Απιθανο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ .

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Απιθανο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ .

Δημοσίευση από Qisan »

Καποιοι διδασκουν με τροπους αφανεις και μαλιστα ολοκληρες ομηγηρεις ανθρωπων χωρις να αποκαλυπτουν τι κανουν ...
Και ομως σε ενα εξαιρετικο γεγονος τοποθετουν ενα καλο μουσικο , 5 φημισμενους τραγουδιστες , πολλους χορευτες , και μεσα σε ενα παλλομενο σταδιο χορευουν και τραγουδουν γυρω απο ενα Ckr .

Ουαουυ ...

Αυθεντια οποιος το συνελαβε και το πραγματοποιησε . ! ! !

http://www.youtube.com/watch?v=S-NxYKVr ... %20Surfers

ΕΥΓΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα πω όμως και τον (σχεδόν) αντίλογο: η σπείρα είναι ένα αρχαίτυπο, που συναντάται παντού στην φύση και στους πολιτισμούς του ανθρώπου. Με κάποιον τρόπο, έγινε ένα σύμβολο στο ρέικι. Αυτό δεν σημαίνει όμως οπωσδήποτε ότι η σπείρα είναι ένα ckr.

Αυτό που θέλω να πω είναι το εξίς: ότι ο Παπαϊωάννου μπορεί όντως να το σκέφτικε ως ckr, μπορεί από την άλλη να το σκέφτικε απλά ως ένα αρχέτυπο σύμβολο-σχήμα που συναντιέται παντού, και με αυτή την λογική να το έβαλε για να δείξει αυτήν την "υπερφυσική" ενότητα που υπάρχει στον Κόσμο.

Μία άλλη εξήγηση (πιο μεταφυσική και πιο... μαγική) μπορεί να είναι ότι η ενέργεια της τελετής λήξης των ολυμπιακών "συντονίστικε" με κάποιον τρόπο με την ενέργεια της ζωής και του σύμπαντος (ρέικι, κοινώς) και ο σχηματισμός που προέκυψε να είναι η "προβολή" της παρουσίας της στην τελετή.



Υ.Γ.: Να σημειώσω, ότι δεν αντιλέγω στα όσα λέχθικαν, ούτε διαφωνώ, ούτε συμφωνώ. Αλλά (όσοι με ξέρουν αυτό το γνωρίζουν ήδη), πάντα κάτι μέσα μου με τσιγκλάει να πω όλες τις πιθανές εξηγήσεις ενός "φαινομένου" - ειδικά όταν αυτό ανοίκει στην σφαίρα του "υπερφυσικού".

Υ.Γ.2: Το υπερφυσικό το έχω πάντα σε εισαγωγικά, γιατί δεν συμφωνώ με τον όρο, γιατί εξ ορισμού, άμα το σκεφτεί κανείς, έχει μία αρνητική χροιά: άμα δέχεσαι το "υπερφυσικό", τότε αυτό παύει να είναι "υπέρ-" και γίνεται απλά "φυσικό". ’μα δεν το δέχεσαι, τότε το εντάσσεις μέσα στο πλαίσιο του εξοπραγματικού και αναφέρεσαι σε αυτό ως μία οπτασία ή μία παραπλάνηση. Αλλά αυτό δεν είναι επί του παρόντως...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Deodonus έγραψε:.....Αυτό δεν σημαίνει όμως οπωσδήποτε ότι η σπείρα είναι ένα ckr.
Απλουστερα και ευρυτερα ας το θεσουμε απλα ... σκεπτομαι ... συνδιαζω . . . Διαισθανομαι ...
Σπειρα , συσπειρωση , συσπειρωνω , Γαλαξιακες σπειρες , μετεορολικα συστηματα ... κυκλωνας ... καταβοθρες νερων ... Σπυριδων ( ισως ) , κ.α. Προκειται για μια φυσικη - συμπαντικη διαταξη - εκδηλωση ...
Και βεβαια το ckr επεται χρονικα σαν σπειρα .... Αυτο ομως μου λεει πως η σπειρα παιζει πολυ μα και παιζεται ;-)
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Είχα παρακολουθήσει μια συνέντευξη του Παπαιωάννου στην Παναγιοταρέα και έπαθα τν πλάκα μου!Ο άνθρωπος ήταν απόλυτε συντονισμένος με την συμπαντική ενέργεια και πολύ ψαγμένος σε θέματα συμβολισμών και αρχετυπικών συμβόλων!Πιστεύω ότι άν κάτσει κανείς και κοιτάξει προσεχτικά όλες τις τελετές των Ολυμπιακών θα βρει πολλούς συμβολισμούς!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Την είχα δει κι εγω και το πιστεύω.Τον ένοισα.Θυμασαι το βλεμα του τι διεισδυτικοτητα είχε;Θυμασαι τα χερια του πως κινουνταν και ποσα ελεγε το σωμα του;Δεν το θεωρώ τυχαιο κι έξω απο αυτον΄,τι χρησιμοποιεί.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Συγνώμη αλλά αυτός ο Παπαΐωάννου που λέτε..είναι αυτός που έκανε την παράσταση 2 και είχε ξετρελλαθεί όλος ο κόσμος;;;;;

