ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
petrito
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 27 Ιουν 2012 11:18 am
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από petrito »

Πολύ Διαφωτιστικό. L-)
"Now I'm Free..."
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Μάνος »

:-( :-( :-(
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :-(
Valia

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Valia »

δυστυχώς, αλήθεια... :cry:
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από celestial »

Vaso έγραψε: Ακόμα και το αθώο, κατά πολλούς, χασισάκι, είναι για εμένα μέσον τροφής των ασυνείδητων σκεπτομορφών μας...
ΑLΕΧΙΑ* έγραψε:Είναι απαραίτητο οι εκστρατείες διαφώτισης να τονίζουν το γεγονός ότι η χρήση παραγώγων της καννάβεως όπως η μαριχουάνα και το χασίς, είναι λόγος πρόωρης εγκατάστασης ψύχωσης σε άτομα με προδιάθεση αλλά και αιτία ατροφίας σημαντικών λειτουργικών δομών του εγκεφάλου όπως ο ιππόκαμπος και οι αμυγδαλές που έχουν βασικό ρόλο στη μνήμη, στη μάθηση και στο συναισθηματικό κόσμο.

Πηγή http://www.medlook.net/%CE%88%CF%86%CE% ... /2472.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Λοιπόν θα σας πώ τη δική μου εμπειρία μιας και έχω περάσει από όλα τα στάδια χρήσης και "απεξάρτησης".
Ξεκίνησε σαν μια επιθυμία αποφυγής της πραγματικότητας γιατί ,έχοντας άγχος από μικρή ,με κάλμαρε και στην ηρεμία ήμουν πιο δημιουργική.Είδα μετά ότι κάνοντας χρήση, οι άλλοι άλλαζαν τον τρόπο που με έβλεπαν και με αντιμετώπιζαν,ήταν κάτι σαν μαγκιά(βέβαια εγώ επέλεγα αυτές τις παρέες).Φυσικά και μου άρεσε γιατί,μην έχοντας μάθει ,μεγαλώνοντας, να αγαπάω εμένα όπως είμαι αλλά αντίθετα,να πρέπει να είμαι κάτι άλλο για να εισπράττω αποδοχή,έτρεφε το εγώ (και ότι ασυνείδητα πίστευα ότι έπρεπε να είμαι ή να φοβάμαι) και η αληθινή αγάπη για τον εαυτό πήγαινε περίπατο.Έτσι κάπως ξεκίνησα πιο συστηματική χρήση και ήρθαν και οι πρώτες κρίσεις πανικού.Που φυσικά δεν έδινα σημασία.Για αυτό το λόγο δημιούργησα και έμεινα σε μια βίαιη σχέση που η χρήση εκτοξεύτηκε. Η βία ήταν λεκτική και ο θυμός,οι τσακωμοί και η καταπίεση καθημερινό φαινόμενο...Και όμως έμενα!Έπρεπε ,αρκετούς μήνες μετά, να βιώσω τη σωματική βία και λίγες μέρες μετά,σε συνδυασμό με τη χρήση,να κάνω ένα ωραιότατο ψυχωσικό επεισόδιο (δεν την άντεξα τόση βία,έπρεπε να αποφύγω πάλι) για να φύγω...
Ήταν ένα ηχηρό χαστούκι που μου έδωσα γιατί η αυτοκαταστροφή είχε πιάσει πάτο...Τελικά όλα καλά,πήρα τα χαπάκια μου για κάποιο καιρό φυσικά και σταμάτησα κάθε χρήση και τώρα είμαι καλύτερα από ποτέ,χωρίς φάρμακα,χωρίς ουσίες,χωρίς αυταπάτες :)
