ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι περισσότεροι Φίλοι μου γνωρίζουν τις απόψεις μου περί ναρκωτικών ουσιών...
Ακόμα και το αθώο, κατά πολλούς, χασισάκι, είναι για εμένα μέσον τροφής των ασυνείδητων σκεπτομορφών μας...

βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο και το μοιράζομαι μαζί σας...

Μπορεί, φυσικά, όποιος θέλει να το αγνοήσει, να το περιγελάσει, να μην νιώσει την σοβαρότητα του μηνύματος...Το δικαίωμα στην ελευθερία είναι για εμένα αναφαίρετο...το ίδιο και στην πλάνη...

Θα έλεγα να μην γίνει επικέντρωση στις συγκεκριμένες πληροφορίες που δίνει το συγκεκριμένο άρθρο για το αστρικό, γιατί για τα αόρατα πεδία ο καθένας έχει την δική του εμπειρία, που στο βάθος της δεν πρέπει να διαφέρει σε αλήθεια, αλλά μπορεί να διαφοροποιείται σε εμπειρία...

Για τα ναρκωτικά είναι το θέμα μας και κυρίως για το "αθώο" χασίσι...



:x :x :x :x



ΟΣΑ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ


Η εποχή που διανύουμε είναι μια Κοσμικά κρίσιμη περίοδος όπου η διακυμάνσεις των ενεργειών μέσα από τη πάλη των Φωτεινών Δυνάμεων έναντι του σκότους επιρρεάζουν όλα τα έμβυα πάνω στη Σφαίρα, αλλά ειδικότερα την ανθρωπότητα διότι αυτή φέρει το βαρύτερο φορτίο.

Το πεδίο στο οποίο βιώνουμε τις εμπειρίες μας κάνει τα πράγματα ακόμα πιό δύσκολα γιατί είναι ιδιαίτερα βαρύ και πυκνό με αποτέλεσμα η συντριπτική πλειοψηφία των φυσικών ανθρώπινων αγγέλων που επέλεξαν να ενσαρκωθούν σε αυτή τη μεταβατική περίοδο ώστε να συντελλέσουν θετικά σε αυτή τη Πλανητική αλλαγή να έχουν υπερτιμήσει τις δυνάμεις τους μέσα από τον ενθουσιασμό και την υπεραισιοδοξία τους και να έχουν χαθεί σε ένα σκιερό ή σκοτεινό λαβύρινθο, αμελώντας ή και ακόμα αγνοώντας την Αποστολή τους εδώ.

Ένα από τα συνήθη συστατικά που δημιουργούν αυτούς τους προσωπικούς και συλλογικούς αδιέξοδους λαβύρινθους συντελώντας στη παγίδευση των ψυχών σε κλωβούς είναι και οι ναρκωτικές ουσίες οι οποίες κάνουν θραύση στην εποχή μας σε κάθε κοινωνικό επίπεδο, λόγω της έντονης αντιπαλότητας των σκοτεινών δυνάμεων έναντι της προσωπικής, συλλογικής και Πλανητικής Αναλήψεως, η οποία είναι και ένα επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός τώρα πιά μέσα από τις μετρήσεις των δονήσεων του τριτο/τεταρτοδιάστατου πεδίου.

Ένας "παλιός φίλος" μου είχε πει πρόσφατα: «Παλιότερα ξέραμε στα Πατήσια ακριβώς πόσοι και ποιοί την "πίνουν", ενώ τώρα γνωρίζουμε ποιοί δεν την "πίνουν"...Αντιλαβού;»
Ο αριθμός των ενσαρκωμένων ανθρώπων στις μέρες μας που κάνουν χρήση ναρκωτικών ουσιών έχει πολλαπλαστεί ραγδαία με αποτέλεσμα η συλλογική αφύπνιση να καθυστερεί και συνεπαγωγικά η Ανάληψή μας.
Όποιος νομίζει πως επειδή δε κάνει χρήση ηρωίνης, κοκαΐνης, έκσταση, κράκ, και απλά "πίνει κανένα τσιγαράκι" με τη παρέα όποτε "κάτσει" ότι δεν θέτει σε άμεσο κίνδυνο την ύπαρξή του...Πλανάται πλάνη οικτρά κυρίες και κύριοι, Αδερφές και Αδερφοί μου....

