Δεν μπορώ να αφεθώ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ευχαριστώ πολύ τη Λύρια για τις ερωτήσεις της αλλά και όλους εσάς για τις απαντήσεις σας.
Στην δεύτερη απόπειρα διαλογισμού που πήγα να κάνω, συνειδητοποίσα μόλις με μια πρώτη σκέψη, πως πίεζα τον εαυτό μου σε δυο πράγματα:
- Να εισπνέει από τη μύτη και να εκπνέει από το στόμα (μου είναι πολύ πιο φυσικό να είσπνέω και να εκπνέω από τη μύτη) και
- Να έχει τα πόδια του στην ευθεία του κορμού (μου είναι πολύ εύκολο όταν είμαι ξαπλωμένος να σταυρώνω τα πόδια μου)
Οπότε από τη στιγμή που ένιωθα άβολα πως να συγκεντρωθώ;;; Την τρίτη φορά που θα προσπαθήσω θα είναι καλύτερα. Και αν δε επιτυχώ, θα συνεχίσω τις προσπάθειες...
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!
:romance-heartbeating:
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

Να αφεθείς χαλαρά και να κάτσεις όπως είναι βολικά για εσένα, χωρίς να προσπαθείς να πάρεις μια "σωστή" στάσή, Μάνο μου...
Η πιο σωστή στάση σε έναν διαλογισμό είναι αυτή που σε κάνει να νιώθεις άνετα.
Οι αναπνοές (εισπνοή από την μύτη, εκπνοή από ΄το στόμα) είναι μόνο στην αρχή χρήσιμες, για να φύγουν οι εντάσεις και να χαλαρώσεις...Μετά αναπνέεις κανονικά και βυθίζεσαι δημιουργικά...

Το θέμα δεν είναι πως θα καθίσεις ή πως θα αναπνεύσεις, αλλά πως θα καταφέρεις να πειθαρχήσεις τον νου σου να μην "μιλά"...

Ξέρεις το πιο σημαντικό που καταφέρνει κανείς με έναν διαλογισμό, είναι να μπορεί να μην έχει σκέψεις.
Αν παρατηρήσεις τον Εαυτό σου μέσα στην ημέρα, σπάνια θα τσακώσεις τον νου σου "άδειο" και συγκεντρωμένο στο τώρα σου.
Οι σκέψεις πάντα αφορούν το παρελθόν ή το μέλλον...Όταν καταφέρεις να μείνεις συγκεντρωμένος στο τώρα, τότε θα είσαι πολύ πιο συνειδητός στον Εαυτό σου και πολύ πιο αφοσιωμένος σ' αυτό που κάνεις...

Σκέψου...Έχεις καλέσει φίλους για το βράδυ και έχεις αγοράσει τρόφιμα για να μαγειρέψεις...Την ώρα της προετοιμασίας σκέφτεσαι "να βάλω αλάτι? θα τους αρέσει? Να βάλω αυτό? Λες να μην το τρώνε? Να μην ξεχάσω το πιπέρι...Α, να βάλω και τον φούρνο να προθερμανθεί...Και αν αργήσουν? πότε να το ζεστάνω? αυτό το φαγητό δεν τρώγεται κρύο? μήπως να τους πάρω τηλέφωνο να τους πω να μην αργήσουν? α, τσιγάρα έχω? να πάω στο περίπτερο πριν βάλω το φαγητό στο φούρνο...Και κρασί να πάρω ή μπύρες? Πωπω εκείνο το φαγητό που μου είχαν φτιάξει ήταν υπέροχο...Θα καταφέρω εγώ να τους ικανοποιήσω το ίδιο? Α, μην ξεχάσω να μαζέψω και το σαλόνι"

Δεν είναι υπερβολή το παράδειγμα...Έτσι συμβαίνει, αλλά ο φυσικός άνθρωπος το θεωρεί φυσιολογικό αυτό...Εμ έλα που δεν είναι...
Σκέψεις, σενάρια, έλεγχοι...και τελικά δεν χαίρεσαι καν με την προετοιμασία του φαγητού...Δεν επικοινωνείς εκείνη την ώρα δημιουργικά με αυτό που κάνεις, αλλά το κάνεις μηχανικά...

Και αυτό ΄που σου περιγράφω είναι light. Συνήθως οι σκέψεις πάνε και πιο πέρα, ειδικά αν ο άνθρωπος έχει και κάποιο πρόβλημα, στην δουλειά, στην σχέση του, κλπ.

Και μετά νομίζει ότι κουράστηκε με το μαγείρεμα...