:?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι, αυτός είναι!!!

Εμμανουέλα να μην θυμάμαι αυτήν την παράσταση...
Ποτέ ξανά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μεγάλη επιτυχία....

Ήταν η πιο άθλια και μίζερη παράσταση που έχω δει ποτέ...
Συν οτι όλοι μέσα στο θέατρο ήταν ταραγμένοι...δυσανασχετούσαν, αλλά παρόλα αυτά επειδή βρέθηκαν 5 μαλ....ες και είπαν οτι είναι κουλτουριάρικο και ωραίο και έχει άποψη και εγώ δεν ξέρω τι άλλο το καταχειροκρότησαν...

Μάλλον επειδή θέλουν να ακολουθούν το σύνολο!!!!! :roll:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για πανε και λιγο παραπάνω ,ολοκληρωσε την σκεψη σου!
:idea:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη να σου πω σχετικά με αυτήν την παράσταση...

Κρατιόμαστε με την Εμμανουέλα για να μην ξεφωνίσουμε

Ξεφωνίσαμε όμως όλους όσους μας έστειλαν εκεί...
Τα λόγια που ακουσαμε ήταν "έργο τέχνης, ασύλληπτο, φοβερό"

Μιζέρια, αναπαραγωγή του μοντέλου της κοινωνίας που σου έρχεται να κάνεις εμετό!!!
Αυτό που θεωρούμε πρότυπο κοινωνίας...μοναξιά, σεξ, μιζέρια!

Τι ομορφιά θα μπορούσε να έχει ένα τέτοιο έργο?
Δεν θέλω να αποφύγω την αλήθεια...
αλλά θέλω να αρνηθώ να μου την περνάνε συνεχώς στα κύταρά μου μέσα από υποτιθέμενα έργα τέχνης...

και εντάξει εγώ...

αυτοί που είπαν "τιιιιιιιιιι, δεν το είδατε ακόμα...χάνετε"...


και ναι πήγαμε να το δούμε μήπως και χάσουμε και το μόνο που χάσαμε ήταν ο χρόνος μας!!! :cry:

Από τότε όμως δεν ξαναπάω πουθενά, ότι και αν μου λένε...Εχω καλύτερα πράγματα να κάνω...

Είπε ένας μ....ς κουλτουριάρης είναι ωραίο, σπεύσανε όλοι να ακολουθήσουν, μήπως και βγουν έξω από τον κύκλο της κουλτούρας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βασικά η παράσταση ήταν αναπαράσταση της ζωής του άντρα..

Δε λέω..είχε πολύ ωραίους χορευτές...μιας και μιλάμε για άντρες...αλλά ειλικρινά ήθελα να βάλω τα κλάματα απο τα νεύρα μου...

Πρέπει να σταματήσουμε όλοι να ακολουθούμε το μοντέλο της μόδας...να σταματήσουμε να είμαστε πιόνια και να φωνάζουμε δυνατά τη γνώμη μας, όποια και αν είναι αυτή...ακόμα και αν είναι αντίθετη με των πολλών... ακόμα κι αν πολλοί δυσανασχετούν!!!

