Αποριες σχετικα με την εκπαιδευση μου στο ρεικι.

Συντονιστής: Vasoula

Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Αποριες σχετικα με την εκπαιδευση μου στο ρεικι.

Δημοσίευση από Giwrgos »

Γεια σας. Εχω παρει τον 1 βαθμο στο ρεικι πριν απο κατι μηνες. Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω κατα ποσο λαμβανω σωστη καθοδηγηση απο τη δασκαλα μου. Δεν αναφερομαι στη μυηση, η οποια εγινε μια χαρα, αλλα στο μετεπειτα.
Προσωπικα θεωρω οτι η εκπαιδευση στο ρεικι δεν σταματαει με μια μυηση, δεν μπορει να περιοριζεται μονο στις 2 μερες του σεμιναριου. Πιστευω πως υστερα απο τους συντονισμους πρπει να υπαρχει επαφη μαθητη και δασκαλου. Να γινεται ανταλλαγη ενεργειας, να λυνονται αποριες και να δινονται επεξηγησεις. Για να ειναι κανεις θεραπευτης, δεν αρκει η γνωση του α βαθμου, ακομη κι αν εχει παρει καποιος τον α βαθμο.
Επειδη φετος ειχα βαρυ προγραμμα, δεν ειχα και πολυ χρονο για συναντησεις ρεικι. Πιστευα οτι το καλοκαιρι θα ηταν διαφορετικα. Συννενοηθηκα με τη δασκαλα μου να συναντηθουμε - ηταν και μια κοπελα (μαθητρια) μαζι). Καλα ως εδω αλλα και παλι θεωρω οτι κατι λειπει. Νιωθω οτι χρειαζομαι καθοδηγηση και περισσοτερες, αλλα δεν γνωριζω αν ειμαι υπερβολικος. Υστερα ζητησα απο τη δασκαλα να τα ξαναπουμε την επομενη εβδομαδα, αλλα αρνηθηκε λογω των υποψρεωσεων της. Μου ειπε οτι θα ξανασυνντηθουμε ακομα μια φορα το καλοκαιρι, πραγμα που θεωρω λιγο...
Δεν ξερω αν εχω δικιο ή αδικο, αλλα δεν ειναι σωστο να υπαρχει μια ανοιχτη επικοινωνια και συνεχης καθοδηγηση? Δεν ειναι ολα αυτα μερος της διδασκαλιας του 1 βαθμου? Δεν πρεπει ο δασκαλος να ειναι ''διπλα'' στο μαθητη και σε συνεχη επαγρυπνιση για να τον συμβουλευει και να τον καθοδηγει?
Ειμαι σιγουρος οτι αν προτεινα στη δασκαλα μου να πληρωνω 50 ευρω για καθε συναντηση, θα δεχοταν σιγουρα. Κι ομως, γιατι θα πρεπει ρυθμιστης της σχεσης δασκαλου μαθητη να ειναι το χρημα? Δεν ειναι πανω απο ολα μια υποχρεωση, μια θεια ''εντολη'', αν θελετε?

Σας ευχαριστω
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το ρέικι είναι αυτο-διαχείριση, αγαπητέ φίλε, γνώθι σ'αυτόν!
Αυτο-θεραπεία κυρίως... :-D :-D

Δεν έχει σχέση με δάσκαλο και μαθητή, όπως στα συστήματα της Γιόγκα ή σε κάποιες άλλες ανατολικές μεθόδους Ζεν κλπ...
Κάνεις το σεμινάριο και τέλος! ΄Εται μεταδίδεται εδώ και χρόνια...
΄Εχεις όσα έχει και ο μάστερ σου! Την ίδια ενέργεια...Τι παραπάνω μπορεί να σου δώσει?

Βέβαια αλλιώς ήταν τα πράγματα με τον Ουσούι, γιατί αυτός όντως ήταν δάσκαλος, αλλά στην Δύση δεν έχει καμία απολύτως σχέση αυτή η αναλογία...
Γι' αυτό και σε κάθε γωνία υπάρχει ένας ρέικι-μάστερ, αλλά δάσκαλοι πολλοί λίγοι!

