Ενεργεια

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Ενεργεια

Δημοσίευση από eleni »

Βάσω εχεις πει αλλου:
Η ενέργεια διαφοροποιείται σε δονήσεις. ΄Οσο πιο πυκνές, τόσο πιο βαριές και έτσι αντιληπτές. ΄Οσο πιο "αραιές" τόσο πιο λεπτοφυείς και έτσι όχι άμεσα αντιληπτές.
Θα μπορεσεις να μας το αναλυσεις λιγο? και οποιος αλλος ξερει!
Η ενεργεια ειναι μια... οκ... ερχεται απο ενα σημειο... οκ....
πως διαφοροποιειται σε πυκνη και λεπτοφυης ? στην πορεια ?
Απο τι εξαρταται...?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι δονήσεις της ύλης είναι χαμηλών συχνοτήτων.
΄Οσο διευρύνεσαι, όσο μέσα από την εργασία σου με τον εαυτό σου, η συνείδηση σου γίνεται συνειδητότητα, όσο περισσότερες όψεις του Ανώτερου Εαυτού σου φέρνεις στην ζωή σου, τόσο οι δονήσεις σου υψώνονται...Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να "νιώσεις" τις πιο λεπτοφυείς δονήσεις. Οι πιο λεπτοφυείς δονήσεις είναι και αόρατες μεν, αλλά τις αισθάνεσαι. Πιο λεπτοφυείς μεν, πιο οξείς δε.

Γι' αυτό και υπάρχει η διαφορά στην αίσθηση της ενέργειας,που έχει ένας άνθρωπος που μόλις έχει έρθει σε επαφή μαζί της (1ος βαθμός), με αυτόν που ήδη είναι μάστερ. Ο ένας δεν την καταλαβαίνει ακόμα, ο άλλος την αισθάνεται έντονα. ΄

Αν μετράγαμε τις δονήσεις του σώματος ενός ανθρώπου που δεν έχει ρέικι και ενός που έχει 1ο βαθμό, θα διαπιστώναμε την διαφορά στην συχνότητα. Αυτό δεν τους κάνει διαφορετικούς ανθρώπους. ΄Ιδιοι είναι.

΄Ετσι και η ενέργεια. Η ίδια ενέργεια. Η συμπαντική ενέργεια που μπορεί να έρθει στις απίστευτα υψηλές συχνότητες. ΄Ομως σ' αυτήν την περίπτωση, το ενεργειακό σώμα του ανθρώπου, που οι δικές του δονήσεις είναι χαμηλές, δεν θα αισθανόταν καλά. ΄Ετσι προσλαμβάνει ενέργεια που είναι συμβατή με τις δικές του δονήσεις.

Το ίδιο συμβαίνει και κατά την θεραπεία.
Ακόμα και αν εγώ προσλαμβάνω την ύψιστη δόνηση της ενέργειας, λόγω των δικών μου υψηλών δονήσεων, ο άνθρωπος που δέχεται από εμένα ρέικι θα λάβει αυτό που αντέχει το δικό του ενεργειακό σώμα. Ο Ανώτερος Εαυτός κατά την θεραπεία του επιτρέπει και την αντίστοιχη δόνηση.

Το ίδιο συμβαίνει και κατά την μύηση στο ρέικι.

Γι' αυτό χρειάζεται η ολοκλήρωση στο Usui Reiki, για να προχωρήσει κανείς στα επόμενα βήματα μυήσεων.

Οι διαφορετικές εμπειρίες κατά τις μυήσεις, και κατά τις συνεδρίες έχει να κάνει με το ενεργειακό μας σώμα. Και κυρίως πόσο έχουμε επιτρέψει, με την εργασία μας με τον εαυτό μας, να φέρουμε ανώτερες όψεις του Εαυτού μας, στην συνείδησή μας, στον νου μας, και να κάνουμε την συνείδηση συνειδητότητα και τον νου μας, διάννοια.

Το ρέικι, οι μυήσεις βοηθάνε να γίνει η εργασία πιο γρήγορα. Αλλά πάλι, είναι δική μας η απόφαση, αν πάρουμε το ρέικι απλά για να "θεραπεύσουμε" ή αν πάρουμε το ρέικι για να "νιώσουμε" τι θα πει θεϊκος άνθρωπος. Δική μας η επιλογή, δική μας και η απόφαση.

Και φυσικά αντιλαμβάνεστε τώρα, γιατί όλοι οι ρέικι μάστερς δεν είναι στην αντίστοιχη δόνηση...

Και γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν περνούν τους "καθαρισμούς" των πεδίων τους το ίδιο έντονα.
΄Ολα είναι αποφάσεις μας, και δεν υπάρχει τίποτα μαγικό σ' αυτό!

Κάποιος θέλει γρήγορα να προχωρήσει κάποιος άλλος χρειάζεται χρόνό. Δεν είναι κακό αυτό. Μην το βλέπετε σαν λάθος.

Απλά θέλω να αντιληφθείτε πόσο η ζωή μας είναι δική μας επιλογή!!!

Βοήθησα λίγο?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Γι' αυτό και υπάρχει η διαφορά στην αίσθηση της ενέργειας,που έχει ένας άνθρωπος που μόλις έχει έρθει σε επαφή μαζί της (1ος βαθμός), με αυτόν που ήδη είναι μάστερ. Ο ένας δεν την καταλαβαίνει ακόμα, ο άλλος την αισθάνεται έντονα.
Εγώ για παράδειγμα στον πρώτο βαθμό την ένοιωθα αμυδρά στο πρόσωπο και στα χέρια όταν έκανα.
Τώρα με τον δεύτερο, όποτε είμαι σε σχετικά ήρεμο περιβάλλον (δηλαδή οπουδήποτε δεν έχει πολύ θόρυβο), αισθάνομαι την ενέργεια στο πρόσωπό μου σχεδόν συνέχεια, ακόμα και όταν δεν κάνω ρέικι.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Η ΑΠΟΛΥΤΗ βοηθεια!

