Περι Συμπαντος

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Qisan »

Και δεν το γνωριζουμε και το αγαπησαμε .....

Τι παραδοξο ........

http://uk.youtube.com/watch?v=5CTtdu23O ... re=related


http://uk.youtube.com/watch?v=ymNd8u9pd ... re=related


ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το δεύτερο είναι απλά υπέροχο. Σχεδόν συγκηνήθικα, θα έλεγα. Πολύ καλό....



Α, και καλή χρονιά να έχουμε, έχω λίγο καιρό να μπω. :)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Yπεροχα τα βιντεακια Qisan,Υπεροχα.
Αν βρεις κι αλλα του ειδους παρέθεσέ τα παρακαλώ. :D
Ευχαριστω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Qisan φοβερά! Εύγε! :D :D :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

"Τιποτα απολυτως τιποτα δεν θα υπηρχε αν δεν λαμβανε χωρα μια αξιοθαυμαστη αλληλουχια συμπτωσεων .Καποτε διαβασα το αρθρο ενος φυσικου σχετικα με τη Μεγαλη Εκρηξη που γεννησε το συμπαν μας. Εκεινη τη στιγμη ο αριθμος των σωματιδιων που δημιουργηθηκαν ηταν ελαφρως μεγαλυτερος απο τον αριθμο των αντισωματιδιων.Τα σωματιδια και τα αντισωματιδια συγκρουστηκαν και αλληλοεξαλειφθηκαν , κατακλυζοντας
το συμπαν με φωτονια.Εξαιτιας της αρχικης διαφορας στον αριθμο των σωματιδιων-αντισωματιδιων, απεμειναν μερικα σωματιδια , και εκεινα δημιουργησαν αυτο που γνωριζουμε ως υλικο κοσμο. Εσεις , εγω και το υπολοιπο συμπαν συμπεριλαμβανομενου ολων των αστρων και των γαλαξιων- ειμαστε απομειναρια εκεινης της στιγμης της δημιουργιας. Ο συνολικος αριθμος των σωματιδιων που απεμειναν, ηταν δεκα στην ογδοηκοστη ( που αντιστοιχει στον αριθμο 1 ακολουθομενο απο 80 μηδενικα ). Αν ο αριθμος των σωματιδιων ηταν ελαφρως μεγαλυτερος, οι βαρυτικες δυναμεις θα ειχαν εξαναγκασει το νεο συμπαν να συρρικνωθει, καταρρεοντας προς τα μεσα και δημιουργωντας μια πελωρια μαυρη τρυπα, πραγμα που θα σημαινε πως δεν θα υπηρχαμε ουτε εγω ουτε εσεις ουτε τα αστερια και οι γαλαξιες. Αν ο αριθμος των σωματιδιων της υλης ηταν εστω και ελαφρως μικροτερος, το συμπαν θα διαστελλοταν τοσο γρηγορα ωστε δεν θα υπηρχε χρονος για τη διαμορφωση των γαλαξιων.
Τα πρωτα ατομα ηταν του υδρογονου. Αν η ισχυρη δυναμη που συγκρατει τον πυρηνα ενος ατομου, ηταν εστω και ελαχιστα πιο αδυναμη, το δευτεριο- το σταδιο απο το οποιο διερχεται το υδρογονο πριν μετατραπει σε ηλιο- δεν θα εμφανιζοταν, και ετσι το συμπαν θα παρεμενε μαι συγκεντρωση καθαρου υδρογονου. Αν , απο την αλλη, οι πυρινικες δυναμεις ηταν εστω και ελαχιστα ισχυροτερες, το υδρογονο θα καιγοταν πολυ γρηγορα αφηνοντας τα αστερια διχως καυσιμο. Οπως λοιπον οι βαρυτικες δυανμεις επρεπε να εχουν ακριβως την ισχυ που εχουν , ετσι και οι ηλεκτρομαγμητικες δυναμεις που συγκρατουν τα ηλεκτρονια στη θεση τους, επρεπε να ειναι ακριβως αυτες που ειναι - ουτε στο ελαχιστο μεγαλυτερες ή μικροτερες- ετσι ωστε τα αστερια να εξελιχθουν σε σουπερνοβα και να αναπτυχθουν τα βαρυτερα χημικα στοιχεια.
Η εμφανιση τπυ ανθρακα και του οξυγονου- απαραιτητων χημικων στοιχειων για τη δημιουργια των ζωντανων οργανισμων- απαιτουσε την υπαρξη πολλων συμπτωσεων τη στιγμη της Μεγαλης Εκρηξης, αλλα και αργοτερα κατα την εξελιξη του συμπαντος. Το οτι εσεις και εγω υπαρχουμε, το οτι το ιδιο το συμπαν- με τους γαλαξιες, τα αστερια και τους πλανητες του- υπαρχει, ενα εξαιρετικα απιθανο γεγονος! Μια καθαρη ησυμτωση! Ενα θαυμα που ξεκινα απο τη γεννηση του χρονου ..."

@};-
Ενα αποσπασμα απο βιβλιο του CHOPRA @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μπράβο Qisan! Ευχαριστούμε! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Fotinoula »

Γράφει η Έλενα Ταγκαλάκη
Η Γη μας φαίνεται πως είναι ο καλύτερος συνθέτης μουσικής στο ηλιακό μας σύστημα. Ακούστε το τραγούδι της όπως το κατέγραψαν ειδικά σχεδιασμένα εργαλεία της NASA.
Το ήξερες ότι οι πλανήτες και τα άστρα παράγουν στην πραγματικότητα μουσική; Μπορεί το διάστημα να φαντάζει στα μάτια μας αχανές κενό, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ήχοι. Οι ήχοι υπάρχουν σε μορφή ηλεκτρομαγνητικών δονήσεων και μπορούν να εντοπιστούν από τα εργαλεία που ανέπτυξε η NASA.
Οι καταπληκτικοί αυτοί ambient ήχοι προέρχονται από τις ηλεκτρονικές δονήσεις που παράγουν οι πλανήτες, τα φεγγάρια και οι δακτύλιοι, τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία των πλανητών και φεγγαριών (δορυφόρων), τις πλανητικές μαγνητόσφαιρες, τα παγιδευμένα ανάμεσα στους πλανήτες και την εσωτερική επιφάνεια της ατμόσφαιρας ραδιοκύματα, τις αλληλεπιδράσεις φορτισμένων σωματιδίων του πλανήτη, του φεγγαριού και του ηλιακού ανέμου και από τις εκπομπές φορτισμένων σωματιδίων των δακτυλίων κάποιων πλανητών.
Παρακολουθώντας το εξώτερο διάστημα, συχνά υποθέτουμε ότι εκεί έξω επικρατεί… απόλυτη σιωπή. Δεν αντιλαμβανόμαστε ότι τα σύμπαντα είναι γεμάτα με πλανητική μουσική. Οι ήχοι που παράγουν οι πλανήτες πραγματικά κόβουν την ανάσα.
Απολαύστε!!!



http://enallaktikidrasi.com/2014/03/to- ... z2woM3SJXA" onclick="window.open(this.href);return false;
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Έφη »

Eκπληκτικό !
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από panos »

ομορφο :x @};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

@};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Βικούλα »

!!! O:-) O:-) :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Μάνος »

:-o :-o :-o
Απίστευτο!!!
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

@};- @};- @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Περι Συμπαντος

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ω πολύ όμορφο!! @};- :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”