Στο παρακάτω κείμενο θα κατανοήσετε τα "αδιανόητα" ...

Εικόνα



Ταίζοντας τα όντα του αστρικού πεδίου.


Το Αστρικό πεδίο είναι μια νεφελώδης μάζα γύρω από το σώμα μας και γύρω από τον πλανήτη, που βασίζεται σε μια συναισθηματική ενέργεια. Αυτή η νεφελώδης μάζα έχει μια ορισμένη ακτίνα κραδασμού, η οποία έλκει και απωθεί τα κύματα επιθυμίας και θυμαπάτης και τα δημιουργήματα των φαντασιώσεών μας, που βασίζονται πάνω στους πόθους και στις αρνητικές συναισθηματικές αντιδράσεις μας προς τους ανθρώπους.


Κάθε επιθυμία, κάθε αρνητικό συναίσθημα, έχει το δικό του μήκος κύματος και τη δική του συχνότητα.Ένας ορισμένος αριθμός τέτοιων μηκών και συχνοτήτων συσσωρεύονται και σχηματίζουν το θόλο ενός απατηλού κόσμου. Εκείνοι που συντονίζονται μ’ αυτό τον κόσμο μέσω ναρκωτικών ή ασθένειας, φέρνουν πολλές θυμαπάτες απ’ αυτό το πεδίο, εξαιτίας των συσχετισμών τους και της ιδιαίτερης κραδασμικής τους συχνότητας.


Μπορούν ακόμα μέσω των ναρκωτικών ουσιών να συντονιστούν με οντότητες που ζουν σ’ αυτές τις σφαίρες και να γίνουν ένας αγωγός της τρέλας τους. Ο όρος αστρικός κόσμος ή κόσμος της επιθυμίας είναι μια κλασική έκφραση στην εσωτερική επιστήμη. Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον, προχωρημένοι ψυχολόγοι θα του δώσουν ένα διαφορετικό όνομα – σύμβολο, που θα πλησιάζει περισσότερο στο αληθινό του νόημα. Το σημαντικότερο είναι να ελευθερωθούμε από τη θυμαπάτη αυτής της σφαίρας.


Αν στο αστρικό πεδίο οι άνθρωποι μπορούν να έχουν οτιδήποτε θελήσουν σαν αληθινό, τότε γιατί ορισμένες αστρικές οντότητες καταλαμβάνουν άτομα για να ικανοποιήσουν τις επιθυμίες τους;

Καθώς οι αστρικές οντότητες περνούν από το αστρικό πεδίο στο νοητικό, αφήνουν τα αστρικά τους σώματα στην αστρική σφαίρα.

Εικόνα

Αυτά επιπλέουν εκεί, όπως ένα κομμάτι ξύλο πάνω στον ωκεανό και εξαιτίας της λεπτοφυούς ύλης τους επιβιώνουν για πολλά χρόνια. Φορτίζονται με όλες τις ιδιότητες επιθυμιών, τις οποίες συσσώρευσε η χρησιμοποίησε η οντότητα που ζούσε μέσα τους. Είναι υπερβολικά μαγνητικά και μπορούν εύκολα να συντονιστούν μ’ εκείνους τους αστρικούς κραδασμούς που έχουν κάποια ομοιότητα μ’ αυτά.


Όταν συντονίζονται με τους κραδασμούς ενός ατόμου, το καταλαμβάνουν μέσω ενός μηχανισμού τηλεχειρισμού και του μεταβιβάζουν ορμές και μεγάλα πάθη για ναρκωτικά, αλκοόλ, κρέας, έγκλημα και αυτοκτονία. Η επιρροή είναι τόσο ισχυρή, ώστε το άτομο διχάζεται ανάμεσα στις δικές του συγκινησιακές παρορμήσεις και στις παρορμήσεις που έρχονται από την αστρική κατάληψη. Ένα άτομο που χρησιμοποιεί ναρκωτικά είναι ένα ανοιχτό κανάλι για τέτοιες επιρροές, ακόμα και για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τη διακοπή των ναρκωτικών.


