Αμφίβολες θεωρίες

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
lilium
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 27 Ιαν 2014 4:35 pm

Αμφίβολες θεωρίες

Δημοσίευση από lilium »

Καλησπέρα σε όλους! Εύχομαι όλοι να είστε καλά και ευτυχισμένοι από όπου και αν διαβάσετε αυτό το μήνυμα. Είδα αυτό το βιντεάκι που με προβλημάτισε πολύ. Για ποιο ακριβώς φαινόμενο μιλά ο κύριος Αλεξίου; Δεν γνωρίζω από αστροφυσική και ακόμη λιγότερα από αστρολογία (αν αυτό τελικά είναι το περιεχόμενο του μηνύματος). Εσείς έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αμφίβολες θεωρίες

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πολυ απιθανο μου φαινεται. Αυτο που λεει σχετιζεται με το φαινομενο της παλιρροιας, οπου το βαρυντικο πεδιο της σελινης (και του ηλιου, σε μικροτερο βαθμο) επιρρεαζει τους ωκεανους (και την ιδια την γη, αλλα παλι σε πιο μικρο βαθμο), "φουσκονωντας" τους στο σημειο που βρησκεται, πραγμα που σε εμας φαινεται σαν παροδικη ανοδος της σταθμης της θαλασσας (χονδρικα στα λεω ολα αυτα). Αν οντως υπηρχε τετοιο "σουπερ-κυμα", το οποιο συμβαινει οπου ευθυγραμμιζεται η σελινη, τοτε καθολη την διαρκεια του ετους, θα ειχαμε απανωτες καταστροφες απο τετοια κυματα, σε ολη την υφιλιο, απ'οπου περνουσε η σελινη. Με αλλα λογια, η παλιρροια προκειται για ενα καθημερινο και συνηθισμενο φαινομενο, που απεχει πολυ απο τετοια καταστροφολογικα σεναρια.

Αναφορικα με την Ατλαντιδα, αυτη δεν πλυμηρρισε, αλλα βουλιαξε. Εαν οντως την "επνιξε" ενα τετοιο παλιρροΐκο κυμα, θα "ξεπνιγοταν" μετα απο μερικες ωρες (αντε, το πολυ μερες), οταν η επιδραση των παλιρροΐκων δυναμεων θα ειχε τελειωσει.

Οποτε, μην ανησυχεις. Μου φαινεται εντελως απιθανο ενα τετοιο σεναριο...

O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Αμφίβολες θεωρίες

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Λιλιουμ αδυνατώ να το πάρω αυτό στα σοβαρα.

@};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
lilium
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 27 Ιαν 2014 4:35 pm

Re: Αμφίβολες θεωρίες

Δημοσίευση από lilium »

Θοδωρής έγραψε:Πολυ απιθανο μου φαινεται. Αυτο που λεει σχετιζεται με το φαινομενο της παλιρροιας, οπου το βαρυντικο πεδιο της σελινης (και του ηλιου, σε μικροτερο βαθμο) επιρρεαζει τους ωκεανους (και την ιδια την γη, αλλα παλι σε πιο μικρο βαθμο), "φουσκονωντας" τους στο σημειο που βρησκεται, πραγμα που σε εμας φαινεται σαν παροδικη ανοδος της σταθμης της θαλασσας (χονδρικα στα λεω ολα αυτα). Αν οντως υπηρχε τετοιο "σουπερ-κυμα", το οποιο συμβαινει οπου ευθυγραμμιζεται η σελινη, τοτε καθολη την διαρκεια του ετους, θα ειχαμε απανωτες καταστροφες απο τετοια κυματα, σε ολη την υφιλιο, απ'οπου περνουσε η σελινη. Με αλλα λογια, η παλιρροια προκειται για ενα καθημερινο και συνηθισμενο φαινομενο, που απεχει πολυ απο τετοια καταστροφολογικα σεναρια.

Αναφορικα με την Ατλαντιδα, αυτη δεν πλυμηρρισε, αλλα βουλιαξε. Εαν οντως την "επνιξε" ενα τετοιο παλιρροΐκο κυμα, θα "ξεπνιγοταν" μετα απο μερικες ωρες (αντε, το πολυ μερες), οταν η επιδραση των παλιρροΐκων δυναμεων θα ειχε τελειωσει.

Οποτε, μην ανησυχεις. Μου φαινεται εντελως απιθανο ενα τετοιο σεναριο...

O:-)
Καλημέρα Θοδωρή! Έχω εντυπωσιαστεί με αυτά που γράφεις! Είναι φανερό λοιπόν πως ο κύριος Αλεξίου αναφέρεται σε κάτι μεταφορικό μάλλον ίσως και σε κάποιο φαινόμενο αστρολογίας...Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!!!
lilium
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 27 Ιαν 2014 4:35 pm

Re: Αμφίβολες θεωρίες

Δημοσίευση από lilium »

panagiotis o dekatrioulis έγραψε:Λιλιουμ αδυνατώ να το πάρω αυτό στα σοβαρα.

@};- @};- @};-
Αγαπητέ panagioti ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου και μένα μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω ειδικά μετά την παρατήρηση του Θοδωρή... Ας έχουμε μια όμορφη μέρα...
lilium
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 27 Ιαν 2014 4:35 pm

Re: Αμφίβολες θεωρίες

Δημοσίευση από lilium »

Αισθάνομαι υποχρεωμένη μιας και ξεκίνησα αυτήν την συζήτηση και τον προβληματισμό μας γύρω από το πελώριο κύμα και την θεωρία του κύριου Αλεξίου, να σας πω ότι τελικά είδα τι ήταν το "πελώριο κύμα" και ήταν μια διαφήμιση για πατατάκια! :shifty: Ελπίζω η γεύση να αποζημιώσει όλους εμάς που "ψαρώσαμε"... Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας και εύχομαι καλή υγεία και ηρεμία σε όλους

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”