ρέικι σε συνδυασμό με άλλα συστήματα

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ρέικι σε συνδυασμό με άλλα συστήματα

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου ήρθε, μέσω μέιλ, μια ερώτηση από έναν φίλο του φόρουμ, ο οποίος δεν θέλει ακόμα να συμμετάσχει σαν μέλος.

Με ρωτάει αν είναι θεμιτό οι δάσκαλοι του ρέικι να συνδυάζουν το ρέικι με άλλα συστήματα, όπως κρυστάλλους, αύρα-σώμα, αγγέλους κλπ.


Επειδή αναφέρει την λέξη "θεμιτό", ίσως με διευκολύνει να απαντήσω ότι ο συνδυασμός αφορά μόνο την προσωπική ανάπτυξη του κάθε ανθρώπου και κανέναν άλλον.

΄Οταν κάποιος έρχεται για να μυηθεί στο ρέικι, χρειάζεται να ανταποκριθούμε στην επιθυμια του γι' αυτό και να διδάξουμε ρέικι.

Αν ο προσωπικός μας δρόμος έχει περάσει και από άλλα συστήματα, που χρειαστήκαμε για την ανάπτυξή μας, αυτό δεν αφορά κανέναν άλλον, εκτός από εμάς.

Γνωρίζοντας ότι ο κάθε άνθρωπος έχει έναν προσωπικό δρόμο, με βάση τον οποίον κάνει και τις επιλογές του, το θεωρώ αθέμιτο, από την θέση του εκπαιδευτή, να φορτώνουμε στον αγνό αναζητητή "εργαλεία" που ίσως δεν χρειάζεται και δεν μας έχει ζητήσει...

Από την άλλη μεριά, η παραδοσιακή διδασκαλία του ρέικι δεν εμπεριέχει ούτε κρυστάλλους, ούτε αγγέλους, έτσι οτιδήποτε δοθεί σαν διευκόλυνση των ενδιαφερομένων, χρειάζεται να αποδομηθεί από την διδασκαλία του ρέικι και να γίνει σε προσωπικές συζητήσεις, σε κάποιο διάλειμμα του σεμιναρίου, αν και εφ' όσον υπάρξει ερώτηση σχετική.

Είναι πολύ όμορφος ο δρόμος της σύνθεσης για την προσωπική μας ανάπτυξη, αλλά θα προτιμούσα να είμαι συνεπής σ' αυτό που ορίζω ότι κάνω...΄Οταν, λοιπόν, καλούμαι να μιλήσω για το ρέικι, θα μιλήσω για το ρέικι...

Οτιδήποτε άλλο φέρω μέσα μου σαν εσωτερική γνώση, είναι για τον προσωπικό μου δρόμο ανάπτυξης και απλά μπορώ μόνο να το μοιραστώ και όχι να το διδάξω...

Φυσικά αυτή είναι μόνο η δική μου άποψη!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:x >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

σύμφωνω πολύ σε αυτο που αναφέρεις Βάσω, και πιστέυω οτι αυτο ισχύει για όλα τα συστήματα, δλδ αν καποιος πχ ερθει να κανει αυρα σωμα, η ρεφλεξολογια ας πουμε, ειναι αυτο το οποιο εχει αναγκη εκεινη την στιγμη να "χρησιμοποιησει" σαν εργαλειο και οτιδηποτε αλλο αν δεν ερθει στην επιφανεια μεσα απο καποια συζητηση, ή απορία, τοτε μπορει να συγχυσει το ατομο ή και να το μπερδεψει

στην παγιδα αυτη ειχα πεσει οταν ειχα πρωτο ξεκινησει τα σεμιναρια ρεικι, καθως συνδυαζα το ρεικι με τους αγγελους, απο προσωπικη αναζητηση, και ηρθα ευτυχως πολύ γρηγορα μπροστα στην συγχυση που ενοιωθαν καποια ατομα μεσα απο αυτο, που δεν ηταν αλλωστε και η προθεση τους οταν αποφασισαν να παρακολουθησουν ενα σεμιναριο ρεικι.

