Eρ. Μπορεί να δοθούν οι μυήσεις του usui reiki από απόσταση;

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Eρ. Μπορεί να δοθούν οι μυήσεις του usui reiki από απόσταση;

Δημοσίευση από Vasoula »

Τον τελευταίο καιρό ακούω συχνά ότι πολλοί δάσκαλοι ρέικι δίνουν τις μυήσεις των βαθμών από απόσταση. Πουθενά δεν έχει γραφεί κάτι τέτοιο, και στις διδασκαλίες ρέικι που πήρα, καμία δασκάλα μου δεν είπε ότι μπορούμε να δίνουμε τις μυήσεις ρέικι από απόσταση.
Βεβαίως τα σύμβολα στέλνουν την ενέργεια από απόσταση, βεβαίως και λειτουργεί η φωτεινή μας πρόθεση, αλλά εγώ θεωρώ ότι το ενεργειακό σώμα των ανθρώπων που πρωτοξεκινούν να έρχονται σε επαφή με την ενέργεια ρέικι, δεν έχει "ενεργειακά" ανυψωθεί σε δονήσεις και έτσι χρειάζονται το άγγιγμα του δάσκαλου ρέικι, για να νιώσουν την μαγεία της μύησης. Με την προσωπική μύηση, οι δεσμοί αγάπης που δημιουργούνται μεταξύ δάσκαλου και μαθητή έχουν αυτήν την υπερβατική ενότητα, που είναι απαραίτητη για να εδραιωθεί η εμπιστοσύνη μεταξύ τους, ώστε να γίνεται και ουσιαστική ανταλλαγή γνώσεων.
Δεν είναι τυχαίο που για να μυηθεί κανείς στο Lightarian Reiki, που είναι η ύψιστη δόνηση της ενέργειας, χρειάζεται να έχει μυηθεί και στο Karuna Reiki!! Γιατί το σώμα του είναι ενεργειακά έτοιμο, να δεχθεί την μύηση από απόσταση και να δημιουργηθεί η όλη διαδικασία στο αιθερικό επίπεδο.

΄Όμως, θέλοντας να είμαστε ανοιχτοί σε εξελιγμένες μορφές μετάδοσης της ενέργειας και να μην αποκλείουμε τις σύγχρονες μεθόδους, αποφασίσαμε να ρωτήσουμε τον δάσκαλο, στου οποίου την γενεαλογία ανήκουμε, τον Frank Peter Arjava. Ο Frank Peter Arjava, όπως ήδη γνωρίζετε, είναι ένας από τους δασκάλους ρέικι, που έφερε την μεγαλύτερη ανατροπή στον κόσμο του ρέικι, ανακαλύπτοντας τον τάφο του Ουσούι και φέρνοντας στο φως απομυθοποιήσεις και αλήθειες.
Σας παραθέτω την απάντησή του, που φυσικά δεν με ξάφνιασε, γιατί ανταποκρίνεται πλήρως και στην δική μου άποψη!

From: Arjava@t-online.de [mailto:Arjava@t-online.de]
Sent: Sunday, December 31, 2006 4:50 PM
To: CHRYSSOULA NIKOLOPOULOU
Subject: Re: Remote Reiki - Greece

Thank you for your email. I think distant attunements are not a good thing. You must see your student, look into his eyes, touch his body, feel his spirit and hear his heart beat... with love and gratitude

Arjava

P.S. we will teach in Greece quite a bit this year, come if you like
Βέβαια οι επιλογές είναι μόνο δικές μας!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Περα κιολας απο την ιδια τη διαδικασια της μυσης, ολο το σεμιναριο ειναι πολυ ευχαριστη διαδικασια, γιατι να το κανει κανεις απο αποσταση? Και που ξερω εγω οτι ο δασκαλος θα κανει τη μυηση και δε θα με δουλεψει να πληρωνω τσαμπα???
Απο κοντα, λοιπον, κι αγαπημενοι!!! χαχαχα :-D
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αλήθεια, τι είναι το Lightarian Reiki;

Υπάρχει αντίστοιχο post;
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν δεν κανω λαθος ειναι καποια μυηση σε υψηλοτερες δονησεις αμεσως μετα το καρουνα....νομιζω :-?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι, όντως κάπως έτσι είναι. Έκανα ένα ψαξιματάκι στο διαδίκτυο και βρήκα αυτό: http://www.lightarian.com/reiki.htm

Φαίνεται ενδιαφέρον αν και σε σημεία με έκανε λίγο έτσι: :-? χαχχα

Πάντως θα το κοιτάξω και λίγο καλύτερα τις επόμενες μέρες.

Αλήθεια, ξέρουμε αν έχει έρθει στην Ελλάδα αυτό το σύστημα;
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Υποθέτω πως θα έχει έρθει :-? :-?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Eρ. Μπορεί να δοθούν οι μυήσεις του usui reiki από απόστ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:θεωρώ ότι το ενεργειακό σώμα των ανθρώπων που πρωτοξεκινούν να έρχονται σε επαφή με την ενέργεια ρέικι, δεν έχει "ενεργειακά" ανυψωθεί σε δονήσεις και έτσι χρειάζονται το άγγιγμα του δάσκαλου ρέικι, για να νιώσουν την μαγεία της μύησης. Με την προσωπική μύηση, οι δεσμοί αγάπης που δημιουργούνται μεταξύ δάσκαλου και μαθητή έχουν αυτήν την υπερβατική ενότητα, που είναι απαραίτητη για να εδραιωθεί η εμπιστοσύνη μεταξύ τους, ώστε να γίνεται και ουσιαστική ανταλλαγή γνώσεων.
8-> 8-> 8->
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”