Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καθώς πρόκειται να κάνω μια θεραπεία σε έναν φίλο μου που δεν ξέρει το ρέικι και καθόμουνα και σκεφτόμουνα πώς να του το παρουσιάσω – εξηγήσω, έφτασα στην εξής απορία:

Κάνοντας ρέικι, παρέχουμε στον άλλον (ή και στον εαυτό μας) την Συμπαντική Ενέργεια. Είναι αυτή η ενέργεια που θεραπεύει ή η ενέργεια επαναφέρει την ισορροπία στα σώματα του θεραπευόμενου, ούτως ώστε αυτά να καθίστανται και πάλι ικανά να θεραπεύσουν τον εαυτό τους; Λειτουργεί δηλαδή ως μέθοδος θεραπείας ή αυτό-θεραπείας; [Ή μήπως πάλι ως μέθοδος θεραπείας της αυτό-θεραπευτικής μας ικανότητας; :P ]

Ίσως να είναι λεπτομέρειες αυτά, αλλά ήθελα να μοιραστώ αυτήν μου την απορία μαζί σας, για να υπάρξει κάποια ίσως διευκρίνηση.

Ευχαριστώ :)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι μια λεπτοφυέστερη ενέργεια που ισορροπεί την δική μας ενέργεια, μέσα από τα κέντρα μας, Θοδωράκο, ώστε να ενδυναμώσουμε σε όλα μας τα επίπεδα...Η θεραπεία από την ασθένεια χρειάζεται και την δική μας συμμετοχή και αυτό φαντάζομαι το γνωρίζεις. Η αυτο-θεραπεια είναι το κύριο μέλημα είτε κάνεις στον εαυτό σου ρέικι, είτε κάποιος άλλος παίρνει από εσένα...

Μαγικά τίποτα δεν γίνεται...Η χαλάρωση και η ευεξία που νιώθει κανεις κατά την συνεδρία, μπορεί να κρατησει μία ώρα, μπορεί να κρατήσει και μία ζωή..Εξαρτάται πάντα απο την οπτική που έχεις για την ζωή σου, τα συναισθήματά σου και ότι μπλοκάρει την ομαλή ροή της ζωτικής μας ενέργειας, μα όχι μόνο στο σώμα... αυτό σημαίνει αυτο-θεραπεία...

Η ασθένεια δεν προκύπτει παρά μόνο από την αδυναμία μας να "ενεργοποιήσουμε" την ζωή μας...

Χρειάζεται να εξηγήσεις στον φίλο σου, ότι τίποτα δεν "λύνεται" μαγικά...Κυρίως ένα βαθύ μπλοκάρισμα, έτσι?

καλή επιτυχία! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Βάσω μου εξηγείς και εμένα να καταλάβω τι ακριβός γίνετε με της θεραπείες μέσω ρεικι?
Δηλαδή πώς λειτουργεί στο άτομο που κάνεις θεραπεία?
Αν είδη είναι άρρωστος τι κάνει?
Με μια ενέργεια δουλεύετε, την συμπατική ή υπάρχουν κι άλλες?
Κάνει για όλα από καθαρισμό χώρου μέχρι και θεραπεία ασθένειας?
Γενικά τι παίζει?

Πολλές απορίες, ελπίζω να μην κουράζω...
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Eυδαιμόνια εκτός από το forum μέσα στο Reikicenter υπάρχουν θέματα με όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε για το Ρέικι..... Αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός της ιστοσελίδας... Διάβασε τα με προσοχή και αν ακόμα έχεις απορίες μετά επανατοποθετείς τις ερωτήσεις σου..
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

HARIDEA έγραψε:Eυδαιμόνια εκτός από το forum μέσα στο Reikicenter υπάρχουν θέματα με όλα όσα θέλετε να γνωρίζετε για το Ρέικι..... Αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός της ιστοσελίδας... Διάβασε τα με προσοχή και αν ακόμα έχεις απορίες μετά επανατοποθετείς τις ερωτήσεις σου..
http://www.reikicenter.gr/index.html
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι πολύ σωστά το ξέχασα. Τα διάβασα και ποιο ξεκάθαρα δεν γίνετε. Μ άρεσαν πολύ και τα μηνύματα...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η θεραπεία από την ασθένεια χρειάζεται και την δική μας συμμετοχή και αυτό φαντάζομαι το γνωρίζεις.
Όταν λες αυτό Βάσω μου εννοείς πως και ο ίδιος ο "ασθενής" πρέπει πρώτα να θέλει να θεραπευτεί... Αυτό εννοείς λέγοντας συμμετοχή;
...Και έρχομαι τώρα να ρωτήσω πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος όταν γνωρίζει την "ασθένεια" του να μη θέλει να την θεραπεύσει; Ε;

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι η κλασική ερώτηση Μανούλη... :))

Όμως εδώ η θεραπεία δεν αφορά μόνο το σώμα...Το σώμα δεν ασθενεί από μόνο του, υπάρχουν καταπιεσμένα συναισθήματα και δηλητηριώδεις σκέψεις που δεν είναι τόσο εμφανείς, αλλά καθορίζουν απόλυτα τον τρόπο Ζωής του ανθρώπου και νομίζω ότι πολλοί λίγοι μπορούν να δουν την Θεραπεία τους ολιστικά...Θεραπεύουν κάτι στο σώμα, πιο μέσα όμως δεν θέλουν να θεραπεύσουν τίποτα, γιατί τίποτα δεν νιώθουν από την δυσαρμονία τους σε όλα τους τα επίπεδα...

