ΜΥΗΣΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Και όταν θα τη "δωσεις" από κοντά .... @};-

Αλλά Στυλιανή μου για να πω αυτό που σκέφτωμαι...

Οταν κάνεις αποστολή Ρεικι , δεν νιώθεις την ίδια ευδαιμονία, ευγνωμοσύνη, αγάπη, Φως??
Οταν διαλογίζεσαι και ενώνεσαι με τον εαυτό σου?

Το ίδιο και ο αποδέκτης της ενέργειας , μπορει να νιώσει την ώρα που λαμβάνει , μιά απίστευτη αγάπη , ζεστη, αγγιγμα.

Αυτό μπορει να "μπερδεψει" τον αποδέκτη, καθώς και αυτόν που στέλνει.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Μια ερώτηση έχω να κάνω.

Που είναι η Στυλιανή?

Γιατί πρέπει κάθε φορά να εμφανίζεται ένας κομήτης να πετάει ότι του έρθει και μετά να μη μπαίνει στην διαδικασία του μοιράσματος και της συζήτησης και να εξαφανίζεται κι όταν το θυμηθεί να ξανά μπει και να πετάξει κάτι άλλο και φτου κι απ' την αρχή ?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ζεφυρούλα απο κομήτες τα φόρουμ άλλο τίποτα,....
Εχουμε 187 μέλη που μπηκαν και δεν έγραψαν ποτέ κι άλλα 90 πάνω κάτω που ήταν κομήτες.. μπήκαν έγραψαν απο 1 έως 7 δημοσιεύσεις και εξαφανίστηκαν..
Αλλα δεν πειράζει.. επειδή το φόρουμ έχει μεγάλη ποικιλία θεμάτων πολλοί μπαίνουν για να δουνε τι είναι.. και φεύγουν.. ή να ρωτήσουν κάτι και φευγουν... αλλα ο καθένας στον χρόνο του...

Στο θέμα μας όμως..

Η δική μου άποψη για τις μυήσεις απο απόσταση.. συνοψίζεται στο ότι δεν παίρνεις απο τον εκπαιδευτή όσα παίρνεις σε ένα σεμιναριο.. και δεν μιλάω απο θέμα ενέργειας ... μιλάω για ενημέρωση.. για διάλογο.. ερωτήσεις, και φυσικά απορίες άλλων ανθρωπων που συμμετέχουν και ίσως εκφράσουν κάτι το οποίο δεν είχες σκεφτεί..
Με λίγα λόγια χάνεις ένα μεγάλο κομμάτι της μύησης.. γιατι καλή η μύηση αλλα χωρίς συνομιλία και απορίες πρόσωπο με πρόσωπο χάνει...
Ειδικά στον πρώτο βαθμό που υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι ενημέρωσης..

Τωρα όσο για το 3β, είναι μεν περισσότερο θεωρητικό.. αλλα είναι πολύ βασικό.. κατα την αποψη μου .. και πιστεύω ότι απο απόσταση δεν μπορεί να καλυφθουν όλα όσα θα λέγονταν σε ένα σεμινάριο.. Ναι φυσικά και ο ενδιαφερόμενος μπορεί να κάτσει και να διαβάσει το βιβλίο και να μάθει.. αλλα φτάνει αυτο;;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το 3β Ηλία μου είναι το πλέον βιωματικό σεμινάριο.Δεν εχει να κάνει με θεωρία για μενα αλλα με άτι περισσοτερο.Αν οι μυήσεις ειναι άγγιγμα,το 3β είναι άγγιγμα ψυχής.Αυτο εισεπραξα εγω απο την Βάσω.Το βίωμα φέρνει την γνωση του 3β.
Αλλά οσον αφορα τις αποστασεις σκεφτομουν το πρωί.....
Ολα καποια στιγμή περα πο την ουσία τους αποκταν και την μόδα τους.Οι "ειδικοί" πιάνουν το σφυγμό της κοινωνίας και του οχλου.
Κι έτσι μας προκύπτουν "take away"σε ολα.
Εγινε της μοδός και η πνευματικότητα.
Εγινε της μοδός και οι επιτηδιοι παντός είδους και σε ολες τις βαθμίδες...παίρνουν έν αfast food και πνευματικοποιούνται
Προχθες ετυχα σε μια συζήτηση....νεοφερμενος σε θεματα ψυχής,πηγε μεχρι την Ινδία,άνοιξε το τρίτο του μάτι και μιλαει και για μετενσαρκωση και να μην σας πω τι αλλο.
Καλημέρα σας! :-D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