Στο αστρικό πεδίο υπάρχουν πράκτορες των σκοτεινών δυνάμεων, που έργο τους είναι να δημιουργούν χωριστικότητα, να προκαλούν εγκληματικές πράξεις, αδράνεια, τυραννία και υλιστικότητα. Προσέχουν ώστε να μη χάνουν ποτέ την ευκαιρία να εισέλθουν σε ένα αστρικό σώμα και να το ενεργοποιήσουν.

Όταν ένα άτομο ή μια ομάδα συντονίζεται με ένα τέτοιο αστρικό φορέα, ο οποίος είναι διαποτισμένος με διάφορες επιθυμίες και ορμές, οι σκοτεινές δυνάμεις χύνουν τις καταστροφικές επιρροές τους στο άτομο ή στην ομάδα, προκαλώντας μεγάλη δυστυχία στα θύματά τους. Έχουμε επίσης εκείνες τις προσδεμένες στη γη ανθρώπινες υπάρξεις, που έχουν πεθάνει, αλλά εξαιτίας των ισχυρών υλικών και συγκινησιακών δεσμών τους, δεν μπορούν να προχωρήσουν και αφυπνίζονται στο αστρικό πεδίο.

Μελέτησε για την μάστιγα των ναρκωτικών ουσιών και μην ξεχνάς πως και «το χόρτο του θεούλη» είναι ναρκωτικό και μάλιστα από τα πλέον ολέθρια και καταστροφικά, γιατί δουλεύει ύπουλα, δόλια, καλυμμένα.

Πρέπει να απαγορεύεται αυστηρά η χρήση οποιασδήποτε ναρκωτικής ουσίας σ’ αυτή τη ζωή γιατί θ’ ανοίξει μερικά κέντρα στο αιθερικό σώμα, θα τα υπερδιεγείρει και θα παράγει ένα ξεχείλισμα ενέργειας στα αντίστοιχα φυσικά όργανα. Στην επόμενη ζωή αυτή η υπερχείλιση θα συνεχίσει και θα έχει καταστροφικά φυσικά και ψυχικά αποτελέσματα.
Στην τωρινή ενσάρκωση το άτομο που χρησιμοποιεί ναρκωτικά καταστρέφει τα κύτταρα του εγκεφάλου και αυξάνει το πάχος του πέπλου ανάμεσα στον εαυτό του και στην ψυχή του.

Χασίς, ναρκωτικά και πνευματικότητα


Η χρήση χασίς μόνο βλαβερή είναι για τη πνευματική πορεία του ανθρώπου. Μερικά επακόλουθά της είναι τα εξής: απώλεια της θέλησης, κατάθλιψη, νευρικότητα, έλλειψη διαύγειας, διασκορπισμός της προσοχής, τεμπελιά, έλλειψη δημιουργικότητας, έλλειψη αυτοπεποίθησης, διογκωμένες ή και αφύσικες σεξουαλικές ορέξεις και ερωτικές συνευρέσεις δίχως διάκριση, έλλειψη στόχου, έλλειψη κατεύθυνσης, απώλεια της επαφής με την εσωτερική ‘πυξίδα’ και την φωνή της ψυχής, απώλεια ιδανικών, ανηθικότητα, αυταπάτες, φοβίες και σε πολλές περιπτώσεις ψυχικές ασθένειες, όπως ψυχώσεις.


Σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και μία χρήση μπορεί να προκαλέσει ψύχωση και φοβίες. Τελικά το άτομο απομακρύνεται σταδιακά όλο και πιο πολύ από τον εαυτό του, αδυνατεί να τον ελέγξει, και μπορεί και να απολέσει ακόμα τη ψυχή του, πράγμα που συμβαίνει πολύ πιο συχνά απ’ ότι νομίζουμε.
Το ίδιο ισχύει και με τα υπόλοιπα ναρκωτικά και ουσίες.


