αρκετή ενέργεια

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α και κάτι άλλο!

Ουσιαστικό είναι να μπεις ενεργά στην αντίληψη ότι τίποτα δεν έγινε με την μύηση, εξωτερικό!!!

Δεν σου έδωσαν τίποτα! Γιατί αυτό το είχες έτσι κι αλλιώς!

΄Ισως η λέξη "αφύπνιση" ταιριάζει απόλυτα σ' αυτό!!!

Δεν πήρες κάτι που δεν είχες...απλά θυμήθηκες κάτι που είχες πάντα!

΄Οταν το νιώσεις, τότε θα νιώσεις!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

ευχαριστώωωωωωωωωωωω
μάλλον αρχίζω να καταλαβαίνω......το δυσλεκτικό....! :wink:

Εικόνα
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

iexor και γω αιγοκεράκι είμαι και ακόμα προσπαθώ να γειώσω και εγώ τα παράξενα που συμβαίνουν αλλά αφήνω τον εαυτό μου να χαλαρώνει και να δέχεται οτιδήποτε περιβάλλεται από αγάπη.
δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στο reiki αλλά στον ένα χρόνο που ασχολούμαι κατάλαβα ότι σιγά σιγά άρχισα να εξοικειώνομαι με την ενέργεια και πολλές φορές ένιωθα ότι έδινα reiki από όλο μου το σώμα....μια φορά να φανταστείς μου δίνανε και όταν ήταν στις πατούσες μου ένιωθα ότι έδινα εγώ με τα δάχτυλα του ποδιού μου στην κοιλιά του ατόμου που μου έδινε....σιγά σιγά τα χέρια σου θα καθοδηγούνται από μόνα τους και θα τοποθετούνται εκεί που χρειάζεται περισσότερο και η ενέργεια θα κατακλύσει όλο σου το κορμί..
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

επιτέλους και ένα Αιγοκεράκι.....! :) :) :)
Γειά σου Μυρτώ μου......χαίρομαι που σε γνωρίζω.

Χαλαρώνω σιγά, σιγά...........!
Ξέρεις είναι η αρχη.... :) :) :)

Σας ευχαριστώ,

με πολύ πολύ αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

αχ χαίρομαι και γω πολύ iexor ...
ξέρω ξέρω...και γω στις αρχές έλεγα "μπααα...ιδέα μου θα ναι...έχω επηρεαστεί τόσο πολύ από αυτά που νομίζω ότι παντού δίνω ενέργεια"...έλα όμως που έτσι γινόταν...ακουμπούσα μια φίλη στην πλάτη να το χαιρετήσω και μου ένιωθα το χέρι μου ένιωθα ότι έδινα ενέργεια , καθόταν δίπλα μου μια άλλη κοπέλα και μου έλεγε ότι νιώθει ότι της δίνω reiki, έδινα από τα πόδια από παντού..!!
όταν δε γνώριζα κάτι( αν και πιστεύω ότι είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος άνθρωπος )ναι μεν το άκουγα αλλά δεν το πίστευα μέχρι να το δω από μόνη μου...μέχρι να δω αποδείξεις.. και τώρα τις βλέπω, τις νιώθω, τις καταλαβαίνω...!!!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:Α και κάτι άλλο!

Ουσιαστικό είναι να μπεις ενεργά στην αντίληψη ότι τίποτα δεν έγινε με την μύηση, εξωτερικό!!!

Δεν σου έδωσαν τίποτα! Γιατί αυτό το είχες έτσι κι αλλιώς!

΄Ισως η λέξη "αφύπνιση" ταιριάζει απόλυτα σ' αυτό!!!

Δεν πήρες κάτι που δεν είχες...απλά θυμήθηκες κάτι που είχες πάντα!

΄Οταν το νιώσεις, τότε θα νιώσεις!!!