Παθαίνω βέβαια κάτι ψιλοκρισούλες πανικού που μου φαίνονται "ευκολάκια" μετά από όοοοολα αυτά..Τις δουλεύω βέβαια(αρνούμαι να πάρω φάρμακα ,ο κόσμος να χαλάσει-χαμομήλι για το στομάχι και σπάνια,φυτική βαλεριάνα) και είμαι όλο και καλύτερα,το ξεπερνάω...Με βρίσκω και περνάω καλά με εμένα..νοιώθω ωραία στο σώμα μου,στο συναίσθημά μου ,στο μυαλό μου ,στην ψυχή μου.
Η δική μου εμπειρία έχει να πεί ότι του θεού το χόρτο,όταν τουλάχιστον το παρακάνεις όπως εγώ ,είναι μια καταστροφή.Αρχικά όντως σε εμποδίζει να βλέπεις το μέσα σου..Στο θολώνει..Γιαυτό εγώ το χρησιμοποιούσα..Δεν ήθελα να δώ τις αιτίες του άγχους και της ανασφάλειας και της χαμηλής αυτοπεποίθησης που είχαν να κάνουν με το πως με έμαθαν οι γονείς μου να βλέπω εμένα και κατά συνέπεια τον κόσμο..Και τελικά διογκώθηκαν τα μπλοκαρίσματα και επιρρέασαν και άλλα κομμάτια μου αντί να θεραπευθούν όπως θα έπρεπε..Επέλεξα να αποφύγω αντί να δώ και να θεραπεύσω και τελικά τα έκανα και χειρότερα..Και φυσικά και δεν άκουγα και κανένα,αλλά γιατί να ακούσω;;Είχα μια χαρά βολευτεί..
Ακόμη η επίπλαστη ηρεμία τελικά κατέστρεψε τις φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού για ηρεμία...την παραγωγή ορμονών (;) ..Και τώρα έχω κρίσεις πανικού...που είναι(αφού αποφάσισα να αφήσω το "παράλογο " των κρίσεων απ'έξω,να δώ δηλαδή τις πραγματικές αιτίες, να μην τις αποφεύγω) ότι με φόβισε σαν παιδί και ότι καταπιέστηκε σε συνδυασμό με τις τραυματικές εμπειρίες της ενήλικης ζωής μου βιωμένες βέβαια σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω της μη άμυνας του οργανισμού στο φόβο...Αφού την είχα καταστρέψει βασικά..
Ενεργειακά τώρα,έχω καταλάβει ότι η ουσία σε εμένα τουλάχιστον ,σαν αγχώδη τύπισσα και με όλες τις ανασφάλειες και με τη μη αυτοαποδοχή,με έκανε να χάνω τη γείωσή μου...Απο τη μέση και κάτω υπολειτουργία, ένοιωθα σαν να υπάρχει διαχωριστική γραμμή και φυσικά χωρίς ροή το πάνω υπερλειτουργούσε...βασικά το κεφάλι γιατί η καρδιά παγώνει από την τρομάρα..και το στομάχι την αντιλαμβάνεται αυτή την τρομάρα και πέρνει θέση ισχύος...Ας μη μιλήσω για το ψυχωσικό επεισόδιο που γίνεσαι ένα κεφάλι όλος,η διαχωριστική γραμμή φτάνει στο λαιμό..Δεν υπάρχει συναίσθημα ούτε αίσθηση του σώματος ,προφανώς ούτε και της πραγματικότητας...Δεν είμαι γνώστης ώστε να πώ με βεβαιότητα ότι έτσι είναι,απλά λέω πως εγώ το έχω καταλάβει..

Και όσο σκέφτομαι ότι δε χρειαζόταν να τα ζήσω όλα αυτά..'Ότι θα μπορούσα να έχω κάνει χίλιες δύο άλλες επιλογές...
Και είχα το ρέικι από την αρχή...Η ζωή μου έδειξε έναν ακόμη δρόμο που δεν τον ακολούθησα...Τελικά βέβαια ,το ρέικι, με βοήθησε να ξεμπερδέψω το κουβάρι μετά από όλα αυτά αλλά έπρεπε να έχω πρώτα πάρει την απόφαση να το ξεμπερδέψω...