Πολλές φορές η ανάγκη να τους φροντίσουν οι άλλοι είναι τόσο μεγάλη, που δεν θέλουν να θεραπευτούν (ασυνείδητα) ούτε στο σώμα και ενώ κάνουν ευλαβικά την ιατρική αγωγή, υποτροπιάζει η ασθένεια...

Υπάρχουν πάρα πολλά που δεν παρατηρεί ένας άνθρωπος στην σχέση με τον Εαυτό του...Το μόνό σίγουρο είναι πάντως πως άλλα σκέφτεται, άλλα νιώθει, άλλα κάνει...Αν δεν υπάρχει εσωτερική ισορροπία, το σίγουρο είναι ότι η ανισορροπία θα οδηγήσει σε απώλεια της ενέργειας και στο σώμα...


Όμως πραγματικά είναι μια ερώτηση που γίνεται σε ποσοστό 90%
Το τόσο υψηλό ποσοστό μπορεί να σε υποψιάσει για το πόσο οι άνθρωποι έχουν χάσει τον Εαυτό τους και εστιάζονται σ' αυτό που γνωρίζουν σαν Εαυτό, δηλαδή έχουν μόνο σωματική συνείδηση...
Η Ζωή όμως γίνεται αρκετά επίπονη χωρίς τον Εαυτό μας...γεμάτη "τρύπες" και συναισθηματικές εξαρτήσεις...

Ενα συναισθηματικό πρόβλημα, ο άλλος δεν το "βλέπει" εύκολα, μπορεί να το γνωρίζει, αλλά δεν κάνει τίποτα για να το θεραπεύσει, γιατί δεν γνωρίζει τον τρόπο και έτσι βλάπτει συνεχιζόμενα τον Εαυτό του, με επιλογές που στο τέλος εμφανίζουν και ασθένεια στο σώμα του...

Παρ' όλα αυτά δεν σκέφτεται καν να θεραπεύσει την κακή σχέση με τον Εαυτό του...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Πολλές φορές η ανάγκη να τους φροντίσουν οι άλλοι είναι τόσο μεγάλη, που δεν θέλουν να θεραπευτούν (ασυνείδητα) ούτε στο σώμα και ενώ κάνουν ευλαβικά την ιατρική αγωγή, υποτροπιάζει η ασθένεια...

Υπάρχουν πάρα πολλά που δεν παρατηρεί ένας άνθρωπος στην σχέση με τον Εαυτό του...Το μόνό σίγουρο είναι πάντως πως άλλα σκέφτεται, άλλα νιώθει, άλλα κάνει...Αν δεν υπάρχει εσωτερική ισορροπία, το σίγουρο είναι ότι η ανισορροπία θα οδηγήσει σε απώλεια της ενέργειας και στο σώμα...
Πω... πω... Μόλις χτύπησες φλέβα Βασούλα!!! :-(
Βάσω έγραψε:Ενα συναισθηματικό πρόβλημα, ο άλλος δεν το "βλέπει" εύκολα, μπορεί να το γνωρίζει, αλλά δεν κάνει τίποτα για να το θεραπεύσει, γιατί δεν γνωρίζει τον τρόπο και έτσι βλάπτει συνεχιζόμενα τον Εαυτό του, με επιλογές που στο τέλος εμφανίζουν και ασθένεια στο σώμα του...
Συμφωνώ Βασούλα μου! Συμφωνώ απόλυτα και κατανοώ την απάντηση που μου έδωσες...

...Από την άλλη όμως σκέφτομαι και λέω πόση εσωτερική δουλειά χρειάζεται για να πετύχει κανείς κάτι τέτοιο; Πόση εσωτερική δουλειά χρειάζεται για να αρχίσει επιτέλους να Ζεί χωρίς την ανάγκη για αποδοχή, χωρίς φόβους, ενοχές, προσδοκίες, στερεότυπα, πρλγραμματισμούς κλπ...
Και μέχρι πότε; Δηλαδή μέχρι να πεθάνει ένας άνθρωπος έτσι θα παλεύει μεταηξύ συνειδητού και ασυνέιδητου; ...μεταξύ παλιών και νέων εντολών και γενικότερα με τα φαντάσματα του παρελθόντος...;
Λίγο προβληματισμένος είμαι για όλα αυτά... :-??

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ το μόνο που μπορώ να σου επιβεβαιώσω Μανούλη μου είναι ότι μπορεί να το κάνει...

Τον χρόνο όμως τον αποφασίζει ο καθένας μόνος του...


Σε εμένα πήρε πέντε μήνες, σε άλλον μπορεί να κρατήσει, όπως λες, μία Ζωή, σε άλλους και δέκα μην σου πω... 8-}


Τα επίπεδα Θέλησης διαφοροποιούνται και έτσι διαφοροποιείται και η Δύναμη που μπορείς να ασκήσεις για την ολοκλήρωσή σου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Θεραπεύει η ενέργεια αυτή καθαυτή;

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:εγώ το μόνο που μπορώ να σου επιβεβαιώσω Μανούλη μου είναι ότι μπορεί να το κάνει...
Βάσω έγραψε:Τα επίπεδα Θέλησης διαφοροποιούνται και έτσι διαφοροποιείται και η Δύναμη που μπορείς να ασκήσεις για την ολοκλήρωσή σου...
Ναι Βασούλα μου, δίκιο έχεις... :x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”