Reiki και Κρισεις Πανικου

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Tantalord
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 28 Απρ 2010 8:56 pm
Τοποθεσία: Lordareon

Reiki και Κρισεις Πανικου

Δημοσίευση από Tantalord »

Εδω και εναμιση χρονο που πηρα την μυηση μου στον 2ο βαθμο,αντιμετωπιζω κρισεις πανικου σχεδον καθημερινα...

Μετα την μυηση μου,περασα μια δυσκολη περιοδο 'εσωτερικου' καθαρισμου...βγηκαν πολλα στην επιφανεια και δεν μπορεσα να τα ελενξω...Η δασκαλα μου δεν βρισκοταν διπλα μου...Αφου της εξηγησα τι μου συνβαινει και πως περναγα δυσκολα μου ειπε να περασει ενας χρονος και μετα να τα ξαναλεγαμε..φαινεται απιστευτο αλλα μαλλον επεσα σε κομπογιανητη(οσο σκληρο και να ακουγεται αυτο) Μου εκανε πολυ καλη εντυπωση στην αρχη και μαλιστα συμετειχα για περιπου 2 μηνες σε ομαδα αυτογνωσιας που οργανωνε στο χωρο της.Δεν θελω να πιστευω πως ενδιαφεροταν μονο για τα χρηματα γιατι μετα εξαφανιστηκε.

Ειναι 2 μηνες τωρα που επισκεφθηκα εναν ομοιοπαθητικο για να με βοηθησει στο προβλημα μου και τα παω πολυ καλυτερα...Επισης κανω και ενεργειακες θεραπειες με pranic healing για να 'καθαριστω'.

Ακομα εχω κρισεις πανικου βεβαια σε μικροτερο βαθμο μετα απο 3 βδομαδες θεραπειας...
Ομως ειναι κατι που με περιοριζει να βρω δουλεια,να χαρω την ζωη μου οπως θελω και να αισθανθω ελευθερος.

Μια βιοθεραπευτρια που επισκεφηκα μου βρηκε την βαση και το ηλιακο πλέγμα εντελως κλειστα.Ακομα το τριτο ματι υπερλειτουργουσε και αυτο ηταν φυσιολογικο διοτι μερικες εβλεπα τις αυρες καποιον φυτων.

Δεν ξερω πως μπορω να βγω απο αυτο το αδιεξοδο.Σιγουρα μονο εγω μπορω να παρω την ζωη στα χερια μου ομως οι κρισεις πανικου 'ερχονται' ανεξελενκτα...

Υπαρχει καποια συμβουλη που μπορειται να μου προτεινεται?
[/quote]
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιώργο μου, γιατί κάνεις pranic healing και όχι ρέικι?

έχασες την εμπιστοσύνη σου στο ρέικι?

Τα κέντρα που αναφέρεις δεν είναι, συνήθως, υπεύθυνα για τις κρίσεις πανικού.
Αυτές προέρχονται κυρίως από το κέντρο της καρδιάς.
Δεν μπορείς να βιώσεις αγάπη και βιώνεις φόβο...

Το στομάχι (ηλιακό πλέγμα) είναι υπεύθυνο για τα συναισθήματα θυμού, οργής κλπ. αλλά ο φόβος ελοχεύει στην καρδιά και όχι εκεί.

Βέβαια υπάρχει επιρροή στην ροή της ενέργειας και στα υπόλοιπα, αν κάποιο δυσλειτουργεί και αυτό ειναι ο σκοπός του ρέικι.

΄Ισως υπάρχουν κάποια κενά μέσα σου ακόμα, κάποια ερωτήματα που δεν έχουν απαντηθεί και δεν έχουν κατανοηθεί σχετικά με την ενέργεια και τον Εαυτό σου.

Διάβασε περισσότερο για το ρέικι και την πνευματική του σημασία.

Δυστυχώς έχει αυξηθεί το ποσοστό των ανθρώπων που παθαίνουν κρίσεις πανικού και αυτό οφείλεται στην εποχή μας, όπου η ανάγκη των ανθρωπων να επανασυνδεθούν με την θεότητα που έχουν ξεχάσει στα σκοτάδια, είναι πλέον επιτακτική...

Σίγουρα υπάρχουν καθαρισμοί στα επίπεδα του ρέικι, αλλά αυτό δεν θέλουμε τελικά? Να καθαρίσουμε το "κρεμμύδι" των πεποιθήσεων μας και να αντικρύσουμε το εσώτερο φως?