είναι σημαντικο λοιπον, οντως, να σεβομαστε τον ανθρωπο που μας προσεγγιζει :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Οτιδήποτε άλλο φέρω μέσα μου σαν εσωτερική γνώση, είναι για τον προσωπικό μου δρόμο ανάπτυξης και απλά μπορώ μόνο να το μοιραστώ και όχι να το διδάξω...
Και είναι συτό το μοίρασμα που μας φέρνει πιο κοντά, άνθρωπος προς άνθρωπο, άσχετα από τις επιλογές συστημάτων και εργαλείών για την προσωπική μας εξέλιξη. :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Tantalord
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 28 Απρ 2010 8:56 pm
Τοποθεσία: Lordareon

Δημοσίευση από Tantalord »

Σίγουρα όταν κάποιος αφιερώνεται σε ενα σύστημα πιστεύω πρεπει να το ακολουθεί πιστά οπως ο διδαχθηκε...Μπορει καποιος να τα συνδυάσει αλλα χρειαζεται να ξερει τι κανει γιατι μπορει να βρεθεί σε 'δρομους' που δεν ξερει που οδηγουν χωρις την καθοδηγηση καποιου δασκαλου...

Γνωριζω μια φίλη μου που κανει ρεικι και το συνδυαζει με θιβετιανα κυμβαλα οταν στελνει σε αποσταση και μαλιστα με ενθουσιασε η ιδεα και η πρακτικη...Το αποτελεσμα οπως ενοιωσα ηταν πολυ πιο δυνατο και δεν νομιζω να εκανε το κατι μη θεμιτό..
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Όταν θες να πάρεις ρεικι, και πας στο σεμινάριο, περιμένεις να διδαχθείς ρεικι, όχι ρεικι μαζί με κάτι άλλο.. Έτσι αν θες να μάθεις ρεικι, θα πας εκεί που διδάσκουν ρεικι, αν θες να μάθεις αρωματοθεραπεία θα πας εκεί που διδάσκουν αρωματοθεραπεία και ούτω καθεξής.. Το πως, και αν τα συνδυάζει ο καθένας, είναι τελείως προσωπικό θέμα! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ας συνεχίσουμε αυτόν τον διάλογο... :x :x

Θεωρώ ότι όλα τα "εργαλεία" που έχουμε λάβει εμείς οι άνθρωποι για τον Δρόμο μας, ευλογούνται κυρίως από την Θέλησή μας!

Αν η Θέληση είναι αδύναμη ή ακόμα και διεστραμμένη, τότε τα "εργαλεία" αυτά γίνονται ανόητες εκφράσεις εντυπωσιασμού.

Το να έχω γνωρίσει σε βάθος αυτήν την ίδια μου την Θέληση, είναι και η σημαντικότητα που ορίζει την Φύση του Εαυτού μου.

Για να ανακαλύψουμε αυτόν τον Εαυτό, συνθέτουμε τις πληροφορίες, εσωτερικά, με απώτερο σκοπό την αυτοπραγμάτωσή μας!

΄Οταν όμως καλούμαστε να παραδώσουμε ένα "εργαλείο" στους ανθρώπους, δεν τους δίνουμε όλον τον Δρόμο μας, αλλά αυτό το "εργαλείο" με το οποίο έχουμε πειραματιστεί πάνω στην Θέλησή μας!

Για τα εσωτερικά πεδία υπάρχουν τόσες αντικρουόμενες διδασκαλίες, που είναι αδύνατον σε κάθε άνθρωπο να ευεργετηθεί από αυτές ταυτόχρονα. Χρειάζεται να επιλέξει, με γνώμονα την λογική του και την καρδιά του, έχοντας μπροστά του τον Δρόμο που θέλει να διανύσει.

Γι' αυτόν μόνο τον λόγο, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται κανείς να εγκαταλείπει τα «εργαλεία» που έλαβε στον δρόμο του, με την προτροπή ότι υπάρχουν άλλα καλύτερα, ή άλλα που, συνδυαστικά, θα ωφελήσουν περισσότερο!

Γιατί αν δεν κατάλαβε τα πρώτα, δεν θα καταλάβει και τα δεύτερα…

Το να κάνει κανείς ένα σεμινάριο για ρέικι, παίρνοντας ταυτόχρονα μια πληροφορία ότι και το SRT ή το Αύρα-Σώμα, ή το Reconnection πχ. είναι καλό «εργαλείο», είναι σαν να προτρέπεις έναν άλτη να υπερβεί την μπάρα την ίδια και όχι την ιδέα του ύψους που αυτή οριοθετεί.

Η πολλαπλότητα, μόνο σαν κατανόηση μπορεί να ωφελήσει την υπέρβασή μας, γιατί σαν βίωμα, το μόνο που έχει σημασία είναι η Θέληση μας γι’ αυτήν.

