3ος βαθμος ρεικι

Συντονιστής: Vasoula

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012 12:09 pm

3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ »

Καλησπέρα σε όλους!!
Με μεγάλη χαρά σας ανακάλυψα και ναμαι κι εγω.Ασχολούμε κι εγώ χρόνια με το ρεικι έχοντας πάρει τον α΄και τον β΄βαθμο.Τωρα ηρθε η στιγμή που αισθάνομαι ετοιμος να προχωρήσω και στο επόμενο σταδιο να πάρω τον γ' βαθμο και προχωρόντας και μαστερ.Παιδιά θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση και φαντάζομαι μπορείτε να μου απαντήσετε.Επειδή ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με το "οικονομικό" του θέματος κάνοντας μια έρευνα και ρωτώντας κάποιους ανθρώπους "ψιλοεντυπωσιάστηκα" με τα λεφτά που ζητάνε κάποιοι που κάνουν σεμινάρια μυήσεως στον γ' βαθμο.Δεν ξέρω τι παίζει γενικώς αλλά μου φάνηκαν πάρα πολλά αυτα που ζητάνε για να στριμώξουνε σε ένα σαββατοκυριακο την όλη διαδικασία.Διαφωτίστε με σας παρακαλώ αν γνωρίζετε
Ευχαριστώ!!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Fotinoula »

Δημήτριε, ο κάθε δάσκαλος μπορεί να ζητήσει ότι χρηματικό ποσό θέλει
απο την στιγμή που δεν έχει οριστεί κάποια σταθερά σε πρακτικό επίπεδο,
απο εκεί και πέρα εσύ έχεις την δυνατότητα να ψάξεις και να βρεις αυτό που νοιώθεις
ότι σου ταιριάζει καλύτερα για είσαι καλά μέσα σε αυτό

μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο παρακάτω ποστ που ίσως σε διαφωτίσει καλύτερα :)

καλώς μας ήρθες >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
σου εύχομαι καλή περιήγηση :x


viewtopic.php?f=15&t=13" onclick="window.open(this.href);return false;
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα Δημήτριε!

Όπως είπε και η Φωτεινή, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα και ο κάθε δάσκαλος ζητά όσα θέλει να ζητήσει. Είναι στην δικιά σου διάκρηση και επιλογή, να πας σε κάποιον που θα "συμφωνείς" με ό,τι κάνει. Υπάρχουν άλλοι που ζητάνε ένα κάρο λεφτά, και υπάρχουν και άλλοι που δίνουν μυήσεις τζάμπα. Χωρίς να σημαίνει ότι οι μεν ή οι δε δίνουν κάτι... "καλύτερο" από τον άλλον.

Μην αγχώνεσαι, πάρε τον χρόνο σου. Εκεί έξω υπάρχουν ένα κάρο διαφοτερικοί άνθρωποι που δίνουν τις μυήσεις, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Σίγουρα θα βρεις κάποιον που θα σε καλύπτει!

Διάβασε και αυτό που σου έστειλε η Φωτεινή, πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλώς ήρθες Δημήτρη και από εμένα >:d< >:d< >:d<

σίγουρα αυτή η εποχή, που αφορά όσο τίποτα, την πνευματική μας ανύψωση, έχει πολλές αναλογίες στην σχέση της Θεραπείας...

εξαρτάται πάντα από εμάς, για να δώσουμε την σωστή αναλογία στην σχέση μας με την Θεραπεία μας και τον τρόπο που θα εντάξουμε το ρέικι στην Ζωή μας.

Αν βρεις αυτήν την μαγική αναλογία, τότε θα βρεις και τον κατάλληλο άνθρωπο που θα σε βοηθήσει να την ολοκληρώσεις.

Το σίγουρο είναι ότι το ρέικι έχει γίνει "εμπορεύσιμο", γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν με τον Εαυτό τους "εμπορική" σχέση...

Αν αναζητάς σχέση Ουσίας με Εσένα πρώτα, τότε αυτό που θα πάρεις σε ένα Σαββατοκύριακο δεν θα το μετρήσεις με το πόσα έδωσες, αλλά με το πόσα κατάφερες να λάβεις...