Το κάθε ναρκωτικό έχει τη δική του διαστροφική ‘τεχνολογία’ που χτυπά και καταστρέφει τα chakras και τους λεπτοφυείς νευρικούς ιστούς του ανθρώπου. Με ένα σμπαραλιασμένο νευρικό σύστημα ο άνθρωπος γίνεται ένα σεληνιακό ον, που ζει αυτόματα (όσο κι αν νομίζει ότι κάνει μια ‘επανάσταση’ με τα drugs), που ζει σαν πρόβατο και σαν βαμπίρ που θέλει μόνο να ηδονίζεται και να καταναλώνει, ενώ καθοδηγείται από τα κατώτερα ρεύματα της ζωής, ανήμπορο να αντιδράσει, αφού η θέλησή του είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα.


Η συσσώρευση θέλησης είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία στη πνευματικότητα, κι έτσι πρέπει να την φυλάσσουμε σαν θησαυρό, καθώς είναι η θέληση που θα μας ωθήσει σε πνευματικές υπερβάσεις, σε αναβιβάσεις και στην απελευθέρωση από το πόνο του εγωισμού. Τα ναρκωτικά έστω και με ελαφριά χρήση είναι απολύτως καταστροφικά για τη θέληση και για την εστίαση του ατόμου.

Ποιος επωφελείται λοιπόν από τη χρήση ναρκωτικών; Και γιατί όσοι τα χρησιμοποιούν τα υπερασπίζονται;

Είναι ορισμένες αστρικές οντότητες που επωφελούνται. Αυτές οι οντότητες τρέφονται με την ενέργεια που διαρρέει από το πεδίο του ατόμου κατά τη χρήση της ουσίας, κι έτσι το άτομο κουβαλά και κάποιους ‘επιβάτες’ στο ενεργειακό του πεδίο που μόνο σύμμαχοί του δεν είναι – τα παράσιτα όλων των ειδών είναι εχθροί μας και δεν πρέπει να τα τρέφουμε.


Όσοι χρησιμοποιούν και υπερασπίζονται τα ναρκωτικά, απλά καθοδηγούνται από αυτές τις οντότητες. Δηλαδή ένα κομμάτι του νου τους είναι υπό το κοντρόλ των οντοτήτων αυτών, και στρέφουν έτσι το άτομο ενάντια στον εαυτό του ούτως ώστε να συνεχίσουν αυτά να τρέφονται με την ενέργεια που διαρρέει. Δεν είναι δηλαδή η ίδια η καθαρή κρίση ή η ψυχή του ατόμου που υπερασπίζεται τα ναρκωτικά, αλλά οι κατοχές που υπάρχουν στο πεδίο του και που δημιουργούν ένα σωρό τεχνητές συλλογιστικές και δικαιολογίες για να συνεχίσει το άτομο τη χρήση των ουσιών αυτών. Και τις κατοχές αυτές τις έχει επιτρέψει το ίδιο το άτομο, τις έχει καλέσει με τον λάθος τρόπο ζωής και σκέψης του – κανείς δεν είναι ‘θύμα’ των κατοχών του.


Τα ναρκωτικά όχι μόνο δεν είναι σύμμαχοι στη πνευματική πορεία αλλά ένα κατάφωρο αυτοσαμποτάζ που δημιουργεί ζημιές που θα χρειαστούν πολλές ζωές για να διορθωθούν. Άλλωστε η ευδαιμονία της αυτοϋπέρβασης -την οποία ο κόσμος πλανημένα ψάχνει μέσα από τα ναρκωτικά- δεν μπορεί να αγοραστεί ή να καπνιστεί – είναι καθαρά θέμα σκληρής προσωπικής πνευματικής εργασίας και απαρνήσεων. Δεν μπορούμε να ξεγελάσουμε ή να ‘δωροδοκήσουμε’ την εξέλιξη με κάποιες ουσίες.