Η βαθιά αυτογνωσία που μπορείς να επιτύχεις με το ρέικι δεν είναι θέμα μάστερ ρέικι, γιατί τις περισσότερες φορές, ούτε κι εκείνος έχει καταφέρει να μπει βαθύτερα στην γνώση του Εαυτού του.

Το ρέικι είναι ένα μυητικό σύστημα που ανοίγει τον δρόμο για τον καθένα μας στην διαχείριση της ενέργειας και εξαρτάται από τον καθένα μας που θέλει να φτάσει...

Δεν νομίζω, από την εμπειρία μου, ότι όλοι αυτοί οι ρέικι μάστερ που δίνουν το ρέικι πια, μπορούν να καθοδηγήσουν ανθρώπους, στον εσωτερικό τους δρόμο...

΄Οσο για το θεραπευτής, ΄θα ήθελα να το ξανασκεφτείς...Πολύ δύσκολη έννοια...

Ο πρακτικός ρέικι δεν είναι θεραπευτής. Θεραπευτής είναι αυτός που γνωρίζει τόσο πολλά για τον Εαυτό του, ώστε να γνωρίζει τόσα πολλά και για για σένα...

Αυτό που μπορεί ΄να κάνει ένας που έχει ρέικι, είναι να αποκαταστήσει την ενέργεια σε έναν άλλον άνθρωπο, και του δώσει την απαιτούμενη χαλάρωση και ευεξία, να ισορροπήσει και να εναρμονίσει τα ενεργειακά του κέντρα σε κάποιες συνεδρίες...
Δεν είναι όμως εφάπαξ...Σκληρή εσωτερική εργασία χρειάζεται να κάνει ένας άνθρωπος για να έχει εσωτερική αρμονία και ειρήνη, ιδιότητες που προάγουν την φυσική του υγεία, γιατί πρώτα έχουν προάγει την συναισθηματική, νοητική και πνευματική του υγεία...

Η θεραπεία μιας ασθένειας είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα που χρειάζεται κόπο και κυρίως αμέριστη αγάπη και υπομονή από την μεριά του θεραπευτή, είτε το κάνει στον εαυτό του, είτε σε έναν άλλον και κυρίως χρειάζεται γνώση...
Γιατί όπως θα έμαθες φαντάζομαι, η ασθένεια έρχεται από τα ψυχικά πεδία και όχι από το σώμα...

Τα χρήματα τώρα που κολλάνε? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

''Βέβαια αλλιώς ήταν τα πράγματα με τον Ουσούι, γιατί αυτός όντως ήταν δάσκαλος, αλλά στην Δύση δεν έχει καμία απολύτως σχέση αυτή η αναλογία... ''

Ναι, βασικα γνωριζω οτι γενικοτερα στην δυση ή και στην εποχη μας, αν θες, η διδασκαλια τελειωνει στη μυηση. Αλλωστε πολλα σεμιναρια ειναι του στυλ ''εναλλακτικες διακοπες'', οποτε επειτα απο τους συντονισμους μη τον ειδατε το δασκαλο! =)) :)) =)) :))

Ομως, η μαθητεια δεν ειναι κατι πιο βαθυ? Δεν ειναι ενα καλεσμα μιας ψυχης να καθοδηγησει μια αλλη? Δεν ειναι μια σχεση ζωης??? Και δεν αναφερομαι μονο στο θεμα του ρεικι, αλλα και γενικοτερα στην αυτογνωσια. Ρεικι και αυτογνωσια πανε πακετο, οπως επιβεβαιωνουν και οι αρχες του Γιουσουι. Εν πασει περιπτωσει, ποσο ειλικρινης και αληθινη και γνησια ειναι αυτη η σχεση, οταν υπαρχει επαφη μονο κατα τη διαρκεια του σεμιναριου?

