Αέρια του θερμοκηπίου

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Αέρια του θερμοκηπίου

Δημοσίευση από Spyros »

Με τα πολλά που λέμε για το περιβάλλον:

Από το in.gr

Εικόνα

Αέρια του θερμοκηπίου
Οι αγελάδες θα καταπολεμούσαν την κλιματική αλλαγή αν... ρεύονταν λιγότερο

Δεν είναι απλώς θέμα καλών τρόπων. Το ακατάσχετο ρέψιμο των αγελάδων στα εκτροφεία απελευθερώνει μεγάλες ποσότητες μεθανίου, ενός από τα ισχυρότερα αέρια του θερμοκηπίου. Το φαινόμενο μπορεί πάντως να αντιμετωπιστεί με κατάλληλη δίαιτα, προτείνουν ειδικοί.

Η μέση γαλακτοπαραγωγός αγελάδα παράγει κάθε μέρα 100 με 200 λίτρα μεθανίου, δήλωσε ο Μάικλ Αμπερτον, ερευνητής του βρετανικού Ινστιτούτου Έρευνας Λιβαδιών και Περιβάλλοντος.

«Υπάρχει μια συχνή παρανόηση για το πώς το μεθάνιο φτάνει στην ατμόσφαιρα. Στην πραγματικότητα απελευθερώνεται με το ρέψιμο, και όχι από την άλλη άκρη», διευκρίνισε στο Reuters.

Μιλώντας σε συνέδριο για τη γεωργία και την κλιματική αλλαγή που διοργάνωσε το Science Media Center του Λονδίνου, ο Αμπερτον πρότεινε τροποποίηση των ζωοτροφών ώστε να διευκολύνεται η χώνεψη.

Εύπεπτα ελλοβάκαρπα φυτά, όπως το τριφύλλι, θα μπορούσαν να συνδυαστούν με άλλες τροφές, ενώ στο μέλλον τα φυτά που χρησιμοποιούνται στις ζωοτροφές θα μπορούσαν να γίνουν πιο εύπεπτα με μεθόδους βιοτεχνολογίας, είπε ο ερευνητής.

Newsroom ΔΟΛ
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • 6 500 000 000 ανθρωποι σε ολο τον πλανητη

    2 000 000 000 ( εκτιμηση δικη μου) οι καπνιστες

    20 τσιγαρα ο καθενας ( λεμε τωρα ) ημερησιως

    Συνολικα: 2 000 000 000 Χ 20 = 40 000 000 000 τσιγαρα ημερησιως και γονται ( μου κοπηκε η ανασα ) σε ολο τον πλανητη

    Υπολογιστε τις δεκαδες χιλιαδες τονων του οξυγονο που καταναλωνεται ημερησιως και τις εκατονταδες χιλιαδες τονους του διοξειδιου του ανθρακα ( το κυριο θερμοκηπικο αεριο ) που παραγονται ημερησιως. Χωρια τα υπολοιπα καρκινικα προϊοντα, αερια και μη, που απελευθερωνονται στο περιβαλλον

    Κοψτε λοιπον πρωτα το τσιγαρο και μετα ασχοληθειτε με το ρεψιμο των αγελαδων...

    Που στο κατω κατω της γραφης ειναι μια φυσικη τους αναγκη...

    ( Και μας προσφερουν και το ... γαλα... τουλαχιστον... )

    Ενω το καπνισμα ; ; ;
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Απλά είναι ίσως ένα δείγμα λάθος/παραπλανητικής έρευνας.
Όταν έχεις ένα πρόβλημα ξεκινάς από το σημαντικότερο αίτιο πρώτα, πχ τα εργοστάσια.

Πάντως ήταν αστείο! Και τραγικό μαζί!
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ετσι ακριβως το εγραψα: αστειο και τραγικο, μαζι!

Πως θα το λεγαμε με μια λεξη;

Κωμικοτραγικο;

Ή μια αλλη λεξη που να εχει την αρμοζουσα βαρυτητα;
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αμάν πια με αυτό το τσιγάρο.....
Για αυτούς που δεν καπνίζουν οκ..είναι ενοχλητικό, βρωμάει...είναι σιχαμένο...κλπ..κλπ....

Για αυτούς που καπνίζουν όμως είναι κάτι...είτε απόλαυση, είτε κακή συνήθεια....δε μπορούμε να αλλάξουμε τις συνήθειες των άλλων αν πρώτα δεν το επιθυμούν αυτοί!

Με το να συμβουλεύσεις τον καπνιστή να το κόψει μόνο σύγχυση μπορείς να του δημιουργήσεις...γιατί ένα μέρος του θέλει να το κάνει και ένα άλλο δεν θέλει..(προσοχή..όχι δε μπορεί...απλά δεν το έχει πάρε απόφαση)..
Και εγώ είμαι καπνίστρια και όποτε βγαίνω με ανθρώπους που δεν καπνίζουν, είμαι μακριά τους γιατί σέβομαι τον αέρα τους...ας σεβαστούν και αυτοί τον δικό μου....ακόμα και με τη νικοτίνη του!!

Το ξέρετε οτι στην Αγγλία απαγορεύουν το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους;;;;;

Πόση πια καταπίεση και καταπάτηση της ελεύθερης βούλησης;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενω το καπνισμα ; ; ;
ενώ η κακία?
ενώ ο ανταγωνισμός?
ενώ ο φόβος?
ενώ η μιζέρια?

απλά ρωτάω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Από που ν' αρχίσεις και που να τελειώσεις!
Τον έχουμε κάνει τον πλανήτη.....

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθούμε!
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο, Σκαπανέα,

Προτού αξιολογούμε το περιβάλλον και τα αέρια που υπάρχουν εδώ, ας σκεφτούμε πόσο άσχημα χειριζόμαστε την εσωτερική ενέργεια...
Πόσο υποφέρει η Γη και οι άνθρωποι από τις "τοξίνες" του αρνητισμού. Πόσο "επιβαρυμένα" είναι τα αόρατα πεδία μας, από τις ενέργειες των συναισθημάτων και των σκέψεων που δεν μπορούμε να ελέγξουμε...

Γι' αυτό λέω, ότι τίποτα δεν επιβαρύνει την αύρα μας, εκτός από την άρνησή μας να εκδηλώσουμε την θεότητα...

Το φυσικό σώμα ανταποκρίνεται σ' αυτήν την θεϊκότητα, ακόμα και μέσα σε ένα "φουγάρο"...

Σημασία έχει πόσο έχουμε φτάσει στο σημείο να "ορίζουμε" εμείς την υλική διάσταση και όχι η υλική διάσταση εμάς!!!

Ας μην ξεκινάμε από κάτω προς τα πάνω...
Οι αμφίδρομη "επικοινωνία" πάνω-κάτω, φέρνει και την εξέλιξη.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Αέρια του θερμοκηπίου

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Γι' αυτό λέω, ότι τίποτα δεν επιβαρύνει την αύρα μας, εκτός από την άρνησή μας να εκδηλώσουμε την θεότητα...
8-> 8-> 8->
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”