Ενημερωτικά σου αναφέρω ότι ο Γ Βαθμός του ρέικι, παραδοσιακά χωρίζεται σε δύο βαθμίδες. Το 3α και το 3β...
Σήμερα, προς χάρη της ταχύτητας, οι περισσότέροι "δάσκαλοι" ρέικι το κάνουν μία βαθμίδα.
Η βαθμίδα Σιπίντεν στα χρόνια του Ουσούι, ακολουθούσε αυτόν τον διαχωρισμό...
Πρώτα η μύηση στο σύμβολο μάστερ και μετά η εκπαίδευση δασκάλου...

Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό, ούτε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο...Απλά σε ενημερώνω για να ξέρεις τι θα πάρεις στον Γ βαθμό, που αναφέρεις...



:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012 12:09 pm

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ »

Καλησπέρα παιδιά.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες.Σιγουρα θα το ψάξω πολυ πριν προχωρήσω,εχω μιλήσω με κάποιους ανθρώπους αν και πιστεύω πως στην κατάλληλη στιγμή θα βρεθεί και ο κατάλληλος.Εδω θα είμαστε και θα τα λέμε.Για οτιδήποτε χρειαστεί την συμβουλή σας θα σας "ενοχλησω":-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Vasoula »

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

με το πόσα κατάφερες να λάβεις...
@};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012 12:09 pm

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ »

Καλησπέρα και πάλι
Ψαχνοντας στυο ιντερνετ βρηκα αυτό http://reikimasterprogram.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Το έχετε ξαναδεί,τι είναι αυτό??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Vasoula »

ο καθένας όπως νιώθει Δημήτρη μου...Εμείς τι να πούμε?

αν νιώθεις καλά με αυτό που διάβασες, παίρνεις και το ρίσκο...

Κανείς δεν μπορεί να πει αν είναι καλό ή κακό αυτό που διαφημίζεται, γιατί κάθε προϊόν πρέπει πρώτα να το αγοράσεις για να διαπιστώσεις την ποιότητά του.

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012 12:09 pm

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ »

Καλησπέρα Βάσω :)
έχεις δίκιο.Ο καθένας όπως νομίζει και ότι πιστεύει.Επειδή μου έκανε εντύπωση ο τρόπος του και οι απόψεις του που ομολογουμένως δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τετοιο για ηλεκτρονική διαδικασία μυήσεως,έψαξα να δώ αν υπάρχουν σχόλια ή κατι πάνω στο συγκεκριμένο προιον ακόμη και για τον ίδιο τον "δασκαλο" αλλά δεν βρήκα κατι.Λογικα αφού διακινείται μέσω ιντερνετ κάτι θα έπρεπε να υπάρχει.Οπως και να έχει ο καθένας κανει ότι θέλει.

:sunny:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δημήτρη καλώς ήρθες στην παρέα μας >:d<

το διάβασα το κείμενο και προσωπικά δεν συμφωνώ δηλ απο την εμπειρία μου με το ρείκι οτι μπορείς μέσα σε λίγες ώρες να το μάθεις και να θεραπέυσεις όπως λέει ο τύπος τον εαυτό σου και τους άλλους
καταρχάς για μένα έχει πολύ σημασία το reiki master και οχι σαν τίτλος αλλά ο λόγος που εγώ προσωπικά το πήρα
στην αρχή όταν πήρα τον πρώτο βαθμό δεν σου κρίβω οτι από τον ενθουσιασμό μου με έπιασε το σύνδρομο του σωτήρα να βοηθίσω και τους άλλους και έτσι συνέχισα να θέλω να φτάσω μέχρι το μάστερ αλλά στην πορία κατάλαβα ότι κορόιδευα τον ευτό μου γιατί το ρέικι δεν είναι μαγικό ραβδί όσο και αν θέλουν κάποιοι να το παρουσίασουν έτσι
το reiki master για μένα σημαίνει καθαρά το να μπορώ να μάθω να είμαι ο δάσκαλος του ευτού μου και αυτο χρειάζεται πολύ θέληση ,θεραπεία και πολύ υπομονή.
όσο για το χρονικό διάστημα μεταξύ τον βαθμών θεωρώ οτι είναι καθαρά δικό μας θέμα κατά πόσο νιώθουμε έτοιμοι να προχωρίσουμε στον επόμενο βαθμό και για το χρηματικό μέρος δεν ένιωσα ποτέ οτι πληρώνω την ενέργεια αλλά τον χρόνο που διέθεσαν οι δασκάλες μου τόσα σαββατοκύρικα κανωντας το κυρίως με ευθήνη και αγάπη και για μένα αυτό ήταν στην τελική και το πιό σημαντικό γιατί κέρδισαν την εμπιστοσύνη μου.