Η αρμονία δεν έρχεται μαγικά, αλλά με εσωτερική εργασία και υπομονή..
Εύχομαι, καλέ μου Γιώργο, να βρεις και τα δύο!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Tantalord
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 28 Απρ 2010 8:56 pm
Τοποθεσία: Lordareon

Δημοσίευση από Tantalord »

Εχω πάρει μυηση και στα 2 συστηματα(πρανικ και ρεικι) και απλα βρισκω το πρανικ χεαλινγκ ποιο αμεσο...Αλλα ισως οπως λες και εσυ βασω,να νοιωθω μια συνχυση...Καθε μερα το βιωνω ολο και πιο πολυ...Θελω τοσο πολυ να ξεφυγω απο αυτο που με βασανιζει.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Γιωργο κανε καθημερινα αυτοθεραπεια θα σε συμβουλευα εγω που εχω περασει και απο κρισεις δυσποιας και επινα τα xanax και τα lexotanil λες και ηταν καραμελες...

Και οπως σε συμβουλευσε πολυ καλα η Βασουλα θεληση υπομονη επιμονη και πιστη και καποια στιγμη δεν θα αναγνωριζεις ουτε εσυ τον ευατο σου...

Δεν πινω ουτε depon πια και ολα αυτα με αφοσειωση και πιστη στην εργασια με τον ευατο μου και την βοηθεια ολων εδω μεσα!!! @};-

Σου ευχομαι τα καλυτερα!!! @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Γιώργο :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τα κέντρα που αναφέρεις δεν είναι, συνήθως, υπεύθυνα για τις κρίσεις πανικού
Βάσω, εκτός από την καρδιά, ο φόβος δεν εδρεύει και στο πρώτο τσάκρα?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το πρώτο κέντρο μας Δημητρούλα είναι η εμπιστοσύνη στην ζωή μας.

Πατάμε γερά στις επιλογές μας και δεν προσπαθούμε να ελέγξουμε τις καταστάσεις στην ζωή μας, αν έχουμε γνώση του Εαυτου μας και της μαθητείας μας!

Κανένα κέντρο δεν αντιπροσωπεύει ένα μόνον τομέα της ζωής μας και τα μπλοκαρίσματα σ' αυτά παρασύρουν όλη μας την ζωή, πνευματική, ψυχική και φυσική, σε μία συλλογική "ανηθικότητα"...

΄Ομως για τις κρίσεις πανικού το κέντρο που ευθύνεται βασικά, είναι το κέντρο της καρδιάς. Η σύνδεσή μας με την θεότητα μέσα μας!
Φοβόμαστε και αυτό έχει να κάνει με την έλλειψη αγάπης του Εαυτού μας και μετά, γενικότερα, της ζωής μας!

Αιτίες γι' αυτό το μπλοκάρισμα βρίσκονται και στο 2ο κέντρο (τον τομέα των σχέσεων, της σεξουλικότητας, του φύλου μας), και στο 3ο στον τομέα του αληθινού Εαυτού μας...

Η ισορροπία και η αρμονία χρειάζεται και την κάθετη και την οριζόντια ανάπτυξη, αρκεί να μην λειτουργεί η μία εις βάρος της άλλης.

Οι φοβίες δημιουργούνται από τραυματικές εμπειρίες που δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε σαν σοβαρές. Η Ψυχή όμως έχει την δική της βούληση και αν δεν φέρουμε σύμπλευση στις Θελήσεις μας, πάντα η Ψυχή μας θα μας δίνει και τα αποτελέσματα της δυσαρμονίας αυτής.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ευχαριστώ Βασούλα μου! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιώργο και έχω βιώσει κρίσεις πανικού για ένα διάστημα!! @};-

Σε κατανοώ απόλυτα για τη δυσλειτουργία που φέρνουν στην καθημερινότητα σου και στη ζωή σου όμως είναι το αποτέλεσμα πράγμάτων που πηγάζουν απο βαθύτερα επίπεδα!!προσπάθησε να κατανοήσεις σιγά σιγά την αιτία και περιέβαλε τον εαυτό σου με αγάπη!!