Και το καταστάλαγμα:το δυσκολότερο να δώ και να καταλάβω δεν ήταν ούτε η βίαιη σχέση ,ούτε το ψυχωσικό επεισόδιο ,ούτε η απεξάρτηση αλλά ο τρόπος που με έμαθαν οι γονείς μου να βλέπω τον κόσμο...Όχι αυτά που δε μου άρεσαν και συνειδητά αντιδρούσα αλλά η βαθιά αντίληψη ότι τα πράγματα λειτουργούν έτσι,ότι έτσι είναι η πραγματικότητα...Οι γονείς μας μαθαίνουν να βλέπουμε τον κόσμο μέσα από τα μάτια τους και αυτό μας καθορίζει και μας διαμορφώνει...Ο κόσμος,η ζωή μπορούν να πάρουν χίλιες δύο μορφές και εμείς έχουμε μάθει ένα τρόπο σκέψης και αντίληψης...αυτό είναι το πιό δύσκολο να αλλάξει,για μένα τουλάχιστον..γιατί η αντίδραση ή η άρνηση του προτύπου δεν αναιρεί απαραίτητα τη λογική από πίσω,τον τρόπο σκέψης και αντίληψης του κόσμου..

Τελικά γιατί τα γράφω όλα αυτά;Γιατί με βοηθάει το να μιλάω για αυτό,ξαλαφρώνω και σπάει τις ανασφάλειες και τη μη αποδοχή του εαυτού μου..Έστω και έτσι,μέσω του υπολογιστή :D Γιατί σε αγνώστους ,πρόσωπο με πρόσωπο δε θα το έλεγα ποτέ.

Και φυσικά τα όρια τα βάζουμε εμείς,η αγάπη δεν έχει...και η αγάπη δύνει τόοοοση δύναμη που όταν παύει να έχει σημασία η μέτρηση γίνεται αυτό που είναι..απλά είναι.Και είναι ωραίο να είμαι,να είμαστε,χωρίς κριτική χωρίς φόβο χωρίς σύγκριση..απλά είμαστε. :x

:sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Σοφάκι μου >:d< >:d< >:d<
Τι όμορφο το μοίρασμα σου! Σε ευχαριστώ πολύ!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από celestial »

Μάνος έγραψε:Σοφάκι μου >:d< >:d< >:d<
Τι όμορφο το μοίρασμα σου! Σε ευχαριστώ πολύ!
:x :x :x
(Στελλάκι O:-) )
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Συγνώμη Στέλλα μου!!!!
Μπερδεύτηκα!!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Στέλλα μου >:d< >:d< >:d<

ο κάθε δρόμος έχει την δική του ιστορία...Πίστεψέ με όμως ότι είναι ίδια σε όλους...Και όταν αυτό καταφέρεις και το διακρίνεις, τότε σταματάνε οι άμυνες και αρχίζεις να ξαναγράφεις την δική σου Ζωή, μέσα από τα μάτια ενός παιδιού που ξαναγεννιέται...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Στέλλα μου! σε ευχαριστούμε για το μοίρασμα σου :) @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Στελλάκι έχω περάσει παρόμοιες εμπειρίες και πίστεψε με, είμαστε άγνωστοι όσο συνεχίζουμε να βλέπουμε με την ματιά που μας μάθανε .............. φτάνει όμως
ο κάθε δρόμος έχει την δική του ιστορία...Πίστεψέ με όμως ότι είναι ίδια σε όλους...Και όταν αυτό καταφέρεις και το διακρίνεις, τότε σταματάνε οι άμυνες και αρχίζεις να ξαναγράφεις την δική σου Ζωή, μέσα από τα μάτια ενός παιδιού που ξαναγεννιέται...
δυσκολεύτηκα να καταλάβω αυτό που λέει η Βασούλα, φοβόμουνα κιόλας μην χαθώ στο πλήθος, όσο για εμπιστοσύνη χα χα .......... ούτε στον κ@@ο μου
κι όμως έφτασε η στιγμή που κατάφερα να δω με τα ολοδικά μου μάτια μια αλήθεια τόσο απλή όσο και η ζωή

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Στελλα >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”