Τα ναρκωτικά δεν αναπτύσσουν τη συνείδηση


Τα ναρκωτικά, στη καλύτερη περίπτωση, ανοίγουν απλώς ένα παράθυρο στο αστρικό πεδίο. Σπάζουν το αιθερικό τείχος και εξαναγκάζουν τη συνείδηση να περάσει μέσα απ' αυτό το άνοιγμα στον αστρικό κόσμο, έναν κόσμο φανταστικό, γεμάτο θυμαπάτες, απατηλά χρώματα και μορφές. Κανένα ναρκωτικό δεν μπορεί να ανεβάσει τη συνείδηση ψηλότερα από το αστρικό πεδίο. Γνωρίζουμε ότι το αστρικό είναι το πεδίο της αυταπάτης και οποιοσδήποτε αιχμαλωτίζεται εκεί, δυσκολεύεται να επιστρέψει στο φως της πραγματικότητας.


Μερικοί άνθρωποι λένε ότι μετά από χρήση ναρκωτικών έγιναν δημιουργικοί. Ισχυρίζονται ότι έλαβαν καινούργια έμπνευση και κουράγιο να την εκφράσουν. Αυτό μπορεί να είναι αλήθεια, αλλά δεν γνωρίζουν από ποιο πεδίο και από ποια πηγή προέρχεται αυτή η έμπνευση. Μπορεί να προέρχεται από τον μηχανικά αντιδραστικό νου, όπου είχε καταγραφεί. Τα όσα διαβάζουμε και ακούμε συχνά εγγράφονται μηχανικά στον αντιδραστικό νου μας και αργότερα εκφράζονται με νέες μορφές και χρώματα. "Ναρκωνόμαστε" με νοητικές μαγνητοφωνήσεις.


Μερικοί ναρκομανείς λένε ότι αντιλαμβάνονται μια τέτοια ομορφιά μορφών και χρωμάτων, που δεν μπορεί να εκφραστεί με λόγια. Αυτό είναι αλήθεια. Βλέπουν "ανεξήγητες" μορφές και χρώματα, γιατί η συνείδησή τους δεν είναι ακόμα έτοιμη να λειτουργήσει στο πεδίο όπου έχουν εισέλθει.


Τα ναρκωτικά δεν αναπτύσσουν τη συνείδηση, αλλά επηρεάζουν το μηχανισμό (το νου και τον εγκέφαλο) και ανοίγουν ένα ρήγμα ανάμεσα στο αστρικό πεδίο και στον εγκέφαλο. Μέσα απ' αυτό το ρήγμα η αδύναμη συνείδηση κοιτάζει σε έναν εντελώς καινούργιο κόσμο.

Διαβάστε περισσότερα εδώ
http://universalblessing.blogspot.gr/20 ... st_29.html" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

Ακόμα και το αθώο, κατά πολλούς, χασισάκι, είναι για εμένα μέσον τροφής των ασυνείδητων σκεπτομορφών μας...
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Και το χασισάκι μόνο "αθώο" δεν είναι όπως πάει να περαστεί. Δεν υπάρχουν σκληρά και μαλακά ναρκωτικά, όλα κάνουν ζημιά ανεξαιρέτως στην ολότητα του ανθρώπου @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η συσσώρευση θέλησης είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία στη πνευματικότητα, κι έτσι πρέπει να την φυλάσσουμε σαν θησαυρό, καθώς είναι η θέληση που θα μας ωθήσει σε πνευματικές υπερβάσεις, σε αναβιβάσεις και στην απελευθέρωση από το πόνο του εγωισμού.
Ευχαριστούμε Βασούλα @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

συμφωνώ απόλυτα για το αθώο χασισάκι, που μόνο αθώο δεν είναι >:)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

και που να ξέρανε όσοι έχουν λυσσάξει να απελευθερωθεί...
θα μειωθεί λένε η χρήση γιατί δεν θα είναι "απαγορευμένο" στο μυαλό των χρηστών,
δεν βλέπουν όμως στατιστικά τις καταθλίψεις και τις αυτοκτονίες που είναι σε μεγάλο ποσοστό
σε χώρες με τέτοιες απελευθερώσεις, που έχουν κατά τα άλλα κοινωνική πρόνοια

πραγματικά είναι λυπηρό που όλο και σε περισσότερες χώρες απελευθερώνεται.
άλλωστε έχουμε και εδώ υπέρμαχο της απελευθέρωσης ποιον άλλον τον ΓΑΠ 8-} >:)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω ποιός είναι ο ΓΑΠ, εγώ τον ΓΚΑΠ ξέρω!