Αν εξετάσουμε σε βάθος όλα τα συστήματα που «κραυγάζουν» πνευματική ακολουθία, θα δούμε ότι όλα γυρνάνε γύρω από τον ίδιο πυρήνα…την ψυχολογική μας αδυναμία να στηρίξουμε την ίδια μας την Θέληση.


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Tantalord
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 28 Απρ 2010 8:56 pm
Τοποθεσία: Lordareon

Δημοσίευση από Tantalord »

Vaso έγραψε:
Γι' αυτόν μόνο τον λόγο, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται κανείς να εγκαταλείπει τα «εργαλεία» που έλαβε στον δρόμο του, με την προτροπή ότι υπάρχουν άλλα καλύτερα, ή άλλα που, συνδυαστικά, θα ωφελήσουν περισσότερο!

Γιατί αν δεν κατάλαβε τα πρώτα, δεν θα καταλάβει και τα δεύτερα…

Το να κάνει κανείς ένα σεμινάριο για ρέικι, παίρνοντας ταυτόχρονα μια πληροφορία ότι και το SRT ή το Αύρα-Σώμα, ή το Reconnection πχ. είναι καλό «εργαλείο», είναι σαν να προτρέπεις έναν άλτη να υπερβεί την μπάρα την ίδια και όχι την ιδέα του ύψους που αυτή οριοθετεί.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Βασω...Πολλοι είναι αυτοι που πεφτουν στην παγίδα να αναζητούν 'εργαλεία' πιο 'ισχυρα',αν θα μπορουσαμε να πουμε, ή καλύτερα πιο ωφέλιμα κατα τις δικης τους αποψης.Πιστεύω οτι με οποιο σύστημα καποιος νοιωθει πιο 'ανετα' σε αυτο πρεπει να αφιερώνεται,διοτι υπαρχει και το θεμα καποιος να νοιωσει συνχυση με ολα αυτα...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ακριβώς! Αν η δική μας θέληση και πρόθεση δεν είναι δυνατή και ξεκάθαρη, ό,τι "εργαλείο" και να πάρουμε πάντα θα φαίνεται λίγο και αδύναμο.. αλλά τελικά μάλλον εμείς είμαστε αδύναμοι.. ή περιμένουμε με κάποιον "μαγικό" τρόπο να έρθει η αρμονία, και η ισορροπία στην ζωή μας. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασιλη... @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γι' αυτόν μόνο τον λόγο, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται κανείς να εγκαταλείπει τα «εργαλεία» που έλαβε στον δρόμο του, με την προτροπή ότι υπάρχουν άλλα καλύτερα, ή άλλα που, συνδυαστικά, θα ωφελήσουν περισσότερο!

Γιατί αν δεν κατάλαβε τα πρώτα, δεν θα καταλάβει και τα δεύτερα…
Συγχέουμε τα <εργαλεία> με <μαγικά ραβδάκια> που θα ικανοποιήσουν τις επιθυμίες μας, χωρίς να κοπιάσουμε και να ξεβολευτούμε.
Τα εργαλεία διαμορφώνονται σε καλύτερα ή χειρότερα από την προσωπική μας διαστρεβλωμένη άποψη.
Αδυνατώντας να δραστηριοποιήσουμε την θέληση και να αφοσιωθούμε στον σκοπό, βρίσκουμε καταφύγιο στους <σωτήρες>, οι οποίοι εκμεταλλεύονται την πλάνη μας.

Φοβόμαστε να γυρίσουμε προς τα μέσα, να δούμε την αλήθεια, γιατί αδυνατούμε να δεχτούμε ότι τα προτερήματά μας συμβιώνουν με τα ελαττώματα.
Θέτουμε τον άνθρωπο σε θέση αδυναμίας και απολογισμού προς τον Θεό, αρνούμενοι να δεχτούμε το μερίδιό μας και την ευθύνη μας στη δημιουργία.
Μιλάμε για συνείδηση και συγχρόνως την καταδικάζουμε, τοποθετώντας την κάπου έξω από εμάς, παραδίδοντας τα ηνία, γιατί περιορίζουμε την θέλησή μας στους ρόλους που αναλαμβάνουμε.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Εγω που δεν εχω εργαλεια απο πουθενα ??? :-?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ? @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Πολλες φορες Βασουλα μου οι ερωτησεις δε γινοντε για να παρουμε εμεις απαντησεις !!! :x >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

To ξέρω γλυκούλι μου! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”