αρκετή ενέργεια

Συντονιστής: Vasoula

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

αρκετή ενέργεια

Δημοσίευση από Ichor »

Όταν κάνω συνεδρία ρέικι, είτε στον εαυτό μου είτε σε κάποιον άλλο, πως καταλαβαίνω αν κάποιος δεν παίρνει ενέργεια?

πως καταλαβαίνω ότι κάποιο κέντρο έχει περισσότερη ανάγκη ή κάποιο άλλο κέντρο είναι κλειστό και δεν τη δέχεται?

Έχει τύχει κατά τη διάρκεια συνεδρίας να μουδιάσουν τα μέλη μου, χέρια και πόδια, χωρίς εμφανή λόγο. Αυτό μπορεί να είναι κάποιο δείγμα...?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πρέπει να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια μου πάντα...?

μπορώ να κάνω ρέικι με το ένα χέρι μόνο στο γόνατό μου για παράδειγμα...?


Υ.Γ. (συγνώμη αλλά μάλλον είμαι ντουβάρι...) :( :(
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kαλημέρα Iexor,
Μπορείς να κάνεις ρέικι και με το ένα δάκτυλο. Το σώμα αυτοθεραπεύεται.
Το Ρέικι είναι μια εντολή που έχει σαν μέσο και τα χέρια. Μια εντολή αυτοθεραπείας που χρειάζεται το "συν Αθηνά και χείρα ακούμπα"! Ολα πάνω και μέσα μας είναι να τα χρησιμοποιήσουμε. Το μυστικό είναι να το κάνεις και μετά να το ...ξεχάσεις ότι το έκανες.

Αν μουδιάζουν χέρια και πόδια σίγουρα θα υπάρχει λόγος. Θα σου συνιστούσα μια απλή άσκηση. Κάθε πρωί τρίβε τις παλάμες σου μεταξύ τους. Μετά βάλε την μια απέναντι απο την άλλη, στην αρχή πολύ κοντά και σιγά σιγά απομάκρυνέ τες. Στο ενδιάμεσο σημείο του κενού των χεριών σου, ήδη θα έχει δημιουργηθεί ένα ηλεκτρικό πεδίο. Σιγά σιγά τα ανοίγεις μεταξύ τους. Δεν ξέρω να σου πω τι είδους ενέργεια θα νιώσεις. Ομως είναι ένας τρόπος να ανοίξει ο κωδικός στις παλάμες σου. Δοκίμασέ το αρκετές φορές και τα ξαναλέμε!
Ελπίζω να σε βοήθησα
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

πάντα......! :) :)
αμ ξέρω που ρωτάω....! χιχιχι



φιλιά πολλά πολλά
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

για την ακρίβεια αυτό που νοιώθω..... είναι μυρμήγκιασμα
πολλές πολλές βελονίτσες........ ιδιαίτερα στα χέρια....!

:?: :?: :?: :shock:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευαίσθητο,
Η βελόνα τσιμπάει, το μυρμύγκιασμα περπατάει. Ενα απο τα δύο, παρατήρησε τον εαυτό σου τι νιώθει και πως το περιγράφει!



Η σκέψη ακολουθεί την ενέργεια
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η σκέψη ακολουθεί την ενέργεια
Αν θες πες το με παράδειγμα,παντα θεωρω ότι κατι οταν γινεται "απτό" γίνετια ταυτόχρονα και πλήρως κατανοητό ,έως ότου γίνει και βιωματικό.
Ευχαριστώ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kαλή μου Σφαίρα,

Δεν μπορώ να πω με παράδειγμα το "η σκέψη ακολουθεί την ενέργεια". Υπάρχει μια λέξη κλειδί η λέξη Παρατήρηση, στη δική σου ζωή, έτσι θα γίνει για σένα βιωματικό
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Συμφωνώ απολυτα όπως το θέτεις,ετσι είναι.
Ευχαριστω!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Λίλλιαν έγραψε:Ευαίσθητο,
Η βελόνα τσιμπάει, το μυρμύγκιασμα περπατάει. Ενα απο τα δύο, παρατήρησε τον εαυτό σου τι νιώθει και πως το περιγράφει!
Περπατάει, περπατάει..... :?: :?:
Είναι γλυκιά αίσθηση.