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλησπερα Δημητριε και απο μενα! :x :x :x

αν θες διαβασε κι εδω για το συστημα μυησεων απο αποσταση η μεσω ιντερνετ!

viewtopic.php?f=15&t=11" onclick="window.open(this.href);return false;
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δημήτριε, διάβασα και εγώ το link που μας έδωσες.

Για μένα προσωπικά δεν θα λειτουργούσε. Και αυτό γιατί για μένα μετράει πολύ η προσωπική επαφή, καθώς και η ομαδική διδασκαλία. Σε ένα σεμινάριο πάνε 4-5 άτομα, τα οποία μετά κάνουν και μεταξύ τους θεραπείες.

Αλλά για μένα, και μπορεί να σου φανεί παράξενο, αυτό που θυμάμαι από τον δικό μου πρώτο, δεύτερο, 3α και 3β βαθμό, ήταν τα... διαλήμματα!! Που καθόμασταν, πίναμε καφεδάκι, τρώγαμε κέικ, και κουβεντιάζαμε ένα σωρό πράγματα, πολύ ενδιαφέροντα όλα τους!! Πολλές φορές όταν ξεχνάω λίγο τον εαυτό μου και απομακρύνομαι συναισθηματικά από το κέντρο μου, φέρνω στο μυαλό μου αυτές τις στιγμές, και για μένα λειτουργούν ως μνήμες αγάπης και ομάδας!!

Για μένα όλα αυτά, εντελώς προσωπικά! Ίσως επειδή γενικά είμαι της παρέας... Μπορεί εσύ ή κάποιος άλλος να μην ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο, οπότε ένα τέτοιο σύστημα θα του ταίριαζε περισσότερο.

Πάντως ψάξ'το πιο πολύ... Δεν ζητάνε πλέον τα λεφτά που λέει ο τύπος στο link ότι ζητάνε, μπορείς να το βρεις ακόμα και τζάμπα αν σε ενδιαφέρει. Ψάξε να δεις τί προσφέρει ο καθένας και τί ζητάει. Ενδιαφέρσου και μην το κάνεις "άντε να τελειώνουμε"... γιατί θα είναι κρήμα...

:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αλλά για μένα, και μπορεί να σου φανεί παράξενο, αυτό που θυμάμαι από τον δικό μου πρώτο, δεύτερο, 3α και 3β βαθμό, ήταν τα... διαλήμματα!! Που καθόμασταν, πίναμε καφεδάκι, τρώγαμε κέικ, και κουβεντιάζαμε ένα σωρό πράγματα, πολύ ενδιαφέροντα όλα τους!! Πολλές φορές όταν ξεχνάω λίγο τον εαυτό μου και απομακρύνομαι συναισθηματικά από το κέντρο μου, φέρνω στο μυαλό μου αυτές τις στιγμές, και για μένα λειτουργούν ως μνήμες αγάπης και ομάδας!!
Αχ Θοδωρη! 8-> Αγαπη και Ομαδα, οπως τα λες! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012 12:09 pm

Re: 3ος βαθμος ρεικι

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ »

Παιδιά δεν είπα ότι συμφωνώ με αυτό που σας έστειλα.Το αντίθετο μου έκανε εντύπωση και με ξένισε αυτό που διάβασα.Κι εγω όταν έκανα τον α' και β' βαθμ'ο τον έκανα με δασκάλα σε ένα σπίτι στην εξοχή με άλλα άτομα όπως ακριβως το περιγράφη ο Θοδωρής,με τα διαλειματα μας ,με χυμούς ,κεικ και συζητήσεις.Σαν μια ωραία εκδρομή :-)Αξεχαστη εμπειρία.

:sunny:

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”