Ινδικη ιστορια

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Ινδικη ιστορια

Δημοσίευση από Qisan »

Ο φίλος μου άνοιξε το συρτάρι από το κομοδίνο της γυναίκας του κι έβγαλε ένα πακέτο τυλιγμένο σε ακριβό ριζόχαρτο.

"Αυτό είπε δεν είναι ένα οποιοδήποτε πακέτο, είναι ακριβά εσώρουχα."

Πέταξε το περιτύλιγμα και θαύμαζε το ακριβό άγριο μετάξι.

"Το αγόρασα την πρώτη φορά που πήγαμε στην Νέα Υόρκη πριν 8 ή 9 χρόνια". "Δεν το χρησιμοποίησε ποτέ.

Το κρατούσε για μια ειδική περίπτωση". "Πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη περίπτωση"

Πλησίασε το κρεβάτι και άφησε τα εσώρουχα με τα άλλα πράγματα που θα πήγαινε στον νεκροθάφτη.

Η γυναίκα του μόλις είχε πεθάνει.Γυρνώντας προς εμένα μου είπε:"μην κρατάς τίποτα για μια ειδική περίπτωση,

Κάθε μέρα που ζείς είναι μια ειδική περίπτωση.

" Ακόμα σκέφτομαι αυτές τις κουβέντες που μου άλλαξαν τη ζωή.

Τώρα διαβάζω πολύ και καθαρίζω λιγότερο. Κάθομαι στο μπαλκόνι και θαυμάζω τη φύση,

Χωρίς να με στεναχωρεί η ακαταστασία του κήπου.

Περνώ περισσότερο χρόνο με την οικογένεια και τους φίλους και λιγότερο χρόνο δουλεύοντας.

Κατάλαβα ότι η ζωή πρέπει να είναι ένα σύνολο εμπειριών που σε γεμίζουν και όχι μια απλή επιβίωση.

Δεν φυλάσσω πια τίποτα.

Χρησιμοποιώ τα ακριβά κρυστάλλινα ποτήρια κάθε μέρα.

Βάζω τα καινούργια μου ρούχα για να πάω για ψώνια αν αποφασίσω έτσι ή το επιθυμώ.

Δεν κρατώ το ακριβό μου άρωμα για τις ειδικές περιπτώσεις, το χρησιμοποιώ όποτε το θέλω.

Η φράση ' μια μέρα...' και ' μια απ' αυτές τις μέρες ' εξαφανίζονται από το λεξιλόγιο μου.

Αν αξίζει τον κόπο να δεις ή να ακούσεις ή να κάνεις κάτι, κάντο τώρα.

Δεν ξέρω τη θα έκανε η γυναίκα του φίλου μου,

Αν ήξερε ότι δεν θα ήταν εδώ ' αύριο ' που όλοι μας παίρνομε τόσο αψήφιστα.

Πιστεύω ότι θα είχε φωνάξει την οικογένεια και καλούς φίλους.

Πιθανόν να είχε καλέσει και κάποιους παλιούς φίλους για να ζητήσει συγνώμη και να συμφιλιωθεί για κάποιες παλιές αστείες διαφορές.

Θέλω να πιστεύω ότι θα είχε πάει να φάει κινέζικα που τόσο αγαπούσε.

Είναι αυτά τα μικρά πράγματα που αν δεν γίνουν θα με δυσαρεστούσαν αν ήξερα ότι οι ώρες μου ήταν μετρημένες.

Θα με δυσαρεστούσαν γιατί έπαψα να βλέπω καλούς φίλους με τους οποίους θα επικοινωνούσα μια ' μέρα ' ......

Θα με δυσαρεστούσαν γιατί δεν έγραψα ένα γράμμα που ήθελα να γράψω ' μια απ αυτές τις μέρες '.

Θα στεναχωριόμουν και θα λυπόμουν γιατί δεν είπα στους πολύ δικούς μου συχνά και αρκετά πόσο τους αγαπώ.

Τώρα προσπαθώ να μην καθυστερώ, να μην κρατώ ή φυλάω τίποτα που

Θα μπορούσε να προσφέρει γέλιο και χαρά στη ζωή μας.