;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Φωτεινούλα μου όμως..........το γεγονός ότι είναι απαγορευμένο έχει την αίγλη του.
Σε παραμυθιάζει ότι αντιστέκεσαι στο άρρωστο καθεστώς και σε τοποθετεί σε μια περιθωριακή, αντιστασιακή μερίδα της κοινωνίας.
Επίσης εξυπηρετεί χρηματοοικονομικά συμφέροντα γιατί φαντάσου να στοίχιζε όσο η ρίγανη...........κανένας ντόρος, κανένα νταραβέρι.....το παράνομο εμπόριο αποφέρει σημαντικά κέρδη και συμφέρει να έχει εξαρτημένους.

:eusa-think: :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:δεν ξέρω ποιός είναι ο ΓΑΠ, εγώ τον ΓΚΑΠ ξέρω!

;;)

ο ΓΑΠ (τζεορτζιος αντρεας παπαντρεου) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Εικόνα



Ελλάκι μου τι να σου πω, μπορεί, πάντως από ό,τι είχα διαβάσει
και στις χώρες που το αποποινικοποίησαν δεν είδαν και άσπρη μέρα
τι να πω :-??
είναι η αλήθεια ότι ο,τι και αν κάνουν αν ο άλλος είναι πιασμένος στο μαύρο σκοτάδι του
θα βρει τρόπους να το εκφράσει κιόλας και ένας από αυτούς είναι και τα ναρκωτικά =((
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

είναι η αλήθεια ότι ο,τι και αν κάνουν αν ο άλλος είναι πιασμένος στο μαύρο σκοτάδι του
θα βρει τρόπους να το εκφράσει κιόλας και ένας από αυτούς είναι και τα ναρκωτικά =((
Συμφωνώ. Ποινικοποίηση ή μη το λυπηρό είναι η στροφή προς τα ναρκωτικά που φαντάζει ως διέξοδος και σε χώνει όλο και βαθύτερα στο σκοτάδι σου :-(
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ο ΓΑΠ (τζεορτζιος αντρεας παπαντρεου)
α ΓΑΠ τον λες εσύ?
γιατί εγώ τον λέω ΓΚΑΠ (από το Γγκαπ-γκουπ, δηλαδή είτε χτυπάω μέσα, είτε χτυπάω απ΄έξω τον ίδιο θόρυβο του ακατοίκητου ακούω...)

:)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

ααααααα σωστό! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

θα μπορούσε να είναι και από το gap = κενό εις την αγγλιστή :)) :)) :)) :)) :))
το απόλυτο κενό >:)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω για το "αθώο χασισάκι "
και για το ΓΑΠ ή ΓΚΑΠ (το ίδιο είναι ) :D :)) :))
Επιπλέον βάζω ένα άρθρο και ένα από τα γνωστά βίντεο που είχε παρουσιάσει η ΕΡΤ σχετικά με το θέμα .

Κάνναβις, μαριχουάνα, χασίς και ο κίνδυνος ψύχωσης σε νέους

Η μαριχουάνα και το το χασίς, είναι αιτία πρόωρης εγκατάστασης ψύχωσης σε άτομα με προδιάθεση.
Η χρήση κάνναβις αυξάνει τον κίνδυνο εγκατάστασης ψύχωσης σε νέους και των δύο φύλων.

Το γεγονός αυτό είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό εάν ληφθεί υπόψη ότι η μαριχουάνα και το χασίς που προέρχονται από το φυτό της κάνναβις, είναι τα ναρκωτικά που χρησιμοποιούνται με τη μεγαλύτερη συχνότητα παγκοσμίως και ιδιαίτερα μεταξύ των νέων.

Σύμφωνα με Ισπανούς ερευνητές, το ποσοστό των περιπτώσεων ψύχωσης που οφείλονται στη χρήση καννάβεως ανέρχεται στο 10%. Για περίοδο 2 ετών μελέτησαν 131 ασθενείς ηλικίας 15 έως 65 ετών που είχαν παρουσιάσει ένα πρώτο επεισόδιο ψύχωσης.