:D :-D =)) :)) :x @};- >:d< O:-) ^:)^ :-o >:\ :* :-( :? :-? 8) :oops: ;) :mad: :P
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι έπαθες παιδάκι μου? :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

M αρεσε η απαντηση σου... @};- ^:)^
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Περιτριγυρίζει το νου μου καιρό μια ερώτηση μόνο που δεν ξέρω πώς να την εκφράσω.. Θα προσπαθήσω.
Όπως πολλοί θα ξέρετε δεν έχω πάρει κανένα βαθμό ακόμα. Κάποιες φορές από περιέργεια έχω ακουμπήσει τα χέρια μου και τα έχω αφήσει λιγάκι σε διάφορα σημεία που συσσωρεύουν ένταση ή όχι. Στο σβέρκο, στο λαιμό μου που θεωρώ ότι το χρειάζεται (καθότι θυρεοειδική) κλπ κλπ. Δεν πιστεύω φυσικά ότι κάνω ρέικι, αλλά ξέρω ότι όταν χτυπάμε κάπου στο σώμα αντανακλαστικά ακουμπάμε το συγκεκριμένο σημείο και η ζέστη μας κάνει δουλειά.
Θέλω να καταλήξω στην εντύπωση που μου κάνει όταν ακουμπώ την κοιλιά μου, στο σημείο που πονάμε οι γυναίκες, χωρίς όμως να πονώ. Θέλω ίσως να δω τις αντιδράσεις του σώματός μου και να δει και το σώμα μου ότι το φροντίζω ( ? ) Κάπως έτσι. Δεν το κάνω δηλαδή από ανάγκη ίασης στους πόνους. Το αποτέλεσμα όμως είναι εντυπωσιακό και μάλιστα εντυπωσιακότερο αν το συγκρίνω με την αίσθηση του υπόλοιπου σώματος που απλά δέχεται τη φυσιολογική ζέστη που τα χέρια ως σώμα εκπέμπουν. Αισθάνομαι εκείνο το σημείο να ζεσταίνεται αισθητά, πολύ πολύ περισσότερο απ' ότι γίνεται με την απλή θερμότητα από τα χέρια πάνω στο υπόλοιπο σώμα.
Και μετά είναι σα να μου ζητάει εκείνο το σημείο, να μη βγάλω τα χέρια μου ακόμα. Ξέρω ότι δεν του φτάνει. Και αυτό γίνεται κάθε φορά που ακουμπάω. Λέω κάθε φορά γιατί μετά από την πρώτη φορά που έκανα σε όλο μου το σώμα στις διακοπές για τους λόγους που προανέφερα, έχω ξαναακουμπήσει μόνο εκεί κάποιες φορές, ίσως από παρόρμηση, ίσως επειδή γνωρίζω τώρα την αίσθηση και αισθάνομαι ότι χρειάζεται πάλι.

Δεν ξέρω αν το σημείο εκείνο είναι γενικά πιο ευαίσθητο ώστε να θερμαίνεται περισσότερο σε όλους, ή αν εγώ το έχω ανάγκη. Δε λέω ότι είναι ρέικι, γιατί ρέικι δεν έχω, αλλά ίσως το έχω ανάγκη ( ? ) Και τί ανάγκη να είναι αυτή; Τί μπορεί πιθανόν να μου λέει το σώμα μου, για κάποια πιθανόν ψυχική μου ανάγκη; Αυτά τα ερωτήματα μου γεννιόνται. Δε θα ρωτούσα τη γνώμη σας αν δεν ήμουν σίγουρη ότι η θερμότητα εκεί είναι τόσο έντονη πάντα, που προκαλεί ερωτήματα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στο σημείο αυτό, Μαράκι, είναι το δεύτερο ενεργειακό κέντρο μας!
Εκεί που βρίσκεται η εσωτερική πηγή ενέργειας (σεξουαλική) και η ψυχολογική ποιότητα του δεύτερου κέντρου αφορά στις σχέσεις μας με τους άλλους και κυρίως με τους γονείς μας!!

:-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, είναι μέρος της αυτογνωσίας η δυνατότητα να ανακαλύψουμε εκείνες τις ψυχολογικές δομές που μας έκαναν να μην μπορούμε να επικοινωνήσουμε με την βαθύτερη ουσία μας! Το να βρίσκουμε τους αμυντικούς μηχανισμούς της προσωπικότητας και να την αποταυτίζουμε από την "στρατηγική" της συμπεριφοράς, είναι ένα βασικό μέρος του Δρόμου μας!

Η ενέργεια μπλοκάρει μέσα από τις προσωπικές μας προτιμήσεις και τα βαθύτερα συναισθήματά μας, δημιουργώντας δυσλειτουργίες που δεν αφορούν μόνο το σώμα μας, αλλά όλο το είναι μας, που είναι κομματιασμένο σε ανούσιες "ταυτότητες", χάρη στην φυσική μας εκπαίδευση μέσα σε μια κοινωνία αποσυνδεδεμένων από τον Εαυτό τους, ανθρώπων...