Ειλικρινά..πληγωνόμουν πιο πολύ όταν έβλεπα γύρω μου τους ανθρώπους να ανασκουμπώνονται, να παίρνουν μια έκφραση αηδίας..να βαστάνε δυνατά το χερούλι της καρέκλας τους....και παρόλα αυτά...να βγαίνουν έξω και να ζητωκραυγάζουν για αυτό το μοναδικό αριστούργημα...!!!!

Γιατί τόση ψευτιά...τέτοια προσποίηση...;;;

Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης και δημιουργός αυτής της φοβερής παράστασης μπορεί να είναι καλός, δε λέω, αλλά όχι να χειροκροτάμε και να θεοποιούμε τη ΜΙΖΕΡΙΑ!!!!!

ΟΧΙ...ΟΧΙ!!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Απιθανο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ .

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μιζέρια, αναπαραγωγή του μοντέλου της κοινωνίας που σου έρχεται να κάνεις εμετό!!!
Αυτό που θεωρούμε πρότυπο κοινωνίας...μοναξιά, σεξ, μιζέρια!
Συμφωνώ Βασούλα μου, σε σχέση με την αναπαραγωγή του μοντέλου της κοινωνίας: Σεξ, μοναξιά, μιζέρια... ΟΜΩΣ επειδή έτυχε να την δω την παράσταση, αυτό που έχω να πω είναι πως ο Παπαιωάννου ποτέ δεν είπε ελάτε θα σας προσφέρω ένα θέαμα να δείτε, να ξεφύγει το μυαλό από τα κοινωνικά προβλήματα, κλπ. κλπ. Αντίθετα, στόχος του ήταν να προβληματίσει και να προσπαθήσει να αφυπνήσει το κοινό με τον δικό του τρόπο. Αυτό δεν είναι άλλωστε και ο στόχος των δραματικών έργων; Πολλοί θεωρούνε πως είναι σκέτη κατάθλιψη, ακόμα και παράνοια, κάποια. Προσωπικά θεωρώ πως μπορούν να επηρεάσουν και να αφυπνήσουν το κοινό σε μεγάλο βαθμό και να του περάσουνε πολλά μυνήματα. Φυσικά μύνημα που εστάλει, δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και μύνημα που εδώθει. Κατά τη γνώμη μου, αυτό που ήθελε λοιπόν να δείξει ο Παπαϊωάννου με το έργο αυτό, ήταν ακριβώς αυτή η κατρακύλα της κοινωνίας στην οποία ζουμε, μέσα από το πρίσμα του χορού. Να θυμήσω πως οι χορευτές όλοι ήταν ένας κι ένας. Έμοιαζαν σα να αψηφούσαν τον νόμο της βαρύτητας. Απίστευτος συντονισμός, κίνηση (πράγματα πρωτόγνωρα για το ελληνικό θέμα). Μας έδειξε λοιπόν με τρόπο γλαφυρό όλη αυτή την κατάντια και κλείνοντας το μάτι στο θεατή, έθεσε το ερρώτημα που θα πάει αυτό; Που θα φτάσει; Μέχρι πότε αυτή η ανοχή... Μέχρι πότε αυτή η κατρακύλα... Αυτά ήταν τα μυνήματα τα οποία εισέπραξα εγώ από την παράσταση αυτή. Τονίζω όμως πως αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.
Εμμανουέλα έγραψε:Ειλικρινά..πληγωνόμουν πιο πολύ όταν έβλεπα γύρω μου τους ανθρώπους να ανασκουμπώνονται, να παίρνουν μια έκφραση αηδίας..να βαστάνε δυνατά το χερούλι της καρέκλας τους....και παρόλα αυτά...να βγαίνουν έξω και να ζητωκραυγάζουν για αυτό το μοναδικό αριστούργημα...!!!!
Εμμανουέλα μου γλυκιά, το ότι οι άνθρωποι ανασκουμπώνονταν, έπερναν έκφραση αηδίας και βαστούσανε δυνατά το χερούλι της καρέκλας τους, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν τους άρεσε. Όταν φέρεις αντιμέτωπο έναν άνθρωπο με την πραγματικότητα στην οποία "ζει", φυσικό δεν είναι να έχει τέτοιες αντιδράσεις, όταν η πραγματικότητα είναι μια κοινωνία που όλοι θέλουν να αλλάξει, αλλά κανείς δεν κάνει τίποτα για αυτό; Κατα συνέπεια, πως να μη αντιδράσουν έτσι, όταν ήρθαν πρόσωπο με πρόσωπο με την μίζερη κοινωνία που καμώνονται πως ζούν απο κεκτημένη ταχύτητα;
Προσωπικά, όταν είχα δει την παράσταση είχα συγκλονιστεί από τη σύλληψη του καλλιτέχνη και με τον τρόπο τον οποίο ήταν δωσμένο όλο αυτό. Οι πολύωρες πρόβες και η ακρίβεια στο αποτέλεσμα ήταν ολοφάνερα. Την σκεφτόμουνα μετά για μέρες. Με είχε αγγίξει πολύ θυμάμαι... Σαφέστατα αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη για την εν λόγω παράσταση, και δε σημαίνει πως σώνει και καλά κάποιος άλλος πρέπει να συμφωνήσει με αυτό, ε?
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Απιθανο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ .

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνο μου εγώ δεν την έχω δει την εν λόγω παράσταση, οπότε δεν μπορώ σίγουρα να έχω και απόψη για αυτή την συγκεκριμένη,

όμως να σου πω ειλικρινά βαρέθηκα η τέχνη να αναπαράγει το "κακό" για να το καταδείξει ίσως σαν
κάλεσμα αφύπνισης
η αφύπνιση για εμένα προσωπικά δεν γίνεται έτσι,
γιατί όχι η τέχνη, που έχει αυτή την δυνατότητα, να μην κεντρίσει τις Αρετές του Ανθρώπου
και να τον καλέσει έτσι στην Μνήμη και την αφύπνιση, να σπείρει Αγάπη,
γιατί πρέπει να καταγράψει τα κακώς κείμενα και να μην εμπνεύσει την Ομορφιά, την Φαντασία,
την Ειλικρίνεια, την Αγάπη, την Συμπόνοια και ουυυ Αρετές που έχουμε

θα με εξάρει περισσότερο ένα έργο τέχνης, από όποια πλευρά της και αν εκφράζεται,
που θα εστιαστεί στο Αγαθό μέσα μου και θα το ταρακουνήσει, παρά μια ακόμα επανάληψη της
αθλιότητας που οκ το ξέρουμε αλλά θα το τρέφουμε αιωνίως και θα πρέπει να το αναπαράγουμε μη και το ξεχάσουμε?

έτσι τουλάχιστον το νοιώθω εγώ μια και πιάσαμε τα περι τέχνης :))

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Απιθανο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ .

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη μου, είναι ουτοπία να πιστεύεις ότι το έργο αυτό ήταν μήνυμα αφύπνισης...

αν παρατηρήσεις πιο βαθιά θα δεις πράγματα εντελώς διαφορετικά...

Μετά το τέλος της παράστασης, ο ένας κοίταγε τον άλλον με περισσότερο μίσος, με περισσότερη κατηγορία και κυρίως με περισσότερη περιφρόνηση και καχυποψία...
και αν ακολουθούσες, όπως εγώ, την φωνή αυτής της αηδίας που έβλεπες ζωγραφισμένη στα πρόσωπα κάποιων, διάβαζες και τα αληθινά μηνύματα

"για δες ρε μαλάκα, που κατάντησε η κοινωνία με τις σεξοδιαστροφές σου"...

απευθυνόταν στο κάθε ομοφυλόφιλο και στην κάθε πουτάνα, σε κάθε μετανάστη, σε κάθε αλλόθρησκο, μα όχι στον εαυτό του...αυτός ήταν ευυπόληπτος πολίτης...
Η πλειοψηφία των θεατών ναι είχαν φρικάρει με την ωμή αλήθεια, αλλά δυστυχώς αυτήν την κατάντια δεν την έβρισκαν μέσα τους, αλλά στον κάθε άλλον, που ήταν υπεύθυνος για την κατάντια της κοινωνίας...

Δυστυχώς τέτοια μηνύματα από την Τέχνη, δεν αφυπνίζουν, αντίθετα εδραιώνουν περισσότερο την ήδη υπάρχουσα καχυποψία, ότι για όλα φταίνε οι σεξοδιαστροφές των άλλων...

:cry: >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απιθανο αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ .

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”