Κάθε μέρα λέω στον εαυτό μου ότι είναι μια ξεχωριστή μέρα.Κάθε μέρα, κάθε ώρα κάθε λεπτό είναι ξεχωριστό.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πολύ όμορφη ιστορία Qisan !! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Είναι αυτά τα μικρά πράγματα που αν δεν γίνουν θα με δυσαρεστούσαν αν ήξερα ότι οι ώρες μου ήταν μετρημένες
Αυτό που εμένα δυσαρεστεί στα chain mails όπως το παραπάνω είναι η καθοδηγούμενη σκέψη....
Τι πάει να πει ....οι ώρες μου είναι μετρημένες.... Σίγουρα αναφέρονται στο περιορισμό του γραμμικού χρόνου...
Τι πάει να πει δεν τα φόρεσε τα εσώρουχα....Νόμιζε ότι τα φύλαγε για κάποια ιδιαίτερη ώρα... Του είπε κανείς ότι της τα πήρε κόκκινα ενώ της άρεσαν τα μαύρα και δεν πήγε να τα αλλάξει παρά τα φύλαξε για να μη τον προσβάλλει λέγοντας ιδιαίτερη στιγμή ????
Αυτό ήταν το δικό της λάθος...... Να μη εκφράζει την αλήθεια της και όχι ότι δεν τα φόρεσε.
Συνεχίζει το mail θα με στεναχωρούσε αν.... θα δυσαρεστιόμουνα αν.....
Γιατί δεν λέει ότι μπορεί να μη βλέπω συχνά τους φίλους μου αλλά ξέρουν ότι είμαι εκεί όποτε το θελήσουν....
Γιατί δεν λέει ότι δεν λέω συχνά σ' αγαπώ αλλά κάνω χιλιάδες άλλα που το δείχνουν......
Λόγια, λόγια και κατευθυνόμενη σκέψη.....ώστε να τσιμπήσουν οι αποδέκτες και να προωθήσουν το mail , ώστε να μοσχοπουλήσουν τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις....
Απλά μη μασάτε και να είσθε πάντα ο εαυτός σας χωρίς αυτολύπηση
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα έχεις πάρει Χρυσουλίτσα? :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κι εγώ επισης ε?

αυτή η θλίψη για τον θάνατο...

αυτή η θλίψη για την ζωή...

κανείς δεν προετοιμάζεται για τον "θάνατο"...όπως δεν προετοιμάζεται για την "ζωή"...

τα σερβίτσια και τα εσώρουχα είναι οι περικοκλάδες της ζωής, που απλά προκαλούν την θλίψη, που φέρνει η έλλειψη της ουσίας της!

ουφ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Όχι τόσο για το συγκεκριμένο που το έχω λάβει μέχρι 10 φορές αλλά για το σκεπτικό που υπάρχει πίσω από δεκάδες άλλα που λαμβάνω κατά καιρούς και τα κάνω delete αυτομάτως.....
Φαίνεται εξωτερικά " συμπόνια και ενδιαφέρον" και εσωτερικά " άντε προωθείστε το guys να βγάλουμε κανένα φράγκο από τους συμπονούντες."
Όμως το συγκεκριμένο εδώ είχε την πιο γλυκιά γλυκιά πρόθεση!!!!! Το εννοώ!!! Απλά φόρτωσα γιατί θυμήθηκα το τελευταίο με την Microsoft που μοίραζε λεφτά.... Εκεί να δεις γέλιο!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

A πρέπει να το έλαβα γύρω στις 115 φορές... =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Πες τα Χρυσόστομε!!!

^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ινδικη ιστορια

Δημοσίευση από Μάνος »

Χρυσούλα έγραψε:Λόγια, λόγια και κατευθυνόμενη σκέψη.....ώστε να τσιμπήσουν οι αποδέκτες και να προωθήσουν το mail , ώστε να μοσχοπουλήσουν τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις....
Απλά μη μασάτε και να είσθε πάντα ο εαυτός σας χωρίς αυτολύπηση
Βάσω έγραψε:κανείς δεν προετοιμάζεται για τον "θάνατο"...όπως δεν προετοιμάζεται για την "ζωή"...
^:)^ ^:)^ ^:)^

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”