Δεν είναι λοιπόν σωστή η έκφραση "δεν έχω ρέικι", καλύτερα θα ήταν να έλεγες "δεν έχω βρει ακόμα την σύνδεσή μου με τον Εσώτερο Εαυτό μου"...

Αν είναι το ρέικι ή ένας άλλος τρόπος επανασύνδεσης, αυτό αφορά τον δικό σου Δρόμο, κοριτσάκι μου!

΄Οτι και να επιλέξεις πάντως, να θυμάσαι ότι η πνευματικότητα, χωρίς την ψυχολογική πλατφόρμα, είναι απόδραση και πλάνη...

Ποτέ δεν θα μπορέσει κανείς να στηρίξει τον Εσώτερο Εαυτό του σε μια προσωπικότητα που δεν ξέρει τι είναι και απλά το φαντάζεται, γιατί της το είπαν...

Γι' αυτό και οι τόσες αποτυχίες να μπορέσουν οι άνθρωποι να ελευθερωθούν μέσα από τους τόσους πολλούς πνευματικούς δρόμους που έχουν ανοιχτεί στην σημερινή εποχή, μια και τους έχουν συνδέσει απλά με το επίτευγμα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ Βάσω μου! Νομίζω ότι καταλαβαίνω :oops: :P
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

΄Ισως η λέξη "αφύπνιση" ταιριάζει απόλυτα σ' αυτό!!!

Δεν πήρες κάτι που δεν είχες...απλά θυμήθηκες κάτι που είχες πάντα!

΄Οταν το νιώσεις, τότε θα νιώσεις!!!
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: αρκετή ενέργεια

Δημοσίευση από Μάνος »

Παιδάκια θα ήθελα κι εγώ να σας ρωτήσω κάτι...
Όταν κάνεις ρέεικι στον εαυτό σου και εκείνη την ώρα νιώσεις μια έντονη φαγούρα σε κάποιο άλλο σημείο του σώματος σου, ε και είναι τόσο έντονη που ξύνεσαι. Χαλάει η ενέργεια και πρέπει να ξαναρχίσω από την αρχή; Μου έχει τύχει αρκετές φορές.

Επίσης όταν κάνω ρέεικι σε μένα, έχω νιώσει αρκετές φορές μυρμιγκιάσματα, κυρίως στην περιοχή του αγκώνα. Δεν πήγε ο νούς μου ότι αυτό έχει να κάνει με την ενέργεια. Σκέφτηκα απλά ο αδαής πως μούδιασε αυτό το σημείο γιατί είναι αρκετή ώρα ακίνητο...

Τελευταία έχω αρχίσει να βλέπω χρώματα. Το ένα διαδέχεται το άλλο σε ακαθόριστα σχήματα. Μικραίνουν, μεγαλώνουν τα σχήματα και τα χρώμτα εναλλάσονται αρμονικά. Αυτό όμως που βλέπω πολύ έντονα και ίσως με τη μεγαλύτερη διάρκεια και που όταν το βλέπω πραγματικά το θαυμάζω είναι το μπλέ. Ένα μπλέ ελεκτρίκ τόσο έντονο και φωτεινό, αφού νομίζω πως το βλέπω πραγματικά!!! ΥΓ: Το συγκεκριμένο χρώμα είναι και το αγαπημένο μου. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο ή αν συνδέεται με το πέμπτο κέντρο μου...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: αρκετή ενέργεια

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη μου όχι δεν χαλάει τίποτα αν την ώρα της αυτοθεραπείας ξυστείς.
Μπορείς να συνεχίσεις...
Πολλοί άνθρωποι στον πρώτο βαθμό έχουν διάφορα "συμπτώματα" στο φυσικό τους σώμα, κατά την αυτοθεραπεία. Είναι η πρώτη επαφή με την ενέργεια, που δημιουργεί τσιγκλίσματα στο σώμα, γιατί είναι το μόνο μέσον για να αντιλαμβάνονται κάτι "αόρατο".
Μετά αυτό βαθαίνει και το νιώθεις μέσα σου.

Τα χρώματα που βλέπουμε κατά την αυτοθεραπεία έχουν να κάνουν και με τα κέντρα μας, αλλά όχι μόνο...

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”