άνοιξε το τρίτο του μάτι και μιλαει και για μετενσαρκωση και να μην σας πω τι αλλο.
Όταν λες Καλλιόπη μου "άνοιξε το τρίτο μάτι του" τι εννοείς??
΄Ετσι εύκολα ανοίγει το τρίτο μάτι? Αν είναι, να πάμε κι εμείς να το ανοίξουμε ρε παιδάκια .. :-D :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Όπως και να χει νιώθω ότι η απόσταση δεν βοηθάει γιατί όποιες απορίες σου γεννηθούν δεν μπορεί να σου τις λύσει κάποιος.

Αν δεν έχεις τον δάσκαλο να σου εξηγήσει κάποια πράγματα....

Αλλά τελικά όλα είναι σχετικά, με το τι ψάχνει και το τι θέλει ο καθένας.

Εγώ πάλι όσον αφορά τον εαυτό μου θέλω το τετ α τετ. :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δήμητρά μου καλη ακόμα δεν εμαθες πουλι μου ότι αν πας στην Ινδία σε ενα ασραμ και δεκα χιλιάδες κόσμο να εχει ο ...γκουρου...σε κάνει να ανοίξει το τρίτο μάτι και σε συντονίζει;Οτματικ με το που ριχνει ενα βλεμμα στο πληθος...ολοι συντονίζονται και οπεν το μάτι. O:-) :cyclops:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μη μου πεις Καλλιόπη μου! Αν είναι έτσι, να κανονίσουμε να πάμε κι εμείς, να μη κουραζόμαστε τόσο πολύ με διαλογισμούς και αυτοθεραπείες, ε? Να πάμε να φωτιστούμε στο πιτς φιτίλι!! :D :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Κοίτα Δήμητρα μόνο που το σκεφτήκαμε για την Ινδία έχει ήδη γίνει η προετοιμασία για το 3ο μάτι...... :D :D δεν νιώθεις ένα γαργαλητό εκεί ? :D :D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μην ζορίζεστε...

ας γνωρίζουμε ότι το μεγάλο πρόβλημα της ανθρωπότητας δεν είναι η άγνοια, αλλά αυτό που αναγκάζουν οι άνθρωποι την ψυχή τους να ξεχάσει... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα μου ποιο είναι αυτό..?
Πάντως το τρίτο μάτι είναι σίγουρο ότι το έχουν ξεχασμένο.. :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αναγκάζουν την ψυχή τους να ξεχάσει ότι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, Δημητρούλα... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μμμμ... Κι έρχεται μετά και η άγνοια να τους αποτελειώσει από πάνω.
Σ' αυτό τον κόσμο Βάσω μου δεν μέλλεται ν' αλλάξουν και πολλά. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα φωτίζονται και θα δείχνουν το δρόμο και πάντα αυτοί που θα ακολουθούν ή θα καθυστερούν.
Ποτέ δεν πρόκειται να φωτιστεί η ανθρωπότητα ολόκληρη ταυτόχρονα!
Γι' αυτό ας προσπαθήσει ο καθένας μας, ατομικά, βρίσκοντας την δική του αλήθεια, να μην ξεχνάει ότι είναι άνθρωπος και ποια είναι η αληθινή του ουσία.
Τώρα, αν αναγκάζεται να το ξεχάσει, τότε ακόμα κι αυτό το "αναγκάζεται" δεν είναι τίποτα άλλο παρά μία ακόμη επιλογή του.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι, έτσι είναι όπως το λες Δημητρούλα μου... @};-

γι' αυτό΄το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σταματήσουμε την κριτική και τον διαχωρισμό, ακόμα και από αυτούς που δεν ταυτίζονται μαζί μας...

γιατί ακριβώς είναι επιλογή τους! Με όλο τον σεβασμό στην ψυχή τους και τις αποφάσεις τους, να παραμείνουν ανθρωποι για όσο χρόνο θέλουν... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Εγώ πάλι δεν θέλω να είμαι τόσο απαισιόδοξη, θέλω να πιστεύω στα θαύματα που γίνονται κάθε μέρα, κάθε στιγμή, κάθε λεπτό.

Θα φωτιστεί ολόκληρος ο πλανήτης αυτό θέλω να πιστεύω και η αγάπη θα πλημμυρίσει τις καρδιές όλων :x :x :x :x

Ρομαντισμός ? :-?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”