Οι ασθενείς με ένα πρώτο επεισόδιο ψύχωσης κατατάχθηκαν σε 4 ομάδες ανάλογα με το βαθμό χρήσης καννάβεως που είχαν: Μη χρήστες, συνήθεις χρήστες, υπερβολικοί χρήστες σε βαθμό κατάχρησης και εξαρτώμενοι χρήστες. Σε σύγκριση με τους μη χρήστες, η ηλικία έναρξης της ψύχωσης ήταν μειωμένη κατά 7 χρόνια στους χρήστες, 8,5 χρόνια στους υπερβολικούς χρήστες και κατά 12 χρόνια στους εξαρτώμενους χρήστες.

Η μεθοδική ανάλυση των στοιχείων των ασθενών έδειξε ότι ο συσχετισμός μεταξύ χρήσης καννάβεως και εγκατάστασης πιο νωρίς στη ζωή της ψύχωσης δεν είναι τυχαίος και δεν έχει σχέση με τη χρήση άλλων ναρκωτικών ουσιών ή άλλους παράγοντες όπως το φύλο των ασθενών.


Η ψύχωση είναι μια πολύ σοβαρή διαταραχή της λειτουργίας του εγκεφάλου με ανωμαλίες του τρόπου σκέψης και της αντίληψης της πραγματικότητας. Οι ασθενείς παρουσιάζουν απώλεια επαφής με την πραγματικότητα με κυριότερα συμπτώματα τις παραισθήσεις και τις ψευδαισθήσεις.

Οι παραισθήσεις (οπτικές, ακουστικές, αισθητηριακές) είναι η ύπαρξη στον ασθενή λανθασμένων αισθήσεων ή αντιλήψεων για το τι πραγματικά συμβαίνει γύρω του. Με λίγα λόγια ο ασθενής ακούει, βλέπει, μυρίζεται, αισθάνεται και βιώνει πράγματα ή καταστάσεις που στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν.

Οι ψευδαισθήσεις είναι εσφαλμένες, χωρίς σχέση με την πραγματικότητα πεποιθήσεις του ασθενούς. Για παράδειγμα μπορεί να πιστεύει ότι ένα ή περισσότερα άτομα δολοπλοκούν για να του κάνουν κακό ή να τον καταστρέψουν. Επίσης μπορεί να λέει ότι λαμβάνει μυστικά μηνύματα από κάπου ή να έχει υπερβολικά μεγάλη ιδέα για το ποιος και πόσο σπουδαίος είναι.

Οι αιτίες που προκαλούν ψύχωση είναι πολλές:

Εγκεφαλικά επεισόδια ,, Σχιζοφρένεια ,Επιληψία, Κατάχρηση αλκοόλ
Χρήση ορισμένων ναρκωτικών , Γεροντική άνοια , Νόσος Αλτσχάιμερ
Διπολική διαταραχή , Εγκεφαλικοί όγκοι , Σοβαρή απώλεια όρασης
Νόσος Πάρκινσον , Σύνδρομο Charles Bonnet ,,Φάρμακα

Το γεγονός ότι η χρήση καννάβεως μπορεί να επηρεάζει αρνητικά και μόνιμα τη λειτουργικότητα του εγκεφάλου έχει διαφανεί και σε άλλες έρευνες.

Είναι απαραίτητο οι εκστρατείες διαφώτισης να τονίζουν το γεγονός ότι η χρήση παραγώγων της καννάβεως όπως η μαριχουάνα και το χασίς, είναι λόγος πρόωρης εγκατάστασης ψύχωσης σε άτομα με προδιάθεση αλλά και αιτία ατροφίας σημαντικών λειτουργικών δομών του εγκεφάλου όπως ο ιππόκαμπος και οι αμυγδαλές που έχουν βασικό ρόλο στη μνήμη, στη μάθηση και στο συναισθηματικό κόσμο.

Πηγή http://www.medlook.net/%CE%88%CF%86%CE% ... /2472.html" onclick="window.open(this.href);return false;


=
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ "ΑΘΩΟ" ΧΑΣΙΣΑΚΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

@};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”