν κάνω το 3β, με σκοπό να μαζέψω ότι απορίες είχα για να τις εκφράσω στο σεμινάριο.
Σου εύχομαι καλές αναζητήσεις :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Εχω ξεκινησει ολοκληρωμενες θεραπεις απο χτες (για 21 μερες) και θελω γενικως να περασω εναν βαθυ καθαρισμο! Μπορειτε να μου προτεινετε και κατι αλλο για να με βοηθησει στον καθαρισμο αυτον των δυο μηνων?
Θα συμφωνήσω Ορφέα μου με τον Θοδωρή και τον Κων/νο. Η ολοκληρωμένη αυτο-θεραπεία δεν χρειάζεται να είναι προετοιμασία για μια συγκεριμένη περίπτωση ή μέρα, αλλά μέρος της ατομικής σου συνεχούς προσπάθειας να γίνεις ποιο συνειδητός στον Εαυτό σου.
Κάτι που ίσχυε για εμένα ένα διάστημα, ήταν το να αναζητώ επίμονα, βαρείς καθαρισμούς για να νιώθω πως είμαι αποτελσματική στην προσπάθειά μου. Δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και για σένα, για την περίπτωση όμως που είναι έτσι, επέτρεψέ μου να σου πω πως ο καθαρισμός δεν χρειάζεται να είναι βαρύς και δεν έρχεται γιατί απλά τον θέλουμε αλλά γιατί είμαστε έτοιμοι για αυτόν. Δεν είναι ανάλογος της τεχνικής αλλά της ετοιμότητας και της αποφασιστικότητάς μας να γνωρίσουμε και να καθαρίσουμε κομμάτια μας. Θεραπεία, όχι βία...
Πάντως, το κίνητρο είναι το σημαντικότερο όλων, από όσο έχω μπορέσει να καταλάβω.
Θέλω πχ να περάσω καθαρισμό γιατί έτσι νιώθω πως είμαι αποτελεσματικός ή γιατί μέσω αυτού θα φέρω σε συνείδηση κρυμμένα μου κομμάτια ώστε να θα θεραπεύσω? Θέλω να διδαχθώ το 3Β και ότι αφορά την μετάδωση και την διδασκαλία του ρέικι για να νιώσω δάσκαλος άλλων, ή το θέλω για να αποκτήσω βαθύτερη γνώση του ρέικι ως μέσου της δικής μου θεραπείας?
Η καθαρότητα της πρόθεσής μας πιστεύω πως είναι το σημαντικότερο ξεκαθάρισμα που χρειαζόμαστε πριν από κάθε βήμα.
Εστίαση στο 'γιατί' αντί του 'πως για να..', θα έλεγα Ορφέα. Με το 'γιατί' γνωστό σε σένα, το 'πως' θα ξεδιπλωθεί ή δεν θα χρειάζεται καν κάποιες φορές γιατί μπορεί και να ήταν αυτό το ίδιο >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Ορφεα, τα παιδια σου εδωσαν αρκετη τροφη για σκεψη...
προσωπικα για μενα προετοιμασια δεν υπαρχει, ουτε οδηγιες χρησεως...και δεν εμαθα και ποτε κατι τετοιο απο τη δασκαλα μου... δεν παμε για εξομολογηση και κοινωνια για να χρειαστει νηστεια και προσευχη... οι καθαρισμοι ειναι καποιες φορες, ελαφρα ή βαρυτερα, το αποτελεσμα και οχι opus dei...
το 3β για μενα ηταν για την προσωπικη μου ανελιξη, και οχι για να μεταδωσω το ρεικι, και δεν μπορεσε να με σταματησει ουτε το καταγμα στο ποδι μου γιαυτο... θελω να πω οτι μεσα απο τη διαδρομη μου αντιλαμβανομαι ολο και περισσοτερο οτι η Θεληση και η Αποφαση ειναι τα μονα που χρειαζεσαι για να προχωρησεις πιο μεσα στον Εαυτο σου, και τα αλλα ειναι θεωρω σαντιγι στο παγωτο..... ειδα πως ειναι να ξεπερνω τα ορια μου και να βαδιζω προς Εμενα και αυτη ηταν με λογια η εμπειρια μου στο 3β... το υπολοιπο ειναι βιωμα που δεν μπορω να περιγραψω, αλλα εχει χαραχθει μεσα στην καρδια μου @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

τα αλλα ειναι θεωρω σαντιγι στο παγωτο....
Και δεν μ'αρέσει η σαντιγύ... μπλιαχ... :thumbsdown: :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Bρήκες λεπτομέρια να κολήσεις και εσύ :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από orpheas »

Συμφωνω, η σαντιγι ειναι απαισια :hand: :hand: :hand:
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Θοδωρακο :D :D :D >:d<
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Danielli »

Ενα με σαντυγί στο 10 παρακαλώ... L-) :)) :)) :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ερωτηση για τον 3Β

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”