Ευχαριστουμε!


Σπυρο την πηρες την μπαλιτσα χθες το βραδυ ?????????
Εμενα με πονοκεφαλιασες παντως, παλι!!

Βασω, εχθες το βραδυ στελναμε ταυτοχρονα ο ενας στον αλλον, δεν πειραζει ε ?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D :D

όχι βέβαια, εννοείται ότι αφού σας δίνει χαρά.

Ενεργειακές μπαλίτσες ε?? Τέλειο??? ΄Οχι πέστε μου!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Χμ, προσπαθησα, αν και δεν μπορω να την κουμανταρω ευκολα ακομα! Βγηκε μια πολυ μικρουλα.
Η επομενη ειναι δικια σου, θα την αφησω διπλα στο κρεβατι σου να τη δεις ενα πρωι που θα ξυπνησεις!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Ναι έχω κι εγώ ανάγκη μια "ενεργειακή μπαλίτσα" γεμισμένη με αγάπη!!! ΕΎΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Μια μπαλιτσα με απ ολα στο 3, βεβαιως!!!!!!!!!!

και δε μου λες Βασω.... υπαρχει περιπτωση να ρουφαει καποιος το ρεικι χωρις να τον ακουμπουν τα χερια?
Σε αποσταση 0 εως μετρο π.χ...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D

Τι να σου πω? Με το ρέικι όλα είναι πιθανά!

Θα έλεγα ναι γίνεται...εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί.

Και αφου έχει συμβεί σε έναν, μπορεί να συμβεί σε όλους...

(την ξέρετε την άποψή μου!)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

να ρωτήσω κάτι ??? την παρασκευή το βράδυ έστειλα reiki στον εαυτό μου και ένιωσα υπερβολική ενέργεια να διαχέει το κορμί μου και ένιωθα το χέρι μου να παίρνει φωτιά
Την επόμενη μέρα το είπα στη φίλη μου και μου είπε ότι το ίδιο παράξενα ένιωθε και εκείνη...δηλαδή υπερβολική ενέργεια και θερμότητα... ρώτησε και τη μαμά της
(η οποία και αυτή ασχολείται με το reiki) και ένιωθε ακριβώς το ίδιο πράγμα
η ερώτηση μας είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση την παρασκευή βράδυ για κάποιο λόγο...δεν ξέρω.... ίσως βρέθηκε καμιά μεγάλη ομάδα και να στέλνανε ενέργεια κάπου γενικά??
..εσείς το νιώσατε ή ήταν απλά μια σύμπτωση που νιώσαμε το ίδιο συναίσθημα ενώ ήμασταν μακριά η μία από την άλλη... δεν ξέρω ίσως η ερώτηση είναι λίγο κουτή αλλά είμαι λίγο περίεργη :oops: :oops: :oops: :D :D :D
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μυρτώ μου βρισκόμαστε εν μέσω "μάχης" :D :D :D

Προσλαμβάνουμε ενέργειες από παντού!!

Απολαύστε το!

Για το ρέικι η "αίσθηση" ποτέ δεν είναι η ίδια!

΄Αλλοτε νιώθεις την ενέργεια δυνατά, άλλοτε συγκεντρωμένη, άλλοτε πιο ανάλαφρη.

Δεν έχει συγκεκριμένη "ενεργειακή" δομή. Δεν είναι κάτι που κάθε φορά είναι ίδιο.

Αυτό που κάθε φορά είναι ίδιο, είναι η "μαγεία" της αίσθησης!!!

Και ας μείνουμε εκεί....

Τώρα τι λέω σε ένα Αιγοκεράκι ε??? :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

εννοείται σαν αιγόκεράκι και γω προσπαθώ να βρω τη λογική απάντηση πρώτα και δεν υπακούω την καρδιά και το ένστικτό μου...που θα μου πάει ... θα μάθω......χιχι :lol: :lol: :lol:
γνωρίζω ότι η ενέργεια που δεχόμαστε δεν είναι ίδια κάθε φορά...γιατί άλλες φορές είμαστε καλύτερα και άλλες πεσμένοι ή ψυχολογικά ή σωματικά οπότε κάθε φορά παίρνουμε και άλλη ποσότητα ενέργειας...δεν ήταν η υπερβολική ενέργεια που με κατέκλυσε και είχα την απορία αυτή αλλά η ίσως σύμπτωση που νιώσαμε το ίδιο συναίσθημα 3 άτομα που δεν βρισκόμασταν μαζί...
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

αααα ωστε ετσι εξηγειται!
Ολο το ΠαρασκευοΣαββατοΚυριακο το ενιωθα αυτο Μυρτω !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα το νιώθουμε συχνά αυτό από δω και πέρα!!

Πολλές "πνευματικες" ενέργειες ολοένα και πιο κοντά στην Γη!!

Και όταν είσαι ευαισθητοποιημένος στην ενέργεια το νιώθεις...

οι υπόλοιποι? ΄Ίσως ενταθούν οι τσακωμοί και γενικά η ασυνεννοησία!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

οι υπόλοιποι? ΄Ίσως ενταθούν οι τσακωμοί και γενικά η ασυνεννοησία!!!
Ναι, αλλα καποιος να τους πει "μονο για σημερα μην εκνευριζετε αυτους που κανουν ρεικι"! :roll:

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”