έκανα πολύ αυτοθεραπεία Γιώργο αυτή την περίοδο!!τα χέρια μου είχαν σχεδόν κολήσει στην καρδιά ακόμα και το βράδυ που κοιμόμουν!!επίσης προσπαθούσα όσο μπορούσα να είμαι παρατηριτική κατα τη διάρκεια της ημέρας, όταν άρχισα να νιώθω ειδικά ότι ξεκινάει η κρίση!!δες τι είναι αυτό το συναίσθημα που βιώνεις λίγο πριν αρχίσει η κρίση και σε αποσυντονίζει!!σιγά σιγά το κουβαράκι θα ξετιλιχθεί και θα φτάσεις στην αιτία!! :x :x

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δωρούλα εσύ τις ξεπέρασες με το ρέικι? Θεραπεύτηκες εντελώς?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δήμητρα ναι δεν έχω πια!!!η αιτία που μου δημιούργησε αυτή την κατάσταση δεν έχει ακόμα θεραπευτεί εντελώς όμως κατανόησα τι ακριβώς είναι και το δουλεύω σταδιακά!!έτσι δεν πιέζει πλέον τόσο πολύ το συναίσθημα ώστε να βγαίνει ο φόβος σε τέτοιο βαθμό προς τα έξω!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δεν ξερω πως μπορω να βγω απο αυτο το αδιεξοδο.Σιγουρα μονο εγω μπορω να παρω την ζωη στα χερια μου ομως οι κρισεις πανικου 'ερχονται' ανεξελενκτα...

Υπαρχει καποια συμβουλη που μπορειται να μου προτεινεται?
Γεια σου Γιωργο!
Υποφερω απο κρισεις πανικου 14 χρονια.Μη σε τρομαξει το μεγαλο χρονικο διαστημα.Για τον Α ή β λογο,το επετρεψα να κρατησει τοσο.
..Στην αρχη ο φοβος για κατι που ηρθε στη ζωη μου αγνωστο και τρομαχτικο,στη συνεχεια οι λαθος επιλογες στην αναζητηση της θεραπειας μου και μετα εγινε τροπος ζωης,βολεμα,τεμπελια.!!
Σταματησα καθε δραστηριοτητα ζωτικη και κλειστηκα σπιτι ψαχνοντας καθημερινα το μαγικο ραβδακι που θα με εκανε καλα.!!!
Ολοι μου φωναζαν πως ειναι στο δικο μου χερι να το ξεπερασω ,κατι που βαθια μεσα το ηξερα παντα αλλα......δε το δεχομουν!!!
Αφησα το φοβο να αναπτυχθει σε καθε κυταρο μου και θεριεψε με την δικη μου συνγκαταθεση.!!Εγινε τοσο μεγαλος που σκιασε τα παντα....Την αγαπη,την πιστη,την ελπιδα τα ονειρα...τη ΖΩΗ ολοκληρη!
Καποια μερα ψαχνοντας στο indernet βρεθηκα σε αυτη εδω την παρειτσα!!!
Και απο τοτε αρχισε η προετοιμασια για την επιστροφη μου !!!
Διδαχτηκα το σημαντικοτερο ολων.!! Να αγαπησω και να εκτιμησω το δωρο που μου χαριστηκε .Την υπαρξη μου.

Γιωργο δε θα συμβουλεψω τιποτα .Αν θες να ζεις ετσι τοτε ζησε ετσι.
Η πειρα μου με διδαξε πως χειροτερο απο τα συμπτωματα της κρισης πανικου ,ειναι ο πονος για τα 14 χρονια που αφησα να χαθουν .Ο πανικος ειναι αντιπαθεστατος και αηδιαστικος αλλα δε σκοτωνει.Σκυλο που γαυγιζει μη τον φοβασαι..!!

Τοση ωρα γραφω σε χρονο παρελθοντα λες και ξεπερασα το προβλημα μου, αλλα οχι .!!
Εχω ακομα κρισεις πανικου αλλα τωρα πια βρισκομαι στην διαδικασια της επιστροφης και ειναι υπεροχο που εχω ξανα ενα στοχο μπροστα μου.

Γιωργο σου ευχομαι τα καλυτερα και σε ευχαριστω που εγινες αιτια να εκφραστω!
Μαθε να ακους μεσα απο την σιωπη ,εχει πολλα να σε διδαξει


@};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( :-( >:d< @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Μαρακι με συγκινησες πολυ το μοιρασμα σου.. :-( :-( @};-
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Χρειαζεται πολυ χρονο μεχρι να μαθει καποιος να αξιολογει τι πρεπει να μοιραζεται και τι οχι !!
Αμαλιτσα >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”