Δεν μπορώ να αφεθώ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αμαλίτσα μου >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν κάθομαι πάνω από το πηγαδι Βασούλα μου, στεναχωριέμαι για τη λήξη μιας σχέσης....στεναχωριέμαι για την απουσία ενός ανθρώπου που ειχα στη ζωή μου... Και κυρίως στεναχωριέμαι, γιατί εν κατακλείδι, συνειδητοποιώ ότι ήταν όλα ψέμματα.....
ενώ αν ήσασταν ακόμα μαζί και τρωγόσαστε, θα ήταν όλα αλήθεια?

Δεν είναι ψέματα, Ειρηνούλα, και είναι κρίμα να το λες, επειδή τα πράγματα δεν είχαν την έκβαση που ήθελες.

Η εσωτερική αλήθεια έχει διαφορά με την πραγματικότητα...Στο είπα παραπάνω, αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες
'Εχω ακούσει (και εδώ μέσα μπορείς να το βρεις στα παλιά ποστ) πάρα πολλά "σ' αγαπώ" γιατί εκείνη την στιγμή που το έλεγαν οι άνθρωποι, το ένιωθαν κιόλας...Την επόμενη στιγμή δεν το ένιωθαν, γιατί κάτι τους ξίνισε σε εμένα...Έτσι είναι οι σχέσεις...Παρ' όλα αυτά δεν το θεώρησα (και ούτε ήταν) ψεύτικο την ώρα που μου το έλεγαν...Το ένιωθα...
Αν ήταν όλοι οι άνθρωποι να γνωρίζουν την εσωτερική αλήθεια, θα ήταν και διαφορετικός ο κόσμος μας...Την εμπειρία όμως μην την απομειώνεις επειδή δεν ήταν έτσι όπως ήθελες...Για εκείνη την στιγμή που συνέβαινε ήταν η δική σας αλήθεια...
Ψέμα θα ήταν αν μέσα σε τόσες αντιξοότητες συνέχιζες την σχέση, μέχρι να εξαντληθείς εντελώς...

Να πενθήσεις Ειρηνάκι μου...Είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος μιας αλλαγής, ένα στάδιο ωρίμανσης για να πας παρακάτω...
Αλλά για να πας παρακάτω δεν χρειάζεται να λες ότι ήταν ψέματα όλα...απλά δεν έγιναν όπως τα περίμενες ή τα περιμένατε...

Όταν συζητάμε εδώ, ότι δεν υπάρχει Αγάπη μεταξύ των ανθρώπων, είναι γιατί οι άνθρωποι δεν είναι ολόκληροι...Δεν αγαπάει κανείς με τον μισό Εαυτό ΄του, παρ' όλα αυτά δεν χρειάζεται να μείνεις έξω από μια συντροφική σχέση μέχρι να γίνεις ολόκληρη ο Εαυτός σου, γιατί και η σχέση, όπως όλα στον Φυσικό Κόσμο, είναι μια εμπειρία που σε φέρνει πιο κοντά σε εσένα (ή οφείλει να σε φέρει)

Τώρα εγώ σου μιλάω και εσύ πονάς και δεν νομίζω ότι έχει νόημα...Μια αγκαλιά και σιωπή ίσως θα ήταν καλύτερα για εσένα αυτήν την στιγμή, που το συναίσθημα κυριαρχεί και η λογική έχει λουφάξει...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

Ti λες Βασούλα μου? Μια χαρά τα κατάλαβα και σε ευχαριστώ!!!! Με βοήθησες πάρα πολύ, τα αντιλήφθηκα και τα κατανόησα.... το όλα ψέμματα που είπα ίσως το πήγα λίγο στη υπερβολή λόγω αυτού....
eirini έγραψε:Vaso έγραψε:
Στο λέω, γιατί σε κάποια ενότητα εξέφρασες αυτήν την αγωνία "μα τίποτα δεν είναι αληθινό σε συναισθήματα?" Τώρα έχεις απάντηση, από εσένα την ίδια...

Βασούλα αλήθεια το ξέρω αυτό που λες, το πιστεύω ακράδαντα..... αυτή τη στιγμή όμως που είμαι μέσα στο συναίσθημα (για διαφορους προσωπικους λογους), ένα μέρος μου κλοτσάει.... ή προφανώς δε θέλει να το πιστέψει.... μα τίποτα?????
Vaso έγραψε:τίποτα, μωράκι...
Δεν ξέρω αν έγραψα κάτι άλλο που να σου εδειξε ότι κάτι δεν κατάλαβα...ήμουν λίγο φορτισμένη χθες, αλλά λειτουργεί θεωρώ η λογική μου...
Νιώθω από χθές πολύ καλύτερα..... Αλήθεια σε ευχαριστώ πολύ πολύ... O:-) :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

Εντάξει καρδούλα... :* Χαίρομαι αν σε βοήθησα...

μια διευκρίνιση μόνο, για να μην σου μείνει απορία...

το "τίποτα δεν είναι αλήθεια", στο είπα από εσωτερική θέάση...Ενώ εσύ το πήρες κυριολεκτικά...

Αν σου έλεγα πριν ένα χρόνο πως δεν σε αγαπάει η μάνα σου, δεν θα με πίστευες...Γιατί έχεις όλες τις ενδείξεις ότι σ' αγαπάει...Και ακόμα δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει ότι η αλήθεια δεν είναι μια διδασκαλία, αλλά κάτι που εσύ έχεις ανακαλύψει στην πορεία σου προς τον Εαυτό σου...Ότι νιώθεις σαν αλήθεια, θα το νιώθεις μέχρι μόνη σου να βρεις την πλάνη σου...Εγώ απλά σου δείχνω που να πας για να την βρεις...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Ότι νιώθεις σαν αλήθεια, θα το νιώθεις μέχρι μόνη σου να βρεις την πλάνη σου...Εγώ απλά σου δείχνω που να πας για να την βρεις...
8-> :* :* :* :* :* :* :* :* :* :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου >:d< >:d< >:d< :x
Ειρηνάκι μου :x >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κοριτσάκια >:d< >:d< >:d< :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Fotinoula »

καρδούλες >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

;;) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Αμαλακι >:d< >:d< >:d< >:d<
Ειρηνακι .. βαθιες ανασες και πολλες αγκαλιτσες.. >:d< >:d< >:d<

το λεγες Βασουλα οτι τιποτα δεν ειναι Αληθινο από οσα νιωθουμε.. το ελεγες και νοητικα δεν με ειχε σοκαρει.. μεχρι που βιωσα μονη μου τι υπηρχε απο πισω στα συναισθηματα εκεινα που εγω βιωνα σαν κατι πολυ αγνο και αθωο και "ανωτερο" γιατι πιστευα οτι οντως τελικα θα ηταν αλλιως και οτι εγω ξερω καλυτερα :-( :-( .. και χρειαστηκε μια μονο στιγμη μια μονο κουβεντα σου για να δω τι συνεβαινε απο πισω.. οταν "απειληθηκε" ο δικος μου κοσμος, οταν ενιωσε το παιδι μεσα μου οτι ξαφνικα θα "χασει" τους ανθρωπους που θεωρουσε δικους του γιατι ο αλλος θα παρει τη θεση του ολα εκεινα τα συναισθηματα αγαπης εξαφανιστηκαν..οταν αποφασισα να βουτηξω μεσα στο αρχικο συναισθημα της ζηλειας σοκαριστηκα απο αυτα που ειδα.. :-( :-( :-( ποια αγαπη? ποιος ερωτας? ποια "υψηλα" συναισθηματα?? μια μουφα, ενα παραμυθι.. μονο εγωισμος υπαρχει απο πισω που οσο καλυπτονται οι αναγκες του παραμυθιαζει τον εαυτο του.. οταν οι αναγκες και τα συμφεροντα απειληθουν παρουσιαζεται και η ευκαιρια να δεις την αληθεια και ας ποναει..

:x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

κοριτσάκια μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττυ έγραψε:το ελεγες και νοητικα δεν με ειχε σοκαρει..
Αυτό ακριβώς ρε Μπεττούλα! Έτσι ακριβώς αντιμετωπίζω τα περισσότερα πράγματα εδώ μέσα (για να μην πω όλα)
Τί από όλα όσα έχω διαβάσει είναι βιωμένο; Τί από αυτά είναι πραγματικά αποδεχτό μέσα μου λόγω εμπειρίας... Όλα μένουν στον θεωρητικό κομμάτι... ...Αυτή είναι και η αιτία που νιώθω ώρες ώρες πως κάνω "μισές δουλειές" και πως με "πασαλίματα" δεν περνάς στην αυτογνωσία...
Μπέττυ έγραψε:μονο εγωισμος υπαρχει απο πισω που οσο καλυπτονται οι αναγκες του παραμυθιαζει τον εαυτο του.. οταν οι αναγκες και τα συμφεροντα απειληθουν παρουσιαζεται και η ευκαιρια να δεις την αληθεια και ας ποναει..
@};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

Μπεττούγιο μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Μανούκο :* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”