:?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αρχιζω συνηθως με τα χερια ενωμενα ( Gasho ) ...
και ανοιγω το καναλι ..... τι μελει γενεσθαι δεν το ξερω μολις αρχισει η ροη .....
Μερικες φορες περναω τα χερια μου πανω απο τον δεκτη για να τον διαβασουν τα χερια μου μα τα μυαλο ψιλοκοιμαται ... η καρδια παρατηρει και θυμαται ...
Οι αντιδρασεις του σωματος συχνα ειναι απροβλεπτες και πικοιλες , αλλες φορες τσιμπιματακια , αλλες φορες μυρμιγκιασμα . αλλες μια χαλαρωση μεχρι υπνου . Δυο φορες μου ετυχε το σωμα μου να σπαρταραει απαλα σαν ψαρι ( ενω δεχομουνα ρεικι ..... η δασκαλα μου μου ειπε τοτε : αστο να εκδηλωθει και να φυγει ...... μερικες φορες κυριως οταν εδινα σε γυναικα στην πλατη εμφανιστικε ενας πονος αναμεσα στις ωμοπλατες , μια φορα μαλιστα μου ζητησε να σταματησω ( τοσο δυνατα τον ενιωθε ) Επισης μια φορα μια ( Διδυμος χεχε ) ειχε μια υπερδιεγερση ! ! ! σαν υπερκινητικο παιδι εκανε , αναπηδαγε επιτοπου σαν κοριτσακι στο κρεβατι της μαμας ... Χαχα Καποιος που ειχε κτηπισει το γονατο του στο ποδοσφαιρο μο ζητησε να του κανω στο γονατο και μετα μας ελεγε πως (εβλεπε - ενοιωθε ) κατι σαν φιδι ξεκουλουριαστικε απο το γονατο του ...

Ελπιζω να βοηθησα , αν οχι ζητω την επιηκεια σας .......
Φτου ..... παλι τακανα θαλασσα με τα λογια ..... τελικα οταν κανεις Reiki ξερεις με σιγουρια τι κανεις οταν μιλας γιαυτο ομως δεν ξερεις τι λες οταν ξαναδιαβαζεις τι εγραψες .... χεχεχε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Επισης μια φορα μια ( Διδυμος χεχε ) ειχε μια υπερδιεγερση
α...αυτό θα μπορούσες να το παραλείψεις :D :D :D

μην αρχίσουμε και εδώ...δεν θα το αντέξω!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πέννη μου, γνωρίζω καλά αυτές τις ερωτήσεις.
Από το πουθενά...ξαφνικά έχει στα χέρια σου μια "δύναμη", που στην αρχή δεν ξέρεις καν να την οριοθετήσεις...

Ζεις μαζί της και την νιώθεις να σε γεμίζει και παραξενεύεσαι...
Λες..."σ'εμένα συμβαίνει αυτό?"

Σιγά σιγά αρχίζεις να την νιώθεις "γνώριμη", σαν εσυ κι αυτή να είσαστε πάντα μαζί, πάντα ένα!

Μετά ξεχνάς πως ξεκίνησε η "γνωριμία". ΄Εχει γίνει δευτερη φύση σου και νιώθεις πια ότι πάντα ήταν εκεί, αλλά εσύ δεν την αντιλαμβανόσουν...

Δεν χρειάζεται πια ούτε καν να την "καλέσεις". Είναι πάντα εδώ, μαζί σου, μαζί μου!

Νιώθεις την δύναμη της και η καρδιά σου γεμίζει από αγάπη.
Κάθε φορά ολοένα και πιο πολύ, κάθε φορά ολεοένα και πιο κοντά στο φως. Στο φως του ρέικι!!!

Το φως γίνεται, λοιπόν, δεύτερη φύση σου! Και το ακολουθείς, μέχρι να αντιληφθείς ότι το φως και εσύ είσαστε ένα!

Από εκεί και μετά, μόνο νιώθεις...δεν κάνεις τίποτα άλλο! Ούτε λες!

Μόνο για σήμερα, αγαπώ, γι' αυτό αιώνια!
Είναι οι μόνες λέξεις που μπορείς να πεις!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Σας ευχαριστώ...... πολύ πολύ.

Η αλήθεια είναι οτι μου συμβαίνουν διάφορα "παράξενα" και ως αιγοκεράκι.....προσπαθώ να τα γειώσω....! χεχε

Λοιπόν καινούργιο .....:

Όταν κάνω σε μένα ρέικι.........συνήθως με παίρνει ο ύπνος μόλις φτάσω στο τσάκρα του Ηλιακού Πλέγματος. Έτυχε μέρα να ξυπνήσω έτσι.....! (είμαι ήσυχη στον ύπνο βλέπεις)
Δεν νοιώθω όμως κάτι σε μένα .....! :?: :?:

Όταν όμως κάνω στις κόρες μου........η μία μίλησε για ένα γλυκό άδειασμα.........! η άλλη μου είπε ότι ένοιωθε ένα κάψιμο όταν είχα τα χέρια μου στο πρόσωπό της.....!

Γιατί εγώ δεν νοιώθω....? ε?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mάλλον γιατί περιμένεις να νιώσεις...

Επίκεντρώσου σ' αυτό που σου είπε η Λίλλιαν, γιατί είναι σοφό!

Κάνε ρέικι, και μετά ξέχνα το!!!

΄Οταν θέλεις...φεύγεις από το παρόν.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα! ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”