Ο διαλογισμός θα σε βοηθήσει να μείνεις επικεντρωμένος στο τώρα, χωρίς σκέψεις...Και αργότερα θα σε βοηθήσει να νιώθεις τον Εαυτό σου, γιατί ο μόνος τρόπος να το κάνεις δημιουργικά, είναι μέσα στην Σιωπή...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

Βασούλα ευχαριστώ..... μπορείς να κάνεις διαλογισμό και κατά τη διάρκεια της αυτοθεραπείας ή όχι? :eusa-think:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το θέμα δεν είναι πως θα καθίσεις ή πως θα αναπνεύσεις, αλλά πως θα καταφέρεις να πειθαρχήσεις τον νου σου να μην "μιλά"...
Βάσω έγραψε:Αν παρατηρήσεις τον Εαυτό σου μέσα στην ημέρα, σπάνια θα τσακώσεις τον νου σου "άδειο" και συγκεντρωμένο στο τώρα σου.
Οι σκέψεις πάντα αφορούν το παρελθόν ή το μέλλον...Όταν καταφέρεις να μείνεις συγκεντρωμένος στο τώρα, τότε θα είσαι πολύ πιο συνειδητός στον Εαυτό σου και πολύ πιο αφοσιωμένος σ' αυτό που κάνεις...
Ναι Βασούλα μου, αυτό θα προσπαθήσω να το κάνω στην καθημερινότητα μου... Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Σκέψεις, σενάρια, έλεγχοι...
Βάσω έγραψε:Συνήθως οι σκέψεις πάνε και πιο πέρα, ειδικά αν ο άνθρωπος έχει και κάποιο πρόβλημα, στην δουλειά, στην σχέση του, κλπ.
Βάσω έγραψε:Ο διαλογισμός θα σε βοηθήσει να μείνεις επικεντρωμένος στο τώρα, χωρίς σκέψεις...Και αργότερα θα σε βοηθήσει να νιώθεις τον Εαυτό σου, γιατί ο μόνος τρόπος να το κάνεις δημιουργικά, είναι μέσα στην Σιωπή...
Βασούλα μου σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου! Αυτές οι σκέψεις, τα σενάρια και οι έλεγχοι είναι όλη μου η ζωή μέχρι τώρα! Πρέπει όμως να φροντίσω να απαλλαγώ από αυτά, όσο δύσκολο και αν είναι. Πρέπει επιτέλους να ΖΗΣΩ ελεύθερος κάποια στιγμή... Ε;
>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ξέρω αν πρέπει, Μάνο μου, πάντως δικαίωμα είναι...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:Δεν ξέρω αν πρέπει, Μάνο μου, πάντως δικαίωμα είναι...
:x :x :x :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

eirini έγραψε:Βασούλα ευχαριστώ..... μπορείς να κάνεις διαλογισμό και κατά τη διάρκεια της αυτοθεραπείας ή όχι? :eusa-think:
τι εννοείς Ειρηνούλα? η αυτοθεραπεία από μόνη της είναι διαλογισμός...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Αν παρατηρήσεις τον Εαυτό σου μέσα στην ημέρα, σπάνια θα τσακώσεις τον νου σου "άδειο" και συγκεντρωμένο στο τώρα σου.
Οι σκέψεις πάντα αφορούν το παρελθόν ή το μέλλον...
Εκτός από αυτό έχω να πω πως έχω πιάσει τον ευατό μου να μη σκέφτεται αλλά να τραγουδάει...(!) Το μυαλό μου τραγουδάει στίχους χωρίς να σκέφτεται απαραίτητα ούτε το παελθόν ούτε το μέλλον... Είμαι του γιατρού τελείως... :-ss
Βάσω έγραψε:Δεν ξέρω αν πρέπει, Μάνο μου, πάντως δικαίωμα είναι...
...Και αφού το έχω, θα το ασκήσω!!! :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:
eirini έγραψε:Βασούλα ευχαριστώ..... μπορείς να κάνεις διαλογισμό και κατά τη διάρκεια της αυτοθεραπείας ή όχι? :eusa-think:
τι εννοείς Ειρηνούλα? η αυτοθεραπεία από μόνη της είναι διαλογισμός...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Προσπαθώ να κάνω 4-5 φορές την εβδομάδα ρέικι...Αλλωτε και καθε μέρα....Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ καταφέρνω να συγκεντρωθώ. Θα ήταν καλό να κάνω κάθε μέρα ρέικι και να προσπαθώ να συγκεντρωθώ κάποια στιγμή ή να κάνω πέρα από το ρέικι σύν 20 λεπτά διαλογισμό?
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

να συγκεντρωθείς που Ειρηνούλα? μήπως εννοείς ότι δεν καταφέρνεις να μείνεις σε σιωπή?

στην αυτοθεραπεία υπάρχει τίποτα ομορφότερα από το να νιώσεις το σώμα σου? απλά το σώμα σου...και αφού το νιώσεις και "χορτάσεις" από αυτήν την επαφή, μετά υπάρχει τίποτα ομορφότερο από το να νιώσεις πιο βαθιά τον Εαυτό σου?

Δεν υπάρχουν σωστά και λάθη, τι με ρωτάς γλυκούλι μου?
Εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για εσένα...

Εγώ θυμάμαι ότι δεν υπήρχε τίποτα που να κλέψει την σκέψη μου, όταν με άγγιζα...Ούτε καν ο μεγαλύτερος έρωτας...


:) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από eirini »

Βασικά δε συηθίζω να με αγγίζω....λες γι αυτό να μη μπορώ να μεινω στη σιωπή? :scratch:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Vasoula »

ε?
και πως κάνεις θεραπεία? :scratch:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δεν μπορώ να αφεθώ

Δημοσίευση από Αμαλία »

:-?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”