Φυσικα και ο ''δασκαλος'' ειναι ανθρωπος. Προσωπικα δεν μ αρεσουν οροι οπως master και teacher και δασκαλος. Κι αυτο γιατι λιγοι ειναι οι πραγματικοι δασκαλοι, που αξιζει να ονομαστουν ετσι. Ισως δασκαλοι να ειναι μονο οι φωτισμενες ψυχες, που πλεον γνωριζουν... Βεβαια, ο καθενας ειναι δασκαλος για τον εαυτο του και για τους αλλους, αφου μεσα απο την καθημερινοτητα διδασκουμε και διδασκομαστε ασυνειδητα. Αλλα πραγματικος δασκαλος ειναι εκεινος που διδασκει συνειδητα και με γνωση.

Ευχαριστω
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βέβαια, για να μην είμαι και εντελώς άδικη, αν η ανάγκη σου ήταν μια παραπέρα επαφή και καθοδήγηση από τον μάστερ σου, ίσως θα όφειλες στην αρχική σας συνάντηση να το είχες διευκρινήσει...
Αν γνώριζες αυτήν την ανάγκη σου, ίσως να επέλεγες ένα άλλο σύστημα πιο "εξαρτημένο"...
Εγώ πχ. επέλεξα το ρέικι, για αυτόν ακριβώς τον λόγο...την ανεξαρτησία του από τον μάστερ...

Δεν μπορεί όμως ένας ρέικι μάστερ να έχει διαπροσωπικές σχέσεις με κάθε μαθητή του. Είναι αδύνατον εκ των πραγμάτων να ικανοποιήσει τέτοιου είδους ανάγκες, γιατί οι μαθητές είναι πολλοί, ενώ εκείνος ένας!

Ετσι συνηθίζεται, κάποιος μάστερ να καλεί τους ενδιαφερόμενους μια φορά την εβδομάδα σε μια ωραία ανταλλαγή ρέικι που περιλαμβάνει κι έναν διαλογισμό και μέχρι εκεί...

Κάτι που ουδέποτε έκανα εγώ, ούτε φαντάζομαι ότι θα κάνω...

Καλύτερα τέτοιου είδους θέματα να τα διευκρινίζεις από την αρχή, για να μην μένεις παραπονούμενος, ούτε να θεωρείς την μάστερ σου κάτι άλλο, που δεν είναι...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μαζί γράφαμε γνώθι σαυτόν! :D :D :D

καμία σχέση δεν έχει ο ρέικι μάστερ με αυτό που αναφέρεις...

Μιλάς για φωτισμένους δασκάλους που διδάσκουν βαθιά αυτογνωσία...
Ομως, η μαθητεια δεν ειναι κατι πιο βαθυ?
σαφώς!!! και ο ρέικι μάστερ δεν είναι ο δάσκαλος που εσύ ονειρεύεσαι...

Να εύχεσαι να είσαι τυχερός να τον συναντήσεις...κι ας μην έχει ακούσει ποτέ του για ρέικι! :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:Να εύχεσαι να είσαι τυχερός να τον συναντήσεις...κι ας μην έχει ακούσει ποτέ του για ρέικι! :)) :)) :))
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Vaso έγραψε:Δεν μπορεί όμως ένας ρέικι μάστερ να έχει διαπροσωπικές σχέσεις με κάθε μαθητή του. Είναι αδύνατον εκ των πραγμάτων να ικανοποιήσει τέτοιου είδους ανάγκες, γιατί οι μαθητές είναι πολλοί, ενώ εκείνος ένας!
Αυτο δεν ισχυει και για αλλα συστηματα??
Vaso έγραψε:Εγώ πχ. επέλεξα το ρέικι, για αυτόν ακριβώς τον λόγο...την ανεξαρτησία του από τον μάστερ...
Kοιτα, νομιζω οτι αφησα αδιευκρινιστη λιγακι την εννοια της καθοδηγησης. Δεν αναφερομουν μονο στην αυτογνωσια και στην προσωπικη αναπτυξη. Αναφερομαι και σε πιο ''πρακτικο (να το πω?) επιπεδο, οπως το θεμα της επικινδυνοτητας. Το ρεικι ειναι ενεργεια, ας μην το ξεχναμε. Μπορει να ειναι ασφαλες, ομως, δεν παυει να θελει προσοχη, οπως και καθε τι αλλο. Απο την στιγμη που ''ανοιγεσαι'' μπορεις ειτε να λαμβανεις φως ειτε να ''μπαζεις'' και να εισαι ανοιχτος σε καθε ειδους ενεργειακο σκουπιδι. Ολα αυτα και με ενα ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ δεν εξηγουνται. Το ρεικι βρισκεται σε ενα επιπεδο του στυλ να μαθεις την ιστορια, να μαθεις για γκασο, αντε να διδαχθεις και κατι για τσακρα και κανα δυο ασκησεις και αυτο ειναι ολο. Φυσικα υπαρχουν και οι λαμπρες εξαιρεσεις!!! Ομως, ειλικρινα απογοητευτηα οταν ειδα μεχρι και δωρεαν εξ αποστασεως μυησεις που γινονται παρακαλω αγοραζοντας απλα ενα DVD!!! Ελεος???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giwrgos την 14 Ιούλ 2010 2:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

από όσο γνωρίζω γνώθι σαυτόν, κανείς δεν ΄κάνει εσωτερική διδασκαλία σε ατομικό επίπεδο.
Απλά περιορίζεται σε μια συγκεκριμένη ομάδα κάποιων ατόμων και είναι κοντά στους μαθητές του, αλλά δεν έχει πληθώρα από αυτούς...Λίγους και εκλεκτούς...Γιατί μην νομίζεις, τα εσωτερικά πεδία χρειάζονται αντοχή και αφοσίωση, δεν είναι εύκολο!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

βασω, συμπληρωσα καποια πραγματα στην προηγουμενη απαντηση μου, οποτε αν θες ριξε της μια ακομα ματια!

Ευχαριστω!
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:από όσο γνωρίζω γνώθι σαυτόν, κανείς δεν ΄κάνει εσωτερική διδασκαλία σε ατομικό επίπεδο.
Απλά περιορίζεται σε μια συγκεκριμένη ομάδα κάποιων ατόμων και είναι κοντά στους μαθητές του, αλλά δεν έχει πληθώρα από αυτούς...Λίγους και εκλεκτούς...Γιατί μην νομίζεις, τα εσωτερικά πεδία χρειάζονται αντοχή και αφοσίωση, δεν είναι εύκολο!

:x :x :x
Χαχαχαχα, εννοειται πως η εσωτερικη διδασκαλια δεν ''αγοραζεται''. Σημερα, αν μου επιτρεπεις αυτο ισχυει λιγο-πολυ με το ρεικι. Φυσικα, ευθυνομαστε και εμεις ως μαθητες που τρεχουμε να μαζεψουμε διπλωματα και τιτλους!!!!!! :D :-D =)) :)) :x @};- >:d< :-( Ομορφα ψευτικα τριανταφυλλα.....

Στην Ιαπωνια, νομιζω στη σχολη του Ουσουι, αν θυμαμαι, υπηρχαν μαθητες που δεν προχωρησαν περισσοτερο απο τον πρωτο βαθμο. Κι αυτο γιατι ο δασκαλος εκρινε ποτε μπορει να προχωρησει καποιος. Στη σημερινη εποχη, απλα φτανει να εχεις τα απαιτουμε χρηματα και γινεσαι κι εσυ Φωτισμενος!!! Πληρωμενη Αγιοσυνη, δηλαδη! :-o :-o :-o

Κι ομως, προκειμενου να γινει μια σωστη αξιοποιηση και χρηση του ρεικι, δεν θα ηταν προτιμοτερο να διδασκονται οι ''λιγοι και εκλεκτοι'', οπως λες? Εκεινοι που εχουν αφοσιωση και αντοχη?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ρεικι βρισκεται σε ενα επιπεδο του στυλ να μαθεις την ιστορια, να μαθεις για γκασο, αντε να διδαχθεις και κατι για τσακρα και κανα δυο ασκησεις και αυτο ειναι ολο.
Ναι έχεις δίκιο σ' αυτό! Η παραδοσιακή διδασκαλία αυτά περιέχει και είναι πια ελλιπής, γιατί δεν την προσάρμοσαν όλοι στις νέες ανάγκες των ανθρώπων...

Φαστ όλα στην εποχή μας, γιατί όχι και το ρέικι?

΄Ομως όλα είναι σε συνάρτηση με τις αντιλήψεις των ανθρώπων...
Και όσοί έρχονται στο ρέικι για να αποκατασθούν επαγγελματικά, γιατί να νοιαστούν για τα δικά σου πεδία?

Σε πρακτικο επίπεδο, όφειλες να πάρεις εκείνη την γνώση, ώστε τελειώνοντας το σεμινάριο του 1ου βαθμού, να ήξερες και να μην είχες ανάγκη να ρωτήσεις τίποτα...

΄Η και κάποιες ελάχιστες απορίες που πιθανόν να προέκυπταν να μπορούσες να τις καλύψεις με χώρους σαν αυτόν!

Σαφώς έχει διαφορά στην αντίληψη η Δύση από την Ανατολή...
Δεν συμφωνώ καθόλου με την αδιακρισία του δυτικού μάστερ να απευθύνεται με ύφος, τουλάχιστον Βούδα, σε κάποιον άνθρωπο και να του λέέι πότε είναι έτοιμος να προχωρήσει...
Τις όποιες ελλείψεις σου ας έχεις την υπευθυνότητα να τις καλύψεις γιατί τις εντόπισες εσύ, αλλιώς τι κάνουμε? Αφηνόμαστε πάλι στα χέρια ενός εξωτερικού παράγοντα (θεου) να μας πει πότε είμαστε καλοί και τι πρέπει να κάνουμε για να γίνουμε καλοί?

Κάποιος μπορεί απλά να συμβουλέψει για το επόμενο βήμα και όχι να επέμβει στην θέληση του άλλου...Να δώσει κίνητρα ώστε να μην βιαστεί, αλλά να δώσει και αγάπη, ώστε να μην φοβηθεί το επόμενο βήμα...
΄Ολα σε ισορροπία και με αγάπη...

΄Οσο για την πληρωμένη αγιοσύνη, πίστεψέ με, ότι και πληρωμένη να μην ήταν, πάλι θα ήταν ο στόχος του φιλόδοξου "ιερωμένου"
Γιατί αυτό δεν πάει ανάλογα με τα χρήματα, αλλά με αυτό που κουβαλάει ο καθένας μας σαν έλλειψη...Και αν μέσα απο ένα πνευματικό σύστημα αγνοποιεί τις προθέσεις του ή νομίζει πως το κάνει, έρχεται η ζωή και του ρίχνει την πρώτη τηγανιά!!

Γιατί΄βλέπεις όλους μπορείς να τους ξεγελάσεις, εκτός από την Ζωή σου την ίδια...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:
Ναι έχεις δίκιο σ' αυτό! Η παραδοσιακή διδασκαλία αυτά περιέχει και είναι πια ελλιπής, γιατί δεν την προσάρμοσαν όλοι στις νέες ανάγκες των ανθρώπων...

Φαστ όλα στην εποχή μας, γιατί όχι και το ρέικι?
Σ αυτο ακριβως αναφερομουν, Βασω. Φυσικα και δεν απαιτω ο εκπαιδευτης να εχει τη σοφια ενος Βουδδα, απλα να ειναι ''εκει'' για το μαθητη με γνησιο ενδιαφερον. Γιατι, κακα τα ψεμματα, οταν η καθοδηγηση σταματαει με το τελος της μυησης και μετα bye bye, ποσο αληθινες μπορει να ηταν οι προθεσεις του δασκαλου? Και ποσο, αληθεια, νοιαστηκε να με προστατεψει απο τους κινδυνους και να με καθοδηγησει σωστα για να ανακαλυψω την τεχνη του ρεικι? Γιατι το ρεικι απαιτει μια γενικοτερη γνωση των θεματων της ενεργειας, μια γενικοτερη γνωση των ενεργειακων συστηματων του ανθρωπου.
Vaso έγραψε:

Και όσοί έρχονται στο ρέικι για να αποκατασθούν επαγγελματικά, γιατί να νοιαστούν για τα δικά σου πεδία?
Βασω, εγω σου βγαζω το καπελο! ^:)^ Υποκλινομαι, γιατι εθεσες το θεμα οπως πραγματι ειναι!

Vaso έγραψε: Σε πρακτικο επίπεδο, όφειλες να πάρεις εκείνη την γνώση, ώστε τελειώνοντας το σεμινάριο του 1ου βαθμού, να ήξερες και να μην είχες ανάγκη να ρωτήσεις τίποτα...

΄Η και κάποιες ελάχιστες απορίες που πιθανόν να προέκυπταν να μπορούσες να τις καλύψεις με χώρους σαν αυτόν!
Ακριβως! Κι εδω ερχεται η συμβολη του δασκαλου, που θα συμβουλεψει το μαθητη. Γιατι η νεα εποχη ειναι ενα πληθος σκουπιδια... Τοσες, τοσες ασκησεις και διαλογισμοι και μυησεις και δεν συμμαζευεται!

Vaso έγραψε: Δεν συμφωνώ καθόλου με την αδιακρισία του δυτικού μάστερ να απευθύνεται με ύφος, τουλάχιστον Βούδα, σε κάποιον άνθρωπο και να του λέέι πότε είναι έτοιμος να προχωρήσει...
Τις όποιες ελλείψεις σου ας έχεις την υπευθυνότητα να τις καλύψεις γιατί τις εντόπισες εσύ, αλλιώς τι κάνουμε? Αφηνόμαστε πάλι στα χέρια ενός εξωτερικού παράγοντα (θεου) να μας πει πότε είμαστε καλοί και τι πρέπει να κάνουμε για να γίνουμε καλοί?
Ακριβεστατα!
Vaso έγραψε:

΄Οσο για την πληρωμένη αγιοσύνη, πίστεψέ με, ότι και πληρωμένη να μην ήταν, πάλι θα ήταν ο στόχος του φιλόδοξου "ιερωμένου"
Γιατί αυτό δεν πάει ανάλογα με τα χρήματα, αλλά με αυτό που κουβαλάει ο καθένας μας σαν έλλειψη...Και αν μέσα απο ένα πνευματικό σύστημα αγνοποιεί τις προθέσεις του ή νομίζει πως το κάνει, έρχεται η ζωή και του ρίχνει την πρώτη τηγανιά!!


Χαχαχαχα, φυσικα! >:d< >:d< >:d<
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Βασω, μπορεις να απαντησεις και στην αλλη ερωτηση που εθεσα σημερα? Ευχαριστω!
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν εννοείς αυτήν που έκανες σε άλλο τόπικ, νομμίζω σου απάντησα, αν΄όχι πες μου! >:d< >:d< >:d<

όσο γι' αυτό
Κι ομως, προκειμενου να γινει μια σωστη αξιοποιηση και χρηση του ρεικι, δεν θα ηταν προτιμοτερο να διδασκονται οι ''λιγοι και εκλεκτοι'', οπως λες? Εκεινοι που εχουν αφοσιωση και αντοχη?
έχω τελείως αντίθετη άποψη...Το ρέικι ανοίγει την δυναμική του ανθρώπου για αυτογνωσία, αν δοθεί σωστά σε γνωσιακό επίπεδο...
Πιστεύω ότι όσο περισσότεροι το πάρουν, τόσο πιο καλά για το σύνολο της ανθρωπότητας.
Είναι εύκολα εφαρμόσιμο, αρκεί να θέλει κανείς να δουλέψει μαζί του. ΄Οσο για διαλογισμούς, για αρχή αρκεί να στοχάζεσαι/διαλογίζεσαι στην σοβαρή όψη των Αρχών του...
Να είσαι ανοιχτός στην παρατήρηση και ειλικρινής με τις επιδιώξεις σου. Αυτά, μαζί με το ρέικι, για την αρχή αρκούν...

Αν βέβαια θέλεις να φωτιστείς με μαγικό ραβδάκι, ε, τότε θα βρεις και τον ανάλογο μάστερ για να στο δώσει... :)) :)) :))
Κάποιον που θα έχει κορνίζα τις γενεαλογίες του και τα διπλώματά του... ;)

Συμβουλευτικά θα σου έλεγα...να περπατάς σεμνά και αφοσιωμένα...
ταπεινά και με πίστη!
Και θα δεις να ανοίγουν οι ουρανοί... >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

να περπατάς σεμνά και αφοσιωμένα...
ταπεινά και με πίστη!
:x :x :x
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:αν εννοείς αυτήν που έκανες σε άλλο τόπικ, νομμίζω σου απάντησα, αν΄όχι πες μου! >:d< >:d< >:d<

όσο γι' αυτό
Κι ομως, προκειμενου να γινει μια σωστη αξιοποιηση και χρηση του ρεικι, δεν θα ηταν προτιμοτερο να διδασκονται οι ''λιγοι και εκλεκτοι'', οπως λες? Εκεινοι που εχουν αφοσιωση και αντοχη?
έχω τελείως αντίθετη άποψη...Το ρέικι ανοίγει την δυναμική του ανθρώπου για αυτογνωσία, αν δοθεί σωστά σε γνωσιακό επίπεδο...
Πιστεύω ότι όσο περισσότεροι το πάρουν, τόσο πιο καλά για το σύνολο της ανθρωπότητας.
Είναι εύκολα εφαρμόσιμο, αρκεί να θέλει κανείς να δουλέψει μαζί του. ΄Οσο για διαλογισμούς, για αρχή αρκεί να στοχάζεσαι/διαλογίζεσαι στην σοβαρή όψη των Αρχών του...
Να είσαι ανοιχτός στην παρατήρηση και ειλικρινής με τις επιδιώξεις σου. Αυτά, μαζί με το ρέικι, για την αρχή αρκούν...

Αν βέβαια θέλεις να φωτιστείς με μαγικό ραβδάκι, ε, τότε θα βρεις και τον ανάλογο μάστερ για να στο δώσει... :)) :)) :))
Κάποιον που θα έχει κορνίζα τις γενεαλογίες του και τα διπλώματά του... ;)

Συμβουλευτικά θα σου έλεγα...να περπατάς σεμνά και αφοσιωμένα...
ταπεινά και με πίστη!
Και θα δεις να ανοίγουν οι ουρανοί... >:d< >:d< >:d< >:d<
Oλη σου η απαντηση ηταν ενα quote. >:d<
Δεν το ειχα σκεφτει ετσι, οτι το ρεικι ειναι για τον καθενα! Τι εννοεις, ομως, σε γνωσιακο επιπεδο?
Και κατι αλλο, επειδη ειπες οτι για αρχη οι 5 αρχες ειναι αρκετες, και πραγματι θεωρω οτι φτανουν και περισσευουν για την ηθικη εξελιξη του ατομου. Αλλα απο αποψη ασφαλειας, δεν χρειαζεται και μια ασκηση γειωσης? Ειμαι πολυ μπερδεμενος, η δασκαλα μου λεει οτι με το ρεικι δεν χρειαζεται, αλλα καποια βιβλια τη θετουν ως απαραιτητο ορο ιγα οποιαδηποτε μεταφυσικη δραστηριοτητα